Ubezpieczenie OC/AC w PZU

Zobacz, ile zapłacisz za OC/AC

Zaufaj sprawdzonej marce, tak jak zrobiły to miliony Polaków ➤ Ubezpieczenie OC/AC od PZU zatroszczy się o Ciebie w każdej sytuacji na drodze. Sprawdź szczegóły ↓

Darmowy kalkulator OC/AC. Sprawdź i nie przepłacaj!

Porównaj składki tutaj

Ubezpieczenie OC PZU – co obejmuje?

Polisa OC jest obowiązkowa dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych – każdy kierowca wie o tym doskonale. Przepisy polskiego prawa jasno określają, jakie zdarzenia wliczają się w zakres OC. Mowa o tym w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dlatego też zakres polisy OC PZU będzie taki sam, jak w każdym innym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Różnić będzie się jedynie ceną.

PZU Ubezpieczenie OC

OC PZU wybawi Cię z opresji, gdy jesteś sprawcą wypadku i musisz zapłacić za wyrządzone szkody. Dzięki temu mając ubezpieczenie OC PZU jeździsz spokojnie i czujesz się pewnie w każdej sytuacji na drodze. Dlatego warto? Jeśli zdarzy Ci się stłuczka, wypadek lub inna nieprzyjemna niespodzianka, PZU załatwi wszystkie formalności i wypłaci odszkodowanie. I tu warto wiedzieć, że ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe w związku z:

 • ruchem pojazdu,
 • wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu,
 • załadowywaniem i rozładowywaniem pojazdu,
 • zatrzymaniem lub postojem pojazdu.

Czy obowiązują tu jakieś limity? Tak. Zgodnie z prawem, w ramach OC PZU (i każdego innego ubezpieczyciela) możesz liczyć na pokrycie szkód do wysokości sum gwarancyjnych. Sumy te są aktualizowane i wynoszą odpowiednio:

 • 5 210 000 euro dla szkód na osobie,
 • 1 050 000 euro dla szkód na mieniu.

Ubezpieczenie OC samochodu PZU: rozszerzenia

Ubezpieczenie komunikacyjne PZU obejmuje szkody powstałe w wyniku uszkodzenia ciała, rozstroju bądź utraty zdrowia, czy też zniszczenia i uszkodzenia mienia. Oznacza to, że ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy Twojego samochodu, leczenia, zapewni rentę lub odszkodowanie za śmierć Twoim bliskim. Oferta ubezpieczenia OC PZU wyróżnia się natomiast licznymi usprawnieniami i rozszerzeniami, dzięki którym korzystanie z polisy jest jeszcze przyjemniejsze. Zobacz, za co kierowcy cenią ubezpieczenia samochodu w PZU:

 • Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS),
 • Wykluczenie Szkody z OC (pierwsza szkoda z umowy OC nie wpłynie na składkę przy zawieraniu kolejnej umowy OC w PZU),
 • Zielona Karta (ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej np. w krajach spoza UE).

Nie kuś losu. Zadbaj o AC!

Kradzież, zniszczenie auta, uszkodzenie przez żywioł albo zwierzę. To nasza codzienność i trudno zabezpieczyć się przed nią lepiej, niż polisą autocasco. Co obejmuje AC PZU? Ubezpieczenie pokryje koszty naprawy i części zamiennych np. gdy ktoś porysuje Ci samochód lub stłuczesz zderzak o słupek. AC w PZU działa również, kiedy grad uszkodzi Ci maskę lub spadająca podczas wichury gałąź wgniecie karoserię. Co więcej, ubezpieczenie AC PZU obejmuje także kradzież auta lub jego części.

Poradnik Punkty. Sprawdź, jak wybrać AC i nie żałować!

Wśród rozbudowanej oferty ubezpieczeń samochodu w PZU czekają na Ciebie aż 3 warianty autocasco. Do zgarnięcia masz pakiet serwisowy, optymalny oraz partnerki. Czym się różnią i jaki najlepiej wybrać? AC serwisowe, czyli najdroższy wariant, będzie idealne dla kierowców ceniących usługi autoryzowanych stacji obsługi. Jeśli więc zależy Ci, by podczas naprawy użyto oryginalnych części, ten pakiet stworzono właśnie dla Ciebie! AC optymalne zakłada natomiast użycie części alternatywnych (o jakości porównywalnej do oryginalnych, ale dużo tańszych). Łowcom okazji polecamy natomiast AC partnerskie, w sam dla kierowców szukających taniego AC. W tym wariancie Twój samochód będzie naprawiony w jednym z warsztatów partnerskich, z użyciem tańszych części.

Chcesz zmniejszyć lub rozbudować pakiet? Nie ma problemu! Mniej wymagającym klientom polecamy natomiast tanią polisę PZU AC Mini, które nie obejmuje ochroną uszkodzenia Twojego auta przez inny pojazd. Kupisz ją za to w bardzo niskiej cenie! A może jest zupełnie na odwrót i chcesz dopłacić za kompleksową ochronę? W PZU możesz dowolnie rozbudować pakiet AC o opcje niedostępne w standardowych wariantach. Marka ma dla Ciebie całą listę dodatków, takich jak ubezpieczenie bagażu, samochód zastępczy, nieredukcyjna suma ubezpieczenia czy gwarancja wartości pojazdu.

PZU AC Auto Non Stop – gwarantowany pojazd zastępczy

Dzięki rozszerzeniu AC o dodatek Auto Non Stop, otrzymasz pod najem pojazd zastępczy na cały czas naprawy Twojego auta. Bez dodatkowych limitów czasowych. Co więcej, ubezpieczyciel odholuje samochód po wypadku na lawecie do warsztatu naprawczego. Chcesz poznać jeszcze więcej szczegółów? Koniecznie wejdź na Akademię Ubezpieczeń i przeczytaj nasz artykuł o dodatku Auto Non Stop!.

Zakres ubezpieczenia Auto Non Stop

PZU AC Auto Non Stop obejmuje pakiet następujących świadczeń:

 • odbiór pojazdu i dostarczenie go do wskazanego warsztatu Sieci Naprawczej ANS* (chyba że pojazd jest jezdny),
 • naprawa pojazdu w Sieci Naprawczej ANS,
 • organizacja i pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy.

*ANS to warsztat przynależący do Sieci Naprawczej PZU. Listę placówek znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela i w jednostkach organizacyjnych.

Jak to wygląda prawnie? Zawierasz umowę z wypożyczalnią wskazaną przez PZU, a ta udostępnia Ci samochód zastępczy na czas naprawy, bez limitu dni. Wszystko odbywa się na podstawie umowy najmu pojazdu zastępczego. Co ważne, umowa może nałożyć na Ciebie obowiązek wpłacenia kaucji w wysokości określonej przez wypożyczalnię lub od zablokowania środków na karcie kredytowej. Koszty świadczenia AC Auto Non Stop nie pomniejszają sumy ubezpieczenia.

AC w PZU: wyłączenia odpowiedzialności

Jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, również ochrona w ramach AC PZU ma pewne wyłączenia, na które warto zwrócić uwagę jeszcze przed podpisaniem umowy. Co to konkretnie znaczy? Ubezpieczenie to nie obejmuje między innymi szkód, których wartość nie przekracza 500 zł, szkód eksploatacyjnych czy uszkodzeń wyposażenia pojazdu, które nie zostało ujęte w umowie. O wszystkich wyłączeniach z odpowiedzialności przeczytasz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Umowy.

Kontynuacja ubezpieczenia OC w PZU

Kończy Ci się OC w PZU? Twoja umowa zostanie automatycznie przedłużona na 12 kolejnych miesięcy. Ubezpieczyciel wyśle Ci wcześniej informację o możliwości wypowiedzenia umowy oraz o warunkach kolejnego okresu ubezpieczenia. Otrzymasz ją nie później niż 14 dni przed końcem obowiązywania umowy. A jeśli zdecydujesz się przedłużyć OC w PZU, w ciągu 14 dni otrzymasz gotowy dokument zawarcia nowej polisy.

Kiedy OC w PZU nie zostanie przedłużone automatycznie?

Przedłużenie umowy OC w PZU może być wstrzymane w kilku przypadkach. Mowa tu o sytuacjach, kiedy nie opłaciłeś dotychczasowej składki albo kupiłeś samochód wraz z ważnym OC PZU. Wtedy umowa wygaśnie i nie zostanie automatycznie przedłużona. Uwaga! Bądź czujny i pilnuj terminów obowiązywania OC, bo za jazdę bez ważnej polisy grozi Ci mandat w wysokości kilku tysięcy zł. Prawo mówi jasno, że nie możesz jeździć samochodem bez ważnego OC ani jednego dnia. Dlatego zadbaj, by odpowiednio wcześnie skontaktować się z agentem PZU lub zaloguj się do PZU Online. Wykup nową polisę albo skorzystaj z porównywarki OC na punkta.pl i zobacz, który ubezpieczyciel ma aktualnie najkorzystniejszą ofertę.

Kontynuacja umowy AC w PZU

Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym i nie przedłuża się automatycznie po upływie ważności polisy. Sam musisz zadbać o kontynuowanie dodatkowej ochrony swojego auta na dogodnych dla Ciebie warunkach. W tym celu wybierz jedną z oferowanych przez PZU opcji przedłużenia umowy AC:

 • skontaktuj się z agentem PZU, który przedstawi Ci ofertę na nowy okres ubezpieczeniowy (jeśli nie masz kontaktu do agenta, zajrzyj do bazy placówek PZU, która znajduje się w serwisie www ubezpieczyciela),
 • zadzwoń na infolinię PZU, dostępną pod numerem 801 102 102,
 • zaloguj się na PZU Online, jeśli kupiłeś ubezpieczenie przez internet lub telefon.

Zyskaj jeszcze więcej dzięki zniżkom na OC/AC w PZU

Kto nie lubi oszczędzać? PZU ma dla Ciebie coś więcej niż zniżki za bezszkodową jazdę na podstawie historii pojazdu. Przedłużając umowę na ubezpieczenia komunikacyjne w PZU na kolejny rok, możesz liczyć na zniżkę za kontynuację. Lojalność premiowana jest rabatem: jego wysokość poznasz, kontaktując się z agentem. Z doświadczenia zachęcamy jednak do porównania ofert przed przedłużeniem umowy. Rabat u dotychczasowego ubezpieczyciela może okazać się mniej korzystny niż nowa polisa w innym Towarzystwie. Skorzystaj z kalkulatora Punkty, łap okazje i płać jak najmniej za ubezpieczenie komunikacyjne samochodu!

Czy w PZU otrzymam samochód zastępczy?

To zależy od wykupionej polisy. Samochód zastępczy otrzymasz w ramach produktu PZU Pomoc w Drodze, ale nie w każdym wariancie. Pojazd przysługuje kierowcom z ważnym AC w PZU lub z OC rozszerzonym o ubezpieczenie assistance w wariancie Super. W skrócie, możesz wynająć samochód:

 • na czas kradzieży lub wypadku (max. 20 dni) i w przypadku awarii (max. 5 dni) – Pomoc w Drodze wariant Super
 • na czas trwania ubezpieczenia AC: w sytuacji kradzieży lub wypadku, ale na okres nie dłuższy niż 3 dni – Pomoc w Drodze wariant Komfort

98% klientów poleca porównywarkę ubezpieczeń Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś polisę w PZU przez Punktę? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Kliknij i przekonaj się, ile zapłacisz za polisę OC/AC ↓

Akademia Punkta | Poznaj lepiej świat ubezpieczeń

Bądź ekspertem od OC/AC

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela
Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – rzeczy, o których musisz pamiętać!

"Ile? Przecież to nie wystarczy nawet na połowę części!" – to z reguły pierwsza myśl po otrzymaniu wyceny szkody od ubezpieczyciela. Weź głęboki oddech i odstaw nerwy na bok. Nawet jeśli spotkasz się z odmową wypłaty odszkodowania, nie musisz spotykać się od razu z prawnikiem. Wystarczy, że napiszesz odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Podpowiadamy, jak postąpić w takiej sytuacji!

Najtańsze OC w 2023
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Jak zgłosić szkodę przez internet?

Chcesz zgłosić szkodę parkingową, uzyskać odszkodowanie za zniszczony w wyniku kolizji samochód lub skradzione z mieszkania rzeczy? Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając im zgłoszenie szkody przez internet. Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez internet u wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.

Przejdź do akademii