Czy Twoja polisa oferuje ubezpieczenie opon?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-opon

Obawiasz się przebicia opony na drodze, ale nie chciałbyś zgłaszać takiej drobnej szkody z polisy AC, żeby nie tracić zniżek? Dowiedz się, czy ubezpieczenie opon będzie dla Ciebie dobrą inwestycją czy zbędnym wydatkiem.

Jedziesz autostradą i nagle – trach, coś ewidentnie stało się z kołem. Zjeżdżasz na pobocze, aby sprawdzić, czy wszystko z nim w porządku. Patrzysz krytycznym okiem i wyrokujesz: przebita opona. Co w takiej sytuacji? Sprawdzasz najbliższy punkt wulkanizacyjny? A może wyciągasz zapasowe koło z bagażnika i samodzielnie walczysz z lewarkiem? Jest jednak rozwiązanie, które oszczędziłoby wiele nerwów – ubezpieczenie opon.

Jak działa ubezpieczenie opon?

Czy jest obowiązkowe? Nie. Ale czy jest przydatne? Absolutne tak! Zobacz, jak działa.

Ubezpieczenie opon jest to dodatkowe, dobrowolna polisa komunikacyjne typu assistance, która obejmuje wyłącznie uszkodzenia opon. Najczęściej można wykupić ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC, AC lub assistance. Ubezpieczyciel zapewni wymianę koła lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego.

Zbędny wydatek przy Auto Casco? Niekoniecznie…

Możesz pomyśleć, że jest ono zbędne, skoro posiadasz np. ubezpieczenie AC. Jednak nie jest tak do końca. Każdorazowo, gdy zgłaszasz usterkę w ramach auto casco, Twoje zniżki zmniejszają się, a jednocześnie koszt Twojej kolejnej polisy wzrasta. Warto o tym pamiętać, ponieważ pęknięcie opony może spowodować wiele niezależnych od nas czynników np. gwóźdź na drodze czy dziura w asfalcie. Ubezpieczenie opon w takiej sytuacji pokrywa koszty naprawy, a Ty nie tracisz zniżek na AC.

Zastanawiasz się nadal, po co w zasadzie taki dodatkowy wydatek. Przecież to opłacać się musi jedynie kierowcom pojazdów, w których koszt nowego ogumienia przekracza kilka tysięcy złotych. Nic bardziej mylnego! Ubezpieczenie opon może stanowić dodatek do posiadanej polisy OC, o czym nawet nie musisz wiedzieć!

Jeśli chcesz kupić OC, AC lub pakiet obydwóch i zapewnić sobie dodatkową ochronę ogumienia – nic prostszego! Skorzystaj z porównywarki Punkta. Ubezpieczenie opon oferują m.in. PZU, UNIQA czy MTU24.

Przechodzę do porównywarki Punkta!

Uważaj na szczegóły zawarte w OWU!

Sugerując się intuicją, ubezpieczenie opon powinno minimalizować bądź pokrywać koszty, jakie ponieść może kierowca w związku z uszkodzeniem czy kradzieżą ogumienia. Czy tak właśnie jest? Niestety nie zawsze. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze sprawdzić szczegóły zawarte w ogólnych warunkach umowy. Zdarza się, że pomimo zbliżonej ceny za polisę OC i ochronę kół dwie firmy mogą oferować zupełnie różny zakres ochrony.

Ubezpieczenie opon oferowane polskim kierowcom zapewniają najczęściej jedynie wymianę koła na miejscu zdarzenia lub odholowanie pojazdu, jeśli sytuacja uniemożliwia wymianę koła, rzadziej – pokrycie kosztów naprawy w warsztacie.

Czy płacenie dodatkowej składki za ubezpieczenie opon ma sens?

Na pewno tak, jeśli wymiana uszkodzonego koła na drodze stanowi dla Ciebie wyzwanie. Warto pamiętać także, że niewielkie modele aut często nie są wyposażone w tzw. zapas. W sytuacji awaryjnej zostajemy więc skazani na holowanie do najbliższego zakładu wulkanizacji, co może kosztować nas nawet kilkaset złotych.

Dostępne na polskim rynku ubezpieczenia opon są ubezpieczeniami typu assistance, a zatem ich zakres ogranicza się do doraźnej pomocy w przypadku kłopotów z kołem, a nie zapewniają odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z garażu.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Ubezpieczenie opon PZU

Jedno z największych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce oferuje swoim kierowcom ofertę tego typu. Ubezpieczenie PZU Auto Opony jest usługą dodatkową, dedykowaną dla osób kupujących OC lub AC. W ramach pakietu zyskujemy:

 • wymianę koła na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego,
 • holowanie auta do warsztatu i przewóz pasażerów,
 • pokrycie kosztów naprawę,
 • pokrycie kosztów nowej opony w przypadku zniszczenia modelu, którego od daty produkcji nie minęło 3 lata – unikalne rozwiązanie dla ubezpieczenia opon PZU,
 • informację telefoniczną o krajowej sieci zakładów wulkanizacyjnych, sklepach i punktach przechowywania opon.

Ubezpieczenie Auto Assistance Opony zawierane jest na 12 miesięcy, a ochroną mogą być objęte samochody osobowe lub ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t., a także motocykle i przyczepy do 2 t.

Link4 Auto Assitance

Kolejnym popularnym wyborem wśród polskich kierowców jest ubezpieczenie opon od Link4. W tym wypadku możemy je zyskać, decydując się na pakiet Assistance. Do wyboru masz aż 3 rozwiązania: podstawową, Plus i Komfort. W ramach ochrony już w wersji podstawowej TU zapewnia nam wymianę koła. Przyjrzyjmy się dokładniej, co oferuje nam Link4 w przypadku przebicia opony:

 • wymianę koła,
 • holowane do wskazanego miejsca: do 200 km w Polsce w ramach Auto Assistance oraz do 500 km w ramach pakietu Komfort,
 • pomoc techniczną w wyniku awarii, wypadku, uszkodzenia, kradzieży i wandalizmu,
 • świadczenia na terenie Polski i Europy.

Podobnie jak w poprzednim przypadku tutaj także możemy liczyć na wsparcie konsultantów Link4.

Niestety, pakietu nie dokupisz oddzielnie. Usługa dedykowana jest dla osób, które nabywają nową polisę u ubezpieczyciela. Jeśli jednak zdecydowałeś się podpisać umowę w terminie krótszym niż 7 dni, masz jeszcze możliwość dodania pakietu Assistance.


Czytaj także: 


HDI Ubezpieczenie Opon Assistance

Ubezpieczenie HDI również jest dla każdego, kto w razie np. przedziurawienia opony woli skorzystać z szybkiej i profesjonalnej pomocy, niż samodzielnie zmieniać koło. Ceny zaczynają się już od 2 groszy dziennie! Niewiele jak za całoroczną pomoc, czyż nie?

HDI Opony zapewnia:

 • wymianę koła/kół na miejscu zdarzenia lub naprawę z użyciem zestawu naprawczego,
 • holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzenie, w przypadku braku możliwości naprawy na miejscu,
 • telefoniczną pomoc informacyjną o danych teleadresowych: zakładów wulkanizacyjnych, sklepów z oponami, punktów przechowywania opon.

HDI Opony obejmuje samochody osobowe i ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Warto zauważyć, że umowę można zawrzeć bez względu na wiek pojazdu, jeżeli kupujesz ubezpieczenie OC Turbo lub AC+. Warto również pamiętać, że ubezpieczenie opon HDI Assistance działa tylko na terenie Polski, a koszt napraw nie może przekroczyć 150 zł.

Ubezpieczenie opon AXA (a obecnie UNIQA)

Proponowane przez AXA ubezpieczenie opon było dostępne w cenie od 20 zł rocznie, zapewniając swoim klientom szybką pomoc przy wymianie koła na terenie całej Polski, 24/dobę. Jednak od 2020 roku firma połączyła się pod wspólnym szyldem z UNIQA. Nadal jednak możesz je kupić jako suplement do ubezpieczenia OC. Pomimo inflacji i zmian w cenach OC, ubezpieczenie opon nadal zachowało atrakcyjną ofertę – 19 zł/rok. Co zyskujemy, decydując się na taką polisę?

 • Wymianę koła na miejscu zdarzenia 24/7 na terenie całej Polski.
 • Holowanie ubezpieczonego pojazdu do warsztatu, w którym zostanie naprawione uszkodzenie, w przypadku braku możliwości naprawy na miejscu.

Korzystałeś z ubezpieczenia opon Liberty Direct? Firma podobnie jak AXA obecnie funkcjonuje pod szyldem wspólnym szyldem UNIQA. Jeśli chcesz sprawdzić ceny ubezpieczenia dla Twojego samochodu, skorzystaj z linku ⮞ ubezpieczenie OC/AC samochodu

W ramach Assistance czy jako oddzielny element?

Ochronę ogumienia jako oddzielne produkty są dostępne dopiero od kilku lat. Wiele firm oferuje pomoc na drodze w sytuacji złapania „flaka” nie jako osobne ubezpieczenie, ale jako opcję dodatkową w pakietach assistance. Tak jest np. w przypadku Link4, o którym pisaliśmy wcześniej czy Ergo Hestii.

Sprawdź, czy Twój ubezpieczyciel oferuje ubezpieczenie opon!

Pakiet ochrony często sprzedawane są jako suplementy do polisy OC ze względu na długi staż współpracy czy bonus dla kierowcy.  Wiesz, że nie masz pakietu assistance ani ochrony kół? Nic straconego! Dzięki porównywarce ubezpieczeń Punkta możesz w każdej chwili zweryfikować, ile kosztowałoby ubezpieczenie komunikacyjne z ochroną kół. Od ręki!

Kup ubezpieczenie opon taniej!

Pytania i odpowiedzi

Jaką pomoc gwarantuje ubezpieczenie opon?
Gdzie można kupić ubezpieczenie opon?
Ile kosztuje ubezpieczenie opon?
Jakie samochody mogą być objęte ochroną ogumienia?
Na jaki okres zawierana jest umowa na ubezpieczenie ogumienia?
Czy ubezpieczenie opon chroni w przypadku najechania na dziurę w drodze?
Jak zgłosić zdarzenie, aby skorzystać z ubezpieczenia opon?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie opon oferowane przez polskie towarzystwa jest rodzajem ochrony typu assistance – zapewnia doraźną pomoc w awaryjnych sytuacjach.
 2. Ochronę ogumienia oferują m.in. PZU, HDI, UNIQA i Link4.
 3. Standardowy zakres ubezpieczenia opon to wymiana koła na miejscu zdarzenia, holowanie pojazdu do warsztatu i pomoc informacyjna.
 4. W przypadku wykupienia samej polisy na koła, większość TU oferuje wsparcie jedynie na terenie Polski.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
maciej
maciej
6 lat temu

ubezpieczenie opon to super sprawa, w zeszłym roku wykupiłem takie korzystając z promocji [rekalama], a z tego co wiem to w tym roku tez maja tą samą promocję [reklama]

Marek
Marek
5 lat temu

Pani Moniko. Opisując warunki poszczególnych ubezpieczeń warto albo przy WSZYSTKICH pisać, że wariant z ubezpieczeniem opon jest tylko elementem OC albo w ogóle to pominąć bo wprowadza się tylko zamieszanie. Z tekstu można zrozumieć że Gothaer i HDI oferują ubezpieczenie opon osobno a to nieprawda. Pozdr.

Mirek
Mirek
5 lat temu

A jak wygląda sytuacja gdy zdarzenie „złapania gumy” ma miejsce za granicą?
Interesują mnie przede wszystkim Niemcy i Belgia.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Mirek

Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą. Szczegółowo wszystko wyjaśni.

Łucja
Łucja
5 lat temu

Witam, czy jedną składką opłacamy ubezpieczenie całego kompletu opon, czy tylko jednej opony?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Łucja

Co do zasady – kompletu.

sebastian
sebastian
4 lat temu

co w przypadku gdy opona jest uszkodzona i nie można jej naprawić

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  sebastian

To wszystko zależy od tego, w jakim towarzystwie będzie miał Pan zakupione ubezpieczenie opon. Jeżeli opona jest uszkodzona, to ubezpieczyciel może zorganizować i pokryć koszty wymiany koła. Warto spojrzeć w Ogólne Warunki Ubezpieczenie i sprawdzić, co obejmuje takie ubezpieczenie w danym towarzystwie.