Punkta

Poprzedni właściciel auta nie wykupił OC – co zrobić?

Kupiłeś lub masz zamiar kupić samochód bez ważnego OC? Na szczęście nie musisz się obawiać, że zobowiązania poprzednika przejdą na Ciebie wraz z samochodem. Tak się nie stanie. Pamiętaj jednak, że od momentu podpisania umowy kupna – sprzedaży to na Tobie ciąży obowiązek zawarcia polisy OC. Najlepiej będzie, jeśli kupisz ubezpieczenie na dzień przed zakupem samochodu albo w dniu finalizacji transakcji. W ten sposób unikniesz jakichkolwiek kar z tytułu kupienia auta bez nieważnego OC.

Jak kupić auto bez ważnego OC?

Poprzedni właściciel auta zapewniał Cię, że OC jest aktualne? Masz na to odpowiednie dokumenty? Zawsze lepiej sprawdzić. Pamiętaj, że sprzedawca ma ustawowy obowiązek udostępnić Ci dokumentację potwierdzającą zawarcie umowy ubezpieczenia.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli auto przez jakiś czas stało nieużywane w garażu. Wiele osób myśli, że skoro nie korzysta z samochodu, nie musi ono posiadać ważnego OC. To nieprawda.

Pamiętaj też, że nawet jeżeli kupisz samochód z aktualnym ubezpieczeniem OC, jego ważność wygasa w dniu wpisanym na dokumencie. Musisz wtedy niezwłocznie wznowić polisę jako nowy właściciel auta albo wykupić nową gdzie indziej.

Sprawdź, czy samochód, który chcesz kupić ma ważne OC

Chcesz mieć pewność, że auto, które kupujesz ma ważne OC? Możesz to bez problemu sprawdzić. Wystarczy, że będziesz znał numer rejestracyjny pojazdu albo jego numer VIN. Strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego umożliwia sprawdzenie ważności OC dowolnego auta przez internet. Dane zweryfikujesz również przez witryny innych ubezpieczycieli.

CZYTAJ TAKŻE

Regres ubezpieczeniowy, czyli kiedy ubezpieczyciel może żądać zwrotu pieniędzy za odszkodowanie?

Samochód bez OC stał w salonie 20 godzin. Właściciel zapłaci 640 zł kary!

Dowiesz się od razu, z którym zakładem ubezpieczeń zawarł umowę poprzedni właściciel pojazdu. Nieświadomy zakup auta bez ważnego OC będzie wtedy zwyczajnie niemożliwy.

Lepiej nie narażać się na kary i przed sfinalizowaniem transakcji sprawdzić, czy interesujący Cię samochód ma ważną polisę. Tym bardziej, że jest to obecnie bardzo proste i zajmuje pięć minut przed komputerem.

Kary za brak ważnego OC

Za ponad 14 dni spóźnienia w opłaceniu składki ubezpieczenia OC możesz zapłacić nawet 4000 zł. Już 3 dni zwłoki uszczuplą Twój budżet o 800 zł. Najmniej zapłacą amatorzy motocykli i skuterów, najwięcej właściciele dużych aut – ciężarówek i autobusów. Tych ostatnich więcej niż 14 dni opóźnienia będzie kosztowało 6000 zł.

To nie tych kar powinni się jednak najbardziej bać kierowcy. Pamiętaj, że jeżeli spowodujesz wypadek jeżdżąc bez ważnego OC, wszystkie koszty związane z tym wypadkiem będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie możesz szybko i bez problemu znaleźć przez Internet. Zastanawiasz się, gdzie szukać najtańszych ofert?

Skorzystaj z porównywarek OC

Nie musisz już samodzielnie porównywać ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Wszystko zrobi za Ciebie porównywarka. Wystarczy, że podasz potrzebne dane dotyczące modelu Twojego samochodu, rodzaju ubezpieczenia i sposobu użytkowania. Porównywarka poprosi również o kilka informacji dotyczących Ciebie jako kierowcy (wiek, doświadczenie itp.).

Na podstawie zebranych informacji wyświetli najlepsze dla Ciebie oferty ubezpieczycieli. Tak, to takie proste. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut.