Więzienie za brak OC? Nie wyjeżdżaj za granicę bez dowodu zawarcia OC!

Aktualizacja:
autem-za-granice

Coraz częściej planując zagraniczną podróż, decydujemy się na własny środek transportu. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Zadbanie o obowiązkowe wyposażenie samochodu, ubezpieczenie auta czy konieczne dokumenty – to wszystko musimy mieć! I o ile w Polsce od pewnego czasu możemy jeździć bez potwierdzenia ubezpieczenia OC, o tyle za granicą za brak OC możemy trafić do więzienia.

Druga połowa 2018 roku obfitowała w sporo nowości dotyczących kierowców. Niektóre z wprowadzonych zmian miały być ułatwieniem, inne okazały się małym utrapieniem. Z natury jednak łatwo adaptujemy się do nowych warunków i przyzwyczajamy do zmian. Przyzwyczailiśmy się też do tych, które w życie weszły 1 października 2018 roku, a mowa oczywiście o nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Do nowych reguł przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że chcielibyśmy postępować według nich także za granicą. Ale to tak nie działa! O czym warto pamiętać udając się w zagraniczną podróż? Przede wszystkim o dokumentach. I to na nich skupimy się właśnie teraz.

Bez potwierdzenia OC tylko na polskich drogach!

Zmiany, które w  Polsce weszły w życie 1 października 2018 roku są efektem uruchomienia systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w którym to znajdują się wszystkie dane o pojeździe. Pomimo zmian w prawie, papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana, a to oznacza, że dokumenty te będą jednak kiedyś potrzebne. Kiedy? Kierowca będzie potrzebował ich podczas wizyty na badaniu technicznym czy chociażby podczas sprzedaży auta. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której okażą się one niezbędne – podróż zagraniczna. Podczas niej bezwzględnie musimy posiadać przy sobie potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC. Dlaczego? Musimy pamiętać, że dostęp do systemu CEPiK mają tylko i wyłącznie polskie służy. Oznacza to, że jeśli za granicą nie będziemy dysponowali papierową wersją dokumentów, tamtejsze służby nie będą miały możliwości sprawdzenia ważności naszej polisy. Efekt? Kary. Bardzo srogie kary.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC: wszystko, co musisz wiedzieć!

Kary za brak OC za granicą

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym we wszystkich krajach Europy. We wszystkich krajach za jego brak grożą także wysokie kary. Wysokie to jednak pojęcie względne, ponieważ o ile w Polsce kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia wydają się srogie, o tyle te, które mogą zostać na nas nałożone w Europie są o wiele wyższe. I nie zawsze mowa tutaj jedynie o konsekwencjach finansowych. W niektórych państwach za brak OC grozi konfiskata tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Z kolei w sześciu państwach europejskich za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia… możemy trafić do więzienia. W Grecji możemy zostać pozbawieni wolności na czas od 2 do 12 miesięcy, w Niemczech do jednego roku, ale już w Luksemburgu za brak OC za kratkami możemy spędzić nawet 3 lata. W przypadku kontroli policji musimy wiedzieć, że ta bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii braku ubezpieczenia, więc kary nie uda nam się uniknąć.

Kary za brak OC w Europie – co nam grozi?

Ubezpieczenie OC za granicą: Zielona Karta

Zanim wyruszmy w zagraniczną podróż powinniśmy się upewnić, czy na terenie docelowego kraju wystarczy jedynie ubezpieczenie OC. Wyjeżdżając na przykład na wschód na Białoruś, do Mołdawii czy Rosji, a także do niektórych krajów bałkańskich: Albanii, Bośni i Hercegowiny czy Macedonii, konieczne okaże się posiadanie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego będącego dowodem, że samochód objęty jest ubezpieczeniem OC. Zielona Karta niezbędna będzie także podczas samochodowej podróży do Iranu, Maroka, Tunezji czy Turcji.

Czytaj także: Czy trzeba mieć przy sobie OC i dowód rejestracyjny?

Zielona Karta OC – kiedy może się przydać?

Jedziesz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu dodatkowym! 

Wybierając się poza granice naszego kraju warto rozważyć także ubezpieczenie dodatkowe. Podczas zagranicznych wojaży nieocenione może okazać się ubezpieczenie Autocasco, które pokryje koszty naprawy pojazdu nawet wtedy, gdy do szkody doszło z naszej winy. Często obejmuje ona także szkodę całkowitą, do której dojdzie np. podczas kradzieży samochodu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ubezpieczeniu AC, sprawdźmy jego zakres terytorialny oraz zakres wybranego wariantu. Dodatkowo, każdy przezorny kierowca powinien zastanowić się nad ubezpieczeniem Assistance, które podczas zagranicznych podróży pomoże zaoszczędzić nam sporo stresów. Zagwarantuje nam wsparcie w każdej awaryjnej sytuacji na drodze, począwszy od pomocy mechanika, poprzez holowanie auta czy nawet wypożyczenie auta zastępczego.

Czytaj także: Mpojazd – nowa usługa dla kierowców

Podsumowanie

  1. Do baz systemu CEPiK, w którym zapisane są wszystkie informacje o pojeździe dostęp mają tylko i wyłącznie polskie służby.
  2. Wybierając się w zagraniczną podróż samochodem, każdy kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu oraz potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia OC. W niektórych przypadkach potrzebna będzie Zielona Karta.
  3. Podczas zagranicznej podróży przydatne może okazać się ubezpieczenie AC czy Assistance, które nie tylko pomoże w awaryjnej sytuacji, ale zaoszczędzi także sporo stresów.
  4. W krajach europejskich bardzo srogie kary czekają tych, którzy jeżdżą bez ubezpieczenia OC. W Grecji, Niemczech czy Luksemburgu za brak OC można trafić do więzienia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej