Logo punkta

11 listopada 2019

Zielona Karta: Chorwacja - bez niej nie zwiedzisz Dubrownika

Chorwacja to nieustająco popularny kierunek wakacyjnych wypraw Polaków. Do Chorwacji często jeździmy własnym samochodem. Polskie OC jest honorowane w Chorwacji, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zatem czy Zielona Karta jest potrzebna? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o zagadnieniu: Zielona Karta - Chorwacja?

Zielona Karta – co to jest i do czego służy?

Zielona Karta to potwierdzenie, że mamy ubezpieczenie OC w trakcie wyjazdu za granicę. Dokument ten obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Dzięki niej możemy podróżować samochodem po tych krajach i nie musimy kupować oddzielnych polis w każdym z nich. Podobnie jak polskie OC, chroni nas przed finansowymi skutkami spowodowanych wypadków.

Zielona Karta obowiązuje we wszystkich krajach wymienionych w ofercie danego towarzystwa. Kiedy wykupisz ją, będziesz objęty ubezpieczeniem OC przez określony w umowie czas. 

Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma prawo wykluczyć wystawienie Zielonej Karty na niektóre kraje. Przeczytaj OWU, żeby nie być zaskoczonym i znajdź takie ubezpieczenie, które jest odpowiednie dla Ciebie i pokrywa się z trasą zaplanowanej podróży.

Zielona Karta a ubezpieczenie graniczne

Kiedy nie masz Zielonej Karty, bo zapomniałeś o niej lub pomysł wyjazdu zrodził się spontanicznie, możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Kupuje się je na przejściu granicznym, obowiązuje 30 dni i jego cenę ustala państwo, do którego wjeżdżasz. Przeważnie jest to droższa opcja niż Zielona Karta, szczególnie, jeśli wykupisz ją w kilku krajach z osobna.

Które kraje honorują polskie OC?

Polskie OC jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Pełna lista państw, do których wjedziesz mając polskie OC: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry. 

Polacy wjeżdżający na terytorium tych krajów nie muszą okazywać dowodu ubezpieczenia, bowiem zakłada się, że pojazd z polską rejestracją jest ubezpieczony w zakresie OC. 

SPRAWDŹ: Zielona Karta bez tajemnic - to warto wiedzieć!

Zielona Karta Chorwacja: to musisz wiedzieć!

Skoro nasze OC jest honorowane w Chorwacji, to po co polskiemu turyście Zielona Karta? Z powodów... geograficznych, można powiedzieć. W Chorwacji być i Dubrownika nie zwiedzić? Aby dotrzeć do Dubrownika, trzeba przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny, które wymagają Zielonej Karty. Szach-mat.

Zielona Karta: Bośnia i Hercegowina

A zatem posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe dla turystów, którzy mają w planach choćby tylko przejazd przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Warto o tym pamiętać, wybierając się na południe Europy. Pozostałe kraje, w których obowiązuje Zielona Karta, to Albania, Białoruś, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina. 

Z Zieloną Kartą w kieszeni objedziemy praktycznie całe południe i wschód Europy. Warto zaplanować wycieczkę o szerszym zasięgu. Będąc w Chorwacji warto zwiedzić także Czarnogórę, która oferuje malownicze połączenie krajobrazów górskich i nadmorskich. Bardzo interesującą propozycją jest także wycieczka do Albanii, mniej popularnej, ale także godnej uwagi. W Albanii zobaczymy zarówno ośnieżone szczyty gór jak i słoneczne wybrzeże.

Jakie dokumenty do Chorwacji zabrać?

Chorwacja jest w Unii Europejskiej, zatem do wjazdu samochodem na jej terytorium wystarczą nam dowody osobiste, prawo jazdy i aktualna polisa OC. Jednak wybierając się do Chorwacji warto zadbać o Zieloną Kartę, która często jest oferowana przez ubezpieczycieli w ramach OC. Da nam to pełną swobodę przemieszczania się po Bałkanach.

SPRAWDŹ: Wyjazd samochodem za granicę! O tym musisz pamiętać! 

Medjugorie dojazd samochodem

Popularnym celem pielgrzymek religijnych jest bałkańskie Medjugorie. Znajduje się ono na terytorium Bośni i Hercegowiny, zatem Zielona Karta obowiązkowym dokumentem, który musimy mieć przy sobie, wjeżdżając na teren tego kraju.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram