Ubezpieczenie domu lub mieszkania w Generali ? Wady i zalety - sprawdź to!

Aktualizacja:
generali ubezpieczenie mieszkania

Pod koniec października 2017 roku, Generali zaprezentowało zaktualizowaną wersję Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Domów, Mieszkań oraz Odpowiedzialności w Życiu Prywatnym - Generali, z myślą o domu. Nad jakimi zdarzeniami ubezpieczyciel roztacza opiekę i na jakie świadczenia możemy liczyć? W jakich sytuacjach polisa mieszkaniowa nie do końca spełni swoją rolę? Sprawdzamy to!

Mieszkanie to miejsce, w którym spędzamy większość czasu. Przystań pozytywnie nastrajająca z rana i azyl dający ukojenie po ciężkim dniu. Jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. „Transakcja” ta, aby była pomyślna, musi być wymienna – w naszej gestii leży ochrona tego miejsca. W tym ma nam pomóc ubezpieczenie nieruchomości.

Generali, z myślą o domu: co możesz ubezpieczyć?

Ubezpieczenie Generali, z myślą o domu to oferta ubezpieczeniowa, którą możemy objąć nie tylko wykończone nieruchomości, ale także te znajdujące się w budowie. Polisa może objąć także ruchomości domowe, takie jak meble, sprzęt audiowizualny czy turystyczny, przedmioty wartościowe, a także rzeczy osobiste poza miejscem zamieszkania.

W ramach polisy Generali, możemy ubezpieczyć dom czy mieszkanie w dwóch opcjach do wyboru:

 • ubezpieczenie od ryzyk nazwanych,
 • ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (all risks).

Ochrona wybiórcza czy całościowa: jaki wariant wybrać?

Decydując się na konkretny wariant ubezpieczenia, warto zwrócić szczególną uwagę na wykaz ryzyk objętych polisą. Niech nas nie zmyli pojęcie „all risks” – to wcale nie oznacza, że jesteśmy chronieni przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami. Opcja ta zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń, które ujęte zostały w OWU.

Ubezpieczenie od ryzyk nazwanych, w najbardziej podstawowej wersji, obejmuje jedynie takie zdarzenia jak pożar, wybuch czy uderzenie pioruna, a także wandalizm. Dopiero za opłaceniem dodatkowej składki jesteśmy chronieni przed szkodami powstałymi w wyniku silnego wiatru, śniegu czy zalania.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie domu – jak czytać OWU? 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Z kolei pojęcie ubezpieczenia od wszystkich ryzyk może okazać się bardzo mylne. Jeśli chcemy zabezpieczyć się przed powodzią czy kradzieżą – tych zagrożeń polisa nie obejmuje – musimy opłacić dodatkowe składki

UWAGA:

 Generali prowadzi statystykę zdarzeń szkodowych z podziałem na strefy, gdzie może odmówić ubezpieczenia przed powodzią strefom najbardziej zagrożonym. Ponadto ubezpieczenie od powodzi nie obejmuje pomieszczeń i ruchomości znajdujących się na parterze budynku.

Ubezpieczenie mieszkania Generali: o tym warto wiedzieć!

Czynnikiem wyróżniającym ubezpieczenie Generali, z myślą o domu jest objęcie ochroną zdarzeń powstałych w wyniku rażącego niedbalstwa. Co to oznacza w praktyce? Jeśli w przypadku niezamierzonego działania, zostawisz włączone żelazko i wybuchnie pożar, albo nie zakręcisz kurków z wodą i zaleje ci mieszkanie, możesz liczyć na wypłatę świadczenia przez ubezpieczyciela.

Podstawowa wersja ubezpieczenia Generali, z myślą o domu oferuje szeroki zakres usług assistance. W ich skład wchodzi między innymi assistance techniczny, assistance RTV/AGD, czy assistance medyczny. Ciekawym wariantem ubezpieczenia jest assistance concierge. W ramach tej usługi możesz liczyć na pomoc w zorganizowaniu opieki do dzieci, wynajęcia samochodu czy znalezienie pomocy domowej. Ponadto, w ramach usługi concierge, ubezpieczyciel może pośredniczyć w rezerwacji biletów na koncert, organizacji wypoczynku poczynając od zabukowania biletów po rezerwację hotelu, czy nawet dostawy pod wskazany adres kwiatów, leków czy zakupów.

Wyłączenia odpowiedzialności: za co nie dostaniesz odszkodowania?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, możesz mieć wrażenie, że jesteś chronieni przed większością możliwych zagrożeń. Tymczasem, nawet jeśli powstałe szkody są  wynikiem zdarzeń objętych ubezpieczeniem, Generali może odmówić wypłaty świadczenia. Może się tak zdarzyć w momencie, kiedy wszelkiego rodzaju naprawy przeprowadzisz na własną rękę i dopiero po fakcie zgłosisz ten fakt ubezpieczycielowi. Generali nie zwraca kosztów samodzielnie poniesionych przez osoby ubezpieczone. Aby mieć pewność, w jakich sytuacjach polisa ubezpieczeniowa zadziała, przed podjęciem decyzji, dokładnie zapoznaj się z wykazem zdarzeń ujętych w OWU.

Polisa Generali, z myślą o domu: plusy i minusy

ZALETY:

 • szeroki zakres świadczeń w ramach ubezpieczenia assistance,
 • ubezpieczenie OC obejmuje także użytkowanie pomieszczeń podczas wyjazdów turystycznych do 30 dni oraz nieruchomości użytkowane na podstawie umowy najmu,
 • przejście z ochrony ubezpieczeniowej pomiędzy budową a użytkowaniem odbywa się bez konieczności zmiany polisy,
 • uproszczone procedury np. w przypadku pożaru – nie jest wymagany pełny protokół przeglądu kominiarskiego.

WADY:

 • w przypadku sumy ubezpieczenia mienia od kradzieży z włamaniem, wyższej lub równej 200 tys. zł, mieszkanie znajdujące się na parterze musi być dodatkowo wyposażone w alarm,
 • warunkiem ubezpieczenia przedmiotów wartościowych jest sporządzenie ich dokładnego wykazu wraz z wyceną rzeczoznawcy, a w przypadku biżuterii – okazanie dowodu zakupu,
 • podstawowa wersja polisy od tzw. „ryzyk nazwanych” nie obejmuje szkód  powstałych w wyniku naturalnych zdarzeń, takich jak: silny wiatr, trzęsienie ziemi, śnieg czy deszcz; możliwe jest to tylko za opłaceniem dodatkowej składki,
 • żaden z dostępnych wariantów nie obejmuje ryzyk związanych z powodzią; możliwe jest to tylko za opłaceniem dodatkowej składki.

Podsumowanie

  1. Generali oferuje ubezpieczenie nieruchomości w dwóch warianatch: „od zdarzeń nazwanych” oraz „od wszystkich zdarzeń”.
  2. Przed wyborem ubezpieczenia zapoznaj się z wykazem zdarzeń objętych ochroną - „all risks” nie oznacza ochrony "od wszystkiego", ale od zdarzeń ujętych w OWU.
  3. Rozszerzenie polisy o zagrożenie powodzi nie obejmuje pomieszczeń przynależnych (piwnica, garaż) znajdujących się na parterze budynku.
  4. Polisa Generali, z myślą o domu obejmuje szkody wyrządzone na skutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments