Badanie techniczne po terminie – jakie konsekwencje?

Aktualizacja:
badanie-techniczne

Do obowiązków właścicieli pojazdów należy dbanie o ich stan techniczny. Ocenie stanu technicznego samochodu służy badanie techniczne. Jaka jest kara za brak przeglądu w 2020 roku? Sprawdzamy też, co ma zmienić się po aktualizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.

Badanie techniczne to obowiązkowe badanie sprawności pojazdu. Bez dokumentu potwierdzającego, że auto przeszło takie badanie, pojazd nie może zostać dopuszczony do ruchu drogowego, a zatem zarejestrowany. Niestety, jak pokazuje praktyka, nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym obowiązku. Z tego względu Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy prawo o ruchu drogowym.

Jaka kara za brak przeglądu 2020 czeka kierowców?

Kierowcy, którzy nie zgłosili się na badanie techniczne w wyznaczonym terminie lub zignorowali ten obowiązek, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W 2020 r. badanie techniczne pojazdu po terminie oznacza:

  • mandat w wysokości 500 zł – w razie ujawnienia podczas kontroli drogowej, że pojazd nie posiada badania technicznego,
  • zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – nie jest to już tak uciążliwa kara administracyjna, jak niegdyś, gdyż dziś zwrot odbywa się elektronicznie.

Na dodatkowe koszty muszą przygotować się osoby, które zgłoszą się na przegląd techniczny samochodu po terminie i okaże się, że pojazd jest niesprawny. W przypadku drobnych usterek kierowca otrzyma 14 dni na ich usunięcie.

Kara za badanie techniczne po terminie nie jest jedyną konsekwencją czekającą na właściciela samochodu. Kierowca, który spowoduje kolizję lub wypadek autem bez ważnych badań technicznych, musi się spodziewać, że ubezpieczyciel będzie badał związek między stanem technicznym auta a zdarzeniem. W skrajnych przypadkach sprawca musi się spodziewać, że firma ubezpieczeniowa będzie żądała zwrotu wypłaconych poszkodowanym świadczeń (tzw. regres odszkodowania).

Po usunięciu usterki należy zgłosić się na ponowny przegląd i pokryć koszt dodatkowego badania naprawionego elementu (do 36 zł), o ile badanie odbędzie się na tej samej stacji. W innym wypadku będzie trzeba zapłacić pełną stawkę za badanie techniczne.

Przegląd samochodu po terminie – szykują się zmiany

Już wkrótce badanie techniczne po terminie może być kosztowne dla kierowcy. Projekt noweli ustawy prawo o ruchu drogowym przewiduje, że:

  • badanie techniczne po terminie do 30 dni nie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami,
  • badanie techniczne po terminie po upływie 30 dni będzie oznaczało zapłatę podwójnej stawki.

Dodatkowa opłata miałaby być przekazywana przez przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów na rachunek bankowy Transportowego Dozoru Technicznego.

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym jest podyktowana z jednej strony chęcią ograniczenia liczby badań technicznych po terminie, a z drugiej strony powstała jako wynik unijnej dyrektywy w sprawie badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych i ich przyczep (2009/40/WE).

Wprowadzenie planowanych kar ma zmobilizować kierowców do pilnowania terminów i wyeliminować problem rosnącej z roku na rok liczby samochodów, które poruszają się po drogach bez ważnych badań technicznych. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, na dzień 31 grudnia 2018 r. ok. 17 proc. pojazdów nie miało ważnego badania, a rok później było to już ok. 22 proc. pojazdów.

Kiedy wykonać przegląd techniczny i ile on kosztuje?

Badanie techniczne samochodu należy wykonać raz w roku. Wyjątkiem są samochody, które zostały zarejestrowane w Polsce po raz pierwszy. Ich właściciele na pierwsze badanie techniczne muszą stawić się dopiero przed upływem trzech lat od dnia pierwszej rejestracji. Drugie badanie jest wykonywane w ciągu dwóch kolejnych lat, a następne już co roku.

Kiedy przeprowadza się badanie techniczne motoroweru lub motocykla? Od kilkunastu lat dla tych pojazdów obowiązują przepisy analogiczne jak w przypadku samochodów. Różnica jest jednak widoczna w cenie. Ile kosztuje przegląd samochodu, ile motoroweru a ile motocykla? Badanie techniczne:

  • samochodu osobowego to koszt 99 zł,
  • samochodu osobowego z instalacją LPG kosztuje 162 zł,
  • motoroweru kosztuje 51 zł,
  • motocykla to koszt 63 zł.

Opłatę za badanie techniczne pojazdu należy wnieść z góry, a nie po jego zakończeniu. Wprowadzenie tego rozwiązania ma na celu nie dopuścić do sytuacji, w której kierowca szuka diagnosty skłonnego postawić pieczątkę w dowodzie mimo wykrytych nieprawidłowości.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments