Punkta

Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie każdego Polaka, nierzadko osiągalne jedynie z pomocą kredytu. Ponieważ spełnione pragnienia warto pielęgnować, nie pozwól, żeby niefart zniweczył Twoją ciężką pracę i ubezpiecz  dom lub mieszkanie. Podpowiadamy jaki zakres wybrać, od czego zależy suma ubezpieczenia, jakie dodatki oferują ubezpieczyciele oraz jak uchronić się przed utratą odszkodowania.

W trosce o cztery kąty – na czym polega ubezpieczenie mieszkania i domu?

Ubezpieczenie mieszkania i domu nie jest obowiązkowe, a mimo to wielu właścicieli decyduje się na takie rozwiązanie. Scenariuszy, w których coś może zagrozić Twojej nieruchomości jest zbyt wiele, żeby sprawę traktować z pobłażaniem. Już same statystyki dotyczące rocznej liczby pożarów budzą trwogę (w 2014 roku straż pożarna odnotowała 27 353 pożarów w obiektach mieszkalnych), a mieszkanie mogą dotknąć przecież i inne zdarzenia losowe, a także kradzież z włamaniem lub akt wandalizmu.

Strach przed tym, co może strawić naszą własność w błyskawicznym tempie, nie jest bezpodstawny i Polacy chętnie wykupują ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych. Jak wynika z analizy Polskiej Izby Ubezpieczeń dokonanej po pierwszym kwartale 2016 roku, największy udział w składce na rynku majątkowym (nie licząc ubezpieczeń komunikacyjnych) mają ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów – blisko miliard złotych. Polisa mieszkaniowa ochroni Twoje cztery kąty przed wszystkimi ryzykami, jakie przyśnią Ci się w trakcie niespokojnej nocy, a ponadto pozwoli Ci na dobranie dodatków, takich jak assistance, NNW, ochrona prawna, OC w życiu prywatnym a nawet ubezpieczenie domku letniskowego.

Zakres ubezpieczenia domu, czyli czego się boi właściciel nieruchomości?

Przedmiotem ubezpieczenia jest nieruchomość, czyli budynek mieszkalny (a także budynek gospodarczy, garaż i inne stałe elementy działki, które zostaną wskazane przez ubezpieczonego) oraz ruchomości domowe, czyli wyposażenie Twojego domu, np. sprzęt gospodarstwa domowego, odzież i przedmioty osobistego użytku, sprzęt turystyczny itd.

1. Zdarzenia losowe

Do podstawowego zakresu ubezpieczenia mieszkaniowego należą przede wszystkim zdarzenia losowe spowodowane działaniem czterech żywiołów: ognia, wody, powietrza i ziemi. Są to nagłe, nieprzewidziane wypadki, na które ubezpieczony nie ma wpływu, najczęściej powstałe na skutek niszczycielskiego działania zjawisk pogodowych. Do zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem domu należą m.in. pożar, uderzenie pioruna, huragan, trzęsienie ziemi, osuwanie się ziemi, zalanie, pękanie mrozowe wewnętrznych instalacji budynku i powódź. Dodatkowo nieruchomość można ubezpieczyć od przepięcia, wandalizmu czy uderzenia pojazdu mechanicznego. Jest to opcja zazwyczaj dostępna po opłaceniu wyższej składki, w rozszerzonych wariantach polisy.

2. Kradzież z włamaniem i rabunek

W ramach ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku, podobnie jak w przypadku zdarzeń losowych, ochroną można objąć zarówno stałe elementy budynku jak i ruchomości domowe, a także drobne przedmioty codziennego użytku od rabunku poza miejscem ubezpieczenia. Pamiętaj, że ubezpieczyciel określa minimalne zabezpieczenia antywłamaniowe, które powinieneś posiadać, żeby zawrzeć umowę i otrzymać odszkodowanie w razie kradzieży.

3. OC w życiu prywatnym

Przyda się przede wszystkim, gdy zalejesz sąsiadowi mieszkanie. Ubezpieczyciel pokryje straty, do których doszło z Twojej winy, na przykład na skutek zaniedbania urządzeń sieci wodno-kanalizacyjnej. Na to, że polisa OC zadziała możesz również liczyć w przypadku, gdy szkodę wyrządzi czworonogi członek Twojej rodziny (pod warunkiem, że jest to zwierzę domowe i nie jest to pies rasy agresywnej).

4. Assistance

Nie musisz załatwiać fachowca na własną rękę. Ubezpieczyciel wyśle do Ciebie złotą rączkę, która zajmie się drobnymi awariami hydraulicznymi, wybitą szybą czy spięciem elektrycznym, a także naprawi pralkę lub odzyska dane z uszkodzonego dysku komputera. A jeśli będziesz musiał borykać się z poważnymi awariami, które chwilowo uniemożliwią funkcjonowanie w ubezpieczonym mieszkaniu, będziesz mógł liczyć na zakwaterowanie z polisy assistance – mieszkanie zastępcze lub hotel.  

5. Ochrona prawna, NNW, dom w budowie, dom letniskowy

Zakres polisy mieszkaniowej dobierasz na miarę swoich potrzeb. Możesz ubezpieczyć zdrowie i życie swoje i swojej rodziny, zabezpieczyć się finansowo na wypadek konieczności obrony lub dochodzenia swoich praw w sądzie. Możesz także ubezpieczyć mienie w budowie, dom który dopiero ma się stać Twoim rodzinnym gniazdkiem – od zdarzeń losowych, kradzieży i OC.  Na specjalne życzenie ubezpieczonego ochroną objęty zostanie nie tylko dom mieszkalny, ale również stałe elementy oraz ruchomości domku letniskowego. Zadbaj, żeby wszystko co dla Ciebie wartościowe zostało wzięte pod uwagę podczas zawierania ubezpieczenia, ale pamiętaj, że każdy dodatkowy zapis wiąże się z wyższą składką.

Bez przeglądu ani rusz – wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniach mieszkaniowych

Lista wyłączeń odpowiedzialności zamieszczona w OWU polisy mieszkaniowej jest dosyć długa. Oprócz standardowych, wspólnych dla wszystkich ubezpieczeń sytuacji, w których ochrona nie zadziała, takich jak umyślne spowodowanie szkody, ubezpieczyciele wyszczególniają także wyłączenia odpowiedzialności dla każdego kolejnego elementu polisy. W przypadku ubezpieczenia mienia od zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem będą to m.in.

  • zalanie z powodu nieszczelności ścian, dachu, drzwi lub okien
  • pęknięcie zamarzniętych rur, jeśli w pomieszczeniach nie była utrzymywana odpowiednia temperatura
  • kradzież z włamaniem, jeśli ubezpieczone mieszkanie nie spełniało wymogów antywłamaniowych
  • błędy projektowe lub wykonawstwa
  • szkoda powstała w związku z zaniedbaniem okresowych przeglądów technicznych

Dokonywanie obowiązkowych przeglądów technicznych na przykład przewodu kominowego jest niezwykle ważne, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Gapiostwo w tej kwestii może okazać się przesłanką do odmowy wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Wszelkie konsekwencje szkód spowodowanych zaniedbaniem konserwacji elementów budynku lub mieszkania spoczywają na jego właścicielu. Pamiętaj, żeby przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Cztery kąty, Dom, Dom Plus, PZU DOM, WARTA DOM – przegląd ubezpieczeń mieszkaniowych

Każde ubezpieczenie mieszkaniowe oferuje przede wszystkim ochronę na wypadek szkody związanej ze zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Ale nie tylko – towarzystwa ubezpieczeniowe starają się także wyróżnić ciekawymi dodatkami lub wariantami, które spełnią wszystkie potrzeby właściciela nieruchomości.

Uniqa stawia na różnorodność oferty oraz na możliwość dowolnego komponowania polisy przez klienta. Gothaer wychodzi naprzeciw wynajmującym i najemcom oraz kolekcjonerom, a Proama dba o miłośników dwóch kółek. Najlepsze ubezpieczenie mieszkania lub domu pomoże Ci dobrać konsultant Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind – wystarczy skontaktować się z nami mailowo na adres kontakt@mfind.pl lub telefonicznie – 22 490 90 00.

Więcej informacji o produktach znajdziesz także tutaj:

PZU DOM –  ubezpieczenie domu i mieszkania 

WARTA DOM –  ubezpieczenie domu i mieszkania 

PROAMA DOM -ubezpieczenie domu i mieszkania 

Zanim wyciągniesz portfel – jak przygotować się do kupna ubezpieczenia mieszkania?

Przede wszystkim – porównaj oferty. Bez dobrego rozeznania w rynku ubezpieczeń mieszkaniowych łatwo naciąć się na niekorzystne warunki. Polisa Twojego domu może ograniczać się do podstawowego zakresu, ale możesz też przebierać w rozmaitych dodatkach.

Przed rozmową z agentem, powinieneś zastanowić się nad odpowiedziami na pytania:

  • Co chcesz ubezpieczyć i jaki zakres ochrony Cię interesuje?
  • Jaka suma ubezpieczenia Cię interesuje? Z jakiego wariantu odszkodowania zamierzasz skorzystać (wartość odtworzeniowa czy wartość rzeczywista)? Czy zamierzasz skorzystać z opcji wkładu własnego?
  • Jak wygląda historia ubezpieczenia Twojego domu? Czy w ciągu ostatnich trzech lat doszło do jakiejś szkody? Jakiej?
  • Czy posiadasz już polisę mieszkaniową u innego ubezpieczyciela?
  • Czy Twój dom posiada zabezpieczenia antywłamaniowe? Jaka jest jego klasa palności?

Część z tych pytań ma służyć wybraniu polisy najlepiej dostosowanej do Twoich potrzeb, część dotyczy wymogów formalnych stawianych przez ubezpieczyciela. Chociaż nie musisz być specem od ubezpieczeń mieszkaniowych, przed rozmową z agentem warto zapoznać się z przykładowymi ofertami oraz z niezbędną terminologią.

Wszelkie wątpliwości wyjaśnią Ci agenci Punkta, dawniej mfind, z którymi dobierzesz najlepsze ubezpieczenie mieszkania lub domu. Skontaktuj się z nami mailowo na adres kontakt@mfind.pl lub telefonicznie pod numerem 22 490 90 00.