Ecodriving – jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?

Aktualizacja:
ecodriving

Ecodriving, czyli jazda ekonomiczna, czy też ekologiczna to nowoczesny sposób prowadzenia samochodu. Celem jest nie tylko oszczędność paliwa i co za tym idzie pieniędzy. To również bezpieczeństwo na drodze. Jak jeździć i czy to się naprawdę opłaca?

Ojczyzną ekodivingu jest Skandynawia. Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy Szkoły Auto mówi, że w Danii i Szwecji  jeździ się tak płynnie, że właściwie nie ma potrzeby  się zatrzymywać przed skrzyżowaniami.

W krajach skandynawskich ekodrivingu uczy się już na etapie kursu na prawo jazdy.

Eksperci ekodrivingu są pewni: przestrzegając podstawowych zasad, możemy zaoszczędzić  5 a nawet 25 proc. paliwa!

Rekord to zużycie 1.58 l paliwa na 100 km, ustanowili go Polacy. Nie trzeba długo liczyć, żeby wiedzieć, że w dłuższej perspektywie w naszych kieszeniach zostanie całkiem spora sumka. Ale nie tylko o oszczędność paliwa i pieniędzy chodzi.

Jak jeździć ekologicznie i zużywać mniej paliwa?

Podstawą ekonomicznej jazdy samochodem stanowią płynność i równowaga. Jak je osiągnąć? Wystarczy stosować się do kilku zasad. Pięć dotyczy silnika, pozostałe bagażu, klimatyzacji i hamowania. A zatem, jak jeździć, żeby być ekodriverem?

  • Zrezygnuj z rozgrzewania silnika, zanim ruszysz i z dojazdów „na luzie”. Wyłączaj silnik,  nawet kiedy postój jest bardzo krótki. 

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które uważają, że zanim się ruszy należy rozgrzać silnik, szybko z tego zrezygnuj. Po pierwsze, współczesne samochodu już nie potrzebują takich zabiegów, są gotowe do jazdy od razu po włączeniu silnika. Po drugie, każda sekunda z włączonym silnikiem w bezruchu to strata paliwa. I jeszcze jedno, zanim włączysz silnik… zapnij pasy! To kolejne cenne sekundy, w czasie których zużywamy paliwo i tracimy pieniądze.

Wbrew pozorom dojeżdżanie do, np. skrzyżowania na luzie nie ogranicza spalania paliwa.  Hamuj silnikiem – radzą eksperci. Jak to zrobić poprawnie? Należy zdjąć nogę z gazu i zredukować bieg na niższy. Następnie delikatnie popuścić sprzęgło i tak dojechać do miejsca zatrzymania. Hamowanie silnikiem pozwoli nie tylko oszczędzić paliwo, ale też wydłuży żywotność układu hamulcowego.

Bardzo ważną zasadą ekodrivingu jest również wyłączanie silnika nawet podczas bardzo krótkich postojów – przed sklepem, na przejeździe kolejowym, czy w lasku „na siusiu”. Pojawiają się głosy, że to niszczy zapłon. Eksperci jednak uspokajają – silnik może być uruchamiany kilkadziesiąt tysięcy razy.

Czytaj także: Silniki mają coraz mniejszą pojemność. Downsizing – nienawidzić czy pokochać?

Uwaga, za postój z włączonym silnikiem można też dostać mandat!

  • Staraj się jeździć płynnie, panuj nad prędkością, nie hamuj gwałtownie, uważaj na obroty silnika

Przykład krajów skandynawskich, w których kierowcy jeżdżą tak płynnie, że praktycznie nie muszą się zatrzymywać przed skrzyżowaniami, działa na wyobraźnię. Jak osiągnąć taką płynność jazdy? Jedną z najistotniejszych rzeczy jest utrzymywanie odpowiedniej odległości od pojazdu, który jedzie przed nami. Ile to jest „odpowiednia odległość”? Eksperci mówią o 30-50 metrach. Taka odległość pozwala uniknąć gwałtownego hamowania. A to z kolei zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Czytaj także: Ile pali auto i jak oblicza się średnie zużycie paliwa?

Niezwykle istotne jest również panowanie na prędkością. I wcale nie chodzi tu o powolną jazdę. Nie trzeba jechać po autostradzie „50”, żeby być ekodriverem. Eksperci mówią, że na drodze ekspresowej najlepiej utrzymywać prędkość  w przedziale 90-120 km/h. Jazda 140 km/h zwiększa zużycie paliwa o… 20 proc.! Nieco inaczej jest w mieście – tutaj ekonomiczna prędkość to 50-60 km/h.

Czytaj także: Jak oszczędzać paliwo: hypermiling, czyli amerykański sposób na ekonomiczną jazdę

Okazuje się, że różnica w czasie między jadącym „setką”, a tym który gna 120 km/h wynosi przy stu kilometrach… 5 minut!

  • Klimatyzacja – włączaj ją wtedy, kiedy to konieczne, zrezygnuj ze zbędnego bagażu

Klimatyzacja sprawia, że podróżuje nam się lepiej, ale niestety znacznie zwiększa koszty przejazdu. Wyniki testów ADAC mówią, że średnio jadąc 50 km/h z włączoną klimatyzacją zużywa się ok. 0,3-0,4 l paliwa więcej (w zależności od standardu klimatyzacji), przy dystansie 100 km.

Czytaj także: Popraw swoje bezpieczeństwo na drodze! Jak hamować samochodem prawidłowo?

Eksperci zaprzeczają mitom, wyrosłym wokół tej filozofii jazdy. Warto przeanalizować dokładnie zasady ekodrivingu. Ograniczenie spalania tylko o litr przy średniej 30 tys. km/rok daje ok. 1500 złotych oszczędności w skali roku. Całkiem fajna sumka!

Spore oszczędności i bezpieczeństwo są warte odrobiny wysiłku.

Czytaj także: Jak oszczędnie jeździć samochodem?

Podsumowanie

  1. Ecodriving wywodzi się z Skandynawii, gdzie uczy się go choćby na kursach nauki jazdy
  2. Ekologiczna jazda to nie tylko pożytek dla środowiska, ale także dla naszego portfela
  3. Rekordziści w ekodrivingu dochodzą do wyników na poziomie 1.58-3 l na 100 km
  4. Zasady ecodrivingu są proste: warto je sobie przyswoić i zmienić nawyki
  5. Oszczędności na ekologicznej jeździe mogą wynieść kilka tysięcy złotych rocznie. Ograniczenie spalania tylko o 1 l na 100 km przy 30 tys. km rocznie da nam 8 darmowych tankowań rocznie. Gra warta świeczki!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej