Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – co warto o nim wiedzieć?

Aktualizacja:

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.

Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – najważniejsze informacje

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza do ZUS każda osoba, która pracuje na umowę o pracę, umowę – zlecenie lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do korzystania z usług państwowej służby zdrowia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli państwowych przychodni lekarskich, szpitali i sanatoriów. Według oficjalnych danych GUS, co czternasty Polak nie jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i nie ma prawa do publicznej służby zdrowia. Najczęściej są to osoby młode, które tuż po zakończeniu edukacji decydują się na podjęcie pracy w na umowę o dzieło. A raczej, nie mają innych szans na zatrudnienie.

Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest pozbawiony tego rodzaju ubezpieczenia (poniżej opisujemy takie sytuacje), możesz objąć go swoim ubezpieczeniem. Dzięki temu osoba zyskuje pełnię praw do korzystania ze świadczeń NFZ. Liczba osób, które mogą zostać objęte Twoim ubezpieczeniem zdrowotnym nie jest określa ani ograniczona. Ich rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest bezpłatna. Bez względu na liczbę osób korzystających z Twoich świadczeń, wysokość składki pozostaje niezmienna.

Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – kogo możesz ubezpieczyć?

Swoim ubezpieczeniem zdrowotnym możesz objąć wielu członków bliższej i dalszej rodziny, ale nie wszystkich. Ich listę określa Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych, która wymienia trzy grupy osób:

 • dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuka albo dziecko obce wobec którego osoba ubezpieczona ma ustanowioną opiekę, albo dziecko obce w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej – do ukończenia 26 lat. Ubezpieczeniem – bez względu na wiek – można też objąć dziecko niepełnosprawne.
 • małżonek, który nie posiada własnego prawa do ubezpieczenia zdrowotnego – prawo takie daje bycie zatrudnionym na umowę o pracę, umowę zlecenie, bycie studentem, pobieranie zasiłków, emerytur i rent, przebywanie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, a także bycie zarejestrowaną osobą bezrobotną. W praktyce zatem, z ubezpieczenia żony lub męża korzystają osoby pracujące na umowę o dzieło lub niewykonujące żadnej pracy, bez prawa do żadnego zasiłku.
 • krewni wstępni – rodzice i dziadkowie – pod warunkiem pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym. Ubezpieczeniem można objąć także wnuki, pod warunkiem, że ich rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego.

ZUS ZCNA – jak załatwić niezbędne formalności?

Aby członek Twojej rodziny uprawniony do korzystania z Twojego ubezpieczenia zdrowotnego mógł to robić, musisz zgłosić jego dane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wypełniając dokument ZCNA – „Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego”.

Jeśli pracujesz na umowę o pracę, wolę taką zgłaszasz w zakładzie, który Cię zatrudnia, bowiem to pracodawca jest płatnikiem składek. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, musisz zrobić to samodzielnie. Ustawodawca zastrzegł, że zgłoszenie w każdym przypadku powinno nastąpić „niezwłocznie”. Bez względu na stopień pokrewieństwa łączący Cię z osobą, którą chcesz ubezpieczyć masz na zgłoszenie tego zamiaru 7 dni od „zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia”, czyli np. od dnia, w którym Twój małżonek stracił pracę, urodziło Ci się dziecko, a rodzic, z którym mieszkasz stracił prawo do zasiłku. W przypadku odwrotnego scenariusza – nabycia przez członka rodziny praw do własnego ubezpieczenia – również masz 7 dni na jego wyrejestrowanie.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny

Wielu osobom bardzo zależy na uzyskaniu ubezpieczenia zdrowotnego głównie dlatego, że daje ono prawo do przebywania w szpitalu i korzystania z opieki państwowej służby zdrowia w razie ciężkich, przewlekłych chorób i wypadków. Coraz liczniejsza grupa Polaków decyduje się jednak na korzystanie z prywatnej opieki zdrowotnej. Ten typ usług, choć płatny, ma jednak szereg zalet – brak konieczności oczekiwania w wielomiesięcznych (a nawet wieloletnich) kolejkach do lekarzy specjalistów, wysoki standard obsługi i dostęp do najlepszych fachowców i zabiegów. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się szczególnie popularne wśród mieszkańców dużych miast i pracowników wielkich korporacji, które traktują ten rodzaj usług jako pozapłacowy bonus dla pracowników. Oczywiście prywatną opiekę możemy też wykupić na własną rękę.

Dodatkowym atutem jest fakt, że ubezpieczeniem tym możemy objąć bliskie nam osoby. O ile ZUS bardzo restrykcyjnie określa, kto w świetle prawa jest członkiem naszej rodziny, o tyle prywatna opieka medyczna daje nam większą dowolność. Możemy więc pozwolić korzystać z niej partnerowi, z którym pozostajemy w nieformalnym związku czy rodzicom, z którymi nie mieszkamy.

Prywatna opieka medyczna – ile to kosztuje?

Popularność prywatnych usług medycznych z roku na rok rośnie, co nie wydaje się dziwne, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że aż 74% Polaków nie jest zadowolonych z opieki medycznej, jaką zapewnia nam NFZ. Medicover, LUX MED, PZU Zdrowie, Signal Iduna, Enel Med, S7, Swissmed – to tylko wybrane nazwy najpopularniejszych sieci przychodni.

Ile kosztują takie usługi? Cena waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie i zależy od kilku czynników:

 • zawartości pakietu usług medycznych (wizyty lekarskie, porady ambulatoryjne, prywatne kliniki, wizyty domowe, transport medyczny),
 • tego, czy ubezpieczenie wykupujemy na własną rękę czy jako pracownik firmy (dużym korporacjom udaje się wynegocjować atrakcyjne ceny),
 • okresu na jaki wykupujemy opiekę (roczne i dłuższe pakiety są tańsze),
 • ilości osób, które obejmujemy naszą polisą.

Część pakietów medycznych gwarantuje nam bezpłatny dostęp do określonej grupy specjalistów. Inne zapewniają nam rabat – za wizytę płacimy np. 50 % lub otrzymujemy zwrot części wydatków poniesionych na ochronę zdrowia. Warto sprawdzić to przed podpisaniem umowy.

Jak wybrać prywatną opiekę medyczną?

Z pewnością nie warto kierować się wyłącznie ceną, szczególnie, jeśli ze służby zdrowia korzystamy często, a nasze wizyty nie kończą się na odwiedzinach u internisty w przypadku grypy. Warto dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia, zwrócić uwagę na dostęp do lekarzy tych specjalności, na których szczególnie nam zależy. Dobrze poczytać też opinie o poszczególnych fachowcach i generalne komentarze na temat danej sieci przychodni. Bardzo pomocna w podjęciu decyzji jest przeglądarka Punkta, w której sprawdzisz i porównasz oferty wielu firm.

Koniecznie zwracaj też uwagę na to, czy prywatna opieka ma charakter lokalny czy ogólnopolski. Czy Twoje dzieci będą mogły liczyć na wizytę u pediatry, gdy angina złapie je podczas ferii u babci mieszkającej kilkaset kilometrów od domu? Sprawdź też system rezerwowania wizyt obowiązujący w danej sieci. Jeśli do placówki umawiasz się sami i sam wybierasz lekarza – na przykład korzystając z internetowego lub telefonicznego systemu rezerwacji – jest to spory komfort. Niektóre abonamenty uprawniają bowiem tylko do tego, by otrzymać najbliższy wolny termin w losowo wybranej przychodni. A to – szczególnie w dużych miastach – może oznaczać całkiem odległą wycieczkę i w rezultacie niewielkie ułatwienie. By wybór się opłacał, nie może być pochopny!

Podsumowanie

 1. Jeśli ktoś z Twoich bliskich jest pozbawiony ubezpieczenia zdrowotnego w ramach NFZ, możesz objąć go swoim ubezpieczeniem.
 2. Listę osób, które możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym, określa Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych.
 3. Nie ma ograniczeń, gdy wykupisz prywatne ubezpieczenie zdrowotne - możesz nim objąć partnera z nieformalnego związku, bliższych i dalszych członków rodziny.
 4. Sprawdź oferty i porównaj je w wyszukiwarce Punkta, by znaleźć jak najkorzystniejszy dla siebie pakiet ubezpieczenia i firmę, która spełni Twoje oczekiwania.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
66 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
4 lat temu

Witam,
a co w przypadku, gdy nasze dorosłe dziecko (dziecko zawsze będzie naszym dzieckiem) stracilo pracę, a ja wraz z mężem jestesmy emerytami? Czy jest możliwość dopisania do ubezpieczenia naszego dziecka, które mieszka z nami i się nami opiekuje (jesteśmy z mężem bardzo poważnie chorzy)?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Barbara

Dzień dobry, to zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia danej firmy ubezpieczeniowej więc ciężko odpowiedzieć. W przypadku jeśli jest to NFZ, to dziecko podlega ubezpieczeniu przy rodzicach do 18 roku życia. Jeśli Pani dziecko nadal kontynuuje naukę to jest objęty ubezpieczeniem NFZ do zakończenia nauki.

Jacek
Jacek
4 lat temu

Dzień dobry!
Dziecko jest pełnoletnie, skończyło studia, pracuje jako freelancer, czyli czasem coś zarobi, częściej nie,
czy mogę je dopisać w moim zakładzie pracy do mojego ubezpieczenia, jeśli tak to czy karta EKUZ również dla niego obowiązuje?
Słonecznie pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jacek

Dzień dobry, dziecko można zgłosić do ubezpieczenia jeśli ma poniżej 18 lat, bądź do 26 roku życia, natomiast w drugim przypadku musi nadal się kształcić.

Bożena
Bożena
4 lat temu

Witam,
Co jeśli mam ubezpieczenie zdrowotne u męża w pracy, a miałam wypadek w domu (złamany palec). Czy należy mi się jakieś odszkodowanie z tego tytułu?
Dziękuję

Aga
Aga
4 lat temu

Witam jak wygląda sytuacja gdy do ubezpieczenia w Medicover chciałabym dopisać konkubenta który nie jest ubezpieczony w ZUS?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Aga

Dzień dobry, pakiet medyczny w Medicover jest ubezpieczeniem, do którego może przystąpić każda osoba. Nie jest wymagane bycie ubezpieczonym w ZUS, aby posiadać ubezpieczenie z prywatnej firmy.

Karolina
Karolina
4 lat temu

Szanowni Państwo, a czy można ubezpieczyć członka rodziny, kiedy pracuje się na umowę-zlecenie, czy jest to możliwe tylko w przypadku umowy o pracę?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Karolina

Przy umowie zlecenie również można dopisać członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Należy złożyć zleceniodawcy wniosek o objęcie ubezpieczeniem takiej osoby.

Karolina
Karolina
4 lat temu

Ogromnie dziękuję za odpowiedź!

Anna
Anna
4 lat temu

Witam czy mogę ubezpieczyc do mojego ubezpieczenia ojczyma ktory ze mna mieszka

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anna

Dzień dobry, można dodatkowo zakupić ubezpieczenie. Jeśli jest Pani zainteresowana zakupem prywatnej opieki, to zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod nr tel. 22 490 9000.

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Witam czy dziecko pracujące może dopisać do swojego ubezpieczenia rodzica?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Agnieszka

Dzień dobry, jest taka możliwość jeśli zamieszkują państwo we wspólnym gospodarstwie domowym. Syn powinien udać się do ZUSu i wypełnić odpowiedni druk.

Bożena
Bożena
4 lat temu

Czy pracujący syn może dopisać do ubezpieczenia swoich rodziców

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Bożena

Dzień dobry, jest możliwość dopisana rodziców do ubezpieczenia jednak pod warunkiem pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym.

sylwia
sylwia
4 lat temu

Witam . Czy mąż ma obowiazek objąć ubezpieczeniem żonę z ktora od dwóch lat nie jest i prowadzą osobne gospodarstwo domowe lecz jeszcze nie sa po rozwodzie ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  sylwia

Dzień dobry, osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do tego ubezpieczenia członków rodziny, którzy nie podlegają ubezpieczeniu. W przypadku orzeczenia sądu o rozwodzie małżonek/małżonka traci prawo do ubezpieczenia.

sylwia
sylwia
4 lat temu

A jesli mąż odmawia zgłoszenia (jeszcze) żony do ubezpieczenia a dzieci ma zgłoszone ? Co trzeba zrobić ? Zarejestrowac sie w urzedzie pracy?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  sylwia

W tym przypadku najlepiej będzie ubezpieczyć się dobrowolnie w NFZ lub poprzez urząd pracy.

Ania
Ania
4 lat temu

Witam. Czy tylko w ciągu 7 dni jest możliwość dodania osoby do ubezpieczenia? Czy można to zrobić w każdej chwili. Dodam, że po powrocie z Niemiec nie miałam ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce, bo byłam na zasiłku niemieckim. Mąż pracuje od maja, a zasiłek skończył mi się 3 sierpnia. Czyli okres siedmiu dni już dawno minął.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ania

Dzień dobry, zgodnie z informacją na stronie NFZ należy taką osobę zgłosić w ciągu 7 dni. Jednak nie powinno być problemu ze zgłoszeniem takiej osoby po 7 dniach.

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Dobry wieczór czy matka pobierająca rentę z ZUS może w ZUS przy sobie ubezbieczyć swojego 40letniego syna który zachorował a nie może skorzystać z ubezpieczenia w PUP?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Katarzyna

Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Maksymalny wiek dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia przez rodzica to 18 lat, chyba, że kontynuuje naukę, w takim przypadku do 26 lat. Syn może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ.

Katarzyna
Katarzyna
4 lat temu

Dobry wieczór czy matka pobierająca rentę z ZUS może ubezpieczyć swojego 40 letniego syna przy sobie w ZUS?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Katarzyna

Dzień dobry, niestety nie ma takiej możliwości. Maksymalny wiek dziecka zgłoszonego do ubezpieczenia przez rodzica to 18 lat, chyba, że kontynuuje naukę, w takim przypadku do 26 lat.

Krysia
Krysia
4 lat temu

Czy partner z którym wspólnie mieszkamy może wpisać mnie do swojego ubezpieczenia nie jesteśmy małżeństwem?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Krysia

Niestety nie ma takiej możliwości.

Marcin
Marcin
4 lat temu

Czy mój tata, który jest rolnikiem może mnie objąć swoim ubezpieczeniem? Mieszkamy w jednym gospodarstwie domowym. Mam 28 lat i od miesiąca jestem bez pracy.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marcin

Niestety nie ma takiej możliwości, tylko dziecko uczące się do 26 roku życia może być zgłoszone do ubezpieczenia. Polecam zarejestrować się w Urzędzie Pracy, wtedy będzie zapewnione ubezpieczenie.

Anesia12345
Anesia12345
4 lat temu

Witam.Jestem bez ubezpieczenia.Urzad pracy mnie wykreslił.Mam dwoje dzieci na utrzymaniu nigdzie nie pracuje.Czy moge prywatnie sie ubezpieczyc?Ja i dzieci.Gdzie.Moge prosic o porady.Dziekuje.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Anesia12345

Dzień dobry, Pakiety prywatne, rodzinne, które oferujemy zaczynają się od 146 zł miesięcznie. Mając taki pakiet można umawiać się na wizyty do lekarza rodzinnego, do specjalistów, na różne badania (im wyższy pakiet, tym większa ilość). Natomiast w tych pakietach nie ma opieki szpitalnej w razie nagłego zdarzenia. Gdyby był Pan zainteresowany taką ofertą, to zapraszam do kontaktu: 22 490 9000, moglibyśmy porozmawiać o szczegółach. Jeśli jednak potrzebuje Pan ubezpieczenia takiego jak na NFZ, to należałoby zakupić dobrowolne w Narodowym Funduszu Zdrowia, natomiast koszt takiego ubezpieczenia to około 400 zł miesięcznie. Tutaj więcej informacji na ten temat: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu
Reply to  Anesia12345

Masz rodzicow?niech dopisza do swojego ubezpieczenia,moja mama ma moje dzieci w zusie przy swoim ubezpieczeniu

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

Dobry wieczór,
Proszę mi wytłumaczyć, dlaczego w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego za podstawę przyjmuje się
zawyżoną średnia krajową płacę brutto a Polakom każe się płacić miesięcznie 9% od tej średniej ale już netto. Dla mnie jest to jawne oszustwo!

M 24
M 24
3 lat temu
Reply to  Mateusz

Do p. Mateusza POPIERAM , ktoś tu robi sobie z Polaków jaja!

jowera
jowera
3 lat temu

Czy jeśli ubezpieczyłam męża mając umowę do końca roku, teraz dostałam nową, to jest dalej ubezpieczony czy muszę go zgłosić od nowa? (ten sam zakład pracy)

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  jowera

Dzień dobry, to pracodawca powinien zgłosić męża do ubezpieczenia.

Elzbieta
Elzbieta
3 lat temu

Czy moja matka moze mnie wziąc pod swoje ubezpieczenie w zus.ma mohe dzieci a ja mam 39 lat i nie pracuje i nie jestem zarejestrowana w pup. Mieszkamy pod jednym adresem

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Elzbieta

Dzień dobry, tak, jest taka możliwość, natomiast w celu szerszego wyjaśnienia pozwolę sobie zacytować fragment ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: „Dziadkowie mogą zgłosić wnuka tylko wtedy, gdy żaden z jego rodziców nie jest: objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym, uprawnionym do świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji z tytułu wykonywania pracy lub pracy na własny rachunek, objęty dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym.”

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Aaaqqq
Aaaqqq
3 lat temu

Witam mam umowę o pracę czy mogę wziąć do swojego pakietu lux med mojego partnera który nie jest nigdzie ubezpieczony nawet w urzędzie pracy

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Aaaqqq

Dzień dobry, prywatne pakiety medyczne nie są powiązane z ubezpieczeniem w Narodowym Funduszu Zdrowia, więc nie widzę żadnej przeszkody, aby Pani partner również skorzystał z pakietu w Lux Med. Proszę jednak pamiętać, że wzrośnie składka, lub trzeba będzie wykonać drugi pakiet indywidualny dla partnera.

Irenka
Irenka
3 lat temu

Syn pracuje w zakładzie i ja, jako mama jestem u niego ubiespieczona, A teraz podjęła pracę na umowie zleceń i syn musi mi wyrejestrowac, czy musi to koneczne zrobić przez zakład pracy ,czy może syn zrobić sam to w Zusie

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Irenka

Wydaje mi się, że będzie możliwość wyrejestrowania w ZUSie – Należy tego dokonać na formularzu ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność wyrejestrowania. Natomiast proszę jeszcze się dowiedzieć bezpośrednio w ZUSie, czy nie trzeba tego załatwiać przez pracodawcę.

AGA
AGA
3 lat temu

Dzień dobry Państwu. Mój partner nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego, a musi iść do szpitala. Został wyrejestrowany z PUP i ma karencję, w MOPS nie chcą to ubezpieczyć, bo przekraczamy dochód, ja nie mogę go dopisać do swojego ubezpieczenia, bo nie jesteśmy po ślubie. Nie stać nas na wykupienie prywatnego ubezpieczenia w ZUS.
Co możemy jeszcze zrobić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  AGA

Dzień dobry, w tym przypadku można poszukać prywatnych pakietów medycznych z opieką szpitalną, natomiast ciężko będzie taki znaleźć. Dodatkowo na opiekę szpitalną, jeśli już znajdziemy w którymś z pakietów, jest zazwyczaj karencja trwająca kilka miesięcy. W opisanej przez Panią sytuacji ciężko cokolwiek doradzić, ponieważ jeśli nie zostanie zakupione dobrowolne ubezpieczenie w NFZ, to po wizycie w szpitalu trzeba będzie samodzielnie pokryć koszty leczenia.

Dżoana
Dżoana
2 lat temu

Dzień dobry mam takie pytanie jeżeli ja z partnerem mieszkamy razem i moim synem nie jesteśmy po małżeństwie czy on może mnie i syna ubezpieczyć w pracy?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
4 miesięcy temu
Reply to  Dżoana

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej skontaktować się bezpośrednio z pracodawcą, czy taka możliwość istnieję.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Dzień dobry.
Nasza córka w styczniu 2021 roku skończy 18 lat. Z powodu epidemii, jako rodzice obawiamy się by córka kontynuowała naukę w drugiej klasie liceum, chyba że zmieni się decyzja i będzie nauczanie zdalne. Jeśli zdecydujemy o przerwaniu nauki córki, przynajmniej na jakiś czas, będzie ona na moim utrzymaniu, ponieważ pracy też nie podejmie. Jestem od ponad roku na emeryturze górniczej, żona nie pracuje. Czy córkę trzeba dodatkowo ubezpieczyć by mogła korzystać z ewentualnego leczenia z funduszu NFZ ? Jeśli tak to jaki to koszt ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Dzień dobry,

Polecam skontaktować się bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia w celu uzyskania informacji.

Monika
Monika
2 lat temu

Dzień dobry,
wraz z mężem rozpoczynamy pracę w Rosji, w Polsce będziemy przebywać na urlopie bezpłatnym a więc nie będziemy mieli ubezpieczenia zdrowotnego. Co zrobić aby nasze pełnoletnie dziecko (student), które zostaje w Polsce miało ubezpieczenie zdrowotne, żeby bez problemu mogło korzystać z usług przychodni, szpitali itd.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Monika

Dzień dobry, na ten okres można wykupić dobrowolne ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia. W prywatnych pakietach medycznych zazwyczaj nie ma opieki szpitalnej w razie nagłych zdarzeń.

Domka123
Domka123
1 rok temu

Witam,
Jeśli od marca nie mam stałej pracy, studiuję, a miesiąc po zwolnieniu zeszlam w ciążę, a we wrześniu wyszłam za mąż, czy teraz mąż może podpiąć mnie pod swoje ubezpieczenie ?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Domka123

Dzień dobry, w tej sprawie polecamy bezpośredni kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

bocian
bocian
1 rok temu
Reply to  Domka123

ale doradził ….

Justa
Justa
1 rok temu

Czy ja jako matka- nie mieszkająca z synem.Mam zasądzone alimenty na syna.Syn ma 23 lata ,możliwe że studiuje.Nie wiem czy pracuje.Nie mam z nim kontaktu.Jedynie gdy traci ubezpieczenie,to się kontaktuje,bo ja robiąc szkolenie muszę wyrejestrować się z PUP.Po szkoleniu ponownie się rejestruję,a syn tygodniami zwleka z dostarczeniem mi zaświadczenia.Czy ja w tym wypadku muszę dopisywać syna do ubezpieczenia ?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Justa

Dzień dobry, w tej sprawie polecamy skontaktować się bezpośrednio z Ubezpieczycielem.

wojtek
wojtek
1 rok temu

Nie moge nigdzie uzyskac info.w necie i odpowiedzi na pytanie …..czy PONOWNIE i od nowa musze zgłosic do ZUSU żone do ubezpieczenia zdrowotnego ( wczesniej była zgłoszona do ubezp. zdrowotnego kiedy byłem pracownikiem) teraz kiedy jestem juz na emeruturze? Czy z automatu kiedy ja stałem sie emerytem to czy żony tamto w mojej pracy zgŁoszenie do UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO jest nadal obowiazujacym czy jednak, od nowa jako juz emeryt musze znowu cos gdzies zgłaszac ?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  wojtek

Polecam bezpośredni kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, powinien uzyskać Pan szczegółowe informacje na temat opisanej sprawy.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Dzień dobry. Czy jeśli jestem zatrudniony u dwóch pracodawców na pół etatu u każdego (umowa o pracę), to wówczas muszę zgłosić dziecko u obu pracodawców, czy może właśnie tylko u jednego? Jak to działa?
Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Piotr

Dzień dobry, polecam w tej sprawie skontaktować się bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia, bądź zaczerpnąć informacji od pracodawcy.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Dzień Dobry. Mam pytanie, a mianowicie: żona straciła właśnie status bezrobotnego, a co za tym idzie ubezpieczenie zdrowotne. Ja jako mąż – wspólnie prowadzimy gospodarstwo domowe chciałbym zgłosić ją – dołączyć do swojego ubezpieczenia (jestem zatrudniony na umowę o pracę) jednak nie chciałbym wpisywać we wniosek do ZUS faktu, że żona ma orzeczony stopień o niepełnosprawność, umiarkowany. Ważność tego orzeczenia upływa 30.04.2021 r., ale z uwagi na stan epidemiczny z automatu przedłużeniu uległa ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności wydawanych przez powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – na podstawie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 568).
Żona nie będzie ubiegać się o przedłużenie orzeczenia po dniu 30.04.2021 kiedy ono pierwotnie miało wygasnąć – przyczyna dla której zostało ono wydane ustała. Pytanie czy muszę po terminie wygaśnięcia orzeczenia czyli 30.04.2021 (taka data obowiązywania jest na orzeczeniu, jednak covid z automatu je przedłuża) wpisywać we wniosek do ZUS o dołączenie mojej małżonki do mojego ubezpieczenia zdrowotnego informację o jej niepełnosprawności???

PS
Piszę na prośbę żony dla której fakt tego orzeczenia o niepełnosprawności jest tematem wstydliwym i nie chce tego ujawniać i jak najszybciej o nim zapomnieć. Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam
Paweł W

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry,
W tej sprawie polecam skontaktować się bezpośrednio z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w celu uzyskania informacji.

Andrzek
Andrzek
1 rok temu

Dzień dobry, moja żona ma stała umowę o pracę.
W lutym musiałem zawiesić działalność gospodarczą. Nie jestem również zarejestrowany jako bezrobotny.
Moje pytania.
1 czy żona może mnie dopisać do ubezpieczenia?
2 ile to będzie kosztowało miesięcznie?
3 lepiej żeby żona mnie dopisała czy lepiej zarejestrować się jako osoba bezrobotna

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Andrzek

Dzień dobry, polecam bezpośredni kontakt z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia.

Magdalena
Magdalena
5 miesięcy temu

Czy będąc na umowie o pracę na pół etatu można ubezpieczyć dzieci?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
5 miesięcy temu
Reply to  Magdalena

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej porozmawiać z pracodawcą, czy istnieje taka możliwość.