7 mitów o ubezpieczeniu auta - czego nie wiesz o OC i AC?

Aktualizacja:
mity o ubezpieczeniu auta

Jeśli chodzi o fakty i mity dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych, to faktem jest przede wszystkim to, że o ubezpieczeniach krąży wiele mitów. Może się zdarzyć, że niektórzy z nas lepiej znają historię Prometeusza niż podstawowe przepisy dotyczące OC i AC. Wśród kierowców ciągle dobrze się mają różne błędne przekonania na ten temat. Dlatego warto rozprawić się z najpopularniejszymi mitami o ubezpieczeniu pojazdów.

1. Nie wyda się, że nie mam OC

To chyba najbardziej niedorzeczne przekonanie niektórych właścicieli aut. Opłacenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Za jego niedopełnienie grozi kara finansowa. A mimo tego niektórzy skłonni są zaryzykować, bo opłata za OC wydaje im się zbyt wysoka. No cóż – kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za brak ważnego ubezpieczenia będzie znacznie wyższa. A oszustwo i tak się wyda. Przede wszystkim w każdej chwili na drodze możemy zostać skontrolowani przez policję. Nie ma wtedy opcji, żeby jak dawniej wytłumaczyć się, że zostawiliśmy dokumenty w domu, dostać 50 zł mandatu i mieć spokój. Po zmianie przepisów funkcjonariusz błyskawicznie sprawdzi w systemie CEPiK wszystkie informacje dotyczące naszego ubezpieczenia. Większość kar zresztą nakładana jest po prostu on line –  UFG zestawia bazę polis z bazą właścicieli pojazdu –  po prostu dostaniesz polecony z nakazem zapłaty.

Słono może kosztować nawet 3 dni zwłoki –  nie ryzykuj!

Czytaj także: OC poprzedniego właściciela: wszystko, co musisz wiedzieć kupując auto!

2. Nie stracę zniżek, jeśli nikt się nie dowie o stłuczce

To oczywiste, że każdemu z nas zależy na jak najniższych opłatach za składkę OC. Jednym z warunków, które należy spełnić, by otrzymać zniżki, jest właśnie bezszkodowa jazda. Jednak każdemu z nas może się przydarzyć jakaś drobny incydent drogowy. Niektórzy włączają wtedy myślenie życzeniowe: może nikt się nie dowie, może nie stracę zniżek. Niestety, w momencie, gdy zawieramy umowę ubezpieczenia, ubezpieczyciel dokładnie prześwietla naszą historię ubezpieczenia. Raczej nic nie da się ukryć.

Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

3. Nie moje auto, nie stracę zniżek

Niestety. Jeśli wjedziemy w tył auta jadącego przed nami samochodem kolegi, nie możemy się cieszyć, że będzie na niego. Nie działa tu argument – nie moje auto, więc nie moja szkoda. Kiedy próbę zatuszowania winy odkryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, nie ukryjemy się przed konsekwencjami. Składki pójdą w górę, a nastrój w dół.

4. Nie używam auta, nie płacę OC

Tak rozumują niektórzy z nas. Przecież skoro nie będę przez zimę jeździł samochodem, to po co go ubezpieczać? To oczywisty mit. Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć opłacone OC, bez względu na to, czy robi po 500 km dziennie, czy stoi miesiąc na parkingu. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie pojazdy zabytkowe. Zasada jest prosta: nie zapłacisz OC, zapłacisz karę.

Uważasz, że się nie wyda, bo w końcu Twoje Polo w garażu pod kocykiem, a sąsiad  to szwagier i nie doniesie? Patrz punkt pierwszy.

5. AC jest tylko dla bogatych

To oczywiście kolejny mit. Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem, dlatego wielu kierowcom wydaje się, że nie ma sensu go płacić. Przecież nikt nie ukradnie mojego auta sprzed bloku, nic mi się nie przydarzy na drodze, a gradu też nie będzie. Kolejne błędne przekonanie dotyczy faktu, że tylko bogaci kierowcy jeżdżący drogimi furami mogą sobie pozwolić na zakup AC. Tymczasem każdego kierowcę stać na odpowiednio przemyślaną polisę. Warto wydać kilkaset złotych na rok, by zyskać korzyści w razie szkody lub wypadku. Wystarczy porównać oferty różnych ubezpieczycieli w porównywarce Punkta.pl lub u agenta i wybrać najkorzystniejsze warunki za rozsądną cenę.

Ile kosztuje AC? Bywa, że do OC wystarczy dopłacić 200-300 zł. To mniej niż 1 zł dziennie – święty spokój bezcenny.

Czytaj także: Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

6. W PZU mają lepsze OC, bo to państwowa firma

Od dawna Polacy mają wdrukowane w świadomość skojarzenie – ubezpieczenie równa się PZU. Jednak już od wielu lat nie mamy na rynku monopolisty, a ostrą konkurencję w branży ubezpieczeń. Zaufanie jednak pozostało w genach i często uważamy, że oferta państwowej firmy będzie lepsza niż innych. Tymczasem oczywiście wiele z istniejących dziś na polskim rynku towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom bardzo korzystne warunki ubezpieczenia i szeroki zakres ochrony. Do tego dochodzą też gwarancja wypłaty odszkodowania oraz wysokość składki dopasowana do konkretnej grupy właścicieli samochodów. Wystarczy tylko porównać oferty poszczególnych TU.

Pamiętajmy także, że OC ma wszędzie taki sam zakres- określa go ustawa –  Towarzystwa nie mogą go modyfikować. 

7. Kupuję auto, więc od teraz jeżdżę na OC poprzedniego właściciela

Oczywiście, ale tylko przez krótki czas. Ubezpieczenie poprzedniego właściciela jest ważne jedynie do momentu, do którego zostało przez niego wykupione. Kiedy się skończy, nie przedłuża się automatycznie, jak niektórym z nas się wydaje. Zadowolony z siebie nowy właściciel może się ocknąć z niezapłaconą polisą i karą od UFG.

Nie wierzmy we wszystko, co mówią nam inni. Zdecydowanie warto w razie wątpliwości poszukać informacji w wiarygodnych źródłach. Tylko w ten sposób unikniemy ubezpieczeniowych pułapek.

Czytaj także: 10 mitów o OC: obalamy mity o ubezpieczeniu samochodu

Podsumowanie

  1. OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdów mechanicznych, należy je opłacać co roku.
  2. Brak OC ujawni albo kontrola drogowa, albo kontrola online UFG.
  3. Polisy w dobrej cenie należy szukać korzystając z porównywarek ubezpieczeń takich jak Punkta.pl.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej