Ucieczka z miejsca kolizji: co robić, kiedy sprawca kolizji uciekł?

Opublikowano: 06.11.2019

Do nieszczęśliwej sytuacji może dojść wszędzie – zarówno podczas poruszania się po drodze, jak i w czasie, kiedy Twoje auto stoi grzecznie zaparkowane na parkingu czy przy ulicy. Stłuczka może przytrafić się najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem jednak nie wystarczy mieć oczu dookoła głowy, ponieważ winnym zdarzeniu może być ktoś inny. Często możesz go nawet nie poznać. Jak to możliwe? Co robić, kiedy miejsce ma ucieczka z miejsca kolizji? Jeśli sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, musisz podjąć pewne kroki, by go zidentyfikować. Jakie? O tym przeczytasz poniżej!

Sprawca kolizji uciekł? Zabezpiecz dowody

Doszło do nieszczęśliwego wypadku, w którym ucierpiałeś Ty lub Twoje auto, a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia? Przede wszystkim weź trzy głębokie oddechy i opanuj swoje emocje. Jeśli masz w samochodzie kamerkę, wówczas nie powinno być problemu z weryfikacją osoby, która zawiniła. Jeśli jednak nie dysponujesz takowym urządzeniem, to pamiętaj, by w takiej sytuacji zapamiętać jak najwięcej szczegółów – wygląd sprawcy, markę i kolor auta oraz tablice rejestracyjne pojazdu sprawcy. Twoim obowiązkiem jest zebranie jak największej liczby dowodów świadczących o tym, że to nie Ty zawiniłeś. Najlepiej, gdy jak najszybciej wezwiesz odpowiednie służby, które przybędą na miejsce zdarzenia i zajmą się zebraniem dowodów. Zabezpiecz również miejsce kolizji: użyj w tym celu trójkąta, świateł awaryjnych oraz załóż kamizelkę odblaskową, które są obowiązkowym wyposażeniem pojazdu.

Pamiętaj, że jeśli doznasz obrażeń lub uszczerbku na zdrowiu, masz obowiązek zgłoszenia tego faktu policji!

Nie ma sprawcy zdarzenia? Zgłoś szkodę

Kierowca uciekł z miejsca wypadku? Nie zmienia to faktu, iż powinieneś zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Nawet, jeśli sprawca pozostanie nieznany, firma ubezpieczeniowa, w której zakupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie OC, ma obowiązek likwidacji szkody. Oczywiście obowiązkowym wymogiem jest posiadanie przez Ciebie ważnej polisy OC, która chroni również w sytuacji, kiedy sprawca uciekł z miejsca wypadku.

Ucieczka sprawcy kolizji: kiedy możesz liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowanie możesz otrzymać zarówno w sytuacji szkody powstałej w wyniku stłuczki na parkingu lub kolizji czy wypadku na drodze, gdy miała miejsce ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia. Wypłatą rekompensaty zajmie się wówczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub ubezpieczyciel, jeśli masz zakupione ubezpieczenie AC. Jej wysokość zostanie ustalona na podstawie zebranych dowodów.

SPRAWDŹ: Miałeś stłuczkę? Pamiętaj o spisaniu oświadczenia o zdarzeniu! 

Największą ochronę zapewni Ci ubezpieczenie Autocaso. Nawet, jeśli policja nie zdoła odnaleźć sprawcy, to bez problemu otrzymasz odszkodowanie za szkody powstałe w Twoim pojeździe. Świetnym rozwiązaniem będzie więc zakup w pakiecie: możesz wybrać obowiązkowe ubezpieczenie OC + AC i otrzymać przy tym zniżkę. Inaczej będzie w sytuacji, kiedy ucierpisz na zdrowiu lub przejdziesz 14-dniową udokumentowaną rekonwalescencję. Wówczas otrzymasz odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli zaś sprawca, który uciekł z miejsca zdarzenia zostanie namierzony, to wszelkie szkody zostaną naprawione z jego polisy OC.

O czym więc warto pamiętać? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie swojego pojazdu, bo to właśnie dzięki niemu możesz liczyć na pokrycie szkód wyrządzonych przez osoby trzecie (oraz oczywiście tych wyrządzonych z Twojej winy). Obowiązkiem jest zakup polisy OC, ale w przypadku posiadania nowego, cennego auta, pamiętaj, by dodatkowo zakupić ubezpieczenie AC, które ochroni Twój pojazd.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments