Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli. Co trzeba wiedzieć?

Aktualizacja:
wspolwlasnosc-samochodu

Zniżki na ubezpieczenia rosną razem z czasem bezwypadkowej jazdy. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca, tym niższe składki płaci. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie skorzystają tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.

Kiedy warto ustalić współwłasność samochodu? 

Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd należy formalnie do więcej niż jednej osoby. Rozwiązanie to opłaca się szczególnie młodym kierowcom, którzy łatwo oszczędzają na składkach. Zniżki jednej osoby (np. bardziej doświadczonego kierowcy) przechodzą wtedy na cały pojazd, dzięki czemu nawet osoba o krótkiej (lub braku) historii ubezpieczeniowej płaci mniej. Co więcej, nie trzeba ustalać podziału własności – dla ubezpieczyciela nie ma znaczenia, kto ma większy udział w zniżkach. Nie ma również znaczenia, jaki jest (albo czy w ogóle występuje) stopień pokrewieństwa między współwłaścicielami samochodu.

Jak to wygląda w praktyce i jak może obniżyć stawkę za ubezpieczenie? Po pierwsze, młody kierowca zostanie po latach doceniony indywidualnie za bezszkodową jazdę pojazdem o statusie współwłasności. Po drugie, ubezpieczyciel przy ustalaniu składki weźmie pod uwagę bezszkodową jazdę obu kierowców. Składka będzie więc wyższa niż u pierwszego z współwłaścicieli, ale nie tak drastycznie wysoka, jak gdyby liczono ją dla samego świeżo upieczonego kierowcy. Konkretne liczby warto porównać u różnych ubezpieczycieli.

Darmowy kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Współwłasność samochodu: wady

Rozwiązanie to ma oczywiście swoje minusy. Jeśli dojdzie do wypadku z winy prowadzącego, zniżki przepadają obu współwłaścicielom auta. Może więc zdarzyć się tak, że bardziej doświadczony kierowca, który od lat nie miał nawet stłuczki, straci zniżki przez mniej doświadczonego współwłaściciela. Chyba że auto miało wykupione ubezpieczenie z gwarancją ochrony zniżek <- więcej dowiesz się o tym na stronie Akademii Punkty. Trzeba też wiedzieć, że na ewentualną sprzedaż muszą wyrazić zgodę wszyscy współwłaściciele samochodu. Są oni również zobowiązani do płacenia podatku za pojazd. Co więcej, każda zmiana (dodanie albo zniesienie współwłasności samochodu) musi zostać wpisana do dowodu rejestracyjnego.

Zgłoszenie młodego współużytkownika samochodu

Musisz poinformować ubezpieczyciela o każdym nowym użytkowniku auta, nawet jeśli nie zawierasz umowy o współwłasności. Jeśli więc Twoje dziecko zdało egzamin na prawo jazdy i chcesz, by regularnie korzystało z Twojego samochodu, zgłoś to firmie ubezpieczeniowej. Niestety w tym przypadku licz się z podwyższeniem składki ubezpieczenia. Co jeśli nie dopełnisz tego obowiązku? Firma ubezpieczeniowa nie może Ci odmówić wypłaty, ale jeśli dojdzie do szkody i tak zrekalkuluje składkę. A co w przypadku polisy AC? Tu sytuacja zależna jest od zapisów w umowie ubezpieczeniowej. Może być tak, że otrzymasz odszkodowanie, ale kwocie mniejszej niż należna.

Znajdź najtańsze OC/AC na rynku

Ustanowienie współwłasności samochodu w 3 krokach

  1. Najpierw auto musi zyskać drugiego właściciela. Masz na to 2 sposoby: sprzedaż lub darowizna współwłasności samochodu. Uwaga: zarówno na jednej, jak i drugiej umowie musi znaleźć się informacja, jaka część auta będzie należała do nowego właściciela.
  2. Jeśli współwłaściciel nie należy do Twojej najbliższej rodziny, musisz zapłacić podatek od darowizny w wysokości 2% nabywanej części samochodu. Mowa o druku PCC-3, który składasz w urzędzie skarbowym.
  3. Ostatni krok to zmiana w dowodzie rejestracyjnym. Załatwisz to w wydziale komunikacji. Będziesz potrzebować umowy kupna-sprzedaży albo darowizny, dokumentu OC, karty pojazdy, dowodu rejestracyjnego oraz dowodów osobistych wszystkich współwłaścicieli.

Dowiedz się więcej o podatku PCC

Zniesienie współwłasności samochodu

Współwłasność samochodu jest jak najbardziej zbywalna, a formalności prostsze, niż mogłyby Ci się wydawać. Na początek potrzebujesz umowy o zrzeszeniu się współwłasności (będzie niezbędna np. jeśli jeden ze współwłaścicieli samochodu zmarł). Umowa musi zawierać dane osobowe współwłaściciela, wysokość udziałów i wartość darowizny. Następnie wypełnij wniosek o wykreślenie danej osoby z dowodu rejestracyjnego (gotowy wzór wniosku znajdziesz bez problemu na stronach wydziałów komunikacyjnych). Na koniec udaj się do urzędu, złóż dokumenty i zapłać podatek (niestety tylko zniesienie współwłasności między członkami najbliższej rodziny jest zwolnione z opłat). A jeśli chcesz sprzedać auto i zgadza się na to każda ze stron, nie ma konieczności znoszenia współwłasności. Wystarczy, że na umowie kupna/sprzedaży samochodu podpiszą się wszystkie osoby widniejące jako właściciele danego pojazdu.

Współwłasność samochodu a wymiana dowodu rejestracyjnego

Czy musisz wymieniać dowód rejestracyjny po zniesieniu współwłasności? To zależy. Jeżeli zrzekająca się osoba widnieje na pierwszym miejscu, należy złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. Jeśli natomiast na drugim, nie musisz wymieniać dokumentu. Urzędnik po prostu wykreśli jego nazwisko z dowodu.

Jak ustanowić współwłasność samochodu?
Jak pozbyć się współwłasności samochodu?

Podsumowanie

  1. Współwłasność samochodu oznacza, że pojazd ma kilku właścicieli.
  2. Współwłasność opłaca się młodym kierowcom, którzy płacą niższe składki na ubezpieczenie.
  3. Można ją ustanowić zawierając umowę kupna-sprzedaży lub podpisując akt darowizny.
  4. Każdy współwłaściciel musi być wpisany w dowodzie rejestracyjnym.
  5. Zrzeszenie współwłasności wymaga podpisania obustronnej umowy, którą następnie należy przedstawić w wydziale komunikacji.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Adi810505
Adi810505
2 lat temu

Witam mam pytanie ,jest dwoch wlascicieli auta ,a jeden zlecil mi przebicie opon w aucie,czy poniose konsekwencje?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Adi810505

Dzień dobry,

Przebicie opon może zostać uznane za zniszczenie mienia, które jest czynem zabronionym, natomiast nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć Panu, czy poniesie Pan konsekwencje takiego czynu.