W toku prowadzenia biznesu może się okazać, że środek trwały stanowiący majątek firmy nie jest już potrzebny. Czasami w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem bywa darowizna, na przykład na rzecz członka rodziny. Czy darowizna auta firmowego jest dopuszczalna? Jakie skutki podatkowe niesie?
Przekazanie samochodu firmowego w darowiźnie – czy jest możliwe?
Samochód firmowy może być przekazany w darowiźnie. To nieodpłatne przekazanie określonego przedmiotu wybranej osobie. Przedsiębiorstwa – podobnie jak osoby fizyczne – mają prawo do takich rozrządzeń zgodnie z wolą osób zarządzających, zgodnie z zasadami reprezentacji.
Warto jednak pamiętać, że aby z tego tytułu nie doszło do powstania obowiązku zapłaty podatku, trzeba spełnić określone warunki.
Darowizna samochodu firmowego – warunki
Co do zasady przekazanie środka trwałego w darowiźnie nie prowadzi do powstania przychodu u darczyńcy. Podatek dochodowy jest należny w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku firmy, a w tej sytuacji przekazanie następuje nieodpłatnie.
Samo otrzymanie darowizny w postaci firmowego samochodu również nie prowadzi do powstania obowiązku podatkowego. Wszystko dlatego, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tego aktu prawnego nie stosuje się do przychodów, które podlegają przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Dowiedz się, jak przebiega przerejestrowanie samochodu.
Darowizna samochodu firmowego a podatek od spadków i darowizn
Na osobie obdarowanej może spoczywać obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn. W niektórych przypadkach ustawa przewiduje jednak zwolnienie z tego ciężaru podatkowego.
Pełne zwolnienie przysługuje osobom z grupy zerowej. To m.in. małżonek, wstępni, zstępni czy rodzeństwo. Pierwsza grupa obejmuje dalszych krewnych, w tym np. macochę, teściów czy synową, a druga – m.in. małżonków rodzeństwa czy bratanków. Kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku odpowiednio 10 434 oraz 7878 złotych.
W przypadku darowizny samochodu firmowego największe znaczenie może mieć jednak trzecia grupa podatkowa, która obejmuje również osoby niespokrewnione. W tym przypadku kwota wolna od podatku to 5308 złotych.
Darowizna auta firmowego a VAT
Zdarzenie w postaci nieodpłatnego przekazania środka trwałego może się również wiązać z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika albo jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne darowizny,
jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów albo ich części składowych.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli podatnik VAT używał samochodu, od którego odliczył VAT, i zdecydował się po 2 latach przekazać ten składnik majątku w formie darowizny, jest zobowiązany do opodatkowania tego przekazania podatkiem VAT. Podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedmiotu darowizny.
Przeczytaj także: Wartość rynkowa samochodu
Wykup pojazdu firmowego z leasingu a darowizna
W przypadku samochodu w leasingu dokonanie jego darowizny jest możliwe dopiero po wykupie. Wszystko dlatego, że podczas wykonywania takiej umowy właścicielem pojazdu jest finansujący, którym jest bank albo inna instytucja. Przedsiębiorca ma możliwość korzystania z samochodu w zamian za zapłatę rat, jednak nie może nim rozporządzać i nie ma do niego prawa własności.
Sytuacja może się jednak zmienić po zakończeniu umowy. Gdy przedsiębiorca opłaci ostatnią ratę i wykupi pojazd, ma pełne prawo przekazać go w darowiźnie. Po uiszczeniu ceny wykupu w leasingu operacyjnym leasingodawca wystawi na rzecz drugiej strony umowy fakturę sprzedaży i na tej podstawie przeniesie na niego własność auta.
Amortyzacja środka trwałego przekazanego w darowiźnie
Nie można zapomnieć o tym, że przekazanie składnika majątku w formie darowizny sprawia, że nie ma możliwości dalszego dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Przedsiębiorca jest zobowiązany do zaprzestania takich działań od końca miesiąca, w którym umowa darowizny samochodu została wykonana. Część, która nie została zamortyzowana, nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów i nie ujmuje się jej w kosztach.
W przypadku obdarowanego uznanie za koszt odpisów amortyzacyjnych nie jest możliwe, jeśli podatnik w związku z nabyciem skorzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Wyjątek stanowi sytuacja, w której darczyńca wcześniej dokonywał odpisów amortyzacyjnych.
Przeczytaj także: Porównywarka ubezpieczeń – co to jest i jak działa?
Pytania i odpowiedzi
Samochód firmowy może stanowić przedmiot darowizny. Warto pamiętać, że taka czynność z definicji jest nieodpłatna. Tym samym po stronie darczyńcy nie ma mowy o żadnym przychodzie, a także nie dochodzi do powstania kosztu uzyskania przychodu.
Przekazanie samochodu firmowego w darowiźnie powinno się odbywać na podstawie odpowiedniej umowy. Po jej wykonaniu nie można już dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ostatnie z nich są dopuszczalne do końca miesiąca, w którym samochód został nieodpłatnie przekazany obdarowanemu.
Darowizna samochodu, który został wycofany z działalności, nie powoduje powstania przychodu. Warto wiedzieć, że co do zasady nie ma przeciwwskazań do nieodpłatnego przekazania tego składnika majątku. Może to jednak nieść za sobą skutki podatkowe.
Darowizna samochodu firmowego może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku VAT. Jego stawka w tym przypadku wynosi 23 procent.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Kupiłeś auto od poprzedniego właściciela i zastanawiasz się, jakich formalności należy dokonać? Jedną z nich jest opłacenie podateku PCC-3. Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia? Ile wynosi opłata skarbowa za samochód? Czy i kiedy można uniknąć podatku PCC? Jeśli planujesz zakup samochodu lub właśnie podpisałeś umowę kupna-sprzedaży, zapoznaj się koniecznie z naszym małym przewodnikiem dotyczącym podatku PPC!
Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.
Spadek w postaci samochodu czasami oznacza dla rodziny zmarłego dodatkowy kłopot. Zwłaszcza, jeżeli właściciel nie zostawił ani testamentu, ani żadnego aktu darowizny, a okazuje się, że spadkobierców jest wielu. Czy można korzystać z takiego pojazdu? Kto powinien opłacać ubezpieczenie?
Polskie firmy leasingiem stoją. Przecież jeśli ktoś na nie wygrał miliona, to jak inaczej może rozpocząć działalność? Leasing cenią też firmy okrzepłe na rynku. Do tej pory był on dla przedsiębiorców przyjazną formą pożyczki, w której przedmiotem nie są pieniądze, ale samochód lub inny środek trwały. Jednak od tego roku w przepisach dotyczących leasingu pojawiły się zmiany. Nowe zasady leasingu - co warto wiedzieć?
Transakcja kupna - sprzedaży samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Pisaliśmy już o tym, jakie elementy powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu oraz jak i kiedy dokonać rejestracji samochodu. Teraz czas na wypełnienie deklaracji PCC3 i opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości samochodu.
W kolejnych latach polscy kierowcy będą musieli zmierzyć się z nowym wyzwaniem - podatkiem od samochodów spalinowych. Zgodnie z udostępnianymi informacjami wprowadzenie tej opłaty jest związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO) i wymaganiami Unii Europejskiej. W związku ze zmianami w polskim rządzie warto śledzić tę kwestię. Co wiemy już dziś?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.