Nowe przepisy dotyczące ubezpieczenia OC 2022

Aktualizacja:
nowe-przepisy-ubezpieczen-komunikacyjnych

Nowy rok to często zmiany w różnych obszarach naszego życia. Nie inaczej jest tym razem. Niektóre z nich dotyczą uczestników ruchu drogowego oraz przepisów wpływających na obowiązkowe OC. Sprawdzamy, co się zmieniło w 2022 roku i jak uniknąć wyższej składki OC.

Wiele osób oczekuje stycznia z niepokojem, ponieważ nowy rok to zwykle podwyżki, a niekiedy również duże zmiany w przepisach prawa. Z taką rewolucją mamy do czynienia właśnie w 2022 roku. Z jednej strony wszedł w życie Polski Ład, z drugiej – dokonano ważnych zmian w przepisach ruchu drogowego.

Zacznijmy od nowego taryfikatora mandatów!

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych zmian, jakie weszły w życie wraz z 1 stycznia 2022 roku, to zmiana taryfikatora mandatów. Wszystko dlatego, że kary za przewinienia na drodze zostały mocno podwyższone. Zapowiadaliśmy to już na naszym blogu we wrześniu 2021 roku.

Szczególnie dotkliwie zmiany odczują osoby przekraczające prędkość. W takiej sytuacji maksymalna wysokość mandatów nie będzie już wynosiła 500 zł, ale może sięgnąć nawet kwoty 2500 zł (przekroczenie prędkości o co najmniej 71 km/h). Recydywiści (osoby, które złamały dwukrotnie w ciągu 2 lat te same przepisy ruch drogowego) zapłacą podwójnie. Do tego maksymalna wysokość grzywny, jaką może nałożyć sąd, wzrosła z 5 000 zł do 30 000 zł. Jazda bez uprawnień kosztować będzie natomiast już nie 350 zł, ale 1 500 zł, a rozmowa przez telefon trzymany w dłoni w czasie jazdy jest karana od 1 stycznia mandatem w kwocie 500 zł.

Od 1 stycznia zostaje wprowadzony również nowy system naliczania punktów karnych. Wcześniej za jedno przewinienie można było otrzymać maksymalnie 10 punktów, natomiast od 2022 roku ten limit wzrósł do 15 punktów.

Nie zmieniły się natomiast limity punktów karnych, po których kierowca traci prawo jazdy:

  • 20 punktów karnych – kierowcy mający prawo jazdy krócej niż 12 miesięcy;
  • 24 punkty karne – pozostali kierowcy.

To wszystko oznacza, że będzie można szybciej stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Ponadto nie będzie już kursów doszkalających, które redukowały liczbę punktów karnych. Te będą kasowane dopiero po 2 latach od dnia opłacenia mandatu. Nie bez powodu rozpoczęliśmy ten artykuł od nowych taryfikatorów mandatów i zmodyfikowanych zasad dotyczących punktów karnych.

Powiązanie OC z punktami karnymi

Od 2022 roku punkty karne, które zdobędzie kierowca łamiący przepisy drogowe, będą miały duży wpływ na cenę obowiązkowej polisy OC komunikacyjnego. Ustawodawca uwzględnił postulaty towarzystw ubezpieczeniowych, które już od lat wzywały do powiązania wysokości składki OC z punktami karnymi. Nastąpią zatem zmiany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), gdzie pojawią się nowe informacje, do których wgląd będą mieli ubezpieczyciele. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe dowiedzą się, ile punktów karnych ma na koncie dany kierowca, czy zapłacił mandaty i o ile przekroczył prędkość.

Podobne rozwiązania działają już na przykład w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pozyskanie informacji o punktach karnych i mandatach nałożonych na kierowców pozwoli ubezpieczycielom lepiej oszacować ryzyko ubezpieczeniowe. Piraci drogowi muszą się zatem liczyć ze zwyżką OC, a jeżdżący ostrożniej będą mieli większą szansę na tańszą polisę. Powiązanie ceny OC z punktami karnymi wejdzie w życie, gdy zostaną przygotowane odpowiednie zmiany w oprogramowaniu CEPiK, ale nie później niż w połowie 2022 roku.

Wyższe kary za brak OC w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 roku wchodzą również nowe, wyższe kary za brak OC. Poinformował o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pod koniec grudnia 2021 roku. Kary za brak obowiązkowego OC są uzależnione od wysokości płacy minimalnej, którą co roku określa Rada Ministrów. Wysokość kary za brak ważnego OC zależy od rodzaju pojazdu i od okresu pozostawania bez opieki ubezpieczeniowej. W rezultacie w 2022 roku trzeba zapłacić:

Okres bez OCSamochody osoboweSamochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusyPozostałe pojazdyOC rolników
Do 3 dni1 200 zł1 810 zł200 zł300 zł
Od 4 do 14 dni3 010 zł4 520 zł500 zł300 zł
Powyżej 14 dni6 020 zł9 030 zł1 000 zł300 zł
Kary za brak polisy OC 2022

Jeśli ktoś spóźni się z zakupem OC, musi liczyć się z karami. Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest art. 94. ust. 1. Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, który stanowi, że „w uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

Nowe zasady likwidacji szkód z OC

W kontekście zmian dotyczących OC w 2022 roku warto także wspomnieć o projekcie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, który ma wejść w życie w połowie roku. Dotyczy on likwidacji szkód komunikacyjnych. Wśród nowych zaleceń KNF dla ubezpieczycieli pojawiły się takie pomysły, jak konieczność zwrotu poszkodowanym kosztów uzasadnionej opinii rzeczoznawcy czy zakaz wyliczania świadczeń na podstawie preferencyjnych stawek za naprawę ze współpracujących sieci warsztatów, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost składek OC.

Jak nie przepłacać za OC?

Niestety, w 2022 roku można się spodziewać wzrostu cen za obowiązkowe OC. Z jednej strony wpłyną na to zmiany w przepisach (np. powiązanie składki OC z punktami karnymi, rekomendacje KNF), a z drugiej – ogromne znaczenie będzie miała coraz wyższa inflacja, która w grudniu poszybowała do poziomu 8,6% według danych GUS. Warto jednak pamiętać, że cena OC zależy od wielu czynników, takich jak na przykład parametry pojazdu, staż za kierownicą, wiek kierowcy, miejsce zamieszkania, posiadane zniżki itd.

Jak nie przepłacać za OC? Na pewno warto unikać brawury na drodze, która może skończyć się wysokim mandatem i dużą liczbą punktów karnych, co przełoży się na wyższą składkę OC. Do tego trzeba szukać jak najtańszej polisy, ponieważ zakres OC u każdego ubezpieczyciela jest taki sam. Najłatwiej znaleźć ofertę przy pomocy naszej porównywarki ubezpieczeń OC AC.

Wraz z początkiem 2022 roku pojawiły się zmiany, które mogą w mniejszym lub większym stopniu wpłynąć na ceny polis OC. Tym bardziej warto poświęcić nieco czasu, aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, w czym pomoże nasza porównywarka. Warto jednak sprawdzić, kiedy kończy się dotychczasowe OC, żeby uniknąć jeszcze wyższych kar za jego brak w 2022 roku.

Podsumowanie

  1. Więcej punktów karnych to wyższa składka OC,
  2. Wyższe kary za brak obowiązkowej polisy OC,
  3. Dodatkowy zwrot kosztów za opinię rzeczoznawcy przy likwidacji szkody,
  4. Ubezpieczyciel nie będzie mógł szacować szkody na podstawie wycen zaprzyjaźnionych warsztatów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments