Co jest potrzebne, aby ubezpieczyć samochód?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie obowiązkowe samochodu osobowego w polsce

Ubezpieczenie samochodu wymaga dopełnienia kilku formalności. Procedura różni się w zależności od zasad obowiązujących u konkretnego ubezpieczyciela. Jednak, zwłaszcza podczas podpisywania pierwszej umowy, musisz zgromadzić określone dokumenty. Sprawdź, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu.

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu ubezpieczenia pojazdu?

Zakup ubezpieczenia komunikacyjnego to obecnie mało skomplikowany proces. Większość formalności bez przeszkód załatwisz przez internet. Jeśli zdecydowałeś się na zakup ubezpieczenia, warto zweryfikować, co jest niezbędne do podpisania umowy.

Co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu?

To przede wszystkim dokument tożsamości (dowód osobisty), z którego spiszesz wymagane dane, oraz prawo jazdy, w którym zamieszczono informacje np. o dacie wydania dokumentu. 

Jeśli Twój samochód ma współwłaściciela, w toku zawierania umowy ubezpieczenia komunikacyjnego musisz podać jego dane. Wystarczą podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko, PESEL, adres czy rok uzyskania prawa jazdy. 

Przygotuj również dowód rejestracyjny i obecną polisę. Pierwszy z dokumentów stanowi bazę informacji o ubezpieczanym pojeździe. Znajdziesz tam m.in. numer VIN, numer rejestracyjny czy datę pierwszej rejestracji. Aktualna polisa przyda się, jeśli szukasz informacji na temat zniżek czy dotychczasowej wysokości składki na ubezpieczenie. Dzięki temu porównasz oferty i dowiesz się, jakiej ceny możesz się spodziewać. 

Wszystkie podane informacje są bardzo ważne i mogą w znacznym stopniu wpływać na wysokość składki polisy komunikacyjnej. Dla przykładu dzięki numerowi VIN przekazywane są informacje m.in. o przebiegu pojazdu, jego historii oraz właścicielach, dlatego ubezpieczenie na podstawie VIN jest możliwe. 

Czytaj także: Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – co musisz wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, dobrze się do tego przygotuj. Na rynku jest dostępnych wiele ofert polis OC i AC. Poszczególne propozycje różnią się nie tylko ceną, lecz także zakresem ochrony. 

Znajdź złoty środek między wysokością składki a dostępnymi opcjami. Obowiązkowe jest jedynie ubezpieczenie OC. To Ty decydujesz, czy chcesz do niego dodać również polisę autocasco, ubezpieczenie assistance czy NNW. Dostosuj zakres ochrony do swoich potrzeb. Jeśli uważasz, że potrzebujesz dodatkowych rozszerzeń ochrony, albo masz pytania co do zakresu ubezpieczenia, skontaktuj się z doradcą. 
Poznaj szczegółowe regulacje dotyczące polisy, jeśli planujesz kupić ubezpieczenie samochodu elektrycznego albo ubezpieczenie samochodu zabytkowego.

Jak obniżyć cenę polisy OC?

Wiesz już, co jest potrzebne do ubezpieczenia samochodu. Wykupienie atrakcyjnej cenowo polisy turystycznej nie jest jednak takie łatwe. Porównując oferty, wykorzystaj kalkulator OC AC

To proste narzędzie umożliwia szybkie porównanie ofert ubezpieczenia dostępnych u różnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz podstawowe dane na temat pojazdu i jego właściciela, takie jak np. model, marka, pojemność i moc silnika, rok wydania prawa jazdy, historia szkodowości, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy wiek, aby wygenerować kompleksową kalkulację. 

Otrzymasz porównanie propozycji w wielu opcjach. W ten sposób nie tylko zweryfikujesz cenę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, lecz także sprawdzisz, jaki byłby koszt pakietu OC i AC (albo OC i AC z assistance i NNW). Może się okazać, że zniżki w przypadku zakupu łącznego kilku produktów są tak wysokie, że zdecydujesz się na rozszerzenie zakresu ochrony. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Porównanie ofert ubezpieczeń komunikacyjnych z wykorzystaniem kalkulatora ubezpieczeń sprawia, że zyskujesz wiedzę na temat stawek obowiązujących w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Oszczędzasz więc znacznie w porównaniu do sytuacji, w której wybrałbyś ofertę pierwszego weryfikowanego ubezpieczyciela. 

Uważasz, że cena za Twoje ubezpieczenie komunikacyjne jest wysoka, ponieważ nie udało Ci się zgromadzić odpowiednich zniżek? Jeśli masz taką możliwość, ustanów doświadczonego kierowcę współwłaścicielem. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z jego zniżek. Pamiętaj jednak, że gdy w takim wypadku dojdzie do zdarzenia z Twojej winy, współwłaściciel może stracić znaczną ich część. 

W praktyce na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego wpływ może mieć również wiele innych czynników. Statystyki pokazują, że najwięcej za polisy płacą mieszkańcy dużych miast. Czasem już tylko zarejestrowanie samochodu poza głównymi aglomeracjami sprawia, że cena ubezpieczenia znacznie się obniża. 

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru polisy dokładnie porównaj dostępne oferty. Zgromadź również niezbędne dokumenty, tak aby proces podpisania umowy przebiegł szybko i sprawnie.

Co najpierw – rejestracja samochodu czy ubezpieczenie?
Czy dowód rejestracyjny jest potrzebny do ubezpieczenia?
Ile jest czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie?
Czy do ubezpieczenia potrzebna jest karta pojazdu?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • W celu zawarcia umowy ubezpieczenia komunikacyjnego warto zgromadzić takie dokumenty, jak: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, obecna polisa czy dane współwłaściciela. 
  • Obecnie bez problemu wykupisz polisę OC przez internet. 
  • Jeśli chcesz znaleźć tanie ubezpieczenie, skorzystaj z kalkulatora OC i AC. 
  • Możesz również pomyśleć o ustanowieniu współwłaściciela.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej