Platforma ePUAP: co można załatwić w urzędach przez internet?

Aktualizacja:
platforma ePUAP

W 2008 roku powstała platforma ePUAP, umożliwiająca załatwienie przez internet spraw związanych m.in. z rejestracją aut i prawem jazdy. Dlaczego więc chodzisz do urzędu? Wolisz biurokrację czy może boisz się technologii? I dlaczego powstał ePUAP2?

Co to jest ePUAP?

Rozwinięcie tego skrótu wyjaśnia zagadkę – jest to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Ten system informatyczny powstał w 2008 roku, aby ułatwić Ci życie i umożliwić załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Powstanie ePUAP wynika z ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, która nakłada na nie obowiązek przyjmowania dokumentów w postaci elektronicznej. Generalnie chodzi o to, żeby Tobie, obywatelu, ułatwić życie – żebyś nie musiał stać w kolejkach i tracić czasu na walkę z biurokracją. Brzmi pięknie?

Czytaj także: Wniosek o wydanie prawa jazdy

ePUAP – powód do dumy?

Wdrożenie i utrzymanie ePUAP do marca 2014 roku pochłonęło 98,4 mln złotych. Wprowadzanie tej platformy jest jednym z wątków infoafery ropracowywanej w ciągu ostatnich lat przez organy ścigana. Zamieszani są w nią zarówno urzędnicy jak i managerowie firm, także największych światowych koncernów. Wśród aresztowanych znaleźli się pracownicy administracji publicznej i dużych firm informatycznych. Z kolei akcja promująca ten sposób kontaktowania się z urzędami była bardzo słaba – większość osób uprawnionych do korzystania z tego rozwiązania nie wie, że istnieje taka możliwość. Materiały informacyjne są zawiłe i wcale nie ułatwiają pierwszego kontaktu z systemem. Może jednak mimo to funkcjonalność i przydatność systemu pozwolą Ci spojrzeć przychylnym okiem na ten projekt?

Jakie sprawy można załatwić przez ePUAP?

Lista spraw, które możesz załatwić za przez internet za pomocą ePUAP jest dość długa. Ze względu na tematykę Akademii Punkta wymienimy tutaj: uzyskanie prawa jazdy, wymianę prawa jazdy i sprawy zawiązane z utratą tego dokumentu, następnie zarejestrowanie i wyrejestrowanie pojazdu, wymianę dowodu rejestracyjnego. Za pomocą ePUAP można nawet odwołać się od mandatu karnego tzn. osoba w ciężkiej sytuacji może złożyć wniosek o umorzenie grzywny, obniżenie lub rozłożenie na raty.

Oto lista najważniejszych spraw, które możesz załatwić przez ePUAP:

Motoryzacja i transport:

Sprawy obywatelskie:

 • Alimenty
 • Adopcja
 • Narodziny dziecka (becikowe, nadanie/zmiana numeru PESEL, rejestracja urodzeń)
 • Zawieranie małżeństwa
 • Śmierć członka rodziny
 • Zgłaszanie zmian w aktach stanu cywilnego
 • Uzyskiwanie odpisów akt stanu cywilnego
 • Zmiana imienia i nazwiska

Podatki, opłaty, cła

 • Rozliczenie podatku PIT i CIT
 • Deklarowanie podatku VAT
 • Uzyskanie ulgi podatkowej
 • Rozliczenie podatku rolnego i od nieruchomości
 • Interpretacje podatkowe (w tym także wydanie zaświadczenia o wysokości zobowiązań podatkowych spadkodawcy)
 • Rozliczenie podatku od środków transportowych
 • Podatek akcyzowy
 • Opłacenie mandatu
 • Odwołanie od mandatu karnego
 • Wnoszenie opłat skarbowych

Przedsiębiorczość

 • Zakładanie działalności gospodarczej
 • Prowadzenie i zakładanie działalności gospodarczej
 • Rozwijanie działalności gospodarczej
 • Uzyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej

Praca i zatrudnienie

 • Informacja dotycząca naboru kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska
 • Organizacja prac interwencyjnych
 • Przyznanie Statusu Zakładu Pracy Chronionej

Rejestracja w ePUAP, czyli zrób to sam

Załóżmy, że chcesz zarejestrować pojazd przez internet, bez wychodzenia z domu, bez wypełniania papierowych formularzy, bez stania w kolejkach. Wpisujesz w wyszukiwarkę internetową “epuap”,a na pierwszym miejscu wyskoczy adres epuap.gov.pl, klikasz w link i po chwili otwiera się strona ePUAP. Proste? Jasne, że proste! W centralnym miejscu strony pokaże Ci się lista spraw, które można załatwić za pomocą platformy. Wydawałoby się, że wystarczy kliknąć w wybraną sprawę i zacząć ją załatwić, ale niestety tak nie jest. Najpierw musisz się zarejestrować w systemie.

Założenie konta na platformie ePUAP, ustalenie loginu i hasła zajmuje kilka minut i nie odbiega bardzo od rejestracji w sklepie internetowym. W czym więc problem? Otóż, żeby załatwić cokolwiek przez ePUAP, musisz posiadać profil zaufany.

Czytaj także: Polisa OC z Internetu

Po co profil zaufany na platformie ePUAP?

Profil zaufany to nic innego jak rodzaj Twojego podpisu w sieci, potrzebny do zatwierdzania dokumentów składanych przez Ciebie w wirtualnych urzędach. Profilem zaufanym potwierdzasz swoją tożsamość i stajesz się przez to wiarygodny dla urzędów. Konieczność wprowadzenia takiego rozwiązania wydaje się bardzo logiczna i niezbędna. Aby stać się posiadaczem profilu zaufanego, musisz zalogować się do platformy ePUAP i wypełnić wniosek. Przycisk “Złóż wniosek” znajdziesz w zakładce “Moje konto/Moje profile zaufane”. Wniosek sam się wypełni danymi, które wpisałeś przy zakładaniu konta. Należy jeszcze wypełnić pole “Sposób przekazywania danych służących autoryzacji”. Chodzi o to, czy autoryzacja Twojego wniosku odbędzie się za pomocą e-maila czy SMSa. Otrzymany tą drogą kod należy wpisać do wniosku.

Niestety na tym nie koniec. Konieczna jest osobista wizyta w wybranym punkcie i potwierdzenie Twojej tożsamości za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. Masz 14 dni na wykonanie tego zadania. Później wniosek zostanie automatycznie odrzucony przez system. O ile miejsce takie jest łatwe do zlokalizowania – są to zwykle urzędy miejskie, placówki ZUS i urzędy skarbowe – o tyle nie jest ich wiele. Niestety też kończą przyjmowanie interesantów o godzinie 15.00. Jest to szczególnie dotkliwe dla mieszkańców mniejszych miejscowości,  czyli dla tych, którym możliwość załatwiania spraw przez internet mogłaby najbardziej się przydać. Pocieszające jest to, że to tylko jedna wizyta, dzięki której nie będziesz już tak często odwiedzać urzędów.

Czytaj także: Wniosek o rejestrację pojazdu

ePUAP w praktyce

Rozwiązanie to nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród obywateli. Po prostu korzystanie z niego jest bardzo zawiłe. Zastosowane rozwiązania informatyczne są bardzo niewydolne i awaryjne. ePUAP jak do tej pory, zamiast ułatwiać obywatelom życie, bardzo często je komplikuje. W początkowej fazie funkcjonowania projektu załatwienie sprawy osobiście w urzędzie zajmowało mniej czasu niż korzystanie z tego zaawansowanego technologicznie rozwiązania. Do tej pory zostało założonych ponad 380 tys. profili. Zważywszy, że uprawniony do tego jest każdy dorosły obywatel, jest to bardzo niewiele. Nie wiadomo też, ile z nich jest aktywnych, a ile założonych zostało z czystej ciekawości.

W sierpniu 2015 roku ePUAP ruszył w odnowionej wersji. Serwis wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników ulepszonym, przyjaźniejszym interfejsem i szybkością działania. Pozwala także załatwić coraz więcej spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Informatyzacja coraz bardziej wkracza w nasze życie. I nie ma od niej ucieczki, niezależnie od tego, czy chcemy czy nie. Komunikacja między ludźmi i między firmami odbywa się już w wirtualnym środowisku. W Polsce za światem nie nadążają jedynie urzędy. Jak pokazują doświadczenia innych krajów, załatwianie spraw przez internet może bardzo ułatwić życie nie tylko obywatelom, ale i urzędnikom.

Czytaj także: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym się różni od wyrejestrowania? Pobierz wzór

Podsumowanie

 • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) powstała w 2008 roku. Dzięki niej możesz załatwić przez internet formalności związane m.in. z rejestracją auta czy wydaniem prawa jazdy.
 • Aby załatwiać sprawy przez ePUAP, musisz mieć na platformie profil zaufany.
 • Konieczne jest potwierdzenie Twojej tożsamości w wybranym urzędzie miejskim lub skarbowym, placówce ZUS, a od niedawna także w niektórych placówkach pocztowych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
3 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej