Wypadek Bla Bla Car - co zrobić, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
Wypadek BlaBlaCar – co warto wiedzieć?

Jeździsz często Bla Bla Carem i zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Co zrobić kiedy zdarzy się wypadek? A może zostałeś już poszkodowany i chcesz wiedzieć, czy należy Ci się odszkodowanie? Wątpliwości na ten temat wyjaśniamy w artykule.

Bla Bla Car – co to takiego?

Bla Bla Car to platforma, która łączy kierowców, mających wolne miejsca w samochodzie z pasażerami szukającymi taniego transportu.

Opłata za Bla Bla Car ma przede wszystkim pokryć koszty podróży (głównie benzynę). Górne limity opłat określa platforma. Korzystają z niej osoby, które nie chcą łapać tradycyjnego „stopa”, ale lubią taką formę przemieszczania się. Jest z pewnością korzystna i dla kierowcy, który może ograniczyć koszty podróży jak i dla podróżujących, którzy mogą szybko i sprawnie przemieścić się z jednego miejsca w drugie.

Wypadek Bla Bla Car –  co warto wiedzieć? 

W sieci często pojawiają się pytania, czy w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę Bla Bla Car pasażer ma prawo do odszkodowania? Kto mu je wypłaci? Czy odpowiedzialność ponosi kierowca? Czy w ogóle taka opcja jest bezpieczna?

Odpowiedź jest na szczęście prosta. Odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel, u którego właściciel samochodu wykupił OC. Koszty wynikające z odpowiedzialności kierowcy jako sprawcy zdarzenia pokrywa jego towarzystwo ubezpieczeniowe.

Co obejmuje ubezpieczenie OC? 

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie w przypadku, gdy pasażer poniesie szkodę na osobie, śmierć lub w wyniku wypadku zostanie zniszczone jego mienie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule o ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Górna granica odpowiedzialności, czyli maksymalna możliwa kwota odszkodowania, jest określona ustawowo.

Co do oznacza w praktyce? Jeśli doszło do wypadku podczas kursu Bla Bla Car i w jego wyniku został zniszczony twój bagaż, a Ty trafiłeś do szpitala –  możesz dochodzić odszkodowania z OC kierowcy. Ubezpieczyciel powinien zwrócić Ci koszty, na które zostałeś narażony w związku z wypadkiem.

Kiedy odpowiedzialność ponosi kierowca?

Generalnie: ubezpieczenie pokrywa koszty odszkodowania, ale czasami ubezpieczyciel może zażądać od kierowcy zwrotu kwoty odszkodowania, które wypłacił. Dzieje się tak gdy kierowca: 

  • spowodował wypadek umyślnie,
  • prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających,
  • nie posiadał ważnego prawa jazdy (nie miał uprawnień do kierowania autem),
  • uciekł z miejsca wypadku.

Kierowca ponosi również wszelkie konsekwencje, jeżeli w dniu kolizji nie miał ważnej polisy OC. Wtedy musi wypłacić odszkodowanie pasażerowi z własnej kieszeni.

Szkody wyrządzone przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców (gdy ktoś uciekł z miejsca zdarzenia), zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Poszkodowany powinien zgłosić zaistnienie szkody dowolnemu towarzystwu ubezpieczeniowemu, które jest członkiem UFG. W wyniku zgłoszenia przeprowadzane jest postępowanie likwidacyjne, jeżeli ubezpieczyciel stwierdzi zasadność roszczeń, UFG wypłaci poszkodowanemu należne odszkodowanie.

NNW kierowcy i pasażerów

W razie wypadku Bla Bla Car, bardzo pomocne okazuje się ubezpieczenie komunikacyjne NNW (Następstw Nieszczęśliwych Wypadków). Jego zakres zależy od wysokości opłacanej składki oraz indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, gdy na skutek nieprzewidzianego wypadku doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć. Zapewnia również zwrot kosztów leczenia. NNW jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Wszystkie niezbędne informacje na jego temat znajdziesz tutaj.

Bla Bla Car –  czy to bezpieczne?

Użytkownicy twierdzą, że tak. Sam Bla Bla Car dba o to, aby użytkownicy nie byli anonimowi, a system ocen pomaga w weryfikacji tego, co o sobie mówią sami użytkownicy.

Bla Bla Car ostrzega mimo to, aby nie wsiadać do samochodu, który wygląda na zaniedbany lub niesprawny technicznie albo nie posiada pasów bezpieczeństwa. Jeśli mamy wątpliwości co do stanu auta czy stanu kierowcy –  lepiej z przejazdu zrezygnować.

Obowiązują tutaj oczywiście ogólne zasady bezpieczeństwa, do których warto się stosować.

Bla Bla Car – „TYLKO dla kobiet”

Jeśli jesteś kobietą i masz obawy przed udostępnieniem przejazdów, lub podróżowaniem z Bla Bla Car –  możesz skorzystać z oferowanej przez serwis opcji „Tylko dla kobiet”.  Twoja oferta będzie widoczna tylko dla żeńskiej części społeczności BlaBlaCar –  taką ofertę przejazdu możesz również wyszukać korzystając z odpowiedniego filtra.

Kobiety wbrew stereotypom, prowadzą bezpieczniej, powodują mniej wypadków i jeśli masz wątpliwości co do tego, czy chcesz podróżować w ten sposób z obcym mężczyzną, jest to idealna opcja.

Podsumowanie

  1. Bla Bla Car to platforma, która łączy kierowców, mających wolne miejsca w samochodzie z pasażerami szukającymi taniego transportu.
  2. W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę Bla Bla Car odszkodowanie wypłaci pasażerowi ubezpieczyciel, u którego właściciel samochodu wykupił OC.
  3. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie w przypadku, gdy pasażer poniesie uszczerbek na zdrowiu, śmierć lub w wyniku wypadku zostanie zniszczone jego mienie.  
  4. Ubezpieczyciel może zażądać od kierowcy zwrotu kwoty odszkodowania, gdy ten spowodował wypadek umyślnie, prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających, nie posiadał ważnego prawa jazdy, uciekł z miejsca wypadku.
  5. Kierowca musi wypłacić pasażerowi odszkodowanie, jeżeli w dniu kolizji nie miał ważnej polisy OC.
  6. Szkody wyrządzone przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców (gdy ktoś uciekł z miejsca zdarzenia) zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments