Ubezpieczenie samochodu: co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Opublikowano: 14.02.2020

Ubezpieczenia auta – tego nie uniknie żaden kierowca. Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta? Bez czego nie uda nam się wykupić polisy? Najważniejsze to pamiętać o dokumentach właściciela pojazdu.Ta informacja staje się kluczowa w momencie, gdy posiadaczy samochodu jest kilku. Niezbędne będzie: prawo jazdy kierowcy, dowód rejestracyjny, aktualna polisa na kończący się na rok ubezpieczeniowy. 

Właściciel pojazdu będzie również zobowiązany do wskazania konkretnej liczby lat, przez które jeździł bez wyrządzenia szkody po polskich drogach. Dzięki wszystkim wymienionym powyżej informacjom można, korzystając z porównywarki cenowej w internecie, zapoznać się z szerokim wachlarzem ofert, które zaproponują zakłady ubezpieczeniowe w naszym kraju. Naturalnie, nie wszystkie dane jesteśmy zobowiązani uzupełnić, musimy jednak liczyć się z tym, że otrzymamy wtedy oferty, które nie będą spersonalizowane.

Ubezpieczenie samochodu: dokumenty

Jeżeli zdecydujemy się na ubezpieczeniu samochodu musimy mieć wszystkie dokumenty potrzebne do ubezpieczenia auta. Jakie dokumenty do ubezpieczenia auta są niezbędne? Są to między innymi: numery PESEL wszystkich kierowców, imiona i nazwiska, dane kontaktowe, wszystkie niezbędne informacje dotyczące samochodu np. model i  rodzaj zabezpieczeń. 

SPRAWDŹ: Wartość samochodu do ubezpieczenia a cena OC – jaka jest zależność?

Każdy ubezpieczający powinien pamiętać również, że wykupując polisę musi wskazać wszystkie osoby, które będą prowadziły pojazd. Przy wycenie rocznej polisy OC zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę doświadczenie, wiek oraz historię prowadzenia pojazdów wszystkich kierowców! Jest to niezwykle istotne dlatego, że ubezpieczyciela różnie wyceniają stawki opłat dla doświadczonych i niedoświadczonych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej młodzi kierowcy zapłacą o wiele więcej niż ci, którzy mają wiele lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. 

Zakłady ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę miejsce zamieszkania prowadzącego pojazd, sposób zabezpieczenia pojazdu przed potencjalnymi złodziejami, a także miejsce parkowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, czy poruszamy się pojazdem w dużych ośrodkach miejskich, czy też jeździmy najczęściej po małych miejscowościach i wsiach.  

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Na podstawie powyższych czynników ustalane są stawki, które jesteśmy zobowiązani zapłacić za 12 miesięcy ubezpieczenia OC. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel samochodu uzupełniając dane niezbędne zakładowi ubezpieczeń, nie przekłamywał informacji, to jest wskazał wszystkich prowadzących auto czy też prawidłowo określił lata bezszkodowej jazdy. 

Pamiętajmy, że towarzystwa ubezpieczeniowe weryfikują pozyskane informacje, jeśli jednak zdarzy się tak, że kłamstwo osoby uzupełniającej wniosek nie wyjdzie na jaw od razu, a na przykład przy wypadku lub kolizji, to ubezpieczyciel ma prawo zwrócić się do właściciela pojazdu przeliczeniem wysokości składki i z żądaniem zapłaty różnicy. Takie działanie firm sprzedających polisy nie jest nietypowe. Fachowo nazywa się ono rekalkulacją składki. W przypadku tak zwanych polis dobrowolnych, czyli nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, towarzystwo ubezpieczeniowe może zastosować o wiele bardziej surowe rozwiązania. Ubezpieczyciel może obniżyć kwotę, którą powinien zapłacić za szkodę albo też całkowicie odmówić wypłaty rekompensaty właścicielowi pojazdu. Wszystkie niezbędne informacje kierowca zawsze może znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załączonych do każdej polisy ubezpieczeniowej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...