Logo punkta

26 listopada 2019

Samochód na gaz: ile kosztuje ubezpieczenia auta z instalacją gazową?

Chcesz jeździć przede wszystkim ekologicznie. Do tego wszystkiego dobrze byłoby, gdybyś mógł co nieco zaoszczędzić. Samochód na gaz, to pierwsze, co przychodzi Ci do głowy. Ile w rzeczywistości kosztuje instalacja gazowa w samochodzie i ile zapłacimy za ubezpieczenie auta na gaz?

Instalacja gazowa w samochodzie. Czy to się opłaca?

Polska Izba Autogazu podaje, że na koniec 2018 roku po polskich drogach jeździło 3,135 mln samochodów zasilanych gazem. To 14 proc. wszystkich pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju. Pod tym względem jesteśmy europejskim liderem. Zdaniem ekspertów Izby większych wzrostów raczej nie ma się już co spodziewać bo rynek jest już nasycony. Czy to znaczy, że instalacja gazowa w samochodzie się nie opłaca? Oczywiście to zależy od modelu i rodzaju silnika. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się „wkładanie gazu” do samochodów o pojemności silnika od 1,4 l do 2l. O tym, czy właściciel pojazdu zdecyduje się na montaż instalacji gazowej w samochodzie decyduje ekonomia. Szacuje się, że samochód, który spala 10l benzyny na 100 km, gazu spali ok. 13 litrów. Jeśli założymy więc, że litr benzyny kosztuje 5 zł, a litr gazu 2,20 zł to oszczędność widoczna jest od razu.

Mechanicy przekonują, że instalacja LPG może być zamontowana w każdym samochodzie. Ograniczeniem może być bardzo wysoka kwota samej instalacji. Te tanie kosztuję ok. 2 tys. złotych, najdroższe mogą sięgnąć ponad 10 tys. złotych. 

SPRAWDŹ: Sprzedaż auta a OC: co z polisą po sprzedaży samochodu?

Eksploatacja samochodu na gaz

Na rynku można znaleźć nowe samochody z fabrycznie montowaną instalacją gazową. Są to m.in. Skoda Fabia, Dacia Duster czy Fiat Tipo. Zdecydowanie częściej instalacje wkłada się do samochodów starszych. Jeśli już mamy samochód z LPG, to trzeba się przygotować na regularne coroczne przeglądy instalacji. Więcej zapłacimy też za badanie techniczne pojazdu (162 zł zamiast 99 zł w przypadku innego samochodu). Samochód z instalacją gazową musi też mieć odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym. Konieczna będzie więc dodatkowa wizyty w wydziale komunikacji. Częściej niż w przypadku „zwykłego” samochodu będzie trzeba wymienić filtry gazu czy wtryskiwacze, a także reduktor. To podnosi koszty utrzymania pojazdu. 

Samochód na gaz: ile kosztuje ubezpieczenie?

Okazuje się, że ubezpieczenie pojazdu z instalacja gazową może być czasem tańsze niż samochodu  zasilanego tylko benzyną. W przypadku Fiata Doblo z 2012 roku dla tych samych założeń składka ubezpieczenia OC w jednym z towarzystw (AXA direct) wyniosła 524 zł za pojazd z instalacją gazową i 570 zł za pojazd zasilany wyłącznie benzyną. To jednak wyjątek. Znacznie częściej składki ubezpieczenia dla samochodów z instalacją LPG na pokładzie w są znacząco wyższe. Szczególnie gdy kupujemy pakiet OC i AC.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Dlaczego ubezpieczenie auta na gaz jest droższe?

Ubezpieczenie samochodu na gaz jest droższe z kilku powodów. Przede wszystkim sporo takich samochodów to pojazdy starsze, samochody na gaz pokonują zdecydowanie więcej kilometrów. Powoduje to, że są bardziej eksploatowane, a to powoduje, że w razie szkody, firma ubezpieczeniowa musi wypłacić wyższe odszkodowanie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że montaż instalacji gazowej zawsze będzie ingerencją w konstrukcję pojazdu. A to powoduje, że rośnie ryzyko usterek co też ma zasadniczy wpływ na wysokość przyszłego odszkodowania i płaconej obecnie składki ubezpieczeniowej.

Jak kupić tańsze ubezpieczenie OC za samochód na gaz?

W przypadku ubezpieczenia samochodu na gaz warto pamiętać o podstawowych zasadach, którymi kierują się ubezpieczyciele. Najwięcej za ubezpieczenie płacą kierowcy najmłodsi, z najniższym stażem, którzy mają stare samochody. Koszt ubezpieczenia samochodu można też obniżyć deklarując garażowanie pojazdu. Dobrze jest też zwrócić uwagę na pojemność silnika. Im jest ona niższa, tym niższa będzie składka ubezpieczeniowa. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram