Zakup samochodu a podatek: kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Aktualizacja:

Zakup samochodu a podatek to kwestia, która rodzi wiele pytań i wątpliwości. W rzeczywistości odpowiedź jest prosta – podatek od kupna samochodu muszą zapłacić ci, którzy nie otrzymali faktury VAT. Dowiedz się, ile masz czasu na dopełnienie formalności i jaka będzie wysokość podatku.

Podatek od kupna samochodu: kto jest zwolniony z opłaty?

Jak wiadomo, organy podatkowe działają bardzo sprawnie, a wymierzane przez nie kary mogą być dotkliwe. Lepiej więc zawczasu poznać obowiązki fiskalne związane z zakupem samochodu. 

To, czy będziesz zobowiązany do zgłoszenia faktu nabycia auta w urzędzie skarbowym, zależy od statusu sprzedawcy. Jeśli kupiłeś auto w salonie, komisie lub od osoby, prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymałeś fakturę VAT, możesz spać spokojnie. Nie musisz dokonywać w skarbówce żadnych dodatkowych opłat. Fakt otrzymania faktury jest bardzo ważny. Po pierwsze, zabezpiecza twoje interesy na przyszłość. Dokument należy zachować do celów dowodowych. Po drugie, daje gwarancję zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku. Auto pochodzące z komisu wcale nie musi należeć do jego właściciela. Jeśli podmiotem sprzedającym jest osoba fizyczna, a komis jedynie pośredniczy w transakcji, faktury nie otrzymasz a daninę będziesz musiał zapłacić, mimo że z twojej perspektywy auto pochodziło z komisu. 

SPRAWDŹ: Kupno samochodu – umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Zakup samochodu a podatek: kto płaci? 

Nabywcy, których kontrahent był osobą fizyczną, będą musieli uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od ogólnej zasady są dwa wyjątki. Zwolnione z opłaty są: osoby niepełnosprawne, które kupiły pojazd na własny użytek oraz transakcje, w których wartość auta jest niższa niż 1000 zł. 

Co ważne, podatku PCC nie trzeba płacić od aut kupionych za granicą. Obowiązek ten dotyczy tylko transakcji, obejmujących samochody znajdujące się w Polsce w momencie zawarcia umowy. 

Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Na zgłoszenie kupna samochodu do urzędu skarbowego masz 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży.  W tym czasie, nabywca powinien złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, deklarację PCC-3. Jeśli kupujących jest więcej, odpowiedni będzie formularz PCC-3/A. Dokument można dostarczyć do urzędu na wiele sposobów: osobiście, pocztą lub z wykorzystaniem internetu. Uchylanie się od obowiązku zapłaty grozi surowymi karami. 

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu – ile to kosztuje?

Kupno samochodu a urząd skarbowy: ile to kosztuje?

Nie ma jednej, konkretnej stawki. Daninę, którą będziesz musiał zapłacić, obliczysz sam. Będzie to wartość odpowiadająca 2 procentom wartości auta. Chodzi oczywiście o wartość rynkową. Żeby uniknąć nadużyć, polegających na celowym zaniżaniu wartości pojazdu, wpisywanej do umowy sprzedaży, urząd skarbowy weryfikuje podane stawki. Manipulowanie ceną pojazdu zwyczajnie się nie opłaca, jeśli wskazane w deklaracji kwoty zostaną uznane przez inspektorów za zbyt niskie, podatnik zostanie zobowiązany do dopłaty. Na wystosowanie wezwania do zapłaty fiskus ma pięć lat. 

Jeśli nie zgodzisz się z zaleceniem, możesz się od niego odwołać, ale lepiej w takim wypadku posiadać solidny komplet dokumentów, potwierdzających twoje stanowisko. W celu uniknięcia  komplikacji, warto przed wypełnieniem druków, sprawdzić ceny podobnych pojazdów. Urzędnicy korzystają z katalogów, w których mają podane graniczne wielkości. 

Podsumowanie

Nie każdy nabywca auta będzie musiał rozliczyć się z urzędem skarbowym po zawarciu umowy sprzedaży. A więc kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu? Kto płaci podatek w przypadku sprzedaży auta? Sprawdźmy!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej