Zagraniczne OC dla auta zarejestrowanego w Polsce - czy tak można?

Aktualizacja:
zagraniczne oc w polsce

Wzrost cen ubezpieczenia OC sprawił, że wielu użytkowników aut aktywnie poszukuje sposobów na oszczędności na OC, np. ubezpieczając samochód na Ukrainie czy w przypadku pracy za granicą, w Polsce. Czy tak można? Co nam grozi? Jaki jest najlepszy sposób na tanie OC?

OC tam gdzie rejestracja! Kiedy nie możesz ubezpieczyć auta za granicą?

OC jest coraz droższe. Już dziś wielu kierowców płaci ponad 1000 zł, a Ci którzy nie wypracowali sobie zniżek, muszą się liczyć ze składką roczną zbliżoną do 2- 3 tysięcy złotych. W Polsce każdy właściciel auta ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla zarejestrowanego pojazdu. Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jeśli nie masz ubezpieczenia, zapłacisz karę. Cena to istotny argument, ale nie wszystkie sposoby na oszczędności są sensowne.

Zagraniczne OC w sytuacji, gdy auto zarejestrowane jest w Polsce – czy tak można?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce i poruszający się po polskich drogach musi mieć polskie OC. Nie możesz zarejestrować auta w Polsce, a ze względu na niższą cenę ubezpieczyć go np. na Ukrainie.  Takie działanie jest niezgodne z prawem. Będziesz traktowany przez UFG  jak osoba, która nie posiada ubezpieczenia. Co Ci grozi? Przede wszystkim spore kary, ale także obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych ze spowodowanym wypadkiem: te mogą sięgać nawet kilku milionów złotych! 

Takie pomysły polskich kierowców, można skwitować tylko jednym słowem: nieodpowiedzialność.

Co z ubezpieczeniem OC jeśli mieszkasz w Anglii, Niemczech?

Podobne regulacje będą Cie obowiązywały gdy Twój samochód zarejestrowany jest np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i po polskich drogach będziesz poruszał się wyłącznie okazjonalnie, ponieważ to za granicą mieszkasz i pracujesz. W tym przypadku nie ma możliwości, abyś kupił ubezpieczenie w Polsce.

Anglia i Niemcy wprowadziły jakiś czas temu przepisy, w myśl których właściciel pojazdu, który przebywa na terenie danego kraju dłużej niż sześć miesięcy, powinien zarejestrować go ( a więc także ubezpieczyć)  na terenie danego państwa.

Samochód na zagranicznych numerach – na lawecie!

Jeżeli samochód nie jest zarejestrowany, nie ma tablic rejestracyjnych i będzie przywieziony do Polski na lawecie – sytuacja wygląda inaczej. W takim wypadku, nie musi on mieć ubezpieczenia OC (jest traktowany jak przedmiot, a nie pojazd).

Ubezpieczenie musi mieć tylko laweta przewożąca Twój samochód. Obowiązek zawarcia umowy OC dla Twojego samochodu powstanie w dniu rejestracji pojazdu w Polsce lub/i przed wprowadzeniem do ruchu, czyli ubezpieczenie musisz kupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu, oraz przed pierwszą jazdą.

Ubezpieczenie krótkoterminowe

Ubezpieczenie powinieneś kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli sprowadziłeś do Polski auto na zagranicznych numerach, możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia  krótkoterminowego.

Takie polisy kupuje się zazwyczaj na 30 dni. W ciągu tych 30 dni musisz przerejestrować swój samochód. Najpóźniej 30 dnia od przyjazdu do Polski musisz wykupić ,,normalne” OC  tj. polisę na 12 miesięcy.

Jak kupić najtańsze OC? 5 sposobów

Na szczęście kierowcy nie są całkiem bezbronni w walce o tanie OC i mogą brać sprawy w swoje ręce. Oto pięć sposobów na znalezienie najtańszej oferty w czasach podwyżek.

  1. Porównanie ofert wielu towarzystw – to najskuteczniejszy sposób na oszczędność. Z naszego raportu wynika, że dla przykładowego kierowcy różnica między najtańszą i najdroższą ofertą w Gdańsku wynosi aż 1115 zł!
  2. Właściwy moment zakupu polisy – ceny najkorzystniejsze są na około 2 tygodnie przed końcem ważności OC. Zbyt późne (kilka dni przed końcem ubezpieczenia) lub wczesne (ponad 30 dni) wykupywanie polisy wiąże się wyższą ceną
  3. Jednorazowa płatność kartą – ubezpieczyciele faworyzują klientów, którzy składkę opłacają w całości, najlepiej kartą i przez internet. Rozbicie opłaty na dwie raty to podwyżka o około 15%, a kolejne raty – nawet o 30%
  4. Zakupy pakietowe – warto planować zakupy perspektywicznie. Jeśli wiemy, że będzie nam potrzebne również autocasco, należy wykupić je w pakiecie z OC. Dzięki temu możemy zapłacić nawet o 10% mniej
  5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami – to rozwiązanie jest sposobem na oszczędność dla młodych kierowców bez zniżek. Wyliczając cenę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Należy pamiętać, że przy takim rozwiązaniu młodemu kierowcy będą się naliczać lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku stłuczki „dostanie się” również współwłaścicielowi

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce
  2. Pojazd powinien mieć wykupione OC w miejscu, w którym jest zarejestrowany -  a więc nie ma możliwości zawierania umowy OC dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce np. na Ukrainie ze względu na niższą cenę takiego ubezpieczenia.
  3. Nawet jeśli uda Ci się zawrzeć taką umowę, nie będzie ona honorowana przez UFG -  grozi Ci kara finansowa i wszystkie konsekwencje związane z brakiem polisy.
  4. Pojazdy osób przebywających na stałe za granicą, powinny zostać przerejestrowane:  jeśli mieszkasz w Anglii czy Niemczech, tam powinieneś zawrzeć ubezpieczenie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
7 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Jeżeli posiadam kombajn rolniczy czemu płacę OC na cały rok jeżeli maszyna pracuje przez dwa miesiące w roku. Tak samo z motocyklem. Zimą nie używam a płacić trzeba. To jest jawne złodziejstwo. I nikt za takie okradanie nie jest odpowiedzialny? Czy tak samo jest w Niemczech i na Wyspach Brytyjskich?

krzysiek
krzysiek
4 lat temu
Reply to  Jarosław

Jeżeli jesteś rolnikiem nie masz obowiązku zakupu OC na cały rok. Zakładam że jesteś rolnikiem wówczas chroni Ciebie OC Rolnika tak jak OC typowo „komunikacyjne” pod warunkiem iż KOMBAJN służy tylko i wyłącznie TOBIE i jest wykorzystywany w związku z posiadaniem ziemi. W przypadku wykonywania prac zarobkowych kombajnem musisz wykupić ubezpieczenie OC typowo „komunikacyjne ” jednak może być ono z okresem innym niż roczny. A czy to jest złodziejstwo? Poczujesz jak będziesz miał szkodę 🙂 Natomiast dlaczego tak jest? Zapytaj o to ustawodawcy i nie płacz 🙂

krzysiek
krzysiek
4 lat temu

drogi redaktorze co do ubezpieczenia gdy pojazd jest zarejestrowany w innym niż kraj przeznaczenia (POLSKA) kraju można na taki pojazd wykupić ubezpieczenie krótkoterminowe na podstawie dyrektywy V-iątej. I jest wystawiane ono na 30 dni od daty zakupu pojazdu a nie daty pierwszego ubezpieczenia 🙂

krzysiek
krzysiek
4 lat temu
Reply to  krzysiek

pod warunkiem iż pojazd ma przeznaczenie posługiwania się nim i rejestracji w RP

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  krzysiek

Witam. Artykuł odnosi się do nieco innych przypadków. Chodziło nam o sytuację gdzie właściciel pojazdu próbuje kupić ubezpieczenie roczne w kraju innym niż kraj rejestracji pojazdu.

M.S
M.S
4 lat temu

Ta ustawa o OC jest kretynizmem,jeśli ktoś ma kolizje i auto nadaje się na złom to na podstawie zaświadczenia z policji o tym że samochód nie nadaje się do ruchu powinno się auto wyrejestrować zdać tablice i OC nie powinno się płacić,bo np chciałabym zostawić sobie taki samochód na pamiątkę w końcu to moja własność,ale nie nikt mi nie wyrejestruje bez OC i zaświadczeniu zezłomowania,czyli jak chce się mieć na pamiątkę SWOJĄ WŁASNOŚĆ trzeba bulić OC nawet jak wrak będzie służył za doniczkę !!!!!

Kierowcarajdowca
Kierowcarajdowca
1 rok temu

Co za bzdury autorka nawpisywała. Ubezpieczając auto na polskich blachach w UE mam takie same prawa, jak ubezpieczając je w Polsce. Zgodziliśmy się na to wchodząc do UE – swobodny przepływ usług mówi to Pani coś? Jak się UFG nie podoba to może wystąpić z Unii. I jeszcze ten kwiatek: „Co Ci grozi? Przede wszystkim spore kary, ale także obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych ze spowodowanym wypadkiem: te mogą sięgać nawet kilku milionów złotych! ” proszę Pani, jak mam ubezpieczone auto to się drobnymi kosztami nie przejmuję, czy wie Pani na czym polega OC? Nawet na Ukrainie. Ale rozumiem, że na portalu sprzedającym polisy korzystnych dla klienta informacji nie znajdziemy.