Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Aktualizacja:
AdobeStock_481486763_Easy-Resize.com

Polacy chętnie kupują samochody z rynku wtórnego w innych krajach europejskich. Nie można także zapominać o obywatelach Ukrainy, których coraz więcej porusza się swoimi pojazdami po naszych drogach. W jaki sposób wszystkie te osoby mogą ubezpieczyć sprowadzony samochód?

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2021 roku Polacy sprowadzili z zagranicy ponad 756 tys. samochodów używanych o wartości przekraczającej 16 mln zł. To o ponad 7% więcej niż w 2020 roku. Nasi rodacy najczęściej sprowadzali auta z Niemiec, a najpopularniejszą importowaną marką był Volkswagen. Sprowadzając taki samochód do Polski, trzeba pamiętać, żeby przyjechał na lawecie. W innym przypadku trzeba wykupić polisę OC.  

Czy można jeździć samochodem z zagranicy w Polsce?

Zdarza się, że na polskich drogach można zobaczyć samochody jeżdżące na zagranicznych tablicach rejestracyjnych. Nie jest to w żadnym przypadku zabronione. Inaczej nikt nie mógłby do nas przyjeżdżać na przykład na wakacje swoim autem. W ten sposób można poruszać się po drogach nawet 6 miesięcy. Nie dotyczy to jednak samochodu zakupionego za granicą i sprowadzonego do Polski. Ważne, żeby taki pojazd nie jeździł na zagranicznych „blachach” dłużej niż 30 dni.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Po tym terminie samochód z zagranicy musi zostać w Polsce zarejestrowany. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w ciągu tych 30 dni okresu przejściowego taki pojazd musi mieć ważny przegląd techniczny i ubezpieczenie obowiązkowe. Warto zatem już w tym okresie rozejrzeć się za korzystną ofertą OC (polisa krótkoterminowa), w czym pomoże kalkulator OC/AC.

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego na Ukrainie

Jak to wygląda w przypadku Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną i poruszają się swoimi samochodami po polskich drogach? Przepisy nie wprowadziły dla nich odrębnych zasad, jeśli chodzi o czas jeżdżenia na ukraińskich tablicach, więc ich również obowiązuje termin 6 miesięcy. Nie dotyczą ich jednak badania techniczne, które dla polskich właścicieli aut są obowiązkowe. Wystarczy zatem, że obywatel Ukrainy wykupi OC lub Zieloną Kartę i może spokojnie jeździć po polskich drogach. Jeśli natomiast kupi u nas samochód i będzie chciał nim wrócić do ojczyzny, będzie musiał go wyrejestrować w Polsce, do czego potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży. Auto musi też mieć OC, jeśli obywatel Ukrainy chce nim dojechać na granicę i ją przekroczyć.   

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy ubezpieczenie krótkoterminowe wystarczy?

Wspomnieliśmy już o ubezpieczeniu OC krótkoterminowym. Warto napisać więc o nim nieco więcej. Standardowa polisa OC jest zawierana na 12 miesięcy bez względu na to, czy samochód jeździ po drogach, czy stoi w garażu. W niektórych sytuacjach można jednak wykupić tzw. krótkoterminowe OC, które jest ważne przez 30 dni. Taka sytuacja jest możliwa, gdy sprowadzony samochód jest zarejestrowany za granicą i nie ma OC lub Zielonej Karty.

Każda firma ubezpieczeniowa oferuje OC krótkoterminowe, więc znalezienie oferty nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że takie OC nie przedłuża się automatycznie, co ma miejsce w przypadku standardowej polisy OC. Krótkoterminowe OC ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo na czas załatwiania formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu.

Jakie OC dla auta sprowadzonego z zagranicy?

Samochód, który jeździ na zagranicznych numerach rejestracyjnych, również musi mieć ochronę, czyli obowiązkowe OC. Wspomnieliśmy już, że w takim przypadku należy wykupić polisę krótkoterminową na 30 dni (art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK). Trzeba jednak pospieszyć się z załatwieniem formalności, ponieważ krótkoterminowego OC nie można przedłużyć. Kolejna polisa musi być już wykupiona na 12 miesięcy, a więc trzeba zawrzeć standardową umowę ubezpieczenia. Trzeba również przypilnować, żeby między krótkoterminowym OC a standardowym nie było nawet dnia przerwy, bo może to oznaczać karę naliczoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zakup samochodu za granicą – co dalej?

Po zakupie samochodu za granicą trzeba go oczywiście sprowadzić do kraju. Jeśli sprzedawca zdążył już wyrejestrować auto, można je wwieźć do Polski tylko na lawecie. Niestety, nie jest to tanie. Jeśli nie mamy własnej lawety, trzeba ją wynająć i zapłacić nawet 3,5 zł za przejechany kilometr. Jeśli jednak samochód nie został wyrejestrowany zaraz po sprzedaży i ma ważne ubezpieczenie OC, może przyjechać „na kołach” do Polski.

Najlepsze rozwiązanie to zaopatrzenie się w tablice wywozowe, a także wykupienie krótkoterminowego OC. To pozwoli swobodnie poruszać się sprowadzonym samochodem na terenie Polski do czasu jego rejestracji w naszym kraju. Tablice tymczasowe można załatwić jeszcze za granicą albo już w Polsce. Trzeba jednak zwrócić uwagę, przez ile czasu są ważne (niektóre tylko 5-10 dni).

Podsumowanie

Warto jak najszybciej załatwić wszystkie formalności związane z zarejestrowaniem sprowadzonego z zagranicy samochodu, żeby móc go swobodnie używać. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest możliwe sprowadzenie takiego pojazdu na kołach, a wtedy trzeba wliczyć w koszty również transport lawetą.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments