Większość przewinień w ruchu drogowym wiąże się – oprócz mandatu – z punktami karnymi trafiającymi na konto kierowcy. Przekroczenie limitu punktów oznacza skierowanie na ponowny egzamin na prawo jazdy. Na szczęście możesz sprawdzić ile punktów jest na twoim koncie. Podpowiadamy jak sprawdzić punkty karne, także w internecie.
Od lipca tego roku punkty karne nie sumują się i policjant jednorazowo może nałożyć na ciebie maksymalnie 10 punktów. Zmianie nie uległa liczba punktów, po przekroczeniu której będziesz skierowany na egzamin państwowy (nadal wynosi ona 24). Tak więc, jeżeli – mówiąc kolokwialnie – masz ciężką nogę i zdarzyło ci się mieć bliższe spotkanie z drogówką, warto żebyś wiedział ile punktów obciąża twoje konto. Nawet jeśli nie szalejesz na drodze, możesz raz na jakiś czas sprawdzić czy i ile punktów masz na koncie (oczywiście im jest ich mniej, tym lepiej). Jak sprawdzić punkty karne? Podpowiadamy.
Jak sprawdzić punkty karne na policji?
Informację o liczbie punktów karnych, zgromadzonych na swoim koncie uzyskasz na komisariacie policji w miejscu swojego zamieszkania. Idąc na komisariat powinieneś wziąć ze sobą dowód tożsamości. Sprawdzenie punktów karnych na komisariacie policji jest bezpłatne. Ustnej informacji o liczbie punktów karnych nie uzyskasz telefonicznie, pocztą elektroniczną czy faksem.
Jeżeli natomiast chcesz sprawdzić punkty karne i otrzymać pisemną informację o swoim „stanie posiadania” (np. dla swojego pracodawcy), powinieneś mieć ze sobą (oprócz dokumentu tożsamości) dowód uiszczenia opłaty skarbowej w kwocie 17 zł z tytułu wydania zaświadczenia o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Opłatę tę możesz uiścić np. w urzędzie miejskim.
Ważne! Informacji o liczbie punktów karnych nie uzyskasz podczas kontroli drogowej! W bazie danych, do której mają dostęp policjanci z drogówki są tylko informacje, że kierowca „nie zbiera punktów”, „zbiera punkty” lub przekroczył ich dopuszczalną liczbę. |
Jak sprawdzić punkty karne przez internet?
Punkty karne możesz też sprawdzić nie wychodząc z domu – przez internet. Żeby to zrobić potrzebujesz Profilu Zaufanego.
Jeśli nie masz Profilu Zaufanego możesz go założyć bez wychodzenia z domu:
- za pomocą internetowego konta bankowego. Taką możliwość dają Bank Millennium, Bank Pekao, EnveloBank, ING Bank Śląski, Inteligo, mBank, Santander Bank Polska
- za pomocą certyfikatu kwalifikowanego
- lub w punkcie potwierdzającym.
Profil Zaufany potwierdza twoją tożsamość w sieci. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć. |
Założyłeś już Profil Zaufany? To możesz już wejść na stronę portalu Obywatel.gov.pl, na której możesz sprawdzić punkty karne. Jak to zrobić? To proste.
- Kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne.
- Zostaniesz przeniesiony na stronę Profilu Zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
- Po zalogowaniu zostaniesz przeniesiony z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl.
- Wyświetli się informacja o twoich punktach karnych. Jeśli chcesz możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować.
Pamiętaj! Wydruk informacji o punktach karnych z serwisu obywatel.gov.pl ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Urzędowe zaświadczenie o punktach karnych dostaniesz na komisariacie policji. |
Baza danych punktów karnych jest aktualizowana raz dziennie. Dlatego też wyświetlona informacja może się zmienić. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź swoje punkty karne jeszcze raz (na przykład następnego dnia).
Lepiej jeździć zgodnie z przepisami. Przestrzegać ograniczeń prędkości i znaków drogowych. W takiej sytuacji praktycznie do minimum redukujesz spotkanie z policją. Jeżeli jednak na twoim koncie pojawiły się punkty prawne, a od ich przyznania minął jakiś czas, warto sprawdzić ile ich jest i do kiedy obowiązują.