Więzienie za brak OC? Nie wyjeżdżaj za granicę bez dowodu zawarcia OC!

Aktualizacja: 28.11.2018
autem-za-granice

Coraz częściej planując zagraniczną podróż, decydujemy się na własny środek transportu. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak od nas odpowiedniego przygotowania. Zadbanie o obowiązkowe wyposażenie samochodu, ubezpieczenie auta czy konieczne dokumenty – to wszystko musimy mieć! I o ile w Polsce od pewnego czasu możemy jeździć bez potwierdzenia ubezpieczenia OC, o tyle za granicą za brak OC możemy trafić do więzienia.

Druga połowa 2018 roku obfitowała w sporo nowości dotyczących kierowców. Niektóre z wprowadzonych zmian miały być ułatwieniem, inne okazały się małym utrapieniem. Z natury jednak łatwo adaptujemy się do nowych warunków i przyzwyczajamy do zmian. Przyzwyczailiśmy się też do tych, które w życie weszły 1 października 2018 roku, a mowa oczywiście o nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym i zniesieniu obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia polisy OC. Do nowych reguł przyzwyczailiśmy się tak bardzo, że chcielibyśmy postępować według nich także za granicą. Ale to tak nie działa! O czym warto pamiętać udając się w zagraniczną podróż? Przede wszystkim o dokumentach. I to na nich skupimy się właśnie teraz.

Bez potwierdzenia OC tylko na polskich drogach!

Zmiany, które w  Polsce weszły w życie 1 października 2018 roku są efektem uruchomienia systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w którym to znajdują się wszystkie dane o pojeździe. Pomimo zmian w prawie, papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana, a to oznacza, że dokumenty te będą jednak kiedyś potrzebne. Kiedy? Kierowca będzie potrzebował ich podczas wizyty na badaniu technicznym czy chociażby podczas sprzedaży auta. Jest jeszcze jedna sytuacja, w której okażą się one niezbędne – podróż zagraniczna. Podczas niej bezwzględnie musimy posiadać przy sobie potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC. Dlaczego? Musimy pamiętać, że dostęp do systemu CEPiK mają tylko i wyłącznie polskie służy. Oznacza to, że jeśli za granicą nie będziemy dysponowali papierową wersją dokumentów, tamtejsze służby nie będą miały możliwości sprawdzenia ważności naszej polisy. Efekt? Kary. Bardzo srogie kary.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/jazda-bez-dowodu-rejestracyjnego-i-oc/

Kary za brak OC za granicą

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym we wszystkich krajach Europy. We wszystkich krajach za jego brak grożą także wysokie kary. Wysokie to jednak pojęcie względne, ponieważ o ile w Polsce kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia wydają się srogie, o tyle te, które mogą zostać na nas nałożone w Europie są o wiele wyższe. I nie zawsze mowa tutaj jedynie o konsekwencjach finansowych. W niektórych państwach za brak OC grozi konfiskata tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu. Z kolei w sześciu państwach europejskich za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia… możemy trafić do więzienia. W Grecji możemy zostać pozbawieni wolności na czas od 2 do 12 miesięcy, w Niemczech do jednego roku, ale już w Luksemburgu za brak OC za kratkami możemy spędzić nawet 3 lata. W przypadku kontroli policji musimy wiedzieć, że ta bardzo rygorystycznie podchodzi do kwestii braku ubezpieczenia, więc kary nie uda nam się uniknąć.

https://punkta.pl/polisa-oc-2/kary-brak-oc-w-europie/

Ubezpieczenie OC za granicą: Zielona Karta

Zanim wyruszmy w zagraniczną podróż powinniśmy się upewnić, czy na terenie docelowego kraju wystarczy jedynie ubezpieczenie OC. Wyjeżdżając na przykład na wschód na Białoruś, do Mołdawii czy Rosji, a także do niektórych krajów bałkańskich: Albanii, Bośni i Hercegowiny czy Macedonii, konieczne okaże się posiadanie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego będącego dowodem, że samochód objęty jest ubezpieczeniem OC. Zielona Karta niezbędna będzie także podczas samochodowej podróży do Iranu, Maroka, Tunezji czy Turcji.

https://punkta.pl/abc-zakupu/zielona-karta-oc-gdzie-jest-potrzebna-co-daje/

Jedziesz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu dodatkowym! 

Wybierając się poza granice naszego kraju warto rozważyć także ubezpieczenie dodatkowe. Podczas zagranicznych wojaży nieocenione może okazać się ubezpieczenie Autocasco, które pokryje koszty naprawy pojazdu nawet wtedy, gdy do szkody doszło z naszej winy. Często obejmuje ona także szkodę całkowitą, do której dojdzie np. podczas kradzieży samochodu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o ubezpieczeniu AC, sprawdźmy jego zakres terytorialny oraz zakres wybranego wariantu. Dodatkowo, każdy przezorny kierowca powinien zastanowić się nad ubezpieczeniem Assistance, które podczas zagranicznych podróży pomoże zaoszczędzić nam sporo stresów. Zagwarantuje nam wsparcie w każdej awaryjnej sytuacji na drodze, począwszy od pomocy mechanika, poprzez holowanie auta czy nawet wypożyczenie auta zastępczego.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments