Logo punkta

27 listopada 2019

Karencja: co to jest i dlaczego jest stosowana?

Ubezpieczyciele stosują w umowach okres karencji, czyli czasu, w którym nie odpowiadają za szkody określone w umowie. Robią tak aby uniknąć strat na skutek oszustwa – ubezpieczony mógłby próbować wyłudzić pieniądze za szkodę już powstałą. Na czym dokładnie polega karencja i co warto o niej wiedzie?

Czym jest karencja ubezpieczeniowa?

Polisa ubezpieczeniowa to gwarancja, że w trudnej sytuacji ubezpieczony nie zostanie sam. Jeśli kupuje mieszkanie, to ubezpiecza je na wypadek kradzieży, pożaru i innych szkód. Jeśli kupuje samochód, ubezpiecza je w zakresie obowiązkowym (OC), ale także od kradzieży i uszkodzeń (AC). Kiedy wyjeżdża za granicę, wykupuje ubezpieczenie turystyczne, aby z niego opłacić konieczne koszty leczenia czy straty bagażu. Warto mieć również OC w życiu prywatnym, bardzo przydatne, kiedy np. ktoś złamie nogę na nieodśnieżonym chodniku przed naszym domem lub ukochany urwis rozbije szybę w oknie sąsiada. Często wykupujemy ubezpieczenie zdrowotne na wypadek ciężkiej choroby.

SPRAWDŹ: Nietypowe ubezpieczenia Polaków - rozszerzenia polisy NNW

Jak karencja działa na niekorzyść ubezpieczonego?

Karencja w ubezpieczeniu działa przeciwko nam wtedy, gdy nie bierzemy jej pod uwagę i czekamy z wykupieniem polisy na ostatnią chwilę. Koniecznie należy sprawdzić, jaki jest obowiązujący okres karencji. 

Wyobraźmy sobie, że nasza polisa zaczyna działać 48 godzin po wykupieniu.

Jeśli kupiliśmy ubezpieczenie turystyczne dopiero w drodze na lotnisko, a zaraz pierwszego dnia urlopu stracimy bagaż, bądź ulegniemy wypadkowi zaraz po przyjeździe, będziemy mieć poważny problem. Korzystając z ofert last minute zawsze należy uważnie zapoznać się z OWU i wybrać ubezpieczyciela, u którego okres karencji jest jak najkrótszy.

Ubezpieczenie zdrowotne: okres karencji

Okres karencji TU wprowadziły, aby zabezpieczyć własny interes. Ofiara wypadku mogłaby zataić informacje o stanie zdrowia i wykupić polisę, a kilka dni później zgłosić się na drogie konsultacje i zabiegi. Dlatego karencja w ubezpieczeniach zdrowotnych wynosi kilka miesięcy, a nawet rok. Podobnie aby ubezpieczyć się na wypadek komplikacji ciążowych, należy wykupić ubezpieczenie przed zajściem w ciążę – i to nawet rok wcześniej.

Okresy karencji ubezpieczeniowych są różne. Okres karencji może zależeć od wieku osoby ubezpieczonej oraz stanu zdrowia.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd

Ubezpieczenie na życie: okres karencji

W ubezpieczeniach na życie także obowiązuje co najmniej kilkumiesięczna karencja. Trzy, sześć, osiem miesięcy – to norma.  Wszak ktoś poważnie chory, świadom swojej choroby, mógłby ubezpieczyć się i kilka dni później chcieć skorzystać z polisy. Oznaczałoby to straty dla ubezpieczyciela. Każda polisa musi się opłacać nie tylko ubezpieczonemu, ale – może nawet przede wszystkim - zakładowi ubezpieczeń. 

Ubezpieczenie majątkowe: okres karencji

Karencja w ubezpieczeniach domów i mieszkań obejmuje szczególnie przypadek powodzi. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której dopiero alarmujące stany wód mobilizują ludzi do wykupienia polisy majątkowej. Zwykle karencja wynosi 30 dni, ale nie dotyczy sytuacji, w której kontynuujemy ubezpieczenie.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że istnieje coś takiego jak karencja w ubezpieczeniach, zatem nasza polisa nie zacznie obowiązywać w momencie podpisania umowy. Zakupu polisy nie można odkładać na ostatnią chwilę.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram