Kupiłem samochód bez ważnego ubezpieczenia OC. Co dalej?

Aktualizacja:
samochód bez OC – co zrobić po kupnie

Zastanawiasz się nad zakupem auta bez ważnego OC? Właściciel pojazdu cały czas unika tematu ubezpieczenia? A może sfinalizowałeś już transakcję i dopiero po fakcie dowiedziałeś się, że samochód nie ma aktualnej polisy? Podpowiadamy, co powinieneś zrobić w takiej sytuacji.

Poprzedni właściciel auta nie wykupił OC – co zrobić?

Kupiłeś lub masz zamiar kupić samochód bez ważnego OC? Na szczęście nie musisz się obawiać, że zobowiązania poprzednika przejdą na Ciebie wraz z samochodem. Tak się nie stanie. Pamiętaj jednak, że od momentu podpisania umowy kupna – sprzedaży to na Tobie ciąży obowiązek zawarcia polisy OC. Najlepiej będzie, jeśli kupisz ubezpieczenie na dzień przed zakupem samochodu albo w dniu finalizacji transakcji. W ten sposób unikniesz jakichkolwiek kar z tytułu kupienia auta bez nieważnego OC.

Jak kupić auto bez ważnego OC?

Poprzedni właściciel auta zapewniał Cię, że OC jest aktualne? Masz na to odpowiednie dokumenty? Zawsze lepiej sprawdzić. Pamiętaj, że sprzedawca ma ustawowy obowiązek udostępnić Ci dokumentację potwierdzającą zawarcie umowy ubezpieczenia.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli auto przez jakiś czas stało nieużywane w garażu. Wiele osób myśli, że skoro nie korzysta z samochodu, nie musi ono posiadać ważnego OC. To nieprawda.

Pamiętaj też, że nawet jeżeli kupisz samochód z aktualnym ubezpieczeniem OC, jego ważność wygasa w dniu wpisanym na dokumencie. Musisz wtedy niezwłocznie wznowić polisę jako nowy właściciel auta albo wykupić nową gdzie indziej.

Sprawdź, czy samochód, który chcesz kupić ma ważne OC

Chcesz mieć pewność, że auto, które kupujesz ma ważne OC? Możesz to bez problemu sprawdzić. Wystarczy, że będziesz znał numer rejestracyjny pojazdu albo jego numer VIN. Strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego umożliwia sprawdzenie ważności OC dowolnego auta przez internet. Dane zweryfikujesz również przez witryny innych ubezpieczycieli.

CZYTAJ TAKŻE

Regres ubezpieczeniowy, czyli kiedy ubezpieczyciel może żądać zwrotu pieniędzy za odszkodowanie?

Samochód bez OC stał w salonie 20 godzin. Właściciel zapłaci 640 zł kary!

Dowiesz się od razu, z którym zakładem ubezpieczeń zawarł umowę poprzedni właściciel pojazdu. Nieświadomy zakup auta bez ważnego OC będzie wtedy zwyczajnie niemożliwy.

Lepiej nie narażać się na kary i przed sfinalizowaniem transakcji sprawdzić, czy interesujący Cię samochód ma ważną polisę. Tym bardziej, że jest to obecnie bardzo proste i zajmuje pięć minut przed komputerem.

Kary za brak ważnego OC

Za ponad 14 dni spóźnienia w opłaceniu składki ubezpieczenia OC możesz zapłacić nawet 4000 zł. Już 3 dni zwłoki uszczuplą Twój budżet o 800 zł. Najmniej zapłacą amatorzy motocykli i skuterów, najwięcej właściciele dużych aut – ciężarówek i autobusów. Tych ostatnich więcej niż 14 dni opóźnienia będzie kosztowało 6000 zł.

To nie tych kar powinni się jednak najbardziej bać kierowcy. Pamiętaj, że jeżeli spowodujesz wypadek jeżdżąc bez ważnego OC, wszystkie koszty związane z tym wypadkiem będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie możesz szybko i bez problemu znaleźć przez Internet. Zastanawiasz się, gdzie szukać najtańszych ofert?

Skorzystaj z porównywarek OC

Nie musisz już samodzielnie porównywać ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Wszystko zrobi za Ciebie porównywarka. Wystarczy, że podasz potrzebne dane dotyczące modelu Twojego samochodu, rodzaju ubezpieczenia i sposobu użytkowania. Porównywarka poprosi również o kilka informacji dotyczących Ciebie jako kierowcy (wiek, doświadczenie itp.).

Na podstawie zebranych informacji wyświetli najlepsze dla Ciebie oferty ubezpieczycieli. Tak, to takie proste. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut.

Podsumowanie

  1. Przed zakupem nowego auta upewnij się, że pojazd ma ważne OC. Ważność OC możesz sprawdzić samodzielnie na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub za pośrednictwem witryn innych ubezpieczycieli. Do weryfikacji wystarczy numer rejestracyjny lub VIN auta.
  2. Kupiłeś już samochód bez ważnego OC i nie wiesz, co teraz zrobić? W tym wypadku odpowiadasz za ważność polisy od momentu, w którym stajesz się formalnym właścicielem pojazdu. Zobowiązania poprzedniego właściciela nie przechodzą na Ciebie.
  3. Aby uniknąć kary, wykup OC jeszcze w dniu zakupu auta. Skorzystaj w tym celu z porównywarek cenowych. Znajdź dla siebie najlepszą ofertę i zawrzyj umowę z ubezpieczycielem przez Internet.
  4. Jeżeli postąpisz zgodnie z naszymi radami, Twoje interesy zostaną zabezpieczone i nie zapłacisz żadnej kary za brak ważnego OC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
14 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lat temu

A co jeśli kupiłeś auto z ważną polisą, korzystasz z niej, a okazało się dopiero za jakiś czas, że poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Marek

Witam. Poprzedni właściciel jest odpowiedzialny za opłacenie składki do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży auta. Ubezpieczenie jest dalej jak najbardziej ważne. Zakład ubezpieczeń przeliczy dokładnie, za ile dni powinien zapłacić poprzedni właściciel, a za ile dni Pan. Powinien Pan otrzymać pismo, z informacją, jakiej kwoty zakład ubezpieczeń oczekuje od Pana.

Emi30
Emi30
4 lat temu

Proszę o pomoc….zakupiłam auto które jak zapewniał mnie sprzedawca auta ma ubezpieczenia do końca roku ale niestety pech to pech i w między czasie pieszy wtargnął na jezdnię i okazało się przy rejestracji pojazdu że auto nie ma ubezpieczenia co z tą sytuacją dalej?? Ja podczas oczywiście rejestracji gdy się dowiedziałam to tego samego dnia ubezpieczyłem auto ale na dzień wypadku wychodzi na to że ubezpieczenie było nieważne..

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Emi30

Dzień dobry, Przy zakupie samochodu należy zweryfikować i upewnić się, czy jest ubezpieczone. Jeśli dojdzie do zakupu auta, to obowiązkiem nowego właściciela jest posiadanie ubezpieczenia na pojazd. W przypadku gdy poszkodowany będzie ubiegał się o odszkodowanie i uzyska je z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, to UFG zwróci się następnie do Pani o zwrot pieniędzy (jest to tak zwany regres ubezpieczeniowy).

Marek
Marek
5 lat temu

Witam
W 2016r sprzedałem auto i okazuje się że zapomnialem wykonać wpłaty za polise, nowy nabywca otrzymał 5000zł kary od ufg ponieważ przez miesiąc uzytkowal pojazd myśląc że auto jest ubezpieczone, teraz chce pieniądze ode mnie i straszy sądem, co mam robić ?
Obawiam się czy ja również nie dostanę kary od ufg i wtedy zapłacę karę dwa razy.
Proszę o pomoc bo jestem w kropce, auto było warte 6700zł.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Marek

Witam. Co do zasady jest tak, że nawet jeśli polisa nie była opłacona, to ochrona ubezpieczeniowa działa. Trzeba tylko uregulować płatność, o którą powinien upominać się zakład ubezpieczeń. Jedynie, jeśli miał Pan nieuregulowaną zaległość na polisie, a polisa się kończyła, to automatyczne odnowienie polisy faktycznie nie następuje. Dodatkowo, w wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z 31 października 2014 r. (sygn. akt II Ca 817/14) ustalono, że nowy nabywca jest odpowiedzialny za sprawdzenie we własnym zakresie, czy auto faktycznie posiada ważne ubezpieczenie.

Norbert
Norbert
4 lat temu

Witam
Mając taką sytuację że chcę kupić samochód którego właściciel nie opłacał OC od kilku lat (przynajmniej) i auto stoi niejeżdżone w garażu, niemniej ze względu na jego unikatowość chciałbym być jego właścicielem i móc z niego korzystać to rozumiejąc powyższy artykuł powinienem wykupić na niego polisę OC przed jego zakupem. Czy świadomość tego że wiedziałem o nieopłacanej składce OC nie pociągnie mnie do odpowiedzialności i nie będę musiał płacić dodatkowych kar z tego tytułu??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Norbert

Dzień dobry, ubezpieczenie musi Pan zakupić tego samego dnia, w którym stanie się Pan właścicielem (po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży). Brak ubezpieczenia w poprzednich latach może mieć jedynie znaczenie dla poprzedniego właściciela. Jeśli zakupi Pan tego samego dnia OC, to wszystko będzie prawidłowo załatwione i nie otrzyma Pan kary za brak ubezpieczenia.

Arczi
Arczi
2 lat temu

Chciałbym kupić auto brak OC ale posiadam auto z ważnym OC które chcę zezłomować. Jak dalej postępować?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
4 miesięcy temu
Reply to  Arczi

Dzień dobry. Przy kupnie pojazdu bez ubezpieczenia OC. Należy natychmiast wykupić ubezpieczenie tego samego dnia co jest spisana umowa kupna sprzedaży. Przy pojeździe, w którym jest ubezpieczenie OC, po zezłomowaniu należy wysłać dokument wyrejestrowania lub zezłomowania do towarzystwa, w raz z rachunkiem bankowym, na który mają być zwrócone środki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Nabyłem auto W SOBOTE o godzinie 20 i niedostałem polisy ubezpieczeniowej ponoc zagineła poczym postanowiłem to załatwic od ręki i po zakupie. dzwoniłem najpierw do Pzu na infolinie 801012012 bo tu posiadam wszystkie samochody ubezpieczone poczum usłysza dowiedziałem sie że infolinia w tej sprawie jest czynna do 17,co uniemożliwia zawarcia umowu następnie po innych porównywarkach i ubezpieczalniach lecz w sobote po godzinie 20 jest w tym kraju nie morzliwe wykupienie polisy poczym wruciłem z Mazur do Mikołowa i rozładunku ok 6 rano , poczym w poniedziałek udałem się do siedziby Pzu i opłaciłem polise ale po jakimś czasie dostaje zawiadomienie z UFG poczym zadzwoniłem tam i dowiedziałem sie że miałem niekupować takiego samochodu dodam klasyka ,z 90 roku ,i że dostane kare 1040zł do zapłaty i ze niemoge sie od tego odwołać nigdzie to gorsze od mafi to ludzie mogą sie odwołac nawet od kary smierci ale nie od UFG co to jest za Mafiijne działania jak tu byc prawym człowiekiem w tym.kraju kiedy zmuszają cie do oszustwa by oszukiwac na datach zakupu z czym się nie zgadzam czy moge sie gdzieś odwołac prosz o info spróbuję skierowac sprawe do sądu jeśli zostane ukarany sprawa z 11 2020, mój nr tel [numer]

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry, może Pan spróbować się odwołać do UFG, na stronie posiadają wniosek o umorzenie lub zmniejszenie kary finansowej. Natomiast jeśli miał Pan przerwę w ubezpieczeniu, to kara jest zasadna. Ubezpieczenia można kupować samodzielnie przez strony internetowe, bez kontaktu z doradcami.

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jak śię bronic przed nie sprawiedliwością UfG

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Krzysztof