Zniżki na ubezpieczenia rosną wraz z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.
Co oznacza współwłasność samochodu?
Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd należy formalnie do więcej niż jednej osoby. Może ich być nawet kilka. Rozwiązanie to opłaca się szczególnie młodym kierowcom, którzy dzięki temu oszczędzają na składkach. Jak to możliwe i czy takie rozwiązanie zawsze jest opłacalne dla wszystkich współwłaścicieli?
Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Współwłaściciel auta a tańsze ubezpieczenie. Sposób na oszczędności dla młodych kierowców
Wyobraź sobie, że niedawno odebrałeś prawo jazdy i planujesz zakup pierwszego samochodu. Niestety wysokość ubezpieczenia może przyprawić o zawrót głowy… Jak to rozwiązać? Wielu młodych kierowców decyduje się na dodanie do polisy drugiego, bardziej doświadczonego kierowcy. Współwłaściciel a OC i jego wysokość. Jak to się łączy?
Zniżki jednej osoby (np. bardziej doświadczonego kierowcy) przechodzą wtedy na cały pojazd, dzięki czemu nawet osoba o krótkiej (lub braku) historii ubezpieczeniowej płaci mniej. Co ważne, nie ma znaczenia, jaki jest (albo czy w ogóle występuje) stopień pokrewieństwa między współwłaścicielami samochodu.
Jak to wygląda w praktyce i jak może obniżyć stawkę za ubezpieczenie? Po pierwsze, młody kierowca zostanie po latach doceniony indywidualnie za bezszkodową jazdę pojazdem o statusie współwłasności. Po drugie, ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę bezkolizyjną jazdę obu kierowców. Składka będzie więc wyższa niż u pierwszego ze współwłaścicieli, ale nie tak drastycznie wysoka, jak gdyby liczono ją dla samego świeżo upieczonego kierowcy. Konkretne liczby warto porównać u różnych ubezpieczycieli.
Oczywiście takie rozwiązanie ma minusy. Dowiesz się o nich więcej w dalszej części artykułu.
Sprawdź też:
Kto zapłaci więcej za ubezpieczenie OC: młody czy starszy kierowca?
Najtańsze OC w marcu 2023 r. ▷ Comiesięczny ranking ubezpieczeń
Współwłasność samochodu: wady
Rozwiązanie to ma oczywiście swoje minusy. Jeśli dojdzie do wypadku z winy prowadzącego, zniżki przepadają wszystkim współwłaścicielom auta. Może więc zdarzyć się tak, że bardziej doświadczony kierowca, który od lat nie miał nawet stłuczki, straci zniżki przez mniej doświadczonego współwłaściciela. Chyba że auto miało wykupione ubezpieczenie z gwarancją ochrony zniżek. Trzeba też wiedzieć, że na ewentualną sprzedaż muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele samochodu. Są oni również zobowiązani do płacenia podatku za pojazd. Co więcej, każda zmiana (dodanie albo zniesienie współwłasności samochodu) musi zostać wpisana do dowodu rejestracyjnego.
Zgłoszenie młodego współużytkownika samochodu
Musisz poinformować ubezpieczyciela o każdym nowym użytkowniku auta, nawet jeśli nie zawierasz umowy o współwłasności. Jeśli więc Twoje dziecko zdało egzamin na prawo jazdy i chcesz, by regularnie korzystało z Twojego samochodu, zgłoś to firmie ubezpieczeniowej. Niestety w tym przypadku licz się z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku? Firma ubezpieczeniowa nie może Ci odmówić wypłaty, ale jeśli dojdzie do szkody i tak zrekalkuluje składkę. A co w przypadku polisy AC? Tu sytuacja zależna jest od zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Może być tak, że otrzymasz odszkodowanie, ale w kwocie niższej niż należna.
Znajdź najtańsze OC/AC na rynku
Ustanowienie współwłasności samochodu w 3 krokach
- Najpierw auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Uwaga: zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
- Jeśli współwłaściciel nie należy do Twojej najbliższej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu.
- Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym. Załatwisz to w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.
Zobacz także: Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?
Zniesienie współwłasności samochodu
Współwłasność samochodu jest jak najbardziej zbywalna, a formalności prostsze, niż mogłyby Ci się wydawać. Na początek potrzebujesz umowy o zrzeczeniu się współwłasności (będzie niezbędna np. jeśli jeden ze współwłaścicieli samochodu zmarł). Umowa musi zawierać dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów i wartość darowizny. Następnie wypełnij wniosek o wykreślenie danej osoby z dowodu rejestracyjnego (gotowy wzór wniosku znajdziesz bez problemu na stronach wydziałów komunikacyjnych). Na koniec udaj się do urzędu, złóż dokumenty i zapłać podatek (niestety tylko zniesienie współwłasności między członkami najbliższej rodziny jest zwolnione z opłat). A jeśli chcesz sprzedać auto i zgadza się na to każda ze stron, nie ma konieczności znoszenia współwłasności. Wystarczy, że na umowie kupna/sprzedaży samochodu podpiszą się wszystkie osoby widniejące jako właściciele danego pojazdu.
Zobacz także: Dobrowolne zrzeczenie się współwłasności samochodu
Współwłasność samochodu a wymiana dowodu rejestracyjnego
Czy musisz wymieniać dowód rejestracyjny po zniesieniu współwłasności? To zależy. Jeżeli zrzekająca się osoba widnieje na pierwszym miejscu, należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli natomiast na drugim, nie musisz wymieniać dokumentu. Urzędnik po prostu wykreśli jego nazwisko z dowodu.
Jeżeli chcesz wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki niemu porównasz oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz najlepszą ofertę.
Można to zrobić poprzez akt darowizny lub umowę kupna-sprzedaży.
Należy podpisać umowę o zrzeszeniu się współwłasności, a następnie przedstawić ją w wydziale komunikacji.
Tak, każdy ze współwłaścicieli może ubezpieczyć pojazd. Nie ma znaczenia, czy zrobi to właściciel główny, czy inna z osób, do których należy samochód.
Tak, wszyscy współwłaściciele pojazdu są wpisani do polisy OC, niezależnie od tego, który z nich jest właścicielem głównym, a kto współwłaścicielem.
Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie osoby. Zgodnie z art. 808 § 1 Kodeksu cywilnego: „Ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. Ubezpieczony może nie być imiennie wskazany w umowie, chyba że jest to konieczne do określenia przedmiotu ubezpieczenia”.
Tak, współwłaściciel samochodu nabywa zniżki. Dzięki temu za każdy rok bezszkodowej jazdy wszyscy właściciele otrzymują zniżki na OC (do momentu osiągnięcia maksymalnego pułapu).
Współwłaściciel samochodu może go ubezpieczyć sam, jeśli posiada upoważnienie pozostałych współwłaścicieli auta.
Tak. Jeśli dojdzie do kolizji z Twojej winy, zniżki traci także współwłaściciel samochodu. Nie ma w tym wypadku znaczenia, który ze współwłaścicieli spowodował szkodę.
Podsumowanie
- Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd ma kilku właścicieli.
- Współwłasność opłaca się młodym kierowcom, którzy płacą niższe składki na ubezpieczenie.
- Można ją ustanowić zawierając umowę kupna-sprzedaży lub podpisując akt darowizny.
- Każdy współwłaściciel musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym.
- Zrzeszenie współwłasności wymaga podpisania obustronnej umowy, którą następnie należy przedstawić w wydziale komunikacji.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!
Z możliwości dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy w tym rozwiązaniu widzą szansę na obniżenie składki OC i budowę historii ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przebiega procedura w urzędzie i ile to kosztuje? Krok po kroku omawiamy formalności, jakie czekają osobę, która chce dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.
W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.