Rak to jedna z najgroźniejszych obecnie chorób cywilizacyjnych. W 2011 roku nowotwory były powodem co czwartego zgonu w Polsce. Takie statystyki mogą przerażać, tym bardziej, że w przyszłości zachorowań na raka będzie najprawdopodobniej jeszcze więcej. Czy warto kupić ubezpieczenie na wypadek raka?
Każdy kto chociaż raz w życiu poważnie zachorował, wie, że warto w takiej sytuacji dysponować odpowiednimi zasobami finansowymi. Przy niewydolności polskiej służby zdrowia i nierzadko kilkumiesięcznych kolejkach, chory powinien mieć możliwość udania się wcześniej prywatnie do specjalisty. Do tego trzeba dodać badania, leki oraz dojazdy do lekarza. Choroba bardzo często wiąże się również z koniecznością zrezygnowania z pracy zawodowej, a tym samym obniżeniem dochodów.
Wtedy przydaje się ubezpieczenie na raka, czyli polisa na wypadek zdiagnozowania nowotworu.
Ubezpieczenie na raka – najważniejsze informacje
Ubezpieczenie mogą wykupić osoby zarówno młode, jak i starsze. Przeważająca liczba zachorowań na nowotwory dotyczy osób w wieku około 60- 70 lat. Rosnące ryzyko choroby w ich przypadku sprawia, że nie wszyscy ubezpieczyciele mają ofertę polisy dla tej grupy wiekowej, większość z nich skupia się na klientach w wieku od 20 do 60 lat. Ubezpieczyć mogą się również osoby, u których już zdiagnozowano chorobę.
Młodsi klienci, u których prawdopodobieństwo zachorowania na raka jest mniejsze, zapłacą mniejszą składkę, starsi większą – proporcjonalnie do wzrastającego z wiekiem ryzyka.
Warunki, zakres ochrony i szerokość oferty zależą od wybranego ubezpieczyciela. Dlatego warto porównać ze sobą co najmniej kilka ubezpieczeń z różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
Ubezpieczyciel decyduje o warunkach polisy i wysokości składek na podstawie indywidualnej oceny. Potencjalny klient dostaje do wypełnienia ankietę medyczną, w której musi dokładnie i zgodnie z prawdą odpowiedzieć na pytania na temat swojego stanu zdrowia.
O wysokości odszkodowania decyduje rodzaj zdiagnozowanego nowotworu i wykupionej polisy. Zazwyczaj im groźniejszy rak, tym wyższe odszkodowanie.
Odszkodowanie jest często wypłacane etapami. Ubezpieczony nie dostaje od razu całej kwoty po uzyskaniu diagnozy o raku. Kolejne wypłaty są uzależnione od rokowań i przebiegu leczenia.
Rozglądając się za ubezpieczeniem na raka, warto zapytać o assistance medyczne. Dzięki niemu ubezpieczyciel dodatkowo pokrywa koszty leczenia, pomocy medycznej, pomaga w transporcie do lekarza czy finansuje rehabilitacje – w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranej polisy.
Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie na raka?
Zasady są tutaj takie same, jak przy kupowaniu innych ubezpieczeń. Zawsze przeczytaj dokładnie umowę, najlepiej skonsultuj ją z doradcą, porównaj ze sobą przynajmniej kilka polis.
Zwróć szczególną uwagę na wyłączenia – czyli sytuacje, w których pomimo zaistnienia choroby nie dostaniesz odszkodowania. Wyłączenia mogą dotyczyć przykładowo określonych rodzajów raka. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania również, gdy nie zastosujesz się do zaleceń lekarskich lub podasz nieprawdziwe informacje w ankiecie medycznej.
Najlepiej aby polisa była możliwie jak najbogatsza. Co z tego, że ubezpieczysz się na wypadek raka piersi, jeśli okaże się, że polisa nie obejmuje innych rodzajów nowotworu. Taka ochrona jest de facto prowizoryczna i może się nie sprawdzić.
Przykładowe polisy na raka
Wzrastające zapotrzebowanie na ubezpieczenia na raka sprawia, że coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych wprowadza je do swojej oferty. Kilka przykładowych polis to:
- Pomoc na Raka, Axa,
- Rakowi Wspak, Nationale Nederlanden,
- Ubezpieczenie następstw zachorowania na raka – Triumf, AIG,
- Poważne Zachorowanie, Aviva (obecnie Allianz),
- Poważne Zachorowania, Allianz,
- Ubezpieczenie dodatkowe na wypadek poważnego zachorowania, Prudential.
Jak jeszcze mogę zabezpieczyć się przed nowotworem?
Oczywiście podstawą jest zdrowy styl życia, ale nie bez znaczenia jest również profilaktyka. Jeśli masz obawy, albo w Twojej rodzinie pojawiają się przypadki nowotworów, nie zaniedbuj badań i regularnych kontroli stanu zdrowia.
Nie masz czasu stać w kolejkach do lekarza? Rozważ prywatny pakiet medyczny. Wbrew pozorom ceny takich pakietów nie są wysokie, zaczynają się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie, a ochrona którą oferują bardzo pomocna.
Zainteresowany? Sprawdź teraz!
Aviva i Allianz razem od 2 lipca! Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką! |
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas! |
Podsumowanie
- W 2011 roku nowotwory były powodem co czwartego zgonu w Polsce, liczba zachorowań niestety rośnie.
- Ubezpieczenie na raka to polisa na wypadek zdiagnozowania nowotworu.
- Ubezpieczenie mogą wykupić osoby zarówno młode, jak i starsze. Większość towarzystw ubezpieczeniowych kieruje ofertę do klientów w wieku od 20 do 60 lat.
- Warunki, zakres ochrony i szerokość oferty zależą od wybranego ubezpieczyciela. Dlatego warto porównać ze sobą co najmniej kilka różnych ubezpieczeń z różnych towarzystw ubezpieczeniowych.
- Ubezpieczyciel decyduje o warunkach polisy i wysokości składek na podstawie indywidualnej oceny (na podstawie ankiety medycznej).
- Produktem komplementarnym do ubezpieczenia na raka, są pakiety medyczne, które zapewniają profilaktykę i dostęp do szybkiego leczenia poza siecią państwowych placówek.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.