Ubezpieczenie domu - jak czytać OWU? 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Aktualizacja:

Gdy decydujesz się na ubezpieczenie domu, koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W OWU znajdziesz swoje prawa i obowiązki, jak również prawa i obowiązki zakładu ubezpieczeń. Jak czytać OWU w ubezpieczeniach domu i na co zwrócić szczególną uwagę?

OWU to często gruba książka pełna skomplikowanych pojęć, którą czytamy z dużą niechęcią. Trudno się temu dziwić, bo ubezpieczyciele nie zawsze ułatwiają nam zadanie i wydaje się, że z zawodowej przekory formułują istotne kwestie w sposób tak zagmatwany, że trudno pojąć, o co chodzi i nie zasnąć z nudów przy lekturze któregoś z rzędu punktów.

Jednak podpisywanie umowy ubezpieczenia bez czytania OWU jest równie nierozsądne jak zawieranie jakiejkolwiek umowy bez zapoznania się z nią. Może się okazać, że kupiliśmy coś zupełnie innego niż zakładaliśmy i co gorsza, nie będziemy w stanie nic z tym fantem zrobić.

Co jest najważniejszego w OWU w ubezpieczeniu domu?

1. Przedmiot ubezpieczenia

Niby wszystko jest proste i oczywiste, ale nie do końca. Ubezpieczamy dom, mieszkanie, ale pojęcia te są szerokie i przy lekturze szczegółowych warunków ubezpieczenia możemy poczuć się zaskoczeni.

Czytając OWU zwróć uwagę, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje tylko tzw. mury, czyli konstrukcję mieszkania, domu czy też lokal wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem. Co z posesją? Garażem?

Im szerszy zakres ubezpieczenia, tym bezpieczniej możemy się czuć, ale musimy wziąć pod uwagę, że również  składka ubezpieczeniowa będzie wyższa.  Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje rzeczy ruchome znajdujące się w domu, np. czy dostaniemy odszkodowanie za kradzież sprzętu komputerowego w razie włamania.

W umowie o ubezpieczenie mieszkania czy domu warto więc dokładnie przeanalizować, jak określony jest przedmiot ubezpieczenia. Powinniśmy tu znaleźć nie tylko lokalizację nieruchomości, która jest przedmiotem ubezpieczenia, ale także spis  naszego majątku objętego ochroną w ramach tej umowy. Lista powinna zawierać nazwy składników majątku oraz ich szacunkową wartość.

Jeśli stwierdzimy, że wyposażenie mieszkania zostało wycenione na kwotę dużo niższą niż jego faktyczna wartość, dobrze zwrócić na to uwagę ubezpieczycielowi, albo liczyć się z faktem, że w razie szkody nie zdołamy pokryć wszystkich kosztów z odszkodowania wypłaconego nam przez towarzystwo.

2. Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczając dom czy mieszkanie musimy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wielu różnych rodzajów ryzyka. Najlepiej ubezpieczyć się od takich zdarzeń, których prawdopodobieństwo wystąpienia w naszym miejscu zamieszkania jest wysokie. W Polsce raczej mało prawdopodobne jest to, aby wystąpiło mocne trzęsienie ziemi, ale jeśli mieszkamy na Śląsku w okolicy kopani, możliwe są tąpnięcia, które mogą doprowadzić np. do pęknięcia ścian budynków.

Podstawowym zakresem ubezpieczenia w tego typu polisach jest ubezpieczanie od ognia / pożaru i innych zdarzeń losowych. Jednak u każdego ubezpieczyciela „inne zdarzenia losowe” będą odmienne. To właśnie w OWU możemy doczytać, co to pojęcie faktycznie oznacza i upewnić się, że ochrona, na którą się decydujemy jest kompleksowa. Większość polis chroni w razie powodzi, przepięcia, zalania czy upadku drzewa. Może się jednak zdarzyć, że taką ochronę trzeba dokupić. To konieczne, zwłaszcza jeśli ryzyko wystąpienia takich szkód na terenie, na którym mieszkamy, jest spore. Najlepiej więc wybrać taką polisę, która obejmuje najwięcej ryzyk, bez dodatkowych opłat!

Czytając OWU dowiemy się, jak Towarzystwo Ubezpieczeniowe określa dane zjawiska i w jakich wypadkach wypłaci odszkodowanie.

Warto zwrócić uwagę między innymi na ryzyka związane z prowadzeniem akcji ratowniczej, np. w czasie pożaru, czy na szkody, które są wynikiem sadzy, działania dymu. Może się okazać, że nie są one włączone do katalogu zdarzeń, przed którymi chroni polisa i jeśli przydarzy nam się pożar, a straż pożarna gasząc go zaleje całe pomieszczenie czy wybije okna i drzwi, to Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie zrekompensuje nam tego w żaden sposób.

3. Katalog wykluczeń

Katalog wykluczeń jest nie mniej ważny niż przedmiot i zakres ubezpieczenia. Ta część OWU informuje nas o tym, jakie zdarzenia i ryzyka są wyłączone z umowy ubezpieczenia. Niektóre mogą być oczywiste, a inne skłonić nas do poszukania lepszej oferty lub rozszerzenia umowy.

We wszystkich umowach znajdziemy zastrzeżenia co do wypłaty odszkodowania w wypadku szkody wyrządzonej przez ubezpieczającego, lub inną bliską mu osobę umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

Ubezpieczeniem nie są także przeważnie objęte szkody oraz następstwa szkód powstałe wskutek wojny, wszelkiego rodzaju działań wojennych i związanych z nimi akcji wojskowych i policyjnych, strajków, zamieszek, rozruchów wewnętrznych, terroryzmu.

Katalog wykluczeń bywa szeroki, ale także dość intuicyjny. Jeśli nie budzi naszych większych zastrzeżeń, nie warto poświęcać mu zbyt wielu czasu, ponieważ każda umowa ubezpieczenia będzie zawierała pewne obostrzenia i trzeba się z tym pogodzić.

4. Obowiązki ubezpieczającego i towarzystwa ubezpieczeniowego

Warto na nie zwrócić uwagę, bo to tutaj znajdziemy informację o tym, co powinniśmy zrobić, aby ochrona ubezpieczeniowa była ważna i czego należy się spodziewać od ubezpieczyciela.

Jako ubezpieczający się zobowiązujemy się między innymi do opłacenia składki ubezpieczeniowej, ale tutaj nie kończy się nasza odpowiedzialność. Zobowiązujemy się między innymi do zachowania ostrożności (pozostawienie kluczy pod wycieraczką czy czajnika na gazie nie wchodzi w grę), właściwej eksploatacji mienia,  przestrzegania przepisów, terminów przeglądów, naprawienia instalacji itp., czy wreszcie ratowania mienia i ograniczania rozmiaru szkody. Jeśli więc dostajemy informację o zbliżającej się powodzi, albo woda właśnie przelewa nam się przez próg, a my ze spokojem zasiadamy na kanapie i ograniczamy się co najwyżej do wyłączenia telewizora z kontaktu, możemy się srodze zawieść.

A co z obowiązkami towarzystwa ubezpieczeniowego? Zobowiązuje się ono do wypłacenia odszkodowania na określonych warunkach. Warto dopytać o procedurę, którą ma ubezpieczyciel, jak wygląda dokładnie likwidacja szkody. Jakie są terminy, do kogo się zwrócić, do kogo odwołać w razie czego.

5. Suma ubezpieczenia i wartość odszkodowania

Suma ubezpieczenia jest górną granicą, do której odpowiada zakład ubezpieczeń, lub mówiąc inaczej, to maksymalna wysokość odszkodowania, które może być wypłacone z konkretnego ubezpieczenia.

Czytając ogólne warunki umowy, zwróć uwagę na to, w jaki sposób oblicza się sumę ubezpieczenia. Zwykle stosuje się dwa pojęcia: wartości odtworzeniowej lub rzeczywistej.

Wartość odtworzeniowa przeważnie pozwala na uzyskanie wyższego odszkodowania, zastąpienie zniszczonego przedmiotu nowym. Wartość rzeczywistą określa się na podstawie stopnia zużycia przedmiotu. Np. jeśli telewizor kupiłeś 5 lat temu, to jego wartość dzisiaj jest znacznie mniejsza niż ta, za którą go nabyłeś. W razie jego zniszczenia ubezpieczyciel określi jego wartość w oparciu o dzisiejszą wartość przedmiotu i będzie ona np. mniejsza o połowę od kwoty zakupu.

Czytając OWU zwróć także uwagę na to, jakie czynniki mogą wpłynąć na obniżenie wartości odszkodowania i co jeszcze ubezpieczyciel bierze pod uwagę ustalając jego wartość.

To oczywiście nie wszystkie elementy OWU, które warto poznać. Ta lektura z pewnością nie należy do najbardziej fascynujących, ale jest istotnym elementem naszej świadomości ubezpieczeniowej. Jeśli już decydujemy się na zakup ubezpieczenia, warto poświęcić godzinę na lekturę warunków, a w razie wątpliwości skontaktować się z doradcą i dopytać go o niepokojące nas kwestie przed podpisaniem umowy. Warto być wnikliwym i świadomym klientem ubezpieczycieli! To mniej rozczarowań i lepiej dobrana polisa do Twoich potrzeb!

Podsumowanie

  1. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia domu, koniecznie zajrzyj do OWU.
  2. Najważniejsza część OWU to przedmiot i zakres ubezpieczenia.
  3. Musisz wiedzieć, czy ubezpieczasz tylko mury, czy również ruchomości zgromadzone na posesji.
  4. Jeśli ubezpieczenie nie chroni od ryzyk, które mogą na danym terenie wystąpić, poszukaj polisy, która ma jak najszerszy zakres.
  5. Sprawdź, od czego polisa nie chroni i jak powinieneś dbać o dom lub mieszkanie, by uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania.
  6. Określ sumę ubezpieczenia, im wyższa, tym wyższa składka.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej