Punkta

Co jednak, gdy zamiast kupić, chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC? Wraz ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do złożenia wypowiedzenia na odległość.

Koronawirus – jak wypowiedzieć umowę OC, nie wychodząc z domu?

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by z domu wychodzić jedynie wówczas, gdy jest to konieczne. Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19, przenosi się drogą kropelkową. Dlatego właśnie, jeżeli to możliwe, należy unikać kontaktów z innymi ludźmi. O ile zawieranie umów przez internet jest powszechnie praktykowane, to przepisy wymagają, by wypowiedzenie zostało przygotowane w formie pisemnej z odręcznym podpisem. Na szczęście taki dokument można przesłać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. w formie skanu. Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2 spowodowało, że również firmy ubezpieczeniowe zmieniają dotychczasowy model prowadzenia działalności na zdalny i do korzystanie z niego zachęcają klientów.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń „Priorytetem ubezpieczycieli jest obsługa klientów i poszkodowanych w taki sposób, by nie musieli wychodzić z domu. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, działa obsługa zdalna”. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciele od dość dawna praktykują kontakt z klientami na odległość. Wystarczy wspomnieć choćby o zgłaszaniu szkód czy chęci skorzystania z pomocy assistance – w tym celu ubezpieczyciele utrzymują specjalne infolinie. Jeżeli zastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę OC przez internet, to musisz wiedzieć, że co do zasady jest to możliwe bez osobistego kontaktu z pracownikami danej firmy ubezpieczeniowej.

Wypowiedzenie OC online – jak to wygląda w wybranych firmach ubezpieczeniowych?

Interesuje Cię odstąpienie od umowy OC przez internet? A może chcesz wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC? Dziś, gdy istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19, warto wykazać się odpowiedzialnością i zrobić to zdalnie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia wypowiedzenie umowy poprzez przesłanie oświadczenia na podany adres mailowy – wystarczy, że przygotujesz treść wypowiedzenia, złożysz odręczny podpis, zeskanujesz dokument i prześlesz go na adres mailowy ubezpieczyciela. Dodatkowe opcje to:

 • telefonicznie w rozmowie z konsultantem. Firmy ubezpieczeniowe nagrywają wszystkie rozmowy z klientami. Dzwoniąc np. do Aviva, możesz wypowiedzieć umowę OC, rozmawiając z konsultantem. Potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia otrzymasz na wskazany adres mailowy.
 • wypełniając formularz zamieszczony na stronie internetowej. Przykładowo na stronie internetowej Allianz znajdziesz zakładkę „Napisz do nas”. Korzystając z niej, możesz określić, czego dotyczy Twoja sprawa, np. „Wypowiedzenie polisy OC po nabyciu pojazdu” i wypełnić formularz. Twoja sprawa zostanie przekazana do odpowiedniego działu.
 • logując się do swojego konta na portalu firmy ubezpieczeniowej. Na przykład klienci AXA mogą zalogować się do swojego konta w Centrum Klienta i następnie tam wypowiedzieć umowę OC. Cała procedura zostanie przeprowadzona zdalnie, a o jej zakończeniu klient zostanie poinformowany specjalnym komunikatem.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC? [WZÓR]

Mimo że towarzystwa ubezpieczeniowe również podejmują działania profilaktyczne, których celem jest ochrona zarówno klientów, jak i pracowników przed chorobą COVID-19, to nie każde ma taką samą procedurę postępowania. Przed przygotowaniem dokumentów, możesz skontaktować telefonicznie z doradcami firmy ubezpieczeniowej, by dowiedzieć się, jakim kanałem będziesz mógł złożyć oświadczenie. Szczegółów możesz też poszukać na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Wypowiedzenie czy odstąpienie umowy OC przez internet?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (UFG i PBUK) wypowiedzenie OC możesz złożyć w kilku sytuacjach. Możesz to zrobić, gdy:

 • zbliża się koniec okresu, na jaki zawarłeś umowę OC. Wypowiedzenie powinieneś złożyć nie później niż na jeden dzień przed końcem ochrony ubezpieczeniowej. W przygotowanym piśmie powołaj się na art. 28 ustawy o UFG i PBUK.
 • korzystasz jednocześnie z polis OC od dwóch lub więcej ubezpieczycieli. Wcześniejszą z nich musisz wypowiedzieć, w przeciwnym razie opłacisz dwie składki ubezpieczeniowe. Podstawą prawną również jest art. 28 ustawy o UFG i PBUK.
 • polisę OC otrzymałeś wraz z zakupionym samochodem. Nie musisz z niej korzystać – masz prawo wypowiedzieć umowę OC przez internet, by zawrzeć umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Podstawą prawną jest art. 31 ustawy o UFG i PBUK.

Umowę OC zawarłeś na odległość? Na podstawie ustawy o prawach konsumentów przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy OC przez internet. Przygotowując odstąpienie, powinieneś powołać się na art. 40 ustawy o prawach konsumenta.

Jak prawidłowo przygotować wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy OC?

Chcesz złożyć wypowiedzenie OC online, by nie narażać siebie i innych na chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem SARS-Cov-2? Jeżeli firma ubezpieczeniowa, z której oferty korzystałeś, wymaga lub dopuszcza przesłanie skanu oświadczenia, pozostaje Ci tylko je sporządzić. Przygotowane pismo powinno zawierać pewną pulę informacji, na podstawie których ubezpieczyciel będzie w stanie Cię zidentyfikować. Podaj:

 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
 • dane pojazdu, którego polisa dotyczy,
 • numer polisy,
 • podstawę prawną wypowiedzenia umowy OC.

Nie zapomnij podpisać przygotowanego pisma odręcznie. Następnie zeskanuj dokument i wyślij go na wskazany przez ubezpieczyciela adres mailowy.

Pamiętaj – ubezpieczenie OC możesz zarówno kupić, jak i wypowiedzieć przez internet. Korzystając z tej formy kontaktu, zachowujesz się odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia – ograniczasz ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2.

Czytaj także: Zagrożenie koronawirusem a zdalne możliwości zawarcia ubezpieczeń