Punkta

Ubezpieczenia Pocztowe – informacje o firmie i udział w rynku

Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych powstało z myślą o majątku Poczty Polskiej i jej spółek zależnych. W 2006 roku rozpoczęło sprzedaż ubezpieczeń majątkowych, osobowych i komunikacyjnych dla klientów indywidualnych. Poczta Polska S.A. jest jedynym udziałowcem Ubezpieczenia Pocztowego, którego siła drzemie w unikalnej sieci dystrybucji – polisę można zakupić w jednej z 4,5 tysiąca placówek pocztowych. Udział Ubezpieczenia Pocztowego w rynku ubezpieczeń działu II po pierwszej połowie 2015 roku wynosił 0,3%.

Ubezpieczenia Pocztowe OC i AC – czy warto kupić? Dlaczego lepiej porównać oferty?

W 2015 roku średnia cena OC dla przeciętnego kierowcy wynosiła w TUW Pocztowym 631 zł. Jest to jedna z wyższych stawek oferowanych przez polskich ubezpieczycieli. Dzięki swojemu pochodzeniu Ubezpieczenia Pocztowe dysponują szeroką siecią dystrybucji – okazja na zaopatrzenie się w OC może nadarzyć się podczas rutynowej wizyty na poczcie lub podczas wizyty listonosza. Nie daj się jednak zwieść pokusie podpisania umowy ubezpieczenia u pierwszego pośrednika, jakiego napotkasz. Warto wcześniej usiąść do komputera i przyjrzeć się innym ofertom – najlepiej i najłatwiej dzięki porównywarce ubezpieczeń. Porównanie cen konkurencji stało się kluczowe w procesie wyboru oferty, zwłaszcza od czasu podwyżki cenowej OC, która weszła w życie z początkiem 2016 roku.

Ubezpieczenia Pocztowe – assistance

Ubezpieczenia Pocztowe oferują swoim klientom korzystającym z oferty ubezpieczeń komunikacyjnych usługę assistance pod nazwą “Moja pomoc drogowa”, w trzech różniących się zakresem ochrony wariantach – Standard, Komfort oraz Premium. Wersja podstawowa ubezpieczenia obejmuje naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia po kolizji, holowanie do 100 km od miejsca zdarzenia oraz pomoc informacyjną. Warianty dla bardziej wymagających kierowców obejmują m.in. dowóz paliwa, wynajęcie i dostarczenie samochodu zastępczego oraz zakwaterowanie i transport.

Ubezpieczenia Pocztowe w rankingach Punkta, dawniej mfind

W rankingu średnich cen OC stworzonym w 2015 roku, jeszcze przed podwyżkami cen, które weszły w życie w 2016 roku, Ubezpieczenia Pocztowe uplasowały się na 16 miejscu (na liście 22 ubezpieczycieli) z OC dla przeciętnego kierowcy w wysokości 631 zł.

Jeśli jesteś ubezpieczony w TUW Pocztowym i odnalazłeś się w przykrej sytuacji, która wymaga zgłoszenia szkody, nie musisz się obawiać. Według testów przeprowadzonych przez Punkta, dawniej mfind, infolinia szkodowa Ubezpieczenia Pocztowego jest jedną z najprzyjaźniejszych na rynku. Na połączenie z konsultantem nie będziesz musiał czekać długo – 40 sekund – i nie będziesz musiał przebijać się przez nieskończoną liczbę etapów IVR (automatyczne call center).

Choć współczesny konsument chętnie komentuje jakość usług na łamach internetu, klienci Ubezpieczeń Pocztowych milczą. W ciągu miesiąca testowego (październik 2015) towarzystwo nie otrzymało ani jednej opinii od użytkowników Facebooka, mikroblogów czy też forów. Towarzystwo prowadzi stronę firmową na Facebooku, ale nie zamieszcza niej treści zbyt regularnie, tym samym nie angażując swoich fanów.

Czytaj też: Kto oferuje najtańsze OC? Raport Punkta, dawniej mfind

Ubezpieczenia Pocztowe – wybrane produkty

  • Posag na start – Ubezpieczenia Pocztowe podążają z duchem czasu, reklamując to ubezpieczenie posagowe, jako produkt idealny dla osób korzystających z programu 500+, jako że polisa może być opłacana w całości lub w części ze środków pozyskanych z tego właśnie programu. Oprocentowanie dla polis zawartych w 2016 roku wynosi 1,2% przez pierwszy rok trwania umowy
  • Autocasco – dostępne w dwóch wariantach: Maxicasco, czyli pełny zakres ochrony w razie szkody częściowej lub całkowitej oraz Minicasco, czyli ochrona na wypadek szkody całkowitej
  • Bezpieczny Prąd – ubezpieczenie urządzeń domowych RTV i AGD od przepięć, skierowane do osób, które opłacają rachunki za prąd w placówce pocztowej. Cena takiego ubezpieczenia to 4 zł za 60 dni przy sumie ubezpieczenia 5000 zł
  • Bezpieczny Dom ubezpieczenie nieruchomości w dwóch zakresach – podstawowym, dla mieszkań i domów oraz pełnym, jedynie dla domów. Osoby ubezpieczające nieruchomość w TUW Pocztowym mogą także zdecydować się na kupno usługi dodatkowej Dom Assistance, która zapewnia takie świadczenia jak interwencja specjalisty, np. hydraulika, transport ubezpieczonego do wyznaczonego miejsca, pokrycie kosztów zakwaterowania w hotelu, dozór mienia itd.

Ubezpieczenia Pocztowe – Zielona Karta

Zielona Karta jest ubezpieczeniem dodatkowym, wystawianym na życzenie klienta Ubezpieczeń Pocztowych na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy. Certyfikat Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia wymagany jest na terytorium Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Serbii, Czarnogóry, Tunezji, Turcji i Ukrainy.

Czytaj także: Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

Ubezpieczenia Pocztowe – samochód zastępczy

Z usługi wynajmu i dostarczenia samochodu zastępczego mogą skorzystać ci, którzy wykupili w TUW Pocztowym ubezpieczenie Moja Pomoc Drogowa w wariancie Premium. Samochód zastępczy organizowany jest przez ubezpieczyciela w przypadku kradzieży (jeśli samochód nie zostanie odzyskany w dniu kradzieży) lub wypadku (jeśli konieczne jest holowanie i naprawa w punkcie obsługi, która potrwa co najmniej do kolejnego dnia) na okres nie dłuższy niż 3 dni.

Czytaj też: Samochód zastępczy z OC sprawcy – 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć

Ubezpieczenia Pocztowe – zgłoszenie szkody

Zdarzyła Ci się szkoda i chcesz ja zgłosić jak najszybciej do ubezpieczyciela? Nic prostszego, zwłaszcza w dobie internetu. Wystarczy wypełnić formularz na stronie, który poprosi o podanie danych zgłaszającego szkodę, danych poszkodowanego, informacji dotyczących szkody i instytucji, które zostały powiadomione o zdarzeniu. Po wypełnieniu i przesłaniu formularza otrzymasz potwierdzenie, że zgłoszenie zostało przekazane do Działu Obsługi Szkód, który nada numer szkody i poinformuje Cię o dalszych etapach likwidacji.

Szkodę można zgłosić także telefonicznie, pod numerem 801 00 22 88 lub 48 370 48 48 oraz na piśmie, kierując zgłoszenie na adres mailowy zgłoszenie@tuwpocztowe.pl, faxem na numer 48 370 43 02 lub pocztą na adres ul. Mickiewicza 19, 26-600 Radom.

Ubezpieczenia Pocztowe – likwidacja szkód

Ubezpieczenia Pocztowe nie należy do grupy ubezpieczycieli, którzy oferują swoim klientom możliwość dokonania bezpośredniej likwidacji szkód. Oznacza to, że jeśli zostałeś poszkodowany przez innego kierowcę i chcesz otrzymać odszkodowanie z tytułu OC, musisz zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela sprawcy. Likwidacja szkody w Ubezpieczeniach Pocztowych przebiega następująco:

  • Po otrzymaniu zgłoszenia o szkodzie ubezpieczyciel rozpoczyna postępowanie likwidacyjne, które polega na gromadzeniu i analizowaniu dokumentacji, mającym na celu ustalenie wysokości odszkodowania
  • W celu ustalenia rozmiaru szkody mobilny rzeczoznawca dokonuje oględzin pojazdu
  • Ubezpieczenia Pocztowe wypłacają odszkodowanie w terminie 30 dni od czasu zgłoszenia szkody
  • Decyzja o odmowie lub przyjęciu odpowiedzialności zostaje wysłana poszkodowanemu listem poleconym. Jeśli ten nie zgadza się z decyzją, może się od niej odwołać lub dochodzić roszczeń na drodze sądowej.

Ubezpieczenia Pocztowe – wypowiedzenie OC i zwrot składki

Wypowiedzenie OC oraz wniosek o zwrot składki należy kierować do Centrum Operacji i Rozliczeń na adres: Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, ul. Mickiewicza 19, 26-600 Radom lub adres mailowy cor@ubezpieczeniapocztowe.pl. Formularz wypowiedzenia umowy oraz wzór wniosku o zwrot składki można znaleźć w strefie klienta na stronie towarzystwa.

Warto skorzystać z naszego generatora wypowiedzenia OC. Możesz w nim szybko i wygodnie wygenerować gotowy formularz wypowiedzenia umowy OC w Ubezpieczeniach Pocztowych.

Czytaj też: Zwrot składki OC i AC – jak odzyskać swoje pieniądze?

Ubezpieczenia Pocztowe – kontakt

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat usług Ubezpieczeń Pocztowych, został przygotowany formularz kontaktowy, który można znaleźć w serwisie www towarzystwa. Niecierpliwi mogą także uzyskać niezbędne informacje chwytając za słuchawkę telefonu:

  • Od poniedziałku do piątku od 8 do 20 pod numerem 801 00 22 88 lub 48 370 48 48
  • Od poniedziałku do piątku od 20 do 8 oraz w soboty i niedziele 24 h/dobę pod numerem 22 570 47 48

Centralę Ubezpieczeń Pocztowych można odnaleźć lub osiągnąć korespondencyjnie pod adresem:

Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych

Ul. Rodziny Hiszpańskich 8, 02-685 Warszawa

Opinie o TUW Pocztowym

Rzecznik Finansowy odnotował w 2015 roku (okres od stycznia do października) 27 skarg dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych Ubezpieczenia Pocztowego – około 0,4% wszystkich skarg z zakresu działu II. Tę niską liczbę skarg można przypisać między innymi niskiemu procentowemu udziałowi towarzystwa w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, podobnie brak komentarzy konsumentów w mediach społecznościowych. Ubezpieczeni w TUW Pocztowym chwalą sobie stosunkowo niskie ceny, jednocześnie obwiniając korzystne stawki za pozostawiającą wiele do życzenia jakość likwidacji szkód.