10 mitów o OC: obalamy mity o ubezpieczeniu samochodu

Aktualizacja:
mity-ubezpieczenie-oc

Ubezpieczenie OC – hasło znane każdemu kierowcy. Znane, to jednak mało powiedziane. Każdy właściciel samochodu na samą myśl o OC dostaje drgawek. Przeświadczenie, że płacimy krocie za coś, co nie przynosi nam żadnych „korzyści”, wygrywa w starciu z rozsądkiem. A rozsądkiem - zarówno na drodze, jak i poza nią – kierować się warto. Zachowując więc zdroworozsądkowe podejście do tematu – obalamy mity o ubezpieczeniu OC!

Droższe ubezpieczenie OC ma szerszy zakres? Dopóki policja nie złapie Cię na gorącym uczynku, unikniesz kary za brak OC? Nie musisz dbać o ważność polisy, ponieważ ta zawsze przedłuży się automatycznie? Fałsz, fałsz i jeszcze raz fałsz. Ponieważ takich perełek jest całkiem sporo, postanowiliśmy obalić mity o ubezpieczeniu OC!

Mit 1: Najlepsze OC to najtańsze OC.

Zależy jednak jak na to spojrzymy. Z jednej strony to prawda, ponieważ rzeczywiście warto wybierać najtańsze OC. Ale czy jest ono najlepsze? Dla naszego portfela z pewnością! Jednak tylko dla niego. Tak naprawdę nie ma „lepszego” i „gorszego” OC, ponieważ każde jest identyczne. Warto pamiętać, że o ubezpieczeniu OC nie decyduje jego cena, a więc droższe ubezpieczenie wcale nie oznacza rozszerzonego zakresu. Ten jest regulowany ustawowo, a to oznacza, że w każdym towarzystwie obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne będzie miało dokładnie taki sam zakres. Oferty towarzystw będą zatem różniły się jedynie ceną, więc warto je porównywać i wybrać to, które oferuje nam najtańsze OC.

Mit 2: Tylko policja może sprawdzić czy mam ubezpieczenie OC.

Wielu kierowców nadal żyje w przekonaniu, że ważność polisy OC może sprawdzić jedynie policjant podczas kontroli drogowej. Wychodząc z założenia, że te przeprowadzane są na wyrywki, a brak ubezpieczenia to czysta oszczędność, decydują się zaryzykować i nie kupują ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. A to duży błąd! Oszczędność w tym przypadku jest tylko pozorna, bo wcześniej czy później, za nasze małe oszustwo przyjdzie nam słono zapłacić. Warto wiedzieć, że aktualnie aż 75 proc. przypadków braku OC wychodzi na jaw bez udziału kierowców, a wręcz za ich plecami. Wszystko za sprawą UFG i ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych i Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Mit 3: Nie używam samochodu, więc nie potrzebuję OC.

To kolejne hasło z cyklu „mity o ubezpieczeniu OC”. O braku konieczności posiadania OC krążą już legendy. Jedną z najpopularniejszych jest ta mówiąca o sytuacji, kiedy nasze wypolerowane cztery kółka stoją w garażu szczelnie okryte kocem, a my odsłaniamy je tylko od święta, żeby nacieszyć oko. Jest jeszcze jedna perełka – jeśli samochodu używasz tylko raz w tygodniu, żeby dojechać do kościoła – tobie także OC będzie zbędne. Jednak nic bardziej mylnego! Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy zarejestrowany samochód i bez znaczenia jest tutaj częstotliwość jego używania. Auto może być niesprawne i możesz w ogóle nim nie jeździć, ale ubezpieczenie komunikacyjne mieć musisz!

Czytaj także: Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Ubezpieczenie OC – co obejmuje, kogo chroni i dlaczego trzeba je mieć

Mit 4: Ubezpieczenie OC chroni mój samochód.

W opozycji do tych, którzy uważają, że ubezpieczenie OC jest zbędne, stoją ci, którzy wykupują je w przekonaniu, że jest to polisa chroniąca ich samochód i to z niej zostaną pokryte wszystkie szkody powstałe na ich pojeździe. Jednak nic bardziej mylnego! Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych na osobach trzecich. Jeśli jesteśmy sprawcą stłuczki, wówczas to z naszego ubezpieczenia zostaną pokryte koszty naprawy szkody, którą wyrządziliśmy. Co my z tego mamy? Przede wszystkim „pełną” kieszeń. W przeciwnym razie, gdyby koszty szkód przyszło nam płacić z własnych funduszy, z długów moglibyśmy nie wyjść przez bardzo długi czas.

Mit 5: Sprzedaję samochód bez ubezpieczenia OC.

Sprzedajesz samochód i w międzyczasie stałeś się posiadaczem nowego auta? Myślisz sobie, że w ramach oszczędności przeniesiesz ubezpieczenie OC z poprzedniego pojazdu? Niestety nie. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC przypisane jest do konkretnego samochodu, a nie jego właściciela. W związku z tym, z chwilą zbycia pojazdu, pozbywasz się też aktualnej polisy komunikacyjnej. Wszystkie obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC przechodzą wówczas na nowego właściciela.

Czytaj także: 7 mitów o ubezpieczeniu auta – czego nie wiesz o OC i AC?

Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC

Mit 6: Ubezpieczenie OC zawsze przedłuża się automatycznie.

A jednak nie zawsze! Wielu kierowców jest przyzwyczajonych do tego, że polisa OC przedłuża się automatycznie. Pamiętajmy jednak, że automatyczne odnowienie OC ma miejsce w określonej sytuacji. Zgodnie z przepisami, do automatycznego przedłużenia OC dochodzi tylko i wyłącznie w momencie, gdy umowa ubezpieczeniowa została podpisana na rok czasu, a pojazd pozostaje u tego samego właściciela. Co więcej, o zbliżającym się końcu polisy zostaniemy poinformowani przez towarzystwo na 14 dni przed jej wygaśnięciem.

Ubezpieczenie OC: kiedy polisa przedłuży się automatycznie?

Mit 7: Maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę gwarantują najtańsze OC.

Bardzo często szukając ubezpieczenia OC szukamy towarzystwa, które oferuje najwyższe zniżki za bezszkodową jazdę. Popełniamy jednak poważny błąd! Pamiętajmy, że wysokie zniżki wcale nie gwarantują najtańszego OC. Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników, a zniżki są jedynie jednym z nich. Może się więc okazać, że tańsze ubezpieczenie możemy znaleźć w towarzystwie, które wcale nie obdarowuje swoich klientów hojnymi zniżkami. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora OC/AC, porównać oferty różnych towarzystw i wybrać to, które proponuje nam najtańsze OC.

Czytaj także: Ciągłość ubezpieczenia OC: dlaczego jest tak ważna i co grozi za jej brak?

Mit 8: Kupując używany samochód, zawsze muszę go ubezpieczyć.

Tutaj z kolei powinniśmy rozgraniczyć dwie kwestie – obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, a podpisania takiej umowy. A więc – obowiązek mamy, bo auto musi być ubezpieczone. Ale czy musimy zawrzeć taką umowę w dniu kupna auta? Nie. Dlaczego? Kupując używany samochód, niejako „w spadku” po poprzednim właścicielu otrzymujemy także ubezpieczenie OC. Przejmujemy więc wszystkie jego prawa i obowiązki. W takiej sytuacji musimy jednak pamiętać, że polisa nie przedłuży się automatycznie, a więc to my musimy zadbać o jej ciągłość.

Mit 9: Kontynuacja ubezpieczenia w tym samym towarzystwie gwarantuje tańsze OC.

Wierząc, że lojalność popłaca, od lat przedłużamy OC u tego samego ubezpieczyciela. Czy słusznie? Nie do końca. W branży ubezpieczeń nie obowiązuje zasada mówiąca o tym, że przywiązanie zostanie wynagrodzone. Jeśli jednak pokusilibyśmy się o porównanie ofert ubezpieczeń dostępnych na rynku może się okazać, że ubezpieczyciel, z którym związani jesteśmy od lat wcale nie ma dla nas najkorzystniejszej cenowo oferty i w rzeczywistości znacznie przepłacamy za OC.

Czytaj także: Kalkulator zniżek OC

Mit 10: Najdroższe OC płaci młody kierowca.

Panuje powszechnie przekonanie, że młodzi kierowcy zawsze zapłacą za OC najwięcej. Ma to związek z zakwalifikowaniem ich do grupy tzw. „podwyższonego ryzyka”. Szacuje się, że młode osoby z niewielkim doświadczeniem za kółkiem i skłonnością do szarżowania, są sprawcami największej liczby wypadków. Choć w tym wszystkim jest sporo prawdy, rzeczywistość jednak pokazuje, że młody kierowca również ma szansę na tanie OC. Na rynku znajdziemy ubezpieczycieli, którzy młodych kierowców uznają za swoją grupę docelową i to dla nich mają zarezerwowane najkorzystniejsze oferty ubezpieczenia OC. Poza tym istnieje kilka sposobów, które pozwolą młodemu kierowcy zaoszczędzić co nieco na polisie komunikacyjnej.

Czytaj także: 5 sposobów na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Podsumowanie

  1. Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo – wszędzie ma identyczny zakres. Droższe OC wcale nie oznacza lepszego ubezpieczenia.
  2. Brak ubezpieczenia OC może zostać wykryty bez udziału kierowcy, a swoją zasługę w tym ma UFG.
  3. Polisę odpowiedzialności cywilnej musi posiadać każde zarejestrowane auto. Bez znaczenia jest tutaj stan samochodu czy częstotliwość jego użytkowania.
  4. Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych na osobach trzecich.
  5. Polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, w związku z czym z chwilą sprzedaży auta wszystkie obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC przechodzą wówczas na nowego właściciela.
  6. Do automatycznego przedłużenia ubezpieczenia OC dochodzi tylko wtedy, gdy umowa została podpisana na rok czasu, a pojazd pozostaje u tego samego właściciela.
  7. Wysokie zniżki wcale nie gwarantują najtańszego OC.
  8. Kupując używany samochód, otrzymujemy też przypisaną do niego polisę OC. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku nie ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu.
  9. Kontynuacja ubezpieczenia OC w tym samym towarzystwie nie gwarantuje niższej ceny.
  10. Młodzi kierowcy, choć zaliczani do grupy podwyższonego ryzyka, także mają szansę na tańsze OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej