Historia pojazdu z Niemiec: sprawdź, zanim sprowadzisz

Opublikowano: 10.11.2019

Czy historia pojazdu z  Niemiec musi być nam znana jedynie z przekazu sprzedawcy? Czy sprawdzenie auta z Niemiec jest trudne? Jak sprawdzić przebieg auta z Niemiec? Za chwilkę to wszystko wyjaśnimy. Zapoznaj się z poniższymi informacjami i pamiętaj, by za wszelką cenę unikać pośpiechu oraz ulegania emocjom. Kupno auta z poważną usterką lub, co jeszcze gorsze, niejasną przeszłością, być może kradzionego, może się skończyć stratą finansową czasem przewyższającą jego wartość. Im większa „okazja” tym bardziej nieufnym i podejrzliwym kupującym musisz być.

Auto z Niemiec i VIN

Jak sprawdzić VIN auta z Niemiec? Po prostu poproś sprzedawcę o numer VIN samochodu, który planujesz kupić. Ten indywidualny numer pojazdu jest używany podczas rejestracji, napraw, sprzedaży, ubezpieczania. Można go porównać z Peselem, VIN jest niepowtarzalny i bardzo ważny. Jeśli chcesz kupić używane auto, cierpliwie wysłuchaj monologu sprzedawcy, który będzie zachwalał zalety auta, potem poproś o VIN i sięgnij po komputer, aby sprawdzić co kryje VIN auta z Niemiec i nie tylko.  

Sprawdź historię auta pojazdu

Zanim podjedziesz obejrzeć auto, poproś o numer VIN. Jeśli sprzedawca nie chce Ci go podać najlepiej zapomnij o tej ofercie. Szkoda czasu. A jeśli go otrzymasz, zacznij od wpisania VIN w wyszukiwarkę internetową. Google i w tym wypadku nie zawiedzie. Wiele oszustw zostało obnażonych dzięki temu prostemu patentowi. Historia auta z Niemiec niby prosta i nudna może się okazać przeciwnie – bardzo pasjonująca. Spektakularny wypadek, następnie naprawa, tania i po łebkach a potem udawanie, że auto jest bezwypadkowe. Czasem ktoś inny, kto padł ofiarą oszustwa, opisuje swój niedoszły zakup.

Historia pojazdu z Niemiec

Jeśli chodzi o auta już zarejestrowane w Polsce, sprawa jest prosta. Każdy z nas ma dostęp do Centrum Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w którym można bezpłatnie prześledzić historię auta.  Z raportu VIN dowiesz się, czy auto nie zostało skradzione. Zapoznasz się z prawdziwymi danymi technicznymi pojazdu, rokiem produkcji oraz krajem pochodzenia. Dowiesz się, na kogo było wcześniej zarejestrowane. Możesz tam też znaleźć informacje o przeglądach technicznych, naprawach. To wszystko pozwoli Ci porównać fakty z informacją od sprzedawcy i dowiedzieć się, czy przypadkiem „ta jeżdżąca tylko do kościoła” właścicielka tak naprawdę nie była kurierem albo taksówkarzem, a mała stłuczka nie była w rzeczywistości groźnym wypadkiem wymagającym remontu. Sprawdzenie auta z Niemiec niestety nie będzie takie proste. Możesz korzystać z podobnych baz informacji, ale są one płatne. Oczywiście warto zapłacić, aby dowiedzieć się, jaka naprawdę była historia samochodu z Niemiec, którego zakup rozważasz.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie krótkoterminowe: kiedy się sprawdzi? 

Przejrzyj dokumenty 

Poza internetowym śledztwem warto przyjrzeć się papierowym dokumentom, którymi dysponuje sprzedawca. Historia auta z Niemiec jest często zapisana w fakturach, przeglądach i dowodach ubezpieczenia. Wielu właścicieli skrupulatnie zbierało wszystkie dokumenty i potem przekazało je sprzedawcy, a ten może je pokazać Tobie. Dokładne ich przeanalizowanie i porównanie z informacjami z oferty pozwoli wyłapać niezgodności. Czasem  zwykła faktura za części może powiedzieć całą prawdę o „bezwypadkowości”

Sprawdzenie auta z Niemiec w autoryzowanym serwisie

Poza prześwietleniem dokumentów i zasobów internetu możesz po prostu udać się do autoryzowanego serwisu i tam uzyskać pełne informacje na temat napraw pojazdu. Koszt to 200-300 złotych i może się okazać, że to najlepiej wydane pieniądze. Bo dowiesz się wszystkiego, co działo się z autem w autoryzowanych serwisach.  Pod warunkiem, że tam było naprawiane. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy: KROK PO KROKU

OC obowiązkowe

Ubezpieczenie samochodu, w Niemczech i w Polsce jest obowiązkowe. Najpóźniej w dniu rejestracji musisz wykupić polisę OC. Dlatego równolegle ze sprawdzaniem, jaka była historia  pojazdu z Niemiec, zdecyduj w jakim towarzystwie chcesz wykupić obowiązkową polisę. Korzystając z naszej wyszukiwarki korzystne oferty poznasz w kilka chwil. Wybierz rozsądnie, tak jak auto, bo to ważna decyzja i często na lata!

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments