Złomowanie auta: kasacja samochodu a OC

Opublikowano: 07.11.2019

Każdy pojazd niestety z czasem skończy na złomowisku. Oczywiście jest kilka przyczyn, z powodu których może tam trafić. Po pierwsze, jeśli samochód brał udział w wypadku, to może okazać się, że nie opłaca się już go naprawiać. Koszt doprowadzenia pojazdu do stanu używalności byłby wyższy niż zakup auta o takich samych parametrach. Po wtóre, część pojazdów jest już zbyt wyeksploatowana, aby dalej mogła służyć kierowcom. Jeśli samochodu nie da się już sprzedać, ani nie da się nim jeździć, to trzeba zdecydować się na złomowanie auta. W przypadku bardzo starych pojazdów, ale nie tych historycznych, może okazać się, że OC jest niezwykle wysokie. W takich przypadkach również bardziej opłaca się sprzedaż auta na złom.

Złomowanie auta: co i jak?

Złomowanie samochodu to tylko teoretycznie prosta sprawa. W praktyce jednak trzeba pamiętać o zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów procedury, żeby nie mieć kłopotów.

Jak zezłomować pojazd krok po kroku:

  1. Trzeba udać się do Stacji Demontażu Pojazdów. Ważnym jest, aby pamiętać, że nie każde złomowisko ma takie uprawnienia. Bez zgody Marszałka Województwa nie można legalnie zezłomować zarejestrowanych pojazdów.
  2. Udając się do SDP musisz mieć ze sobą dowód rejestracyjny,  a także kartę pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Do zezłomowania samochód musi mieć czytelny numer VIN.
  3. SDP wystawia trzy identyczne dokumenty poświadczające, że dany pojazd został u nich zezłomowany. To kluczowy dokument.
  4. Od dnia demontażu auta masz 30 dni na wyrejestrowanie samochodu. Musisz uiścić opłatę skarbową oraz posiadać wszystkie niezbędne dokumenty: dowód osobisty, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, aktualną polisę OC i zaświadczenie z SDP.

Kasacja samochodu a OC

Jeśli planujemy zezłomować auto, musimy być świadomi jednej, bardzo ważnej rzeczy. Bez OC nie możemy zezłomować pojazdu. Oczywiście bywają sytuacje, gdy urzędnik i stacja demontażu pojazdów nie zauważy takiego braku. Jeżeli taki brak nie umknie jednak uwadze kontroli, to informacje o braku OC zostaną przekazane do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a ten nałoży stosowne kary. Ile obecnie wynoszą? Kary za brak ważnego OC dla samochodów osobowych uzależnione są od wysokości płacy minimalnej, dlatego w roku 2019 wynoszą:

  • do 3 dni – 900 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2250 zł,
  • powyżej 14 dni – 4500 zł.Od stycznia 2020 roku będę dużo wyższe:
  • do 3 dni – 1040 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2600 zł,
  • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Złomowanie auta a zwrot za niewykorzystane OC

Nie można zapomnieć również o poinformowaniu towarzystwa ubezpieczeniowego o zezłomowaniu pojazdu. Od tej daty należy nam się zwrot środków – jeśli polisa była aktualna. Zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek zwrócić właścicielowi pojazdu część niewykorzystanej składki. Nie dajmy się również nabrać na potrącenia, opłaty manipulacyjne czy inne formy nieuczciwego działania. Kierowcy należy się zwrot za cały okres pomiędzy zezłomowaniem polisy a dniem zakończenia ubezpieczenia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments