Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, a to oznacza, że kierowcy mogą w najbliższym czasie spodziewać się sporych zmian. Tym razem będzie to szereg usprawnień i ułatwień. Co dokładnie się zmieni?
Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i okazywania tego dokumentu podczas kontroli
Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Cyfryzacji, które są odpowiedzialne za przygotowanie tzw. pakietu deregulacyjnego, zdecydowały się na zaproponowanie rozwiązania analogicznego jak w przypadku dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej. Tych dokumentów kierowcy nie muszą wozić ze sobą od 1 października 2018 r.
Zatem od 5 grudnia 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy zostaną zwolnieni z obowiązku jego posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dane dotyczące uprawnień kierowcy będą weryfikowane na podstawie informacji pochodzących z centralnej ewidencji kierowców.
Brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w momencie wypełnienia wszystkich rubryk
Ta zmiana dotyczy zniesienia obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego, gdy wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone na wpisanie dat kolejnych badań technicznych. Przepis zacznie obowiązywać od 4 grudnia 2020 roku i pozwoli zaoszczędzić wszystkim kierowcom zarówno czas, jak i pieniądze.
Uproszczenia w rejestracji pojazdów
Dotychczas przy rejestracji pojazdów ich właściciele otrzymywali m.in. kartę pojazdu i nalepkę kontrolną oraz jej wtórnik. Zmiany legislacyjne, jakie właśnie weszły w życie, wskazują, że wymienione dokumenty nie będą już wydawane. Dzięki temu właściciele pojazdów zaoszczędzą na procesie rejestracji – w przypadku samochodu sprowadzonego z zagranicy w ich kieszeniach zostanie 94,50 zł. Zmiany zaczną obowiązywać dopiero od 4 września 2022 roku.
Istotna zmiana w zakresie rejestracji pojazdów czeka też na osoby często podróżujące. Na wniosek właściciela pojazdu rejestracji (lub rejestracji czasowej) będzie mógł dokonać starosta właściwy ze względu na miejsce czasowego zamieszkania wnioskodawcy. Dodatkowo nowe przepisy wprowadzają możliwość czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu od odbioru pojazdu. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 4 grudnia 2020 roku.
Wydawanie tablic rejestracyjnych
Właściciele pojazdów będą mogli zachować dotychczasowy numer rejestracyjny – wystarczy, że złożą stosowny wniosek. Dzięki temu również będą mogli zaoszczędzić 99,50 zł. Termin wejścia w życia przepisu zostanie dopiero podany.
Zwrot zatrzymanego elektronicznie dowodu rejestracyjnego przez stację kontroli pojazdów
Dowód rejestracyjny pojazdu najczęściej zatrzymywany jest wówczas, gdy właściciel pojazdu nie posiada aktualnych badań technicznych. Odbywa się to elektronicznie – poprzez wprowadzenie stosownej wzmianki do CEPiK. Od 4 października 2020 roku kierowca będzie mógł „odzyskać” dokument tuż po przeprowadzeniu badań technicznych pojazdu, gdyż pracownicy stacji kontroli zostaną uprawnieni do skreślania wpisów w CEPiK.
Również od 4 października br. stacja kontroli pojazdów będzie mogła zwrócić dowód rejestracyjny zatrzymany elektronicznie przez organ kontroli ruchu drogowego.
Rejestracja pojazdu przez dealera
Formalności związane z rejestracją nowego pojazdu samochodowego, motoroweru lub przyczepy będą mogły być realizowane przez autoryzowany salon sprzedaży, lub producenta. Rejestracja przez dealera to rozwiązanie, z którego będziemy mogli skorzystać od 4 czerwca 2021 roku.
Samochody czasowo wycofane z ruchu
W przypadku samochodów osobowych uszkodzonych i konieczności dokonania naprawy w zakresie zasadniczych elementów nośnych konstrukcji możliwe będzie skorzystanie z opcji czasowego wycofania pojazdu na okres od 3 do 12 miesięcy. Dodatkowe badanie techniczne po naprawie umożliwi przywrócenie pojazdu do ruchu. O terminie wejścia w życie przepisu poinformuje Ministerstwo.
Inne zmiany w rejestracji pojazdów
Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 roku podczas rejestracji nie będzie konieczne przedkładanie dowodu własności pojazdu (umowy kupna – sprzedaży). Tutaj wystarczy dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.