Koniec z nieuczciwymi diagnostami! Zmiany w badaniach technicznych pojazdów od 2022 roku

Aktualizacja:
zmiany-w-badaniach-technicznych

Od 1 września 2022 roku nie tylko więcej punktów karnych będzie czekać na kierowców. Rząd tym razem zabiera się za sprawność samochodów na polskich drogach. Zmiany w badaniach technicznych pojazdów będą dotyczyć nie tylko kierowców, ale i diagnostów. Zobacz, ile zapłacisz za przegląd, jeżeli nie wykonasz go w terminie i co nas czeka podczas przeglądu okresowego.

Rok 2022 nie jest łatwy dla kierowców. Szereg zmian w badaniach technicznych pojazdów to tylko jeden punkt z listy. Mają one znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na ulicach. Jeżeli do tej pory nie przykładałeś tak dużej wagi do niego, lepiej zmień podejście, bo od września może Cię to słono kosztować! Nowy taryfikator mandatów, punkty karne kasujące się dopiero po dwóch latach czy projekt umożliwiający zabieranie kierowcom pojazdy za jazdę po alkoholu to tylko kilka z przykładów.

Historii o przeglądach okresowych na pewno znasz wiele, czy to od znajomych, czy rodziny. Dawniej obiektywność przeprowadzanych badań była mocno wątpliwa, a na wiele usterek „przymykano oko”. Takie niedopuszczalne zachowania jednak konsekwentnie są redukowane. Od kilku lat każdy, kto przyjedzie na stację kontroli pojazdów z niesprawny autem, które nie przejdzie przeglądu, nie ma możliwości udania się do innego punktu i liczenia na łut szczęścia. Informacja trafia bezpośrednio do ogólnopolskiego systemu oraz do wszystkich punktów diagnostycznych.

Dokumentacja fotograficzna każdego pojazdu

Od września każdy diagnosta ma obowiązek przygotowania skrupulatnej dokumentacji technicznej pojazdu obejmującej także zdjęcia. Jest to jeden ze sposobów na przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom na stacjach diagnostycznych i wystawianiu tzw. zaocznych badań. Już wkrótce każdy samochód z aktualnym badaniem technicznym będzie musiał być udokumentowany na zdjęciu.

Co będzie przedstawiać dokumentacja fotograficzna?

  • Zdjęcie całego pojazdu z tablicą rejestracyjną podczas przeprowadzania badania.
  • Licznik przebiegu z aktualną wartością.

Stacje kontroli pojazdów zostaną zobligowane do przechowywania dokumentacji aż 5 lat oraz muszą zadbać, aby pliki zawierały daty oraz godziny wykonywania fotografii.

Przegląd samochodu po terminie? Przygotuj się na wyższe wydatki!

Do tej pory kierowcy, którzy nie wykonywali przeglądu okresowego w terminie, narażali się jedynie na mandat w przypadku kontroli drogowej. Wielu z nich udawało się bez konsekwencji omijać dopełnianie obowiązku. Już wkrótce nie będzie się to opłacać.

Jeżeli spóźnisz się z wykonaniem przeglądu technicznego powyżej 30 dni, nie zapłacisz standardowej stawki – 99 zł w przypadku samochodów osobowych w 2022 roku. Od września unikających przeglądu okresowego zapłacą podwójną stawkę!

Więcej na temat kosztów przeglądu znajdziesz w artykule: Ile kosztuje przegląd samochodu? Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim udasz się na badanie okresowe!

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów to także dobre informacje

Nowelizacja ma jednak też pozytywne zmiany dla posiadaczy aut, którzy dbają o dopilnowanie swoich obowiązków. Nie musisz już czekać do ostatniego momentu na wykonanie badania technicznego. Jeżeli do końca ważności przeglądu pozostało 30 dni, możesz udać się do stacji diagnostycznej. Termin kolejnego badania zostanie wyznaczony po 12 miesiącach, licząc od dnia ważności poprzedniego, a nie od daty samego przeglądu.

Badanie niezgodne z przepisami? Możesz oczekiwać ponownego przeprowadzenia

Kierowcy, którzy uznają, że ich badanie nie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami, będą mogli się od niego odwołać. Na wykonanie takiego kroku masz 2 dni. Należy zgłosić się do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego z wnioskiem o ponowne przeprowadzenie przeglądu okresowego. Przeprowadzone będzie ono przez tę samą osobę, co poprzednie, ale pod nadzorem urzędnika. Jeżeli zauważy on nieprawidłowości – stacja będzie musiała ponieść karę finansową, jeśli jednak nie – koszty zostaną skierowane na właściciela pojazdu.

Stacje kontroli pojazdów pod lupą

Nie tylko kierowcy, ale i sami diagności będą pod czujnym okiem inspektoratu. Aby uniknąć fałszowania badań, dedykowane instytucje jeszcze częściej skontrolują stacje oraz dokumentacje na nich przechowywane. Jeżeli podczas wizyty znajdą się uchybienia, właściciele mogą spodziewać się kar finansowych, a nawet zamknięcia placówki.

Zwiększą się także wymogi co do osób pracujących jako diagności. Wymagane będzie m.in. wykształcenie średnie zawodowe (kierunkowe) lub wykształcenie średnie i co najmniej 3-letnia praktyka.

Podsumowanie

  1. Kierowcy, którzy wykonają przegląd samochodu po terminie powyżej 30 dni, zapłacą podwójną stawkę od września.
  2. Każdy pojazd będzie fotografowany od września podczas przeglądu okresowego.
  3. Możesz odwołać się od wyniku badania technicznego, jeżeli uznasz, że został on wykonany niezgodnie z prawem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej