Masz starszy samochód i zastanawiasz się czy warto dla niego wykupić ubezpieczenie AC? Kiedy można to zrobić, a w jakim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia polisy? Sprawdzamy!
Kupując nowy samochód nawet nie zastanawiamy się nad wykupieniem ubezpieczenia AutoCasco (AC). Jest to dla nas coś oczywistego, zwłaszcza jeśli zakup auta finansujemy kredytem bankowym. W takim przypadku cesja (czyli przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na rzecz banku) z ubezpieczenia AC jest często jednym z zabezpieczeń kredytu. Z biegiem lat kontynuujemy ubezpieczenie, ale w którymś momencie zadajemy sobie pytanie – czy warto jeszcze je wykupywać?
AC dla starego samochodu – czy warto je kontynuować?
Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie AC chroni nas nie tylko przed kradzieżą auta (chociaż z tą właśnie szkodą najczęściej jest utożsamiane) ale pozwala też sfinansować np. naprawę po stłuczce parkingowej spowodowanej przez nieznanego sprawcę, wymianę uszkodzonej szyby czy zgubionych kluczyków.
Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?
Nie powinniśmy też obawiać się, że towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystamy od kilku czy kilkunastu lat odmówi wystawienia polisy AutoCasco dla kilkunastoletniego samochodu. Największy polski ubezpieczyciel – PZU SA – nie ma ograniczeń co do wieku pojazdów przyjmowanych do ubezpieczenia AC. Także Aviva (obecnie Allianz) i AXA oferuje ubezpieczenie AC dla samochodów nie starszych niż 15 lat, z możliwością kontynuowania.
CZYTAJ TAKŻE
Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć
Jeśli chcemy płacić mniej za ubezpieczenie możemy skorzystać z ofert przygotowanych specjalnie dla posiadaczy starszych aut. Jak podkreśla Łukasz Łodzian, Kierownik ds. Ubezpieczeń w ERGO Hestii – klient w rozmowie z doradcą może wybrać spośród trzech wariantów ubezpieczenia: naprawa auta w Sieci Partnerskiej warsztatów ERGO Hestii, rozliczenie kosztorysowe, ubezpieczenie tylko od szkody całkowitej lub kradzieży. Wariant z likwidacją w Sieci Partnerskiej ERGO Hestii dostępny jest dla pojazdów będących nawet w 15. roku eksploatacji. Umożliwia to naprawę w jednym z rekomendowanych przez ERGO Hestię warsztatów naprawczych, włącznie z dodatkowymi usługami m.in. pojazdem zastępczym na cały okres naprawy. Łukasz Łodzian dodaje też, że dla klientów chcących ograniczyć koszt ubezpieczenia oferujemy również ubezpieczenie Autocasco chroniące tylko od szkód całkowitych w tym kradzieży pojazdu. Oferta dostępna jest dla pojazdów będących maksymalnie w 18. roku eksploatacji.
Kupujemy stary samochód, czy ubezpieczyć go w zakresie AutoCasco?
Osoba kupująca swój pierwszy lub kolejny używany samochód zazwyczaj ubezpiecza go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Jeśli jednak auto jest pojazdem kilkuletnim, o relatywnie wysokiej wartości, to kupujący powinien rozważyć także skorzystanie z polisy AC.
Uwaga: Jeśli do tej pory korzystałeś wyłącznie z ubezpieczenia OC, zapytaj doradcę o towarzystwo, które uwzględni zniżki także przy polisie AC!
Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?
AutoCasco i stary samochód – dobrana para
Niezależnie od tego, czy nasz samochód ma lat 5 czy 15 lat warto ubezpieczyć go w jak najszerszym zakresie. Oprócz wartości sentymentalnej dla nas ma on przecież także wartość materialną. Tych, którzy nie są nadal do końca pewni co do zasadności kupowania ubezpieczenia AutoCasco dla starego samochodu może przekona to, co powiedział Bartosz Jasik z Avivy (obecnie Allianz) – Mamy wątpliwości, czy opłaca nam się ubezpieczyć pojazd w zakresie AC? Odpowiedzmy więc sobie na inne pytanie: czy mamy wolne środki o równowartości naszego pojazdu, które w przypadku jego utraty możemy przeznaczyć na zakup podobnego samochodu? A jakie jest wasze zdanie na temat kupowania polis AC dla starych samochodów? Dajcie znać w komentarzach pod tekstem.
Czytaj także: Czy warto mieć Autocasco? 4 powody by odpowiedzieć TAK!
Aviva i Allianz razem od 2 lipca! Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką! |
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas! |
Podsumowanie
- Ubezpieczenie AC to ważny element polisy kilkuletniego samochodu - nie warto na nim oszczędzać
- Koszt polisy zwraca się zwykle nawet w przypadku drobnej stłuczki, a w przypadku poważniejszego wypadku czy kradzieży samochodu jest zaledwie małą częścią wartości pojazdu
- Polisa AC jest sprzedawana zwykle w pakiecie z OC
- Towarzystwa mają swoje ograniczenia co do wieku pojazdów ubezpieczanych w ramach AC - zwykle jednak nie ma problemu z ubezpieczeniem samochodu przy kontynuacji ubezpieczenia.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Gdy zbliża się koniec terminu ważności Twojego ubezpieczenia OC i AC, powinieneś się zastanowić, czy kontynuować je u dotychczasowego ubezpieczyciela, czy szukać nowej oferty. Przedłużenie OC i AC w Avivie - oto jak to zrobić.
Startując z nowatorskim programem rekrutacyjnym Aviva zadała sobie pytanie: czego pragnie młody człowiek? Główne założenia projektu Generation Next gromko odpowiadają obietnicą dobrych zarobków, dużej przestrzeni biurowej i... dobrej zabawy wieczorem.
Rodzina, własne mieszkanie (albo dom z ogródkiem), wyjazdy na wakacje i na narty. W sumie fajne życie, na które ciężko pracujesz. Chcesz, aby nic nie zaburzyło pomyślności Twojej rodziny. Nadszedł więc czas, żeby zatroszczyć się o spokojną przyszłość Twoją i Twoich bliskich. Aviva pomaga Ci spojrzeć na ubezpieczenie na życie z nowej, szerszej perspektywy. Sprawdzamy ofertę!
Gdy przytrafi Ci się szkoda, chcesz, żeby pieniądze trafiły jak najszybciej na Twoje konto. Ubezpieczyciele coraz częściej oferują uproszczoną likwidację szkód i inne rozwiązania, które mają uczynić dochodzenie odszkodowania lekkim i niemal przyjemnym. Sprawdź, czy Twoje towarzystwo daje taką możliwość.
Ubezpieczenie autocasco chroni Cię na wypadek kradzieży albo uszkodzenia pojazdu. Dzięki polisie otrzymasz odszkodowanie, nawet jeśli to Ty doprowadziłeś do powstania szkody. Każdy z ubezpieczycieli zastrzega jednak inne zasady w zakresie terminu zgłoszenia szkody. Sprawdź, ile masz czasu na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o zdarzeniu.
Eleganckie, o sportowym charakterze BMW Serii 3 E36 w latach 90. zachwycało i budziło zazdrość. Auto było większe i masywniejsze od swojego poprzednika, jego kształty przyrównywano do delfina („Dolphin shape”). Produkowane od roku 1990 do 2000 modele do dziś mają swoich amatorów, którzy uważają je za najbardziej udane w rodzinie Serii 3 i cenią za dobre osiągi. Ile kosztuje ubezpieczenie OC BMW E36?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.