Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Aktualizacja:
Co robić, gdy okradną Ci mieszkanie? Fot. sdecoret/Freeimages

Opaleni, wypoczęci, z naładowanymi akumulatorami wracacie do domu i... zastajecie mieszkanie splądrowane przez złodzieja. Jak zareagować? Kogo zawiadomić? Jak zgłosić szkodę?

Wybite okna, wyważone drzwi, rzeczy z szaf porozrzucane po podłodze. Mieszkanie po wizycie złodziei przypomina zwykle krajobraz po bitwie. Taki widok powoduje wściekłość, łzy i ogromne poczucie naruszenia naszej prywatności. Warto jednak już w pierwszych chwilach działać rozsądnie i nie tracić głowy. Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? Oto lista niezbędnych czynności.

  1. Uspokój się

Weź kilka głębokich oddechów i działaj z głową, bo w ten sposób zwiększasz szanse na znalezienie sprawców i sprawną pracę policji. Jeśli jest z Tobą większa grupa domowników dopilnuj, by jak najmniej chodzili po mieszkaniu i niczego nie dotykali. To utrudni policjantom precyzyjne pobranie śladów.

  1. Wezwij policję

Zgodnie z prawem, masz taki obowiązek, gdy szkoda w Twoim domu lub mieszkaniu powstała w wyniku kradzieży z włamaniem. Oczekując na przyjazd policjantów, postaraj się ustalić, co dokładnie zginęło. Na miejscu funkcjonariusze zapytają Cię o najważniejsze rzeczy, a policyjny technik zabezpieczy ślady włamania i pobierze odciski palców od domowników. Pozostałe zeznania będziesz zmuszony złożyć na komendzie, wtedy też ustalona zostanie dokładna lista zniszczeń i skradzionych rzeczy. W tym momencie bardzo przydadzą się zdjęcia skradzionych kosztowności (warto mieć je, szczególnie, gdy kolekcjonujesz antyki, rzeczy kolekcjonerskie i unikatowe) oraz rachunki potwierdzające zakup sprzętów.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z assistance

  1. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem

Po pierwsze, zgłoś ubezpieczycielowi włamanie do mieszkania, by jak najszybciej uruchomić procedurę likwidacji szkody. Możesz to zrobić osobiście, w placówce towarzystwa, u pośrednika ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem strony internetowej. Najszybciej jednak skontaktujesz się z ubezpieczycielem telefonicznie – jego numer znajdziesz na stronie internetowej lub polisie – ten dokument będzie Ci teraz potrzebny. Konsultant poinformuje Cię o pozostałych dokumentach, które musisz przedstawić i umówi Cię z rzeczoznawcą, który wyceni szkody i uruchomi procedurę ich likwidacji.

Czytaj także: Wynajem mieszkania – kto powinien zadbać o ubezpieczenie?

Po drugie, jeśli ubezpieczając mieszkanie wykupiłeś też polisę Assistance, czas, byś zrobił z niej użytek. Ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić Ci teraz zastępcze lokum, przetransportować do niego Ciebie, domowników, zwierzęta i ocalały dobytek, a także zabezpieczyć Twoje mieszkanie na czas remontu. Oczywiście dokładny zakres polisy Assistance różni się w zależności od towarzystwa, z którym podpisałeś umowę. Szczegóły ustal z konsultantem telefonicznym podczas zgłaszania szkody.

Czytaj także: Włamania do domów i mieszkań – jak się zabezpieczyć?

O domowym assistance przeczytaj też tu >>>>

  1. Odbierz odszkodowanie

Jego wysokość zależy od sumy, na którą ubezpieczyłeś swój dobytek oraz tego, czy polisa obejmowała mienie o wartości nowej czy rzeczywistej. Standardowo, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Ten czas ulega wydłużeniu do 90 dni w sytuacjach, gdy nie jest możliwe ustalenie wysokości odszkodowania albo odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za zdarzenie.

O szczegóły działania polisy mieszkaniowej dopytaj też naszych doradców, zadzwoń na infolinię Punkta: 22 490 90 00 lub skontaktuj się z nami mailowo: kontakt@mfind.pl. Chętnie pomożemy!

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Podsumowanie

  1. Gdy wracasz do domu po urlopie i zastajesz ślady włamania z kradzieżą, nie panikuj.
  2. Niczego nie sprzątaj, wezwij policję i jak najmniej dotykaj!
  3. Miej zdjęcia cennych przedmiotów i rachunki na domowe sprzęty.
  4. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, zgłoś szkodę, skorzystaj z assistance w ubezpieczeniu domowym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej