Ubezpieczenie mieszkania PZU Dom: wady i zalety

Aktualizacja:
ubezpieczenie pzu dom

Mieszkanie jest jednym z najcenniejszych dóbr, jakie posiadamy. To nasz azyl i nasza przystań. Miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. Choć żadne ubezpieczenie nie uchroni nas przed sytuacjami, na które nie mamy wpływu i nie wyeliminuje ryzyka kradzieży, włamania czy klęski żywiołowej, pozwoli jednak na zminimalizowanie skutków takich zdarzeń. Sprawdzamy, jak w tej kwestii spisuje się ubezpieczenie PZU Dom.

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu, chronimy nie tylko mury czy ściany nieruchomości, ale także wszystko to, co znajduje się wewnątrz niej. Każda polisa jest jednak inna i zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej, zapoznaj się z zakresem ochrony, jaki oferuje i wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Mieszkasz na terenach szczególnie zagrożonych żywiołami? Szukaj takiego ubezpieczenia, które ochroni Cię przed skutkami powodzi czy huraganu. W miejscu zamieszkania prowadzisz działalność gospodarczą? Wybierz ubezpieczenie zapewniające ochronę sprzętu biurowego.

PZU Dom: co możesz ubezpieczyć?

Ubezpieczenie PZU Dom obejmuje ochroną nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. W ramach polisy możesz ubezpieczyć:

 • mieszkanie,
 • domy jednorodzinne, wielorodzinne i letniskowe (także na etapie budowy),
 • budynki niemieszkalne,
 • obiekty specjalistyczne,
 • nagrobek cmentarny.

Polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową stałych elementów, takich jak glazura, terakota, wbudowany sprzęt AGD czy armatura łazienkowa, a także wszelkich ruchomości wyposażenia, czyli mebli, elektroniki, sprzętu sportowego, czy chociażby biżuterii.

KUP ubezpieczenie mieszkania TERAZ! Minimum formalności!

Polisa mieszkaniowa PZU: przed czym chroni?

Decydując się na ubezpieczenie PZU Dom, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania w przypadku zniszczenia budynku i jego wyposażenia w wyniku zdarzeń losowych, takich jak:

 • pożar,
 • eksplozja,
 • uderzenie pioruna,
 • klęski żywiołowe (powódź, huragan, lawina),
 • dewastacja – gdy ktoś umyślnie zniszczy wyposażenie Twojego domu, np. wybije szybę w oknie,
 • kradzież z włamaniem,
 • rabunek.

UWAGA:

Ubezpieczenie PZU Dom obejmuje swoim zakresem rabunek nie tylko w Twoim domu, ale także poza nim. Co to oznacza w praktyce? Jeśli idziesz ulicą i ktoś wyrwie Ci torebkę, również możesz liczyć na odszkodowanie.

CZYTAJ TAKŻE

Kradzieże mieszkaniowe to prawie 100 tys. przypadków rocznie! Jak się zabezpieczyć?

Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniach majątkowych

Wszystko czy nic, czyli co ubezpieczyć?

Polisa mieszkaniowa PZU Dom oferuje dwa warianty ubezpieczenia: uniwersalny oraz od wszystkich ryzyk (tzw. all risks). Pierwsza formuła ochroni Twoje mieszkanie przed finansowymi skutkami ognia, powodzi, zalania przez sąsiada, szkód powstałych w wyniku awarii sprzętu czy instalacji, a także włamania czy kradzieży. Polisa w popularnej formule all risks, to tzw. ubezpieczenie od wszelkiego ryzyka. W warunkach takiej polisy nie znajdziesz wyszczególnionych zdarzeń, przed jakimi jesteś chroniony, ponieważ wariant ten obejmuje każdy rodzaj szkód, z wyjątkiem tych, które zostały zapisane w OWU jako wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela.

UWAGA:

Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie poszczególnych elementów w mieszkaniu (tzw. ruchomości domowe) od wszystkich ryzyk, wówczas całe mieszkanie zostaje automatycznie ubezpieczone w wariancie all risks. Dokładnie tak samo działa to w przypadku ubezpieczenia w formule uniwersalnej.

Wyłączenie odpowiedzialności: za co nie dostaniesz odszkodowania?

Na wypłatę odszkodowania nie możesz liczyć w sytuacji, kiedy szkody są efektem niewykonania koniecznych kontroli budynku czy przeglądów, powstały w wyniku zagrzybienia czy zawilgocenia, a także zalania będącego efektem np. niezamkniętych i niezabezpieczonych okien. PZU nie odpowiada także za stratę kart płatniczych, dzieł sztuki czy ważnych dokumentów, jeśli zostały one skradzione lub zniszczone w wyniku innego zdarzenia losowego.

Zwiększamy bezpieczeństwo, czyli możliwe rozszerzenia

PZU Dom oferuje także szereg dodatkowych rozszerzeń, dzięki którym możemy wzbogacić swoje ubezpieczenie. Do wyboru mamy m.in.:

 • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – jeśli w wyniku awarii pralki zalejesz sąsiada z dołu, albo nie odśnieżysz chodnika przed domem i składający Ci wizytę sąsiad niefortunnie upadnie i złamie rękę, PZU wypłaci świadczenie osobom poszkodowanym,
 • ubezpieczenie sprzętu biurowego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania,
 • ubezpieczenie przedmiotów będących mieniem służbowym, np. służbowy laptop czy telefon komórkowy,
 • ubezpieczenie assistance, tzw. pomoc w domu – organizacja interwencji ślusarza, hydraulika oraz zorganizowanie naprawy sprzętu domowego (dostępna w trzech wariantach – wariant podstawowy dodawany jest bezpłatnie do każdej polisy ubezpieczenia domu i mieszkania).

Ubezpieczenie PZU Dom: plusy i minusy

Zalety:

 • możliwość ubezpieczenia budynku jeszcze w stadium budowy,
 • możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia, jeśli podczas trwania polisy wartość ubezpieczonych przedmiotów wzrosła,
 • objęcie ochroną ubezpieczenia na wypadek rabunku także poza miejscem ubezpieczenia,
 • możliwość wyboru wielu rozszerzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb,
 • wariant all risks, który zawiera bardzo szeroką ochronę ubezpieczeniową,
 • korzystne składki: już od 98 zł rocznie w przypadku mieszkania o wartości 200 tysięcy złotych.

Wady:

 • ochroną ubezpieczeniową nie jest objęta kradzież gotówki, biżuterii czy innych przedmiotów ze srebra czy złota, jeśli przebywałeś poza miejscem ubezpieczenia dłużej niż 3 miesiące,
 • PZU nie odpowiada za szkody powstałe w mieszkaniu, z którego korzystamy na podstawie umowy najmy, dzierżawy czy użyczenia (chyba, że wykupione zostało odpowiednie rozszerzenie),
 • wyłączenie odpowiedzialności w przypadku przedmiotów znajdujących się na balkonie lub tarasie,
 • szeroki zakres wymogów w zakresie zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.

Kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania

Podsumowanie

  1. W ramach polisy PZU Dom możesz ubezpieczyć nieruchomości będące jeszcze w budowie.
  2. Ubezpieczenie ruchomych elementów wyposażenia w wariancie all risks automatycznie obejmuje taką samą ochroną całą nieruchomość.
  3. Wariant all risks obejmuje każdy rodzaj ryzyk, z wyłączeniem tych zawartych w wykazie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments