Zielona Karta ubezpieczenia OC ? Gdzie jest potrzebna i co nam daje?

Aktualizacja:
Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe w całej Polsce a także w Unii Europejskiej. Wypadek jednak może zdarzyć się wszędzie, także podczas podróży samochodem do krajów spoza Unii. Gdy wybierasz się np. do Rosji, na Białoruś czy na Ukrainę, powinieneś zaopatrzyć się w specjalną polisę. Chodzi oczywiście o Zieloną Kartę, która w razie zdarzenia zadziała tak samo jak ubezpieczenie OC.

Co to jest Zielona Karta Pojazdu?

To polisa dla kierowców wybierających się do krajów spoza Unii Europejskiej. Stanowi dowód na to, że właściciel auta jest objęty ubezpieczeniem OC. Oficjalna nazwa tej polisy to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Nazwa „Zielona Karta” wywodzi się stąd, że taki właśnie jest jej kolor.

Treść polisy jest sporządzana nie tylko w języku polskim, ale także angielskim lub francuskim.

Ubezpieczenie Zielona Karta gdzie potrzebna?

Państwa, w których posiadanie tego dokumentu ubezpieczeniowego jest obowiązkowe, zrzeszone są w Systemie Zielonej Karty. Kraje zielonej karty to:

Albania
Białoruś
Bośnia i Hercegowina
Iran
Izrael
Macedonia
Maroko
Mołdawia
Rosja
Czarnogóra
Tunezja
Turcja
Ukraina

Państwa te oczywiście nie należą do Unii Europejskiej. Od 1 maja 2004 r. Polska należy do UE, a to oznacza że państwa Wspólnoty respektują nasze OC komunikacyjne. Dlatego w praktyce Zielona Karta ubezpieczenia samochodu ma dziś dużo mniejsze znaczenie niż jeszcze 10 lat temu. Tym samym, jeśli wybierasz się w podróż do Francji, Niemiec, Anglii czy Włoch nie musisz wykupywać karty u żadnego ubezpieczyciela, Twoje OC jest wystarczające, a w razie konieczności wypłaty odszkodowania ubezpieczyciel zajmie się wszystkimi formalnościami. Więcej na temat Systemu Zielonej Karty i dochodzenia odszkodowań z tego ubezpieczenia dowiesz się na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

UWAGA!!! Nie każdy ubezpieczyciel wystawi Ci Zieloną Kartę na każde z wymienionych wyżej państw. Zakłady ubezpieczeń mają tu dowolność – niektóre z nich wykreślają pewne kraje (np. Rosję) z powyższej listy z zakresu swojego ubezpieczenia. Dlatego najlepiej jest kupić Zieloną Kartę w multiagencji ubezpieczeniowej – agent zaproponuje takie towarzystwo, które zagwarantuje Ci ochronę w kraju, do którego się wybierasz.

Gdy chcesz wyrobić sobie Zieloną Kartę, musisz podać dokładnie, przez jakie państwa będziesz przejeżdżał – tak, aby ubezpieczyciel dopasował zakres terytorialny ochrony. Niektóre firmy ubezpieczeniowe wykluczają z tego zakresu np. Rosję lub Białoruś.

Zieloną Kartę możesz bardzo często dostać bezpłatnie od ubezpieczyciela, u którego masz wykupione ubezpieczenie OC (np. w AXA Direct, Liberty Ubezpieczenia, Link4 czy PZU). Niektóre firmy ubezpieczeniowe jednak nie dają Zielonej Karty za darmo (w tym gronie są np. ERGO Hestia, Warta, Gothaer).

Czytaj także: Polscy kierowcy postrachem europejskich dróg? Powodujemy coraz więcej wypadków [RAPORT]

Co zapewnia Zielona Karta ubezpieczenia?

Ubezpieczenie komunikacyjne Zielona Karta będzie pomocna, gdy dojdzie do powstania szkód wyrządzonych osobom trzecim na terenie państwa niewchodzącego w skład Unii Europejskiej, a respektującego tę polisę. Oczywiście szkody te muszą być wynikiem wypadku drogowego spowodowanego przez posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym.

Zakres odpowiedzialności za powstałe szkody w Zielonej Karcie jest identyczny jak ten w „zwykłym” ubezpieczeniu OC. Tym samym oznacza to, że zakład ubezpieczeń, który wydał Zieloną Kartę, bierze na siebie pełną odpowiedzialność cywilną w zakresie wypłaty należnego odszkodowania. Jednocześnie sprawca zdarzenia zostaje z takiej odpowiedzialności zwolniony, a pieniądze na pokrycie wszelkich szkód zostają wypłacone z polisy ubezpieczeniowej, a nie bezpośrednio z majątku kierowcy czy posiadacza samochodu.

Zatem co gwarantuje Zielona Karta:

Jeśli spowodujesz wypadek w jednym z krajów Systemu Zielonej Karty, wystarczy, że oderwiesz kopię swojej Zielonej Karty i dasz ją poszkodowanemu, a ten będzie mógł dochodzić odszkodowania bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń, który wystawił Twoją polisę.

Dokument Zielonej Karty zawsze wygląda tak samo – jest przedzielony na pół perforacją, która umożliwia oderwanie i wręczenie kopii poszkodowanemu.

Kto może kupić Zieloną Kartę i na jak długo?

Zieloną Kartę może wykupić każdy posiadacz samochodu zarejestrowanego na terenie Polski. Polisa obowiązuje przez okres wskazany przez samego ubezpieczającego, jednak nie może on być krótszy niż 15 dni i dłuższy niż 12 miesięcy. W praktyce najczęściej Zieloną Kartę wykupuje się na czas wyjazdu zagranicznego, podobnie jak ubezpieczenie turystyczne.

Ile kosztuje Zielona Karta OC?

Zasadniczo o cenę Zielonej Karty powinieneś dowiadywać się bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela, jednak bardzo często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe oferują wystawienie tego dokumentu za darmo, jeśli zdecydujesz się wykupić u nich obowiązkowe OC. U tych ubezpieczycieli, którzy nie wydają darmowej Zielonej Karty, ceny wahają się od 120 do 300 zł za polisę na miesiąc. Decydujące znaczenie dla ceny ma pojemność silnika, czas planowanej podróży, a nawet kierunek wyjazdu. Decydujące znaczenie dla ceny ma pojemność silnika, czas planowanej podróży, a nawet kierunek wyjazdu.

Gdzie kupić Zieloną Kartę?

Kartę możesz wykupić u każdego polskiego ubezpieczyciela zajmującego się sprzedażą OC komunikacyjnego. Sam zdecyduj, jaki sposób zakupu jest dla Ciebie najwygodniejszy – osobiście w siedzibie ubezpieczyciela, w multiagencji, przez telefon czy za pośrednictwem internetu.

Wysokość odszkodowania z Zielonej Karty

Kwota odszkodowania jest ustalana nie tylko w oparciu o zapisy umowne, ale przede wszystkim na podstawie przepisów kraju, w którym doszło do nieszczęśliwego wypadku. Musisz jednak pamiętać, że suma gwarancyjna określona w Zielonej Karcie nie może być niższa niż równowartość w złotych:

  • 6 070 000 euro na każdego poszkodowanego w przypadku szkód na osobie

  • 1 220 000 euro w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia

Suma gwarancyjna jest ustalana przy zastosowaniu kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych osób.

Zapomniałem o Zielonej Karcie – co z moim ubezpieczeniem?

Jeśli zapomniałeś kupić Zieloną Kartę przed wyjazdem, jeszcze nic straconego. Nie musisz wracać do kraju! Na przejściach granicznych państw, gdzie dokument ten jest wymagany, możesz wykupić alternatywę dla Zielonej Karty, czyli ubezpieczenie graniczne. Zasada jej działania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku standardowej polisy OC. Różnica polega jednak na tym, że koszt jego zakupu jest znacznie wyższy, niż Zielonej Karty. Jednak jazda bez ubezpieczenia granicznego wiąże się z dużym ryzykiem – jeśli spowodujesz szkodę, za pokrycie jej skutków będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Co ważne, ubezpieczenie graniczne musisz kupić przy wjeździe do Kosowa. W tym kraju nie działa Zielona Karta ubezpieczenia.

Podsumowanie

  • Zielona Karta Ubezpieczenie OC zastępuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na terytorium kraju innego niż Polska i nienależącego do Unii Europejskiej.
  • Zielona Karta jest darmowa, jeśli wykupujesz u tego samego ubezpieczyciela co OC komunikacyjne. W innym przypadku za kartę musisz zapłacić od 120 do 300 zł za miesiąc.
  • Karta jest wydawana na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. O dokładnym czasie trwania polisy decydujesz Ty jako ubezpieczający.
  • Zielona Karta nie jest potrzeba podczas wyjazdu do państw członkowskich UE.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
23 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ginek
Ginek
7 lat temu

Nie wiecie ile się czeka na zieloną kartę w compensa?

Edyta Skórka (punkta)
Edyta Skórka (punkta)
7 lat temu
Reply to  Ginek

Zielona Karata w Compensa wysyłana jest na żądanie. w celu otrzymaniu dokumentu zgłoś się do najbliżej placówki Compensy lub skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela. Jeżeli zostanie wysłana pocztą jest to kwestia kilku dni, w oddziale towarzystwa powinieneś dostać dokument od ręki.

Denilson
Denilson
7 lat temu

Z dniem 1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie Addendum do Porozumienia Wielostronnego rozszerzające zakres terytorialny Porozumienia Wielostronnego o terytorium Serbii, co oznacza, że począwszy od tej daty, na podstawie art. 25 ust.2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie obejmowało również zdarzenia powstałe na terytorium Serbii.

Od 1 stycznia 2012 r. posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Serbii nie będą musieli legitymować się Zielonymi Kartami na terytorium Polski. Posiadacze pojazdów zarejestrowanych w Polsce nie będą musieli legitymować się Zielonymi Kartami na terytorium Serbii.

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu
Reply to  Denilson

Dziękujemy za trafną uwagę, zaktualizowaliśmy tekst.

Mario
Mario
7 lat temu

A czy podróżujący np z Islandii musi posiadać zieloną kartę?

Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
7 lat temu
Reply to  Mario

Zależy dokąd planuje podróżować.

Mario
Mario
7 lat temu

Oczywiście chodzi o Polskę jadąc przez Danię i Niemcy

Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
7 lat temu
Reply to  Mario

W wymienionych krajach Zielona Karta nie jest wymagana. Wystarczy OC.

Mario
Mario
7 lat temu

Chciałbym bym mieć pewność że dobrze się zrozumieliśmy.Jadąc na wakacje pojazdem zarejesrtowanym oraz ubezpieczonym w Islandii.Zjeżdżam z promu w Danii.Jadąc przez Danię i Niemcy do Polski.Zielona karta nie będzie wymagana w razie kontroli czy jakiekolwiek stłuce?

Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
7 lat temu
Reply to  Mario

Jeżeli ma Pan wykupione w Islandii ubezpieczenie OC to nie musi Pan mieć Zielonej Karty ponieważ będzie ono honorowane na terenie wymienionych krajów.

OOOO
OOOO
7 lat temu

Byłem ostatnio u PZU przedstawiciela, powiedział że zelona karta nie jest potrzebna do Rosji, tylko do Białorusi, Ukrainy itd.
Wierzę w to gdyż jeździłem z 30 razy do Kaliningradu i raz byłem poproszony o kartę. Ubezpieczyciele o tym milczą.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
7 lat temu
Reply to  OOOO

Hej,
Zielona Karta jak najbardziej jest potrzebna, aby poruszać się po Rosji (ewentualnie ubezpieczenie graniczne, które można zakupić przed wjazdem). Zawsze aktualna mapa państw, gdzie wymagana jest Zielona Karta, gdzie ubezpieczenie graniczne, a gdzie wystarczy samo ubezpieczenie OC jest na oficjalniej stronie PBUK: https://www.pbuk.pl/pl/system-zielonej-karty/mapa-systemu

Pozdrawiam,
Łukasz

Arek
Arek
6 lat temu

UWAGA!!! PZU wydało mi zieloną kartę w białym kolorze, bo podobno od 1,5 miesiąca jest to normą. Niestety na granicy z Bośnią mnie nie wpuścili, bo uznali to za xero. Domagajcie się ZIELONEJ karty od swojego ubezpieczyciela, bo możecie nie dojechać np. na wakacje!

Marek
Marek
6 lat temu
Reply to  Arek

jak wygląda sytuacja kiedy jadę anglikiem zarejestrowanym w Anglii do Bośni a jestem w Polsce czy potrzebuję zieloną kartę ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marek

Witam

skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem w Anglii w celu wydania odpowiedniego dokumentu lub kup ubezpieczenie graniczne przy przekraczaniu granicy z Bośnią 🙂

Pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

Wielkie dzięki

Tomik
Tomik
5 lat temu

Witam jak długo muszę czekać na Zieloną kartę w Axe? Czy w Gdańsku jest ich oddział? Mam ubezpieczenie na rok proszę o odpowiedź dziękuję

Tomik
Tomik
5 lat temu

Ciężko się z nimi przez telefon skontaktować

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomik
magda
magda
5 lat temu

jak czytam, że Pan Prawnik ( sic! ) pisze w artykule ” nie musisz wykupywać” zamiast wykupować ….to zastanawiam się, gdzie się kształcą ci prawnicy..

Krzysztof
Krzysztof
5 lat temu
Reply to  magda

Magdusiu (sic!), podszkol się proszę trochę i nie zwracaj uwagi tym, którzy wiedzą lepiej, a do tego nie bądź taka sarkastyczna:

„poprawny jest wyłącznie bezokolicznik kupować, ale w wypadku czasowników przedrostkowych obowiązują właśnie formy z -ywać, np. przekupywać, odkupywać, skupywać, podkupywać, dokupywać, powykupywać, wykupywać, rozkupywać, zakupywać.

Konieczne jest jednak historycznojęzykowe dopowiedzenie (wiele ono wyjaśni).
Za tym, że musi być kupować, ale wykupywać, odpowiadali się już przed dziesiątkami lat Stanisław Szober (Słownik poprawnej polszczyzny z 1936 r.) i Witold Doroszewski (Słownik poprawnej polszczyzny PWN z 1973 r.). Podtrzymuje to i dzisiaj Andrzej Markowski (Nowy i Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN z 1999 r. i 2004), a różnica stanowisk lingwistów polega jedynie na tym, że dwaj pierwsi zdecydowanie odrzucali formy o zakończeniu -ować (wykupować, przekupować, odkupować, podkupować itp.), trzeci zaś traktuje je jako dopuszczalne i sankcjonuje na razie w normie potocznej”.

Chriss
Chriss
4 lat temu

Tylko nadal nie wiem gdzie wykupić ta kartę bo np. Mój ubezpieczyciel czegoś takiego nie posiada ? Czy tylko granica czy tez będąc przed wyjazdem mogę sobie to wcześniej kupić żeby mieć spokojna banie chodzi o wjazd na Ukrainę

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Chriss

Proszę skontaktować się z innym ubezpieczycielem, np. PZU i dopytać o możliwość zakupu Zielonej Karty. W jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym posiada Pan OC? dopytuję, ponieważ zdziwił mnie nieco brak możliwości dokupienia Zielonej Karty tam, gdzie posiada Pan OC.