Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków swojej rodziny. Na jakiej zasadzie to działa? Jak zapewnić bliskim dodatkową ochronę?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków swojej rodziny. Na jakiej zasadzie to działa? Jak zapewnić bliskim dodatkową ochronę?
Ubezpieczenie zdrowotne dla członków rodziny – jak to działa?
W Polsce każdy pracownik zatrudniony na etat lub wykonujący obowiązki zawodowe na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia albo o świadczenie usług, jest objęty obowiązkowo ubezpieczeniem zdrowotnym. Natomiast osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, są bezrobotne lub świadczą usługi na podstawie umowy o dzieło, mogą wykupić dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ. Oba typy polis zapewniają nam dostęp do różnych świadczeń opieki zdrowotnej – nie tylko wizyt lekarskich, ale także refundacji recept oraz zabiegów czy pobytów w szpitalu bez żadnych dodatkowych opłat.
Ubezpieczenie zdrowotne – kogo można ubezpieczyć?
Ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ możemy objąć członków rodziny. Zgodnie z Ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych z dnia 27 sierpnia 2004 roku, do polisy można zgłosić:
- małżonka, który nie ma własnego prawa do ubezpieczenia zdrowotnego,
- dziecko (w wieku poniżej 26 lat),
- dziecko męża lub żony,
- dziecko przysposobione,
- wnuka (pod warunkiem, że jego rodzice nie mają prawa do ubezpieczenia zdrowotnego),
- rodziców lub dziadków mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym,
- dziecko obce, dla którego płatnik składek jest opiekunem prawnym lub rodziną zastępczą.
Ubezpieczenie zdrowotne – jak zgłosić do niego rodzinę?
Zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje płatnik składek. W tym celu musimy wypełnić formularz ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia (lub od momentu, kiedy możemy zostać objęci ubezpieczeniem). Jeśli składki będą rozliczane maksymalnie za 5 osób, wystarczy, że przekażemy dokumenty w formie papierowej, natomiast gdy liczba ubezpieczonych jest większa, należy dopełnić formalności drogą elektroniczną (np. w programie Płatnik).
Prywatna polisa zdrowotna – czy takim ubezpieczeniem również można objąć rodzinę?
Poza ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ członków rodziny możemy objąć także prywatną polisą zdrowotną. To produkt ubezpieczeniowy, który daje dostęp do najlepszych specjalistów i zabiegów bez oczekiwania w kolejkach. Jego zaletą jest również bardziej elastyczna definicja członków rodziny. Ochroną można bowiem objąć nie tylko małżonka, ale także partnera życiowego (mowa tutaj o sytuacji, kiedy łączy nas z drugą osobą nieformalny związek) lub rodziców, którzy nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym.
Jak zgłosić członków rodziny do prywatnej polisy zdrowotnej?
Prywatna polisa zdrowotna oferuje mnóstwo opcji, dzięki którym w pełni spersonalizujemy warunki ochrony. Pozwala nam także dostosować wysokość comiesięcznej składki do możliwości finansowych. Aby objąć członków rodziny polisą, wystarczy, że zgłosimy taką chęć podczas podpisywania umowy. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zezwala także na modyfikację warunków w późniejszym czasie, w zależności od potrzeb i sytuacji rodzinnej.
Źródła:

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.