Podatek od kupna samochodu 2018 - procedura, terminy, koszty

Aktualizacja:
podatek-od-zakupu-samochodu

Zakup samochodu to wcale nie jest bułka z masłem. Jeśli kupimy pojazd od osoby niebędącej płatnikiem VAT, to musimy uiścić PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek za samochód - ile wynosi on w 2018 roku? O czym warto pamiętać? Sprawdzamy procedury, terminy i koszty.

Jazda samochodem to dla wielu osób przyjemność. Jest to też jednak luksus, który wiąże się z wieloma różnymi opłatami w formie podatków. Mowa tu nie tylko o niezliczonych dodatkach do ceny paliwa, ale też opłatach związanych z samym zakupem samochodu. Podatek od kupna samochodu – ile trzeba zapłacić? Jaki procent podatku od kupna samochodu? Kiedy zapłacić podatek od zakupu auta? Sprawdziliśmy!

Zakup samochodu a podatek – ile za PCC?

Podatki dla kierowców zaczynają się przecież właśnie w momencie kupna pierwszego auta. Nabycie go od podmiotów niebędących podatnikami VAT wiąże się z wniesieniem podatku od czynności cywilnoprawnych. W 2018 jego wysokość się nie zmienia i wynosi 2 procent wartości pojazdu. Jeśli jednak wartość na umowie jest znacząco zaniżona, sprawą mogą zająć się urzędnicy, chcący sami ustalić faktyczną wartość samochodu. Skorzystają oni wówczas z tabel urzędowych i odgórnie narzuconych widełek, na podstawie których obliczana jest nowa kwota. Największe różnice występują w momencie, gdy samochód jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzony. Wtedy od ewentualnej zmiany wartości możemy się odwoływać, jednak musimy posłużyć się przy tym niezbędną dokumentacją. Kluczowe będą m.in. zdjęcia pojazdu z widocznymi uszkodzeniami, faktury i inne materiały, potwierdzające naszą tezę.

Urząd skarbowy: kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Co ważne, na uiszczenie opłaty mamy jedynie 14 dni od momentu zakupu pojazdu. Należy w tym celu złożyć formularz PCC-3 lub PCC-3/A we właściwym urzędzie. Ten drugi obowiązuje w sytuacji, gdy jest więcej niż jeden nabywca. Osoby, które nie przepadają za urzędami, z pewnością ucieszą się z udogodnień, które niesie za sobą XXI wiek. Obecnie można to już zrobić przez internet, drogą mailową. Tradycjonaliści mogą z kolei skorzystać z listu poleconego, jednak w tym przypadku też nie należy zapominać o wspomnianym terminie.

Spóźniłem się z opłatą PCC – co dalej?

Niestety nawet mimo zakupu nowego samochodu nie zawsze jesteśmy w stanie zdążyć z wniesieniem podatku w ciągu 14 dni. W tej sytuacji najczęściej nakładana jest dodatkowa opłata, której możemy jednak uniknąć. Ile wynosi taka kara? od 168 do 33 600 zł, zależne jest to oczywiście od wysokości transakcji. Można jej jednak uniknąć, lub przynajmniej znacznie zaniżyć, składając do urzędu “Czynny żal”. Należy w nim zobowiązać się do jak najszybszego uregulowania wszystkich zaległości, wraz z odsetkami.

Kiedy nie muszę płacić PCC?

PCC to podatek obowiązkowy, ale istnieje kilka wyjątków. Mowa tu między innymi o transakcjach, w których wartość nie przekracza 1 000 zł. Jak już wspominaliśmy kwoty zapłaconej za samochód nie warto zaniżać z uwagi na zdarzające się kontrole. Potencjalne kary powodują, że możemy na tym tylko stracić.

Polskie prawo pozwala też, by osoby niepełnosprawne, które kupują auto na własny użytek, nie musiały opłacać PCC. Podatek ten nie występuje także podczas zakupu pojazdu w popularnych ostatnio komisach, czy też przy sprowadzaniu samochodu spoza granic naszego kraju. Jeszcze inaczej sprawa wygląda w salonie, wtedy PCC również nie występuje, ale obowiązuje podatek VAT, wynoszący 23 proc. od wartości auta netto. Odliczyć go mogą sobie oczywiście przedsiębiorcy.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
warwal
warwal
4 lat temu

No dobra, ale jakie dokumenty są potrzebne do przedstawienia fiskusowi? Sama umowa kupna/sprzedaży? O wszystkim piszecie ale o najważniejszym to nie informujecie.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  warwal

Dzień dobry, kupujący powinien pobrać i uzupełnić druk PCC-3, złożyć go w Urzędzie Skarbowym a następnie opłacić wyliczony podatek.