Podróż samochodem do Czech, Hiszpanii i Niemiec: co warto wiedzieć?

Planujesz podróż autem do pobliskich krajów? Chcesz dobrze przygotować się do jazdy? Świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie całą garść informacji na temat jazdy autem po pobliskich krajach! Sprawdź, co zrobić, by podróż samochodem do Czech, Niemiec czy Hiszpanii nie spędzała Ci snu z powiek.

Co kraj, to obyczaj – również, jeśli chodzi o przepisy obowiązujące na drodze. Planując wyjazd samochodem do Czech, Hiszpanii lub Niemiec, musisz się odpowiednio przygotować i poznać panujące tam zasady drogowe. Co powinieneś wiedzieć?

Podróż samochodem do Czech: przepisy i wyposażenie auta

Wybierając się samochodem do Czech, po pierwsze pamiętaj, że część dróg w Czechach jest płatna, co oznacza obowiązkowy zakup winiety. Możesz je nabyć np. na stacjach benzynowych lub w sklepach znajdujących się w pobliżu tych dróg. W zależności od tego, jak długo planujesz zostać u naszych sąsiadów i poruszać się po ich autostradach, możesz nabyć winietę na okres od 10 do 365 dni.

Po drugie, nie musisz się martwić o żadne dodatkowe polisy komunikacyjne czy dokumenty. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą dokument tożsamości, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC. 

Po trzecie, powinieneś dokupić kilka drobiazgów, które stanowią obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Zastanawiasz się, ile kamizelek odblaskowych trzeba mieć w Czechach? Otóż – zakup tyle kamizelek, ilu pasażerów będzie podróżowało z Tobą autem. Ponadto pamiętaj o wyposażeniu auta w Czechach: kole zapasowym, komplecie żarówek i bezpieczników, apteczce, trójkącie ostrzegawczym oraz gaśnicy.

SPRAWDŹ: Obowiązkowe wyposażenie samochodu – to warto wiedzieć! 

Autem do Hiszpanii – przygotowania

Podobnie jak w przypadku podróży autem do Czech, podróżując do Hiszpanii nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów i pakietów ubezpieczeń. Nie musisz również kupować winiet, by poruszać się szybkimi drogami. Drogi ekspresowe w Hiszpanii (czyli autovías) są całkowicie darmowe! Jeśli jednak planujesz przejechać się autostradami (czyli autopistas), musisz się przygotować na opłaty na bramkach.

Jakie wyposażenie pojazdu jest wymagane w Hiszpanii? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowcy muszą posiadać w aucie: kamizelkę odblaskową, koło zapasowe oraz 2 trójkąty ostrzegawcze. Warto jednak, byś miał przy sobie również apteczkę i gaśnicę – nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć podczas podróży.

Bardzo ważną kwestią jest przestrzeganie przepisów drogowych – mandaty w Hiszpanii są bardzo kosztowne, co więcej, obowiązuje tam zerowa tolerancja błędu! Przekraczając dozwoloną prędkość, nawet o 1 km/h, musisz się liczyć z otrzymaniem kary. Przykładowo: za jazdę bez zapiętych pasów grozi 200 euro za kierowcę oraz każdego pasażera, wyprzedzanie na linii ciągłej skończy się karą w wysokości 400 euro, a używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu to mandat równy 200 euro. Bądź ostrożny i stosuj się do obowiązujących zasad i znaków drogowych!

SPRAWDŹ: Holowanie samochodu za granicą – jak to działa?

Wyjazd samochodem do Niemiec: o czym pamiętać?

Ostatnim krajem, o którym dziś opowiemy, są Niemcy. I tutaj musisz pamiętać o tym, że za jakiekolwiek wykroczenie zostaniesz ukarany mandatem. Przykładowo, za przejazd na czerwonym  świetle możesz otrzymać nawet 360 euro kary, przekroczenie prędkości o 60 km/h grozi mandatem w wysokości 600 euro oraz zakazem prowadzenia auta przez kolejne 3 miesiące, a jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa będzie Cię kosztować 30 euro.

Wymagane wyposażenie samochodu w Niemczech to: trójkąt ostrzegawczy, gumowe rękawiczki oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli zaś chodzi o dokumenty, z którymi musisz się poruszać po Niemczech, należą do nich dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisa OC.

Ciekawostką są tzw. umweltzonen, czyli strefy ekologiczne, do których wjazd jest możliwy tylko w sytuacji, kiedy Twój pojazd wydziela określoną normę spalin. Określa to specjalna naklejka, którą powinieneś umieścić na szybie auta – kupisz ją np. na stacji benzynowej. Brak wlepki jest równoznaczny z otrzymaniem mandatu, dlatego warto o tym pamiętać. 

Ważne! Warto dodać, że w krajach należących do strefy Schengen możesz posiadać takie wyposażenie pojazdu, jakie jest wymagane w Twoim ojczystym kraju. Wszystko to za sprawą Konwencji Wiedeńskiej.  Poruszając się jednak po tych krajach, możesz się spotkać z niezadowoleniem policjantów, którzy bardzo chętnie wystawią Ci mandat. Jeśli go przyjmiesz, to będziesz musiał go zapłacić. Odmowa wiąże się ze skierowaniem sprawy do sądu i sporymi kosztami sądowymi. Choć zapewne wygrasz tę sprawę, to Twój portfel znacznie się uszczupli, dlatego warto się dostosować i wyposażyć pojazd w wymagane elementy.

Zobacz także: