Punkta

Czym jest dowód rejestracyjny pojazdu?

Dowód rejestracyjny pojazdu jest bardzo ważnym dokumentem w formie trzyskrzydełkowej książeczki, który potwierdza, kto jest właścicielem auta. Oprócz tego zawiera on wiele istotnych informacji na temat marki, roku produkcji, pojemności i mocy silnika samochodu, które mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości składki OC. Pieczątka w dowodzie rejestracyjnym potwierdza, że samochód został dopuszczony do ruchu, ponieważ pomyślnie przeszedł badania techniczne. Dowód chroniony jest przed sfałszowaniem kilkoma zabezpieczeniami, między innymi nalepką legalizacyjną. Dokument ten wydaje każdemu właścicielowi auta odpowiednie dla niego starostwo.

W jakich okolicznościach dostajemy miękki dowód?

Dowód tymczasowy dostajemy na 30 dni przede wszystkim w przypadku kupna samochodu. Ustawodawca zakłada, że tyle czasu nam wystarczy na załatwienie formalności związanych z zarejestrowaniem auta na siebie. W wyjątkowych sytuacjach możemy otrzymać dodatkowe 14 dni na dokończenie spraw urzędowych. Co ciekawe, wydawało się, że wraz z wprowadzoną 1 października 2018 roku zmianą dotyczącą obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego przez kierowcę (przypominamy: nie musimy go już mieć przy sobie), zniknie także znienawidzona przez kierowców zmiana dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki przeglądu technicznego. Niestety, nadal musimy zmieniać dokument i przez jakiś czas mieć miękki dowód. Może uda się kiedyś dopasować prawo w tym względzie.

Kiedy musimy mieć dowód przy sobie?

Od 1 października 2018 roku nie musimy już wozić w samochodzie ani dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Podczas kontroli drogowej policjant wszystko sprawdza w systemie. Kierowca ma obowiązek mieć przy sobie tylko prawo jazdy. Istnieją jednak sytuacje, w których potrzebujemy okazać dowód rejestracyjny. Jedną z nich jest oczywiście sprzedaż samochodu. Poza tym nadal dokument jest niezbędny, by dokonać przeglądu technicznego w Stacji Kontroli Pojazdów. Bez papierowego dowodu rejestracyjnego nie mamy też szans wyjechać za granicę. Dowód rejestracyjny jest również podstawowym dokumentem w momencie, gdy musimy opłacić kolejną składkę ubezpieczenia OC.

Kupno nowego samochodu a OC

Kiedy kupimy nowy samochód, czeka nas kilka bardzo ważnych spraw związanych z rejestracją pojazdu. Najpierw udajemy się do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego i okazujemy tam cały pakiet dokumentów: wypełniony wniosek, umowę kupna – sprzedaży, dotychczasowy dowód rejestracyjny, dowód osobisty, ważną polisę OC, a do tego tablice rejestracyjne. Otrzymamy wtedy tymczasowy – miękki dowód, tablice i naklejkę kontrolną na szybę. Na zarejestrowanie auta mamy miesiąc.

Ubezpieczenie OC na miękki dowód

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego pojazdu. Za jego brak grożą spore kary finansowe. W razie kolizji właśnie z puli OC wypłacane zostaje odszkodowanie wszystkim ofiarom. Wysokość składki zależy od wielu czynników, między innymi wieku i stażu kierowcy. Jednak wiele podstawowych informacji potrzebnych do skalkulowania składki zawarta jest właśnie w dowodzie rejestracyjnym. To od marki samochodu, jego pojemności, mocy silnika i wyposażenia zależy, ile zapłacimy za ubezpieczenie w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dlatego dowód rejestracyjny jest niezbędny. A dowód tymczasowy zawiera te same informacje, co dowód właściwy.

Wraz z zakupem samochodu przechodzi na nas polisa OC poprzedniego właściciela, oczywiście do momentu jej wygaśnięcia. Można z niej skorzystać, ale i tak trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem, aby przepisać polisę na siebie lub po prostu zawrzeć nową, korzystniejsza umowę. Nowe ubezpieczenie może bez problemu zostać zawarte przy posiadaniu tymczasowego czyli miękkiego dowodu rejestracyjnego. A najlepszą dla siebie ofertę warto skalkulować, korzystając z porównywarki cen OC.

Mimo zmian w prawie i zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC podczas kontroli, nadal powinniśmy dbać o to, by te dokumenty były ważne. W związku z tym nawet po zmianie przepisów musimy załatwiać po staremu sprawy urzędowe i mieć opłaconą polisę a do zawarcia umowy ubezpieczenia OC wystarczy miękki dowód.