EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

Aktualizacja:
EKUZ – bezpłatna ochrona ubezpieczeniowa poza granicami kraju

Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach karta NFZ zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.

Karta EKUZ jest gwarancją otrzymania świadczeń medycznych poza granicami Polski. Aby otrzymać kartę NFZ, trzeba o nią zawnioskować. Kto może to zrobić i w jaki sposób? Jaką ochronę i gdzie zapewni nam EKUZ? Czy w pełni zastąpi ubezpieczenie turystyczne? Sprawdzamy to!

Co to jest EKUZ?

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym Twoje prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Karta zdrowotna Unii Europejskiej umożliwi Ci korzystanie z opieki danego państwa na dokładnie takich samych zasadach, co jego obywatele. Pamiętaj jednak, że zakres bezpłatnej opieki medycznej w tych krajach może się różnić od tego, do jakiego przyzwyczajony jesteś w Polsce. Gdzie zatem przyda ci się karta NFZ? Skorzystać będziesz mógł z niej między innymi w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji, Czechach, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Zanim jednak udasz się do lekarza w jednym z tych krajów, upewnij się, że działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Kto może wyrobić EKUZ?

Karta EKUZ przysługuje każdemu ubezpieczonemu w Narodowym Funduszu Zdrowia, czyli każdemu, kto odprowadza składkę zdrowotną do ZUS. O jej wydanie możesz starać się niezależnie od powodu, dla którego udajesz się w zagraniczną podróż. Pamiętaj jednak, że nieco inne zasady dotyczą osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy. Co najważniejsze, prawo do ubezpieczenia EKUZ mają także członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ. Każdy członek rodziny musi mieć jednak własną, odrębną kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Jeśli odprowadzasz składkę zdrowotną do ZUS, masz otwartą drogą do otrzymania EKUZ. O wyrobienie karty EKUZ musisz zawnioskować do NFZ. Wniosek o wydanie karty możesz pobrać ze strony NFZ, a wypełniony dokument złożyć osobiście w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, dostarczyć go pocztą lub drogą mailową. Karta europejska EKUZ wydawana jest bezpłatnie. A ile będziesz musiał na nią poczekać? Warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na osobiste złożenie wniosku EKUZ, kartę otrzymasz od ręki. Wnioski nadsyłane inną drogą będą rozpatrywane według kolejności, w związku z czym na wydanie karty będziesz musiał trochę zaczekać. W Twoim imieniu kartę może również odebrać osoba trzecia. W takim przypadku pamiętaj jednak, że będziesz musiał napisać jej upoważnienie.

Na jaki okres wydawana jest karta NFZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na 6 miesięcy osobom ubezpieczonym, czyli między innymi osobom pracującym, studentom, rencistom czy kobietom w ciąży. Na 2 miesiące karta wydawana jest bezrobotnym zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Emeryci otrzymują kartę na 5 lat.

Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?

Przygotowujesz się do zagranicznego wyjazdu. Kartę zdrowia NFZ już dzierżysz w swojej dłoni. Czy w tej sytuacji ubezpieczenie turystyczne okaże się zbędne? Weźmy pod uwagę, że nawet mimo posiadania karty, sam NFZ zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Zakres ubezpieczenia podróżnego jest znacznie szerszy od tego, co gwarantuje EKUZ i często obejmuje więcej zdarzeń. Europejska Karta Ubezpieczenia nie pokryje wszystkich kosztów, które poniesiesz podczas leczenia za granicą. Nie obejmie chociażby transportu powrotnego do kraju, czy kosztów przewozu karetką. Karta nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego i nie obejmuje też ubezpieczenia podróży czy bagażu. Posiadając ją możesz jednak wybrać tańszą opcję ubezpieczenia turystycznego, które nie będzie uwzględniało świadczeń przez nią gwarantowanych.

 

Podsumowanie

  • EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w krajach UE oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
  • Kartę EKUZ może dostać każda osoba odprowadzająca składkę zdrowotną do ZUS.
  • Karta nie pokryje wszystkich kosztów, które poniesiesz podczas leczenia za granicą - nie obejmuje np. transportu powrotnego do kraju czy kosztów przewozu karetką.
  • Posługując się kartą EKUZ pamiętaj o zatrzymaniu opłaconych rachunków za leczenie. Tylko na ich podstawie otrzymasz refundację w Polsce.
  • EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
6 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
5 lat temu

Pracujemy w firmie [reklama] wyjeżdżając do pracy w Niemczech pomimo ,że firma się zobowiązała do wyrobienia karty EKUZ nie wywiązuje się jeździmy bez niej .A przypadki oczywiście są do lekarza czy nawet ostatnio kol.operacja i problem Proszę o wyjaśnienie .

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Beata

Dzień dobry

zamieszczam link do strony NFZ z procedurą wyrobienia takiej karty (krok po kroku) – Jak wyrobić kartę EKUZ.

Pozdrawiam

Ewa
Ewa
5 lat temu

Moja babcia mieszka sama w Polsce,my mieszkamy w Niemczech ,czy jest możliwość by ona przyjechała do nas i korzystała z usług lekarskich Tzn. miała swojego lekarza domowego ,mogła korzystać z porad specjalistów, bo ma problemy z tarczyca ,sercem no i jak to w tym wieku bywa (84 lata) już prawie ze wszystkim. Dziękuje za wszelkie informacjie. Pozdrawiam Ewa.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Ewa

Karta EKUZ przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w NFZ, których wyjazd do innego niż Polska państwa członkowskiego UE jest związany z pobytem czasowym, tj. wyjazd turystyczny, wyjazd w celu nauki (szkoła/studia) lub inny wyjazd czasowy, który nie jest związany z wykonywaniem pracy, przeniesieniem miejsca zamieszkania lub uzyskaniem leczenia planowanego. W związku z powyższym, w sytuacji, gdyby babcia przyjechala do Państwa w odwiedziny, mogłaby korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w Niemczech na tych samych zasadach, co obywatele. W sytuacji, gdyby babcia zamieszkała na terenie Niemiec, niestety EKUZ nie zadziała.

Maria
Maria
4 lat temu

Witam Jestem po 2-ch zawalach ktory pierwszy mialam we Wloszech. Dzisiaj uslyszalam , ze gdyby byl nastepne zawal we Wloszech to Narodowy Fundusz nie zwroci kosztow mimo posiadania waznej karty EKUZ. Czy to prawda.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Maria

Witam. Odnośnie tak szczegółowych informacji, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z Narodowym Funduszem Zdrowia i dopytania czy będą pokrywali po raz drugi koszty takiego zdarzenia. Tutaj widnieje link do strony kontaktowej: http://www.nfz.gov.pl/kontakt/centrala-nfz/