Logo punkta

23 sierpnia 2019

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2019 roku? Sprawdzamy!

Rodzaje badań technicznych

Ministerstwo Infrastruktury dzieli badania techniczne pojazdu na trzy rodzaje: okresowe, dodatkowe i dotyczące zgodności z warunkami technicznymi.

Do pierwszej grupy należą potocznie nazywane przeglądy samochodu, czyli kontrole wykonywane we wskazanych przedziałach czasu, uzależnionych od specyfiki maszyny.

Okresowe badania techniczne powinno się wykonywać co roku. Łagodniejsze regulacje wprowadzono względem aut nowych. Pierwszy przegląd samochodu kupionego w salonie trzeba wykonać po 3 latach. A następny nie później niż w ciągu 2 kolejnych lat.

Druga kategoria dotyczy sytuacji, w których badanie uzasadnione jest skierowaniem uprawnionego podmiotu np. organu kontroli drogowej. Powodem mogą być przypuszczenia co do bezpieczeństwa lub szkodzenia środowisku. Ponadto badania dodatkowe muszą przeprowadzić między innymi właściciele aut używanych do nauki jazdy, czy jako taksówka, a także tych wyposażonych w blokadę alkoholową.

Ostatniemu z omawianych rodzajowi weryfikacji muszą zostać poddane pojazdy zabytkowe, zanim po raz pierwszy zostaną  zarejestrowane w Polsce.

Jak przebiega przegląd samochodu

Każdy właściciel auta musi udać się do stacji kontroli i poddać maszynę sprawdzeniu przez diagnostę. Pozytywny wynik zostanie potwierdzony pieczątką w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku niepowodzenia, będziesz zmuszony naprawić usterki i podjąć kolejną próbę. Oczywiście dodatkowo płatną. Przepisy jasno wskazują, że opłatę za przegląd uiszcza się z góry. Nie jest więc ona uzależniona od wyniku kontroli.

Na początku, diagnosta dokona weryfikacji auta. Musi mieć pewność że dokumenty, które otrzymał przynależą rzeczywiście do oglądanego pojazdu. Potem dokładnie przyjrzy się wszystkim układom i podzespołom. Jego uwadze nie ujdzie także oświetlenie czy stan ogumienia. Na koniec skontroluje wyposażenie dodatkowe, w tym termin ważności gaśnicy czy apteczki.

Odkryte w czasie badania usterki stopniuje się następująco: drobne, istotne, stwarzające zagrożenie. Pierwsza kategoria nie ma wpływu na wynik badania. Ale już każda usterka istotna musi zostać usunięta w ciągu 14 dni, by właściciel auta mógł przeprowadzić powtórny przegląd tylko części objętej wadą.  Niestety, usterki stwarzające zagrożenie, skutkują wykluczeniem obiektu badania z możliwości poruszania się do drodze.

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2019 r.

Ceny badań technicznych ustalane są przez Ministerstwo Infrastruktury. Dlatego w każdym punkcie cennik powinien wyglądać tak samo. 98 zł zapłacą właściciele samochodów osobowych. 153 zł to stawka za auto ciężarowe. Najwięcej kosztuje przegląd techniczny samochodu z gazem, aż 162 zł. Wymienione stawki dotyczą pełnego pakietu.

Jeśli diagnosta znajdzie usterkę istotną, w ciągu 14 dni można ponownie przyprowadzić pojazd na sprawdzenie, tylko tego elementu. Ewentualne koszty przeglądu częściowego będą wyglądały następująco:

  • hamulce – 20 zł
  • światła – 14 zł
  • układ kierowniczy- 20 zł
  • poziom hałasu – 20 zł
  • toksyczność spalin – 14 zł
  • geometria kół (jedna oś) – 36 zł
  • amortyzacja (jedna oś) – 14 zł

Kary za jazdę bez ważnych badań technicznych

Regularne sprawdzanie stanu pojazdu ma przede wszystkim zagwarantować tobie oraz jeżdżącym z tobą osobom bezpieczeństwo. Przepisy nie wskazują konkretnej daty na spełnienie tego obowiązku. Badanie techniczne ma się odbyć co roku. Jeśli więc widzisz, że wpisany do dowodu rejestracyjnego termin się zbliża, wybierz się do stacji kontroli.

Jeśli przegapisz tę datę i będziesz poruszać się samochodem bez aktualnych badań, spotkać cię mogą duże nieprzyjemności. Po pierwsze, policjant podczas kontroli drogowej może wystawić mandat w wysokości do 500 zł. Dojdzie do tego, gdy spóźnisz się o parę dni. Jeśli jednak czas od wskazanej daty badania będzie długi bardzo możliwe, że funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny i skieruje auto na obowiązkowe badanie techniczne. Dopiero po jego wykonaniu i odebraniu zaświadczenia o stanie pojazdu, będzie możliwe odebranie dowodu w odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania wydziale komunikacji. W takim przypadku właściciel auta poniesie też koszty za holowanie i parking.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram