Logo punkta

19 listopada 2019

Podróż samochodem do Czech, Hiszpanii i Niemiec: co warto wiedzieć?

Co kraj, to obyczaj – również, jeśli chodzi o przepisy obowiązujące na drodze. Planując wyjazd samochodem do Czech, Hiszpanii lub Niemiec, musisz się odpowiednio przygotować i poznać panujące tam zasady drogowe. Co powinieneś wiedzieć?

Podróż samochodem do Czech: przepisy i wyposażenie auta

Wybierając się samochodem do Czech, po pierwsze pamiętaj, że część dróg w Czechach jest płatna, co oznacza obowiązkowy zakup winiety. Możesz je nabyć np. na stacjach benzynowych lub w sklepach znajdujących się w pobliżu tych dróg. W zależności od tego, jak długo planujesz zostać u naszych sąsiadów i poruszać się po ich autostradach, możesz nabyć winietę na okres od 10 do 365 dni.

Po drugie, nie musisz się martwić o żadne dodatkowe polisy komunikacyjne czy dokumenty. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument tożsamości, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC. 

Po trzecie, powinieneś dokupić kilka drobiazgów, które stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Zastanawiasz się, ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w Czechach? Otóż – zakup tyle kamizelek, ilu pasażerów będzie podróżowało z Tobą autem. Ponadto pamiętaj o wyposażeniu auta w Czechach: kole zapasowym, komplecie żarówek i bezpieczników, apteczce, trójkącie ostrzegawczym oraz gaśnicy.

SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu - to warto wiedzieć! 

Autem do Hiszpanii – przygotowania

Podobnie jak w przypadku podróży autem do Czech, podróżując do Hiszpanii nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów i pakietów ubezpieczeń. Nie musisz również kupować winiet, by poruszać się szybkimi drogami. Drogi ekspresowe w Hiszpanii (czyli autovías) są całkowicie darmowe! Jeśli jednak planujesz przejechać się autostradami (czyli autopistas), musisz się przygotować na opłaty na bramkach.

Jakie wyposażenie pojazdu jest wymagane w Hiszpanii? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy muszą posiadać w aucie: kamizelkę odblaskową, koło zapasowe oraz 2 trójkąty ostrzegawcze. Warto jednak, byś miał przy sobie również apteczkę i gaśnicę – nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć podczas podróży.

Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie przepisów drogowych – mandaty w Hiszpanii są bardzo kosztowne, co więcej, obowiązuje tam zerowa tolerancja błędu! Przekraczając dozwoloną prędkość, nawet o 1 km/h, musisz się liczyć z otrzymaniem kary. Przykładowo: za jazdę bez zapiętych pasów grozi 200 euro za kierowcę oraz każdego pasażera, wyprzedzanie na linii ciągłej skończy się karą w wysokości 400 euro, a używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu to mandat równy 200 euro. Bądź ostrożny i stosuj się do obowiązujących zasad i znaków drogowych!

SPRAWDŹ: Holowanie samochodu za granicą - jak to działa?

Wyjazd samochodem do Niemiec: o czym pamiętać?

Ostatnim krajem, o którym dziś opowiemy, są Niemcy. I tutaj musisz pamiętać o tym, że za jakiekolwiek wykroczenie zostaniesz ukarany mandatem. Przykładowo, za przejazd na czerwonym  świetle możesz otrzymać nawet 360 euro kary, przekroczenie prędkości o 60 km/h grozi mandatem w wysokości 600 euro oraz zakazem prowadzenia auta przez kolejne 3 miesiące, a jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa będzie Cię kosztować 30 euro.

Wymagane wyposażenie samochodu w Niemczech to: trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli zaś chodzi o dokumenty, z którymi musisz się poruszać po Niemczech, należą do nich dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisa OC.

Ciekawostką są tzw. umweltzonen, czyli strefy ekologiczne, do których wjazd jest możliwy tylko w sytuacji, kiedy Twój pojazd wydziela określoną normę spalin. Określa to specjalna naklejka, którą powinieneś umieścić na szybie auta – kupisz ją np. na stacji benzynowej. Brak wlepki jest równoznaczny z otrzymaniem mandatu, dlatego warto o tym pamiętać. 

Ważne! Warto dodać, że w krajach należących do strefy Schengen możesz posiadać takie wyposażenie pojazdu, jakie jest wymagane w Twoim ojczystym kraju. Wszystko to za sprawą Konwencji Wiedeńskiej.  Poruszając się jednak po tych krajach, możesz się spotkać z niezadowoleniem policjantów, którzy bardzo chętnie wystawią Ci mandat. Jeśli go przyjmiesz, to będziesz musiał go zapłacić. Odmowa wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu i sporymi kosztami sądowymi. Choć zapewne wygrasz tę sprawę, to Twój portfel znacznie się uszczupli, dlatego warto się dostosować i wyposażyć pojazd w wymagane elementy.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram