Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Współwłasność samochodu – na czym polega? Jak ją ustanowić?
Współwłasność samochodu w praktyce oznacza, że pojazd ma więcej niż jednego właściciela. Na takie rozwiązanie decydują się np. członkowie jednej rodziny lub młodzi kierowcy, którzy chcą zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych. Każdy nowy współwłaściciel musi zostać wpisany do dowodu rejestracyjnego, a oprócz tego powinien zostać zgłoszony do ubezpieczyciela.
Aby ustanowić współwłasność:
- Auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
- Jeśli współwłaściciel nie należy do twojej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu.
- Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym, a więc dopisanie nowego współwłaściciela pojazdu. Jest to niezbędna formalność, którą załatwisz w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdu, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.
Rozwiązanie to ma jednak swoje wady. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierowcy, wszyscy współwłaściciele samochodu stracą zniżki. Zanim podejmiesz decyzję o ustanowieniu nowego współwłaściciela, dowiedz się również, jak wygląda kwestia współwłasności samochodu w kontekście ubezpieczenia OC.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Czy można sprzedać auto bez wiedzy współwłaściciela?
Pamiętaj, że jeśli auto należy do co najmniej dwóch osób, nic nie może się wydarzyć bez ich wiedzy i zgody. Jeśli chcesz sprzedać samochód, w którego dowodzie rejestracyjnym widnieje więcej niż jeden właściciel – transakcja musi odbyć się za porozumieniem wszystkich zainteresowanych.
Może zdarzyć się tak, że dotychczasowy współwłaściciel – np. eksmałżonek lub kolega z dawnych lat – odsprzedał swoją część pojazdu komuś innemu. Taka sytuacja – mimo że budzi ogromne zdziwienie – jest nie tylko możliwa, lecz także zgodna z prawem. Na jakiej podstawie może dojść do takiej czynności prawnej? Wynika to z art. 198 Kodeksu cywilnego, który dotyczy rozporządzania udziałem przez współwłaścicieli. Czytamy w nim, że: „każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli”. Nie mamy zatem możliwości podważenia działania tej osoby. Znalezienie nowego współwłaściciela i skontaktowanie się z nim może zająć sporo czasu i przedłużyć proces sprzedaży samochodu.
Czy przy sprzedaży auta musi być obecny współwłaściciel?
Sprzedaż auta, które ma więcej niż jednego właściciela, musi odbyć się za porozumieniem wszystkich współwłaścicieli. Czy w praktyce oznacza to, że na podpisanie umowy kupna-sprzedaży samochodu muszą stawić się wszyscy współwłaściciele? Nie ma takiego formalnego wymogu. Jeśli jesteś głównym użytkownikiem i właścicielem auta, wystarczy, że poprosisz współwłaścicieli o przygotowanie stosownego upoważnienia. Jest to tak zwane pełnomocnictwo szczególne do konkretnej czynności, czyli sprzedaży w imieniu właściciela. Z takim dokumentem będziesz mógł bez przeszkód i zgodnie z prawem dokonać transakcji.
Udało ci się sprzedać samochód? Sprawdź, gdzie trzeba to zgłosić i jak powinno wyglądać zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
Zniesienie współwłasności – na czym polega?
Porozumienie stron i przygotowanie pełnomocnictwa jest konieczne, aby podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu, który ma więcej niż jednego współwłaściciela. Jeśli nie uda ci się porozumieć z innymi właścicielami pojazdu lub zwyczajnie nie chcesz decydować o dalszych losach samochodu, możesz zrzec się części własności, którą posiadasz.
Zniesienie współwłasności pojazdu na rzecz np. osoby najbliższej – siostry, brata czy dziecka – nie będzie wymagało od ciebie płacenia podatku. Dzieje się tak, ponieważ w ramach relacji rodzinnych prawo określa dokładnie kwoty, którymi możemy obdarować najbliższych i nie ponieść z tego tytułu kosztów. Pamiętaj jednak, że wkład finansowy w zakup auta nie daje ci prawa do zwrotu ze strony osoby obdarowanej.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu ze współwłaścicielem – jakie dokumenty przygotować?
Aby sprzedać samochód, który ma więcej niż jednego właściciela, konieczne są dowód rejestracyjny i karta pojazdu, aktualna polisa OC oraz umowa z ubezpieczycielem. Dodatkowo przy sprzedaży auta ze współwłaścicielem każdy z „udziałowców” musi stawić się przy podpisywaniu dokumentów, jeśli nie podpisał stosownego pełnomocnictwa, aby w jego imieniu mogła działać inna osoba.
Jeśli sprzedałeś samochód, który stanowił współwłasność, masz obowiązek poinformować wydział komunikacji o zbyciu pojazdu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni. W imieniu wszystkich posiadaczy pojazdu skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym w ciągu 14 dni od podpisania umowy, aby dopełnić niezbędnych formalności. Pamiętaj, aby zachować w swoich dokumentach umowę sprzedaży. Jeśli nowy właściciel otrzyma mandat i przez pomyłkę trafi on do ciebie, będziesz mógł szybko wykazać, że nie jesteś już właścicielem pojazdu.
Pytania i odpowiedzi
Jeśli jesteś współwłaścicielem auta, nie możesz samodzielnie sprzedać samochodu, który stanowi własność więcej niż jednej osoby. Aby było to możliwe, konieczne jest porozumienie wszystkich współwłaścicieli, wspólne stanowisko i obecność przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży lub pisemne pełnomocnictwo do jej zawarcia.
Tak, wszyscy współwłaściciele muszą figurować w umowie kupna-sprzedaży, choć nie wszyscy muszą stawiać się na jej podpisanie osobiście.
Tak, każdy współwłaściciel musi osobiście udać się do Wydziału Komunikacji w celu zgłoszenia sprzedaży samochodu.
Prawo dopuszcza sprzedaż lub przekazanie współwłasności innej osobie. Jeśli będzie to darowizna na rzecz najbliższej rodziny, nie będziesz musiał płacić podatku. Pamiętaj, że konieczne jest tu zawarcie umowy zniesienia oraz złożenie dokumentów do Wydziału Komunikacji.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Posiadanie auta we współwłasności jest szczególnie korzystne ze względu na możliwość obniżenia stawki polisy OC. Młodzi kierowcy chętnie więc wpisują do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczonych szoferów. Nie zdają sobie jednak sprawy, że późniejsze zniesienie współwłasności samochodu nie będzie takie proste.
Teoretycznie sprzedaż samochodu powinna przebiegać bezproblemowo. W praktyce może okazuje się niestety często inaczej. Nerwowe sprawdzanie stanu auta, pośpiech, emocje związane z zakupem – to wszystko nie pomaga. Na dodatek nie masz pojęcia, jak przygotować poprawną umowę kupna-sprzedaży pojazdu, która będzie zabezpieczała interesy obu stron transakcji. Na szczęście możesz pobrać nasz gotowy wzór umowy sprzedaży.
Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.
W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej komunikacyjnej (OC). Jednakże sytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, gdy inni kierowcy również korzystają z tego samochodu. Czy w takich przypadkach można ubezpieczyć samochód na kogoś innego niż właściciel pojazdu wpisany w dowodzie rejestracyjnym?
Sprzedaż samochodu została sfinalizowana, umowa podpisana, kluczyki przekazane. Na tym jednak nie kończą się formalności związane ze zbyciem pojazdu. Kupujący musi przerejestrować auto, a sprzedający powinien zgłosić fakt sprzedaży w wydziale komunikacji. Co jeśli tych kroków zabraknie? Jedną z konsekwencji może być wezwanie do płacenia nie swoich mandatów. Jak wygląda kwestia mandatu po sprzedaży samochodu?
Twoje auto już Ci się znudziło, szukasz większego pojazdu lub wpadł Ci w oko najnowszy sportowy model? Bez względu na powód, samochód trzeba sprzedać szybko i korzystnie. Jak to zrobić? Jak skutecznie sprzedać auto? Przeczytaj nasz poradnik, a uzyskasz wszelkie niezbędne informacje związane ze sprzedażą pojazdu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.