Logo punkta

21 listopada 2019

Zakup samochodu a podatek: kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Zakup samochodu a podatek to kwestia, która rodzi wiele pytań i wątpliwości. W rzeczywistości odpowiedź jest prosta - podatek od kupna samochodu muszą zapłacić ci, którzy nie otrzymali faktury VAT. Dowiedz się, ile masz czasu na dopełnienie formalności i jaka będzie wysokość podatku.

Podatek od kupna samochodu: kto jest zwolniony z opłaty?

Jak wiadomo, organy podatkowe działają bardzo sprawnie, a wymierzane przez nie kary mogą być dotkliwe. Lepiej więc zawczasu poznać obowiązki fiskalne związane z zakupem samochodu. 

To, czy będziesz zobowiązany do zgłoszenia faktu nabycia auta w urzędzie skarbowym, zależy od statusu sprzedawcy. Jeśli kupiłeś auto w salonie, komisie lub od osoby, prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymałeś fakturę VAT, możesz spać spokojnie. Nie musisz dokonywać w skarbówce żadnych dodatkowych opłat. Fakt otrzymania faktury jest bardzo ważny. Po pierwsze, zabezpiecza twoje interesy na przyszłość. Dokument należy zachować do celów dowodowych. Po drugie, daje gwarancję zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku. Auto pochodzące z komisu wcale nie musi należeć do jego właściciela. Jeśli podmiotem sprzedającym jest osoba fizyczna, a komis jedynie pośredniczy w transakcji, faktury nie otrzymasz a daninę będziesz musiał zapłacić, mimo że z twojej perspektywy auto pochodziło z komisu. 

SPRAWDŹ: Kupno samochodu - umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem

Zakup samochodu a podatek: kto płaci? 

Nabywcy, których kontrahent był osobą fizyczną, będą musieli uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Od ogólnej zasady są dwa wyjątki. Zwolnione z opłaty są: osoby niepełnosprawne, które kupiły pojazd na własny użytek oraz transakcje, w których wartość auta jest niższa niż 1000 zł. 

Co ważne, podatku PCC nie trzeba płacić od aut kupionych za granicą. Obowiązek ten dotyczy tylko transakcji, obejmujących samochody znajdujące się w Polsce w momencie zawarcia umowy. 

Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?

Na zgłoszenie kupna samochodu do urzędu skarbowego masz 14 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży.  W tym czasie, nabywca powinien złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym ze względu na swoje miejsce zamieszkania, deklarację PCC-3. Jeśli kupujących jest więcej, odpowiedni będzie formularz PCC-3/A. Dokument można dostarczyć do urzędu na wiele sposobów: osobiście, pocztą lub z wykorzystaniem internetu. Uchylanie się od obowiązku zapłaty grozi surowymi karami. 

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu - ile to kosztuje?

Kupno samochodu a urząd skarbowy: ile to kosztuje?

Nie ma jednej, konkretnej stawki. Daninę, którą będziesz musiał zapłacić, obliczysz sam. Będzie to wartość odpowiadająca 2 procentom wartości auta. Chodzi oczywiście o wartość rynkową. Żeby uniknąć nadużyć, polegających na celowym zaniżaniu wartości pojazdu, wpisywanej do umowy sprzedaży, urząd skarbowy weryfikuje podane stawki. Manipulowanie ceną pojazdu zwyczajnie się nie opłaca, jeśli wskazane w deklaracji kwoty zostaną uznane przez inspektorów za zbyt niskie, podatnik zostanie zobowiązany do dopłaty. Na wystosowanie wezwania do zapłaty fiskus ma pięć lat. 

Jeśli nie zgodzisz się z zaleceniem, możesz się od niego odwołać, ale lepiej w takim wypadku posiadać solidny komplet dokumentów, potwierdzających twoje stanowisko. W celu uniknięcia  komplikacji, warto przed wypełnieniem druków, sprawdzić ceny podobnych pojazdów. Urzędnicy korzystają z katalogów, w których mają podane graniczne wielkości. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram