Zmiana opon – nie daj się naciągnąć!

Aktualizacja:
AdobeStock_403758449_Easy-Resize.com

Wiosna to znak, że do wyższych temperatur trzeba przygotować także samochód. Jedną z ważniejszych czynności jest zmiana opon. Warto zarezerwować termin u wulkanizatora, ale i zastanowić się, gdzie i jak przechowywać opony, które znowu założy się na początku zimy.

W Polsce nie ma obowiązku zmieniania opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Na szczęście robi to już większość naszych rodaków. Z badania przeprowadzonego przez firmę SW Research wynika, że nawet 83,5%. Mało tego, zmienia opony podobny odsetek panów i pań – odpowiednio 82,3% i 84,6%. Jeśli już ktoś rezygnuje ze zmiany opon, to przeważnie jeździ na ogumieniu całorocznym (12,5%).

Dlaczego warto zmieniać opony?

Opony trzeba zmieniać sezonowo przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Ogumienie letnie i zimowe ma nieco inną konstrukcję. Pewnym kompromisem są opony całoroczne, ale nawet one nie są tak dobre, jak ogumienie dedykowane na lato lub zimę. Trudno bowiem wyprodukować naprawdę dobre opony, które będą idealnie zachowywały się na drodze zarówno w duży mróz, jak i w upał.

Już wspomnieliśmy, że główną przesłanką do zmiany opon i dostosowania ich do odpowiedniej pory roku jest bezpieczeństwo. W czasie niskich temperatur i śniegu na drodze letnie opony nie zapewnią odpowiedniego hamowania. Zimowe opony są bardziej miękkie i elastyczne – zapewniają lepszą przyczepność na mokrej drodze. Nawet przy +10 st. C w czasie deszczu potrafią zatrzymać samochód o 3 metry bliżej niż opony letnie. Każdy z tych metrów może być na wagę życia. Analogicznie nie należy jeździć na „zimówkach” latem. W wysokich temperaturach mieszanka zimowa traci swoje właściwości, opony szybciej się ścierają, są mniej przyczepne i źle odprowadzają wodę w czasie deszczu. Do tego latem auto gorzej hamuje na „zimówkach”.

Ile kosztuje wymiana opon?

Nie ma jednej ceny, która byłaby ustalona w przypadku zmiany opon. Inny cennik będzie obowiązywał przy autach dostawczych i ciężarowych, a inny przy samochodach osobowych. W naszym artykule koncentrujemy się na tych ostatnich. Tutaj również naliczane są różne stawki.

Inna cena obowiązuje w przypadku kół ze stalowymi felgami oraz z felgami aluminiowymi. Jeśli nasze koła mają średnicę od 14 do 16 cali i felgi stalowe, wtedy za cztery zmienione opony zapłacimy ok. 50 zł. Przy średnicy kół 17-18 cali będzie to już jednak ok. 75 zł. Gdy koła mają felgi aluminiowe, a ich średnica to 12-13 cali, koszt wymiany opon zamknie się w przedziale 50-90 zł. Przy 14-16 calach zapłacimy co najmniej 60 zł, a przy średnicy 17-18 cali – od 80 do 120 zł. W przypadku SUV-ów i VAN-ów stosowany jest jeszcze inny cennik. W takim przypadku wymiana opon z felgami stalowymi waha się od 60 do 120 zł, a z felgami aluminiowymi – od 80 do 140 zł.

Gdzie przechowywać zmienione opony?

Zdjęte z felg opony wymagają właściwego przechowywania, jeśli mają zostać założone ponownie po zmianie sezonu. Trzeba zatem zadbać nie tylko o bezpieczeństwo takiego kompletu ogumienia (zabezpieczenie przed kradzieżą), ale i o przechowywanie w odpowiednim miejscu, gdzie opony nie są narażone na uszkodzenia.

Gdzie zatem składować ogumienie, aby nadawało się do ponownego użytku? Można wykorzystać do tego różne miejsca. Najpopularniejsze to piwnica. Jeszcze lepsza opcja to garaż, ale nie każdy nim dysponuje. Czy opony można trzymać na balkonie? Zasada jest taka, że ogumienia nie należy trzymać na zewnątrz, a więc przed domem, na podwórku czy balkonie. Opony trzeba przechowywać w temperaturze od -5 do +25 st. C, a na zewnątrz będą narażone zarówno na duże mrozy, jak i na letni upał.

Co zrobić, gdy nie mamy miejsca na przechowywanie opon? Można je oddać do tzw. depozytu. Coraz więcej wulkanizatorów oferuje usługi przechowywania kompletu opon zarówno z felgami (kompletne koła), jak i bez felg. Warto również wiedzieć, gdzie można zutylizować opony.  

Ile kosztuje przechowywanie opon?

Koszt przechowywania opon jest liczony za sezon. Nie jest to zazwyczaj bardzo duża kwota, chociaż ceny są zróżnicowane:

 • województwo dolnośląskie – od 96 do 112 zł;
 • województwo kujawsko-pomorskie – od 89 do 101 zł;
 • województwo lubelskie – od 88 do 109 zł;
 • województwo lubuskie – od 96 do 116 zł;
 • województwo łódzkie – od 89 do 107 zł;
 • województwo małopolskie – od 96 do 113 zł;
 • województwo mazowieckie – od 98 do 131 zł;
 • województwo opolskie – od 102 do 123 zł;
 • województwo podkarpackie – od 89 do 109 zł;
 • województwo podlaskie – od 96 do 109 zł;
 • województwo pomorskie – od 96 do 109 zł;
 • województwo śląski – od 98 do 130 zł;
 • województwo świętokrzyskie – od 89 do 96 zł;
 • województwo warmińsko-mazurskie – od 89 do 98 zł;
 • województwo wielkopolskie – od 89 do 109 zł;
 • województwo zachodniopomorskie – od 109 do 127 zł.

Podsumowanie

Warto pamiętać o zmianie opon z zimowych na letnie i odwrotnie. Dzięki temu zwiększa się nasze bezpieczeństwo, a auto lepiej „zachowuje się” na drodze. Zdjęte opony należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Najlepiej skorzystać z usługi depozytu opon, co nie jest zazwyczaj bardzo kosztowne.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments