Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Aktualizacja:
zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu-wzor

Sprzedałem auto, co dalej? Wiele osób z nas staje przed trudnym dylematem, jakim jest wypełnienie wszystkich formalności już po dokonaniu transakcji. Kupujący już cieszy się z nowego nabytku, a my zastanawiamy się, do jakiego urzędu udać się w pierwszej kolejności. Punkta spieszy z pomocą i odpowiedzią, na to, co zrobić po sprzedaży auta!

Zacznijmy od najważniejszego – czy trzeba zgłosić sprzedaż auta? Tak! Każdy sprzedający jest zobligowany do dokonania odpowiedniej opłaty w urzędzie skarbowym oraz zawiadomieniu odpowiednich instytucji. W naszym artykule opisujemy, jak złożyć wniosek o zbycie pojazdu. Czy musisz dostarczyć go osobiście, a może wystarczy przesłać go pocztą lub przez internet? Eksperci Punkty przygotowali szereg porad oraz odpowiadają na najczęściej zadawane przez Was pytania. Przeczytaj, a dowiesz się szybko, co zrobić po sprzedaży auta.

Gdzie zgłosić sprzedaż auta? Jakie instytucje muszę powiadomić?

Jeśli sprzedajesz samochód, musisz po przeniesieniu własności pojazdu powiadomić o tym 2 instytucje:

Wynika to z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Na powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu masz 14 dni. W zawiadomieniu składanym ubezpieczycielowi powinny się znaleźć dane Twoje oraz dane nabywcy: imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, a wypadku osób prawnych adres siedziby i numeru REGON.

 • Wydział Komunikacji – przydzielony zgodnie z miejscem zamieszkania sprzedającego

Powinieneś powiadomić o sprzedaży samochodu wydział komunikacji we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Taki obowiązek wynika z ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Art. 78 ust. 2 pkt 1). Ustawa określa też termin, w jakim powinieneś to uczynić. Na złożenie zawiadomienia o sprzedaży pojazdu masz 30 dni. Należy to zrobić w urzędzie, w którym miałeś zarejestrowany samochód. Niedopełnienie tego terminu wiąże się z karą za nieprzerejestrowanie auta w wysokości od 200 do 1000 zł.

Pobierz wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu

Czy zgłoszenie sprzedaży auta oznacza wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży?

Choć zawiadomienie o zbyciu pojazdu nie jest równoznaczne z wyrejestrowaniem samochodu, nie musisz załatwiać tych dwóch spraw jednocześnie. Wystarczy wypełniony i złożony wniosek o zbyciu, a drugi z nich nie będzie potrzebny. Dlaczego?

Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu składa się tylko w przypadkach ściśle określonych przez ustawodawcę, a w przypadku sprzedaży auta w Polsce nie jest to w ogóle konieczne. Wynika to z konieczności zarejestrowania auta przez nowego właściciela. Nawet jeśli samodzielnie tego nie zrobisz, stanie się to automatycznie przy ponownym wprowadzeniu do ewidencji przez kolejnego właściciela.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Nie przepłacaj, znajdź najtańsze OC na rynku

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – druk. Jakie dokumenty dołączyć?

Oczywiście powinieneś wypełnić stosowny formularz, który możesz pobrać z naszej strony. Do zawiadomienia o sprzedaży auta należy dołączyć (do wglądu) oryginał umowy kupna-sprzedaży. Nie zapomnij również wziąć ze sobą dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego Twoją tożsamość.

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wydział komunikacji – DRUK PDF

Jeżeli nie byłeś jedynym właścicielem, zawiadomienie o zbyciu pojazdu powinno być podpisane przez wszystkich. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku, gdy samochód należy do firmy, czyli osoby prawnej. W takim przypadku należy przedłożyć urzędowi aktualny wypis z Krajowego Rejestru Sądowego. Sprawy związane z wnioskiem możesz załatwić jedynie wtedy, gdy zgodnie z KRS jesteś do tego upoważniony.

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Informacja o zbyciu pojazdu – krok po kroku

 1. Pobierz z naszej strony, wydrukuj i wypełnij wniosek: zbycie pojazdu – druk (druki dostępne są też w urzędach). Dopilnuj, aby wniosek został podpisany przez wszystkich dotychczasowych współwłaścicieli auta.
 2. Dołącz do wypełnionego zawiadomienia wymagane dokumenty – przede wszystkim umowę sprzedaży.
 3. Idź do urzędu, w którym pojazd jest zarejestrowany.
 4. Zabierz ze sobą dokument tożsamości. Jeżeli nie tylko Ty jesteś właścicielem pojazdu, wtedy wymagana jest obecność wszystkich współwłaścicieli lub ich pełnomocnictwa.
 5. Złóż wniosek wraz z załącznikami (możesz wysłać je również pocztą).
 6. Otrzymasz potwierdzenie przyjęcia dokumentów.
 7. Poinformuj ubezpieczyciela o sprzedaży auta.

Zgłoszenie sprzedaży samochodu – kto może je złożyć za Ciebie?

Nie musisz załatwiać tej sprawy osobiście, ale wtedy konieczne jest napisanie pełnomocnictwa i dołączenie go do zebranych dokumentów oraz wniesienie 17 złotych opłaty skarbowej, jeżeli pełnomocnik nie należy do Twojej najbliższej rodziny. Nie obowiązuje ona: małżonków, rodziców, dzieci, rodzeństwa, dziadków oraz wnuków. Istnieje też możliwość przesłania pocztą zawiadomienia o sprzedaży auta. Pamiętaj wtedy o dołączeniu do przesyłki kopii dokumentu tożsamości.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy mogę wypełnić wniosek o zbyciu pojazdu przez internet?

Tak, strona gov.pl umożliwia przesłanie zawiadomienia o zbyciu pojazdu za pośrednictwem internetu. Musisz przygotować skany dokumentów potwierdzających sprzedaż lub darowiznę auta. Potrzebne będą także dane nowego właściciela. Następnie należy zalogować się za pośrednictwem profilu zaufanego i złożyć wniosek.

Konsekwencje niezłożonego zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Ustawodawca nakłada na Ciebie obowiązek złożenia zawiadomienia i jasno określa kary wynikające z niedopełnienia tego obowiązku. Od 1 stycznia 2020 roku każdy posiadacz auta jest zobligowany do złożenia odpowiedniego wniosku o zbyciu pojazdu lub podlega on karze. Za niezłożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu grozi kara pieniężna od 200 do 1 000 zł (art. 140mb ust. 1. i 2. Ustawy prawo o ruchu drogowym).

Od 1 lipca 2021 roku w związku ze stanem zagrożenia epidemiologicznego czas ten wydłużono do 60 dni. Okres ten będzie obowiązywać do momentu trwania stanu zagrożenia lub stanu epidemiologicznego.

Prawdziwe problemy mogą dopiero się zacząć…

Warto o tym pamiętać także z innego problemu. Prawdziwe problemy mogą się zacząć w momencie, gdy auto zostanie użyte do popełnienia przestępstwa, a kupujący nie zdąży go przerejestrować na siebie. Będziesz wtedy nadal figurował w dokumentach urzędowych jako właściciel pojazdu i pierwsze podejrzenia padną na Ciebie.

Gdy natomiast nie dopełnisz swoich obowiązków wobec ubezpieczyciela, ponosisz wraz z nabywcą solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki za ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciel w takim wypadku może zażądać od Ciebie zaległej składki, co bywa bardzo dotkliwe. Narzędzia do wyegzekwowania zaległości są bardzo skuteczne. Dlatego w przypadku zbywania pojazdu, powinieneś zastosować zasadę ograniczonego zaufania wobec osoby kupującej auto.

Najlepszym sposobem jest informacja o sprzedaży samochodu, która jest bezpłatna. Gdy poinformujesz zakład ubezpieczeń, możesz uzyskać zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczeń dobrowolnych, takich jak AC czy NNW.

CZYTAJ TAKŻE:

Wasze pytania: 

<rudzielec001>: 2 miesiące temu mój mąż sprzedał samochód. W dniu, gdy miało do tej transakcji dojść, sporządziłam dwie kopie umowy, zostawiając puste miejsca do wpisania danych i poszłam do pracy. Wiem już teraz, że faceci są gorsi niż dzieci, że trzeba takiego wziąć za rękę i wszystko pokazać. Gdy wróciłam do domu, mój dumny mąż pokazał mi umowę i wtedy zagotowałam się od środka! Okazało się, że na umowie jest tylko seria i numer dowodu osobistego kupującego oraz jego podpis, żadnych danych kontaktowych ani adresu, po prostu nic!

Chcemy teraz wyrejestrować auto, ale bez adresu kupującego podobno się nie da! Nabywca kupił od nas auto za granicą, tydzień później pojechał nim do Polski i zrobił sobie rajd po stacjach benzynowych, tankując i nie płacąc! Wszystko poszło na konto męża, ale ten problem z policją jest już na szczęście rozwiązany. W wydziale komunikacji nie przyjęli zawiadomienia o sprzedaży, bo podobno bez adresu kupującego nie da się tego załatwić. Czy ktoś był w podobnej sytuacji i wie, jak ten problem rozwiązać? Nie mamy z nabywcą żadnego kontaktu, ale wiemy na pewno, że nie zarejestrował auta na siebie.

Odpowiedź: Gdy nabywca zarejestruje auto na siebie, problem się rozwiąże. Gorzej, jeśli nie zarejestruje i w dalszym ciągu będzie wykorzystywał pojazd do popełniania przestępstw – wtedy poprzedni właściciel, czyli Pani mąż może mieć kolejne problemy. Pozostaje tylko skontaktować się jakoś z nabywcą i uzupełnić dane na umowie.

<lukas19967>: Główny właściciel nie żyje a pojazd został sprzedany przed jego śmiercią. Nie zdążył zawiadomić o zbyciu. Co teraz mam zrobić?

Odpowiedź: Należy powiadomić urząd i ubezpieczyciela, informując o zgonie właściciela i udostępnić do wglądu akt zgonu.

<asston>: Po zbyciu pojazdu ubezpieczyciel chce, żebym mu podał dane nabywcy. Czy słusznie?

Odpowiedź: Tak, powinieneś podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL nabywcy.

Pytania i odpowiedzi

Gdzie zgłosić sprzedaż auta?
Jak zgłosić zbycie pojazdu?
Czy trzeba zgłaszać zbycie pojazdu?

Podsumowanie

 1. Sprzedaż pojazdu nie wymaga jego wyrejestrowania. Złóż jedynie w wydziale komunikacji zawiadomienie o zbyciu pojazdu w ciągu 30 dni od podpisania umowy sprzedaży.
 2. Składając wniosek, miej przy sobie umowę kupna-sprzedaży oraz dowód tożsamości.
 3. W ciągu 14 dni od zbycia pojazdu należy powiadomić o tym ubezpieczyciela i podać mu dane nabywcy.
 4. Powiadomienie urzędu o zbyciu pojazdu pozwoli Ci uniknąć kłopotów, gdyby nabywca wykorzystał pojazd do popełnienia przestępstwa.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
243 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Arek
Arek
6 lat temu

„Nie zapomnij również wziąć ze sobą dowodu osobistego lub paszportu potwierdzającego adres Twojego zameldowania”

Obecnie żaden z tych dokumentów nie potwierdza adresu zameldowania. Dowód osobisty lub paszport zabiera się w celu potwierdzenia tożsamości, a nie adresu.

Dominika Grabek
Dominika Grabek
6 lat temu
Reply to  Arek

Dziękujemy za trafną uwagę. Poprawiliśmy tekst.

jacek
jacek
5 lat temu

Ale po co zgłoszenia sprzedaży auta potrzebny jest dowód i osobiste fatygowanie się. Nie ma to żadnego skutku. Nikt nie wydaje żadnych decyzji. Wysyłam pocztą za potwierdzeniem odbioru kserokopie umowy i cześć..

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  jacek

Witam. Zgadza się, ta informacja także znajduje się w artykule.

Bogdan
Bogdan
5 lat temu
Reply to  Arek

Mam pytanie jak sprzedałem auto i chcę zawiadomic o tym wydział czy nie będę miał problemu jak widnieje w biku czyli mam mały dług.

aaa
aaa
6 lat temu

a jak ma sie w aucie super sprawny silnik skrzynie itd. Jest sie właścicielem od nowości a ktoś zdemolował auto np. ”UCZYNNY SĄSIAD”. Co zrobić żeby nie płacić OC za pozostawienie auta na części zapasowe dla siebie? P.S. chodzi mi o pełen legal bez kombinatorstwa.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  aaa

Witam,

Można zdemontować potrzebne części, a resztę auta (ramę) zezłomować. W takiej sytuacji trzeba jednak się liczyć z koniecznością dopłaty za brakującą masą pojazdu. Proszę także pamiętać, że nie wszystkie elementy można samodzielnie wymontowywać, a za ich wymontowanie może grozić kara finansowa.

Monika
Monika
6 lat temu

Mój mąż sprzedał samochód 9 miesiecy temu a nie wyrejestrował bo zapomniał co teraz da sie go jeszcze wyrejestrować??

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Monika

Po sprzedaży pojazdu należy w Wydziale Komunikacji złożyć druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu – nie jest to równoznaczne w wyrejestrowaniem pojazdu.
Można to zrobić także po upływie 9-ciu miesięcy.

Karol
Karol
6 lat temu

Zezłomowałem pojazd, ale nie wyrejestrowałem go, ma ważne oc, mogę go nadal wyrejestrować po 4 miesiącach bez konsekwencji?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Karol

Witam,

najpierw należy złożyć wniosek w wydziale komunikacji o wyrejestrowanie pojazdu. Po wyrejestrowaniu pojazdu należy skontaktować się z TU i poinformować o demontażu. Polisa zostanie rozwiązana z dniem kasacji pojazdu.

Pozdrawiam

Wiola
Wiola
6 lat temu

Witam,
Sprzedałam samochód ponad dwa lata temu. Wyrejestrowałam go w urzędzie oraz powiadomiłam OC. Dzisiaj przyszedł kolejny właściciel prosząc o oryginał umowy kupna/sprzedaży który sporządziłam ponieważ nikt nie zarejestrował po mnie auta i na karcie pojazdu są tylko moje dane. Powiedział że policja mu zabrała dowód rejestracyjny i on chce teraz zarejestrować auto. Problem w tym, że urząd chce tylko oryginał a nie kopie. Czy powinnam mu dać oryginał zakupu? Jak w razie czego udowodnię, że sprzedałam auto gdy ta osoby okaże się nieuczciwa? Nie mogę z nim iść do urzędu ponieważ nie jest to w moim mieście a nie chce ponosić kosztów podróży, z drugiej strony jeżeli ten właściciel jest uczciwy to chciałabym pomoc. Jak mogę załatwić taką sprawę? Czy ktoś miał podobny przypadek?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Wiola

Witam,

przy sprzedaży auta powinny zostać sporządzone dwa egzemplarze umowy- dla zbywcy i nabywcy. Nabywca wtedy może przedstawić swój egzemplarz w urzędzie celem przerejestrowania pojazdu na siebie.

Pozdrawiam

Sylwester
Sylwester
6 lat temu

Witam, sprzedałem auto w pazdzierniku i nie zglosilem tego dla ubezpieczyciela. Nowy wlascieciel wykupił ubezpieczenie u nowej firmy a mi przyszło powiadomienie o automatycznym przedluzeniu OC. Co moge zrobic aby tego nie płacic?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Sylwester

Witam,

należy poinformować Towarzystwo o zbyciu pojazdu, dosyłając umowę kupna-sprzedaży.

Pozdrawiam

Karol
Karol
6 lat temu

Witam podczas spisywania umowy nie został umieszczony podpis współwłaściciela czy kupujący może mieć problem z zarejestrowaniem pojazdu a ja z jego wyrejestrowaniem.
Dziękuję z góry za odpowieź

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Karol

Witam,

na umowie musi widnieć podpis jednego z właścicieli, więc nie powinno być żadnego problemu z jego przerejestrowaniem.

Pozdrawiam

Jacek
Jacek
6 lat temu

Oj wydaje mi się że obu. Jeden podpis jest możliwy, ale pod warunkiem że sprzedający ma pełnomocnictwo do sprzedaży udzielone przez pozostałych współwłaścicieli. Nie można dokonać sprzedaży samochodu bez zgody wszystkich współwłaścicieli, czyli podpisana przez Ciebie umowa sprzedaży jest nieważna a samochód dalej pozostaje Twoją własnością, czyli jak osoba która teraz go ma i go rozbije to masz szkodę na swoje konto 🙂

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Jacek

Jeżeli współwłaściciel zgodził się na sprzedaż auta (zgoda nie musi być poświadczona notarialnie), to na umowie może znajdować się podpis jednego z współwłaścicieli 🙂

Pozdrawiam

Prawnik
Prawnik
5 lat temu

powinny być podapisy obu współwłaścicieli, ponieważ jest t o współwłasność w częściach ułamkowych -> przeczytaj prawo rzeczowe w KC

Krystian
Krystian
5 lat temu
Reply to  Prawnik

Kataczyna Archacka proszę nie wprowadzać w błąd …. Miałem taką sytuacje i nie mogłem zarejestrować auta, musiałem szukać poprzednich właścicieli żeby się podpisali.

Agnieszka Czyr
Agnieszka Czyr
6 lat temu

Czy będąc współwłaścicielem pojazdu muszę być osobiście podczas składania oświadczenia o zbyciu pojazdu w starostwie a także u ubezpieczyciela, czy też powinnam napisać jakieś upoważnienie dla mojego taty, który jest właścicielem tego samochodu. Czy w końcu wystarczy tylko,że mój tato jako właściciel samochodu sam poinformuje te dwa organy o zbyciu samochodu. Z góry dziękuję

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Agnieszka Czyr

Witam,

wystarczy, że jeden z właścicieli powiadomi TU i starostwo o zbyciu pojazdu.

Pozdrawiam

Piotr
Piotr
6 lat temu

witam a jak ma się do tego ustawa o ochronie danych osobowych,skoro sprzedałem auto i wyrejestrowałem to ubezpieczyciel żąda ode mnie przedstawienia danych na umowie ,dlaczego sam nie wystąpi do wydziału komunikacji.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Piotr

Witam,

zgodnie z Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152, art. 32 zbywca ma obowiązek poinformować TU o zbyciu pojazdu. Ten sam punkt reguluje, o których danych posiadacza zbywca musi poinformować zgłaszając sprzedaż pojazdu.

Pozdrawiam

Beata
Beata
6 lat temu

Ja mam takie praktyczne pytanie. W przypadku udzielonego pełnomocnictwa, kto podpisuje składany druk zawiadomienia o zbyciu pojazdu? Właściciel, czy osoba, której udzielono pełnomocnictwo?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Beata

Witam,

pełnomocnik może złożyć podpis na zawiadomieniu o zbyciu pojazdu, jeżeli został upoważniony do wykonania czynności związanych ze sprzedażą pojazdu. TU może w takiej sytuacji poprosić dodatkowo o pełnomocnictwo do wglądu.

Pozdrawiam

Ewela
Ewela
6 lat temu

Pół roku temu zmieniłam nazwisko, nie zgłosiłam nigdzie tego faktu. Samochód jest zarejestrowany na moje poprzednie nazwisko. Teraz chce sprzedać auto. Czy mogę wyrejestrować go/ zawiadomić o zbyciu bez żadnych konsekwencji? Co mam zrobić? Proszę o pomoc.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Ewela

Witam,

na umowie kupna-sprzedaży proszę używać obecnego nazwiska. Ważne, że reszta danych (przede wszystkim pesel) się zgadzają.

Pozdrawiam

Paulina
Paulina
6 lat temu

Witam, dostałam pismo od komornika sądowego, reprezentującego firmę ubezpieczeniową. Kwota do zapłaty to prawie 5000zł. Okazało się, że chodzi o samochód, który kupiłam w 2012 roku, używałam go ok tygodnia, a następnie zezłomowałam. Został wyrejestrowany od razu, ale zapomniałam zgłosić to do ubezpieczyciela. Nie dostałam nigdy wcześniej żadnego zawiadomienia o całej sytuacji, aż do teraz. Co powinnam zrobić, aby nie płacić? Jakie są moje prawa? Z tego co wiem, monity były wysyłane, ale pod błędny adres.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Paulina

Witam,

wystarczy udokumentować ubezpieczycielowi okres, od jakiego nie posiada Pani auta, tj. zaświadczenie o zezłomowaniu i wyrejestrowaniu pojazdu.

Pozdrawiam

Aga
Aga
6 lat temu

Niestety pomimo zgłoszenia w terminie w wydziale komunikacji zbycia pojazdu i wymówieniu umowy ubezpieczenia, nowy właściciel nie dopełnił obowiązku przerejestrowania auta i śmiga po Polsce na moich tablicach rej. i łapie mandaty. Właśnie US potrącił mi za te mandaty z nadpłaty podatku, dodam, że tytułu wykonawczego nie otrzymałam. Niestety ani urzędnicy wydziału komunikacji, ani policja nie są władne nic zrobić w tej sprawie, tak mnie poinformowano. I nikogo nie obchodzi, że mandaty wystawiono po dacie sprzedaży (a nawet zgłoszenia zbycia pojazdu). Czyli w teorii powinno wszystko działać, a życie pokazuje, że niestety nie. Dopóki nowy właściciel nie przerejestruje auta w CEPiK jako właścicielem auta wg urzędów jestem ja.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Aga

Witam,

czy próbowała Pani napisać odwołanie ws. nieuzasadnionego ściągnięcia mandatów z Pani nadpłaty? Art. 78. PRD jasno mówi o konieczności przerejestrowania auta przez nabywcę, a więc można powołać się na ten przepis dodatkowo załączając zaświadczenia z Wydziału Komunikacji i od TU (zgłoszenie zbycia pojazdu) oraz umowę kupna- sprzedaży. Art. 132. PRD mówi o tym, że policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny, jeżeli dane w nim zawarte nie są zgodne ze stanem faktycznym, więc można też zgłosić fakt posługiwania się nieaktualnym dowodem na policję i wtedy postępowanie w związku z mandatami toczy się wobec obecnego właściciela.

Pozdrawiam

Aga
Aga
6 lat temu

Ze swojej strony dopełniłam wszelkich formalności. Dwa lata temu, zgłosiłam nieprzerejestrowanie samochodu przez nabywcę w wydziale komunikacji, zgłosiłam też w swoim komisariacie, że nowy właściciel nie przerejestrował auta i na moje konto „łapie” mandaty i nic. W obecnej chwili jestem na łasce wierzyciela, który obecnie intensywnie myśli czy należności pieniężne mu się ode mnie należą czy też nie, gdyż wystąpiłam o umorzenie postępowania egzekucyjnego (popartego wszystkimi dowodami, o których pisałam w poprzednim poście). Tylko ten tytuł nigdy na moje nazwisko nie powinien być wystawiony. Jeżeli wierzyciel nie ustąpi pozostaje droga sądowa. Zastanawiam się jeszcze co robi ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny (skoro reszta instytucji jest bezradna), skoro wymówiłam ubezpieczenie to ten ktoś jeździ do dzisiaj bez ważnego oc i to bezkarnie. A może mimo, iż mam dokument zgłoszenia sprzedaży auta ubezpieczycielowi niedługo przyjdzie kolejny tytuł egz. na astronomiczną kwotę, bo okaże się, że obowiązkowa składka oc nie była płacona. Dla mnie jest to sprawa nie do pojęcia. Państwo wymaga od obywatela dopełnienia formalności urzędowych po sprzedaży samochodu i jeżeli ten obywatel wszystkich tych formalności dopełnia, zgodnie z literą prawa, później w przypadku jak mój ma problemy. Po co w ogóle zgłaszać fakt sprzedaży auta gdziekolwiek, skoro urzędowy dokument zbycia pojazdu dla żadnej instytucji nie znaczy nic. Nawet dla samego urzędu, który go wystawił.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Aga

Jeżeli zgłosiła Pani bycie pojazdu do ubezpieczyciela, może być Pani spokojna. Jeżeli nowy nabywca z niej nie zrezygnował, polisa wygasa z końcem umowy. Jeżeli UFG dopatrzy się braku ubezpieczenia, nałoży finansową karę na nowego nabywcę.
Proszę też udać się do WK i żądać wyjaśnień, czemu do tej pory nie zgłosili zmiany właściciela auta do Urzędu Komunikacji (bo na to wychodzi). To, co powyższe instytucje robią w tej chwili, jest nielegalne.

Pozdrawiam

Aga
Aga
6 lat temu

Witam,
ciąg dalszy mojej historii z mandatem. Dzisiaj otrzymałam „pisemko”, iż wierzyciel uznał mój zarzut za uzasadniony i odstąpił od egzekucji należności głównej (czyli mandatu, którego na oczy nie widziałam), ale postanowił obciążyć mnie kosztami egzekucji, gdyż osobiście odebrałam upomnienie w dniu 3 marca 2014r. z datą wystawienia 24.02.2014r. Po odebraniu tego upomnienia poinformowałam szanownych urzędników, że to jakaś pomyłka i auto zbyłam w lipcu 2013r, a w sierpniu 12 tego samego roku zgłosiłam to w wydziale komunikacji, ale zrobiłam to telefonicznie i mimo, że rozmowy są rejestrowane (o czym poinformował mnie głos w słuchawce) urzędnicy „olali mnie” i czynili dalej swą powinność, czyli prowadzili egzekucję o której nie wiedziałam. Tak mnie dzisiaj „zagotowało”, że przeprowadziłam małe dochodzenie i chronologicznie wygląda to tak:
– pod koniec lipca 2013 roku sprzedaję za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego, które likwidowało szkodę „pozostałości” po moim aucie, bo po wypadku nadaje się na szrot i dwa autoryzowane serwisy nie podejmują się naprawy bo uszkodzeniu uległy części niewymienialne (konkretnie zwieszenie) i dalsza eksploatacja po naprawie stwarza zagrożenie życia dla kierowcy i pasażerów;
– dwa tygodnie później 12 sierpnia zgłaszam zbycie pojazdu w wydziale komunikacji i mam na to dokument,
– następnie wypowiadam umowę ac i zgłaszam sprzedaż pojazdu do ubezpieczyciela, też mam dokumenty;
– nie mam pojęcia co dzieje się dalej z tym wrakiem dopóki nie dostaję upomnienia za nieopłacony mandat z dnia 3.12. 2013r. z datą 24.02.2014r;
– zastanawiam się kto dopuścił auto do ruchu, ale to nie moja sprawa;
– 29.01.2014 nowy właściciel rejestruje auto na swoje nazwisko;
– 14.02.2014 wierzyciel występuje o udostępnienie danych właściciela pojazdu i podaje nr rejestracyjne auta, które były przypisane do mojego nazwiska,
– Cepik udostępnia dane po czym wystawiają upomnienie na moje nazwisko i kontynuują całą procedurę ściągnięcia należności.
Wydział komunikacji, w którym zgłosiłam zbycie pojazdu umieścił tą informację w CEPIK, ale jakaś pańcia zadając pytanie tej instytucji w celu wystawienia mandatu na właściciela pojazdu nie zapytała kto nim był w dniu popełnienia wykroczenia czyli 3.12.2013r, tylko czyje były nr rej pojazdu i jeszcze dowodziła mi dzisiaj, że to moja wina. Mam 7 dni na odwołanie i zrobię to, dla zasady gdyż koszty egzekucyjne to jakieś śmieszne 5zł. Nie myli się ten kto nic nie robi, ja jestem w stanie to zrozumieć, wystarczyło by zwykłe przepraszam, ale bezczelność i bezkarność urzędnicza przekroczyła już w tym wypadku wszelkie granice. Zdaję sobie sprawę, że dołożę finansowo do tej sprawy, ale są granice świętego spokoju, a moja granica dzisiaj została poważnie naruszona.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Aga

Cieszę się razem z Panią z takiego obrotu spraw i gratuluję wytrwałości i siły w walce z nieprawidłową pracą urzędników. Życzę spokoju i bezproblemowych transakcji oraz bezszkodowej jazdy w kolejnych latach 🙂

Pozdrawiam ciepło

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

witam mam pytanie sprzedałem samochód w którym ubezpieczenie skończyło się 7 dni wcześniej nie zgłosiłem tego do ubezpieczalni nie dostałem żadnego listu o przedłużeniu umowy dostałem kare z funduszu gwarancyjnego co zrobić żeby tej kary nie zapłacić ?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Witam,

jeżeli sprzedał Pan auto siedem dni po wygaśnięciu umowy i dostał Pan karę finansową, należy najpierw zgłosić TU, że zbył Pan pojazd, później zrobić to samo z UFG. Kara za siedem dni przerwy w ubezpieczeniu pozostanie, od tego nie ma ucieczki, jeżeli UFG dopatrzyło się zaniedbania.

Pozdrawiam

kacper
kacper
6 lat temu

Sprzedałem pojazd w polsce, nabywcą jest Turek z holandii, sporządziliśmy umowę KS, jednak brakuje w nim nr paszportu i gdzie był wydany. bez tego niechcą przyjąć zgłoszenia zbycia pojazdu. Turek się nie odzywa, co robić
Złożyłem też wypowiedzenie w TU ale sprzedawca mówi że też nie wie co z tego będzie

kacper
kacper
6 lat temu
Reply to  kacper

Pytanie brzmi co teraz zrobić, biorąc pod uwagę że nie ma kontaktu z turkiem

daniel
daniel
6 lat temu

Witam
Sprzedałem auto,mój agent wysłał(faxem) dokumenty do ubezpieczyciela
nabywca wypełnił wypowiedzenie skladki oc ale dokumenty z jakiegoś powodu nie trafiły do ubezpieczyciela i on chciał abym przedłużał polisę.
Sprawa wyjaśniona (dosłałem osobiście) ,kopię umowy kupna-sprzedazy i wypowiedzenie oc..później drogą mailową chciałem starać się o zwrot składki OC za okres 5 miesięcy ale dostałem odpowiedź odmowną ze względu na to że na wypowiedzeniu OC nie ma daty wpływu (pieczątki czy podpisu) od agenta, takowy podpis i data znajduje się jednak na umowie kupna-sprzedazy(nie znam sie wiec nie wiem czy to blad agenta ze nie dal parafki na wypowiedzeniu OC i czy jest to wymagane)
Moje pytanie brzmi czy ubezpieczyciel może na tej podstawie(braku tego podpisu agenta na wypowiedzeniu) odmówić zwrotu składki, skoro data i podpis jest na umowie?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  daniel

Witam,

wypowiedzenie, które nie posiada odręcznego podpisu, uznaje się za nieważne. Na tej podstawie Ubezpieczyciel może odmówić zwrotu części składki.

Pozdrawiam

Krystian
Krystian
6 lat temu

Jak zglosic zbycie poj. Poczta

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Krystian

Witam 🙂

zbycie pojazdu trzeba zgłosić w przeciągu 14 dni od dat sprzedaży, można to zrobić za pomocą Poczty Polskiej, wysyłając list polecony ( żeby zostało jakiekolwiek potwierdzenie nadania dokumentów ) a w nim umowę sprzedaży i ewentualny wniosek o zwrot składki (jeśli były ryzyka dobrowolne), bo zwrot z OC następuje w zależności od tego czy nabywca kontynuuje naszą polisę.

Pozdrawiam
Maciek

Robert
Robert
6 lat temu

Witam,

W poczatkiem grudnia zeszlego roku nabylem samochod z ojcem jako wspolwlascicielem, w terminie udalem sie do urzedu skarbowego oplacilem podatek na swoje dane, oc bylo wazne do konca roku, wykupilismy wazne oc na dane ojca oraz mnie jako wspolwlasciciela, niestety nie zmiescilismy sie w przepisowych 30 dniach na przerejestrowanie samochodzu w pozniejszych terminach ciezko nam bylo sie dogadac ( ja pracuje na drugim koncu polski, ojciec czesto w delegacjach, wiec fakt przerejestrowania sie tak ciagnie) Zbywca nie zglosil zbycia samochodu – zamierza zrobic to w tym tygodniu, z racji tego tez chcialbym przerejestrowac, tutaj pojawiaja sie pytania :
– z jakimi karami musze sie liczyc chcac zarejestrowac samochod
– czy stwarza to problem, ze ja oplacilem podatek w US, a ojciec wykupil ubezpieczenie
– na kogo zarejestrowac samochod( na ojca ktory wykupil ubezpieczenie, czy na mnie jako, ze oplacilem podatek do US, czy na ojca i jemu oplacic podatek do US?

Jest to dla mnie troche Klopotliwe, z gory dziekuje za pomoc!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Robert

Witam 😉

Zobowiązanie z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych obciąża obu nabywców (współwłaścicieli pojazdu) więc trzeba opłacić podatek również w US Pana ojca. Także warto to zrobić jak najszybciej.
Zarejestrować samochód możecie Panowie w Pana urzędzie lub też Pana ojca, jest to obojętne, ponieważ Wasze dane będą w dowodzie rejestracyjnym tak czy inaczej.
Kary żadnej nie powinno być 😉

Pozdrawiam

Jack
Jack
6 lat temu

Witam.
Sprzedałem samochód Cudzoziemcowi. Uwowa została spisana normalnie. Cudzoziemca spisałem z paszportu lecz nie posiadał nr Pesel. Moje pytanie czy w urzędzie przyjmą mi tę umowe jako zbycie pojazdu?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Jack

Witam 🙂

ma Pan 30 dni na zgłoszenie sprzedaży do Wydziału Komunikacji i 14 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu. Umowa zostanie normalnie zarejestrowana w urzędzie.

Pozdrawiam

Gosia
Gosia
6 lat temu

witam. Właśnie mam ten sam problem co Pani która napisala post powyzej. sprzedałam auto, choc pan w mysl braku obowiązku meldunku nie posiadał adresu. teraz zaczely sie klopty. windykacja z ubezpieczalni, nie moge zgłosic zbycia auta, a na policji powiedziano mi ze osoba bezdomna równiez moze kupic auto… jestem w czarnej d….Ratunku!

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Gosia

Witam 🙂

Zgodnie z ustawą w danych nabywcy/sprzedającego muszą znajdować się takie informacje jak : imię, nazwisko, pesel i adres zamieszkania.
W tej sytuacji należy dostarczyć do Ubezpieczyciela, jak również WK, oprócz umowy sprzedaży, zawiadomienie o danych nabywcy, włącznie z miejscem zamieszkania.

Pozdrawiam

Adam
Adam
2 miesięcy temu

Niestety barejowska bezmyslność pracowników firmy ubezpieczeniowej sięga dalej. W umowie i zawiadomieniu umieściłem adres nabywcy (ukraina) dokładnie taki, jaki był w paszporcie (miejscowość i numer). Odmówiono mi przyjęcia takiego zgłoszenia, bo zdaniem ubezpieczyciela musi być miejscowość ulica i numer a nie może być miejscowośc i numer. Pomijam fakt barejowskiej sprzeczności zgodnie z którą można sprzedać samochód osobie bezdomnej ale musi ona mieć adres zamieszkania czyli automatycznie przestaje byc bezdomna. Co ciekawe osoba bezdomna może zgodnie z prawem załozyc działanośc gospodarczą. Tylko się panienka z Uniqa uparła, że musi mieć pełny adres .

Sławek
Sławek
6 lat temu

W przypadku wysyłki pocztą dokumentów do ubezpieczyciela mogę dodać ksero umowy czy ma być oryginał?
Nie można tego zrobić po ludzku przez internet tak jak z umowami OC?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Sławek

Witam,

oczywiście może Pan poinformować Ubezpieczyciela drogą mailową o zbyciu auta (chyba, że Towarzystwo ma inne procedury). Należy wtedy przesłać skan umowy kupna- sprzedaży na maila.

Pozdrawiam

Sławek
Sławek
6 lat temu

Ciekawe jest to, że Ustawa nie nakazuje wysyłania żadnego skanu tylko podania danych nowego nabywcy.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Sławek

Które znajdują się na umowie kupna- sprzedaży. Ustawa nie mówi o formie, w jakiej dane nabywcy muszą zostać przekazane, ale logiczne jest to, że Towarzystwo musi mieć potwierdzenie zbycia pojazdu- fakturę, bądź umowę i takiego potwierdzenia wymaga.

Pozdrawiam

Sławek
Sławek
6 lat temu

A widzi Pani, okazuje się, że dla Proamy dane Nabywcy ze skanu umowy są nieczytelne. Dlatego wysłałem drugą wiadomość z wypisanymi danymi Nabywcy w mailu + skanem. Ciekawi mnie jaka będzie ich decyzja. Ja nie zamierzam spisywać nowej umowy. Jak przejdzie w Urzędzie Komunikacji, to reszta mnie nie interesuje. Ja dane podałem.

Krzysiek
Krzysiek
6 lat temu

Witam. Czy przy sprzedaży auta Słowakowi wystarczą na umowie dane z jego paszportu czy muszę mieć jeszcze jakieś inne jego dane? Czy po sprzedaży jemu auta wystarczy tylko wyrejestrowanie w urzędzie i u ubezpieczyciela czy muszę wykonać coś jeszcze?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Krzysiek

Witam,
Najważniejsze to spisać dokładnie wszystkie dane. Można także podpisać umowę w 2 językach. Przy sprzedaży postępujemy tak samo jak przy sprzedaży samochodu w kraju, jednak po zakończeniu formalności należy niezwłocznie udać się do Wydziału Komunikacji i zgłosić sprzedaż pojazdu, a następnie udać się do ubezpieczyciela w tym samym celu.

Pozdrawiam,
Łukasz

Arek
Arek
6 lat temu

Witam.Co mam zrobic jesli auta ,ktore kupilem nie zarejestrowalem i po miesiacu czasu sprzedalem je dalej?Nie zawiadomilem rowniez o zbyciu pojazdu.Cale zdarzenie mialo miejsce dwa lata temu…po przeczytaniu tego artykulu troche zaczynam sie obawiac .Jak rozwiazac ta sytuacje?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Arek

Witam

brak przerejestrowania auta w Pana przypadku niczego nie zmienia, wypadałoby zgłosić się z umową do US i opłacić podatek (jeśli się należał).

Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Witam.
W tekście jest napisane, że przy informowaniu o zbyciu pojazdu muszą być obecni wszyscy właściciele, natomiast poniżej w którejś odpowiedzi, że wystarczy jeden z właścicieli.
Stąd moje pytanie- czy jako współwłaścicielka sprzedanego samochodu mogę w wydziale komunikacji zgłosić sprzedaż sama posiadając podpis drugiego właciciela na druku, ale bez żadnych upoważnień czy musi być on tam również obecny??

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anna

Witam

powinno wystarczyć standardowe pełnomocnictwo od właściciela i oczywiście podpisane przez niego pismo.

Pozdrawiam

Miśka
Miśka
6 lat temu

Witam moj mąż sprzedał auto 9 lat temu teraz znalazłam umowe ze nie zglosił zbycia tego auta . Jakie konsekwencje poniesie i co ma zrobić w takim wypadku

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Miśka

Witam

standardowe czynności w przypadku sprzedaży pojazdu, to zgłoszenie się do US i ubezpieczyciela, u którego mieliśmy ubezpieczenie. Zakładam, że podatek od CCP był po stronie kupującego, więc dopełniając formalności, trzeba zgłosić tę umowę post factum do ubezpieczyciela – najlepiej elektronicznie.

Pozdrawiam

Miśka
Miśka
6 lat temu

A czy do wydziału komunikacji też trzeba zgłaszać o zbyciu czy nie skoro facet kupił od mojego meża to mögł zgłosić kupno ale może też nie zgłosił . Czy mãż bedzie musiał zapłacić jak kupujacy nie zgłosił do ubexpieczajacego i nie przełożył na siebie . Mężowi nic nie przyszło do tej pory z ubezpieczalni a dodam że to dużo czasu minęło bo 9 lat

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Miśka

Żeby spać spokojnie, mąż powinien zgłosić również fakt sprzedaży do właściwego dla Państwa urzędu. Najpierw proszę się zgłosić do ubezpieczyciela i sprawdzić, jak wygląda sytuacja. Prawdopodobieństwo komplikacji po tylu latach jest naprawdę małe 🙂

Pozdrawiam

Smithk839
Smithk839
6 lat temu

When some one searches for his necessary thing, so heshe desires to be available that in detail, thus that thing is maintained over here. kggbkbedccbbgkfe

Rafał
Rafał
6 lat temu

Witam.
Sprzedałem samochód 26.10.2013, zgłosiłem w urzędzie 15.11.2013. Wczoraj otrzymałem upomnienie do zapłaty za parkowanie w dniu 14.11.2013. Parkowanie dotyczy oczywiście nowego właściciela, który auta najprawdopodobniej nie przerejestrował i kilka miesięcy później zezłomował. Czy w tej sytuacji urząd powinien uwzględnić moje odwołanie i ścigać nowego właściciela, czy też w zgodzie z prawem może pójść na łatwiznę i ściągać zaległości ze mnie?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Rafał

Witam

w tym przypadku może się Pan odwołać, dostarczając do urzędu umowę sprzedaży auta, poświadczając, ze nie był już Pan jego właścicielem i próbować sprawę wyjaśnić na swoją korzyść.

Pozdrawiam

Bartek
Bartek
6 lat temu

Witam mam takie pyatenie: Użytkowałe samochód około 2mscy, z powodu wyjazdu musiałem go szybko sprzedać. Auto nie było zarejestrowane na mnie więc umowę poprzedniego wlaścicicela przekazałem do nabywcy. Co takiej sytacji ? Czy skłądam gdzieś zawiadomienie o sprzedaży auta (jeśli auto nie było na mnie zarejetrowane) i jak zgłosić do ubezpieczalnie jesli nie pamiętam w jakiej Agencjii było to ubezpiuecznie ? pomóżcie ….

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Bartek

Witam

miał Pan obowiązek w przeciągu 14 dni od daty sprzedaży pojazdu zgłosić fakt zbycia auta do ubezpieczyciela. W tym momencie warto by było dopełnić obowiązku i wysłać ubezpieczycielowi umowę sprzedaży auta. Możliwa jest również opłata ( niewielka ) z faktu rekalkulacji składki za okres, kiedy był Pan posiadaczem auta, ale może to wcale nie nastąpić.

Pozdrawiam

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

Posiadam auto w którym skończyło się ubezpieczenie. Dzwoniąc do TU powiedziano mi że polisa nie została automatycznie przedłużona. Więc moje pytanie jest czy mogę zezlomowac pojazd jeśli polisa nie została przedłużona czy jednak muszę wykupić polisę by dokonać zezlomowania.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Mateusz

Witam

dowód ubezpieczenia nie jest wymaganym dokumentem przy ubezpieczeniu, ale grozi Ci kara z UFG za okres, od końca ubezpieczenia OC do dnia jego złomowania.

Pozdrawiam

Smithd777
Smithd777
6 lat temu

Thanks for the sensible critique. Me &amp my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such wonderful info being shared freely out there. geeakaaagggedebd

Sergiusz
Sergiusz
6 lat temu

Witam! Sprzedalem z auto dniem 9 września tego roku znajomym. W sobote mieli tzw „stłuczkę” o której dowiedziałem się calkiem przypadkowo. Nie zdarzylem jeszcze powiadomić TU oraz WK o fakcie zbycia pojazdu. Czy groża mi jakieś kary związane z tym imdycentem?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Sergiusz

Witam

o fakcie zbycia pojazdu trzeba poinformować Ubezpieczyciela maksymalnie do 14 dni od daty sprzedaży. W tym momencie, gdy nie ma takiej informacji szkoda może zostać przypisana na Twoje konto. Radzę zgłosić się jak najszybciej do ubezpieczyciela w celu zaktualizowania informacji. Wtedy szkoda zostanie zaraportowana na konto nabywcy.

Pozdrawiam

Smitha472
Smitha472
6 lat temu

Fantastic website. A lot of useful information here. I’m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And naturally, thank you in your sweat! fgggdbddffkbaeed

Monika
Monika
6 lat temu

Witam.Sprawa wygląda tak:kupiliśmy z mężem auto.Ja jestem współwłaścicielem.Przy spisywaniu umowy moje dane były wpisane na drugiej stronie.Przy rejestracji auta czekała nas niespodzianka gdyż w urzędzie mieli tylko 1 stronę umowy.Nasz wina bo mogliśmy wpisać dane na 1 stronie ale też sprzedający zgłaszając o zbyciu auta albo nie dopilnowal aby moje dane też były albo urząd nie zaakceptował tego.Tylko że sprzedający nie poinformował nas o tym ze jest problem z moimi danymi.Ubezpieczenie jest przepisane na nas 2.W urzędzie skarbowym opłacony podatek.I co teraz zrobić aby zarejestrować auto?spisać nowe umowy i dostarczyć sprzedającemu aby wyprostować ta sprawę?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Monika

Witam,
Jeśli mają Państwo kontakt ze sprzedającym na początek może warto się skontaktować i ustalić czy Wydział Komunikacji nie przyjął umowy dwustronnej, czy po prostu sprzedawca zapomniał o tym, aby poinformować o tym, że dane znajdują się na drugiej stronie. Jeśli to jego błąd to powinien go wyprostować.

Z drugiej strony jeśli w każdym urzędzie została przedstawiona umowa jako, że samochód został sprzedany tylko jednej osobie to wówczas wystarczy zaakceptować taki stan i po prostu sporządzić darowiznę na Panią, a następnie zgłosić to do Urzędu Skarbowego (darowizna w małżeństwie jest nieopodatkowana, ale należy to zgłosić), a następnie zarejestrować samochód na obojga Państwa (potrzebna będzie też wcześniejsza „niekompletna” umowa).

Pozdrawiam,
Łukasz

Monika
Monika
6 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Wydzial komunikacji nie zaakceptował tego że jestem z tyłu zapisana.Jeden urzad akceptuje taka umowe a inny nie.Przyjął umowę i według nich tylko Maz jest właścicielem-trochę wydaje mi się nie fajne to bo mógł sprzedającego poinformować i wtedy byśmy spisali nowe umowy.Mąż dzwonił do sprzedającego i oni mieli pretesje,ze tak wyszło i nie zabardzo chcą jeździć i wyjaśniać.Dzwoniłam do wydziału komunikacji,tego gdzie powinniśmy zarejestrować i Pani poinformowała o tym aby przekreślić mnie i podpisać.I wtedy oni to potraktują tak że mąż jest właścicielem,mąż na miejscu wypisze jakieś oświadczenie i ja też będę w dowodzie wpisana.

Dziękuję za odpowiedz

ANNA
ANNA
6 lat temu

Wiosną kupiłam samochód ale niestety przez pół roku nie zdążyłam go zarejestrować na siebie. Miałam wypadek i to co zostało z mojego auta sprzedałam. Nie wiem czy nabywca będzie to naprawiał czy sprzeda na części ale obawiam się że nie przerejestruje go na siebie. Próbowałam zgłosić zbycie auta w moim WK ale odesłali mnie do WK w którym zarejestrowany jest samochód. Niestety tam również nie chcieli przyjąć zgłoszenia o zbyciu (bo nie jestem już właścicielem). Co zrobić w takiej sytuacji? Czy już zawsze będę widniała w Ewidencji Pojazdów jako właściciel? (poprzedni właściciel zgłosił sprzedaż)

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  ANNA

Dzień dobry

wystarczy, że będzie Pani posiadała umowę zakupu pojazdu i następną w kolejności, umowę zbycia i dostarczy je do swojego WK. Pani zgłasza zbycie pojazdu, niewyrejestrowanie. Również ma Pani obowiązek poinformowania ubezpieczyciela w przeciągu 14 dni o fakcie sprzedaży pojazdu.

Pozdrawiam

Paweł
Paweł
6 lat temu

Witam, tydzień temu sprzedałem auto, praktycznie trupa za małą kwotę, niestety z mojej naiwności skorzystał domniemany „handlarz” i przekazałem mu umowę in-blanco z danymi samochodu, właściciela i podpisem. Mieliśmy się spotkać w przeciągu kilku dni, aby mi przekazał umowę z danymi nabywcy. Teraz mam jedynie imię i numer telefonu(oczywiście wyłączony). Gość był tak przekonujący, że zadowolony, iż pozbywam się truposza nawet nie wziąłem od niego żadnych danych. Jakie mam możliwości w takiej sytuacji? Wyrejestrować nie mogę bez umowy, z OC nie zrezygnuję, bo jeszcze wjedzie w kogoś i rachunek na kilka tysięcy przyjdzie do mnie. OC jest do końca listopada, a później trzeba będzie sponsorować jakiegoś oszusta… Zawiadomić policję żeby mieć jakiekolwiek zabezpieczenie w przypadku udziału auta w przestępstwie? Liczę na odpowiedź, pozdrawiam.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Paweł

Witam,
Niestety w takiej sytuacji za wiele Pan nie wskóra. Z drugiej strony nie ma potrzeby wyrejestrowania pojazdu przez Pana, a jedynie zgłoszenia jego zbycia (jednak do tego potrzebna jest pełna umowa), do tego zgłoszenia sprzedaży do Urzędu Skarbowego i ubezpieczyciela, aby nie być odpowiedzialnym za przyszłe składki.
Pozostaje jedynie zgłosić sprawę na policję, aby została sporządzona notatka, być może zostanie wszczęte postępowanie, a wtedy z informacją od policji będzie Pan w stanie dokończyć formalności w urzędach.

Pozdrawiam,
Łukasz

Rob
Rob
6 lat temu

Sprzedałem samochód Ukraincowi normalna umowa kupna sprzedaży co muszę zrobić w UK wyrejestrowanie czy zgłosić zbycie i co jest potrzebne do tego tablice dowód ?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Rob

Witam,
po sprzedaży obcokrajowcowi najlepszą opcją jest wyrejestrowanie samochodu, ale żeby tego dokonać do Wydziału Komunikacji należałoby udać się razem z kupującym, który wtedy też pobierze tablice tymczasowe pozwalające na wywóz pojazdu z kraju.

Pozdrawiam,
Łukasz

Paweł
Paweł
6 lat temu

Mam pytanie. Sprzedałem auto Panu który przyjechał do mnie z dowodem żony oraz upoważnieniem do kupna. Na umowie widnieje jego podpis z adnotacja: z upoważnienia i danymi tego pana. Czy aby zgłosić sprzedaż samochodu wystarczy mi ta umowa czy potrzebuje pełnomocnictwa. Którego ten pan mi nie dał tylko pokazał. Dziękuję.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Paweł

Dzień dobry

pełnomocnictwo, jesli było, stanowi część umowy, więc powinien Pan ją mieć. Ubezpieczyciela będzie interesować tylko umowa KS.

Pozdrawiam

Grazyna
Grazyna
6 lat temu

bardzo prosze pomuszcie mi rozwiazac problem maz 9 lat temu kupil i nie przerejestrowal samochud ciezarowy i go sprzedal o zbyciu nie powiadomil UK umowa kupna zginela nie moge jej znalesc po tylu latach zmienialismy miejsce zamieszkania i gdzies ta umowa mi zginela prosze pomuszcie mi co w takim przypadku mam robic samochud byl czasowo wycofany z ruchu

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Grazyna

Dzień dobry

proszę zweryfikować gdzie obecnie jest ubezpieczony pojazd, bo rozumiem, że obawia się Pani naliczania kolejnych składek za OC?

Pozdrawiam

Anna
Anna
6 lat temu

Witam. Mam pytanie. Zostało sprzedane auto. Na umowie jestem ja i mój współwłaściciel i są obydwa podpisy. Idąc do urzędu powiadomić że auto zostalo sprzedane muszę wziąć ze sobą swojego współwłaściciela? Czy mogę sama?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anna

Dzień dobry

wybierając się do urzędu, proszę wziąć ze sobą pełnomocnictwo od drugiego współwłaściciela, wystarczy.

Pozdrawiam

Marcin
Marcin
6 lat temu

Dzień dobry,

Sprzedałem samochód w marcu 2013r, niestety nie zgłosiłem tego w Urzędzie. Teraz dostałem mandat oraz koszty holowania pojazdu za porzucony pojazd, które miało miejsce 2 lata po sprzedaży samochodu, widocznie nowy właściciel nie przerejestrował pojazdu. Mam jednak tylko kopię umowy kupna-sprzedaży, oryginał gdzieś się zapodział najprawdopodobniej podczas zgłoszenia sprzedaży w TU. Proszę o informację co mogę zrobić w takim przypadku. Z tego co wiem w urzędzie powinienem okazać oryginał którego nie posiadam. Z góry dziękuję za pomoc.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marcin

Dzień dobry

proponuję Panu bezpośredni kontakt z nabywcą ( posiada Pan jego dane adresowe ) i odtworzenie oryginału albo potwierdzenie go notarialnie z pomocą nowego właściciela. Jeśli nie ma takiej możliwości, sprawę też można spróbować zgłosić na policję.

Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

witam serdecznie 2 tygodnie temu sprzedałem auto ale niestety w umowie nie dopisałem danych współwłaściciela a miałem jedynie podpis ojca.kupujący niestety nie odbiera a raczej nie zamierza włączyć telefonu więc za bardzo niewiem co mam zrobić teraz bo UK nie zgadza sie na zgłoszenie sprzedaży auta. czy wystarczy jeśli do obu umów dopisze dane ojca na odwrocie??

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry

kupujący będzie miał ten sam problem, gdy będzie chciał przerejestrować auto, ponieważ dane z umowy również nie będą się zgadzały z informacjami w dowodzie rejestracyjnym. Pan przede wszystkim powinien zgłosić sprzedaż auta ubezpieczycielowi, jest na to 14 dni. Co do zgłoszenia zbycia w UK, proszę próbować się skontaktować z nabywcą, tak żeby obydwie umowy się zgadzały.

Pozdrawiam

Krzysztof
Krzysztof
6 lat temu

Witam zawarłem z tatą umowe darowizny samochodu zarejestrowałem pojazd okazałem się umową darowizny w tej firmie ubezpieczeniowej co był tata i oc mi przysługuje do tego okresu co zawarł tata .Pytanie czy tata jako darczyńca musi poinformować ubezpieczyciela o zzbyciu aj przedstawiłem umowe darowizny? prosze o odp z góry dziekuje

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry

według ustawy obowiązek poinformowania TU w przeciągu 14 dni ciąży na zbywcy pojazdu, nie nabywcy. Jeśli jednak Pan dopełnił tej formalności, to nie trzeba już tego robić.

Pozdrawiam

Kasia
Kasia
6 lat temu

Ktora data jest istotna przy rozwiązaniu umowy z ubezpieczycielem: data wystawienia zaświadczenia o demontażu pojazdu czy data wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry

obydwa dokumenty są jednakowo ważne i oznaczają rozwiązanie umowy. Można przesłać obydwa do ubezpieczyciela, żeby miał pełną informację a datą rozwiązania umowy będzie dzień demontażu/złomowania.

Pozdrawiam

Marta
Marta
6 lat temu

Witam,
Jakie mogę mieć konsekwencje nie informując urzędu o zbyciu auta mimo iż na mojej umowie kupna sprzedaży widnieje pieczątka z ubezpieczalni(zgłosiłam to w ten sam dzień, gdy sprzedałam samochód) Jednak nie pofatygowałam się by poinformować urząd. Czy umowa jest wtedy nie ważna?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Marta

Dzień dobry

w związku ze sprzedażą pojazdu wypadałoby chociażby dla własnego spokoju poinformować WK o zbyciu pojazdu, na wypadek, gdyby nowy właściciel nie przerejestrował auta i w skutek swojej jazdy zdobył parę mandatów, które przyjdą na Pani konto. Umowa jest ważna, bez względu na brak zgłoszenia jej do WK.

Pozdrawiam

Bożena
Bożena
6 lat temu

Mąż jest niepełnosprawny ruchowo i nie dojedzie do urzędu w związku ze zbyciem auta,czy załatwię to za niego?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Bożena

Dzień dobry

jak najbardziej może Pani złożyć dokumenty za męża, w zależności od rodzaju dokumentów powinna mieć Pani ze sobą pełnomocnictwo od męża.

Pozdrawiam

Zygmunt Kłobukowski
Zygmunt Kłobukowski
5 lat temu

Witam . Sprzedaje auto . Problem w tym iż byłem kilka lat za granicą , auto nie ma od dłuższego czasu przeglądu i ubezpieczenia .
Czy jeśli powiadomię urząd o jego zbyciu , to urząd ukaże mnie karą za jego brak ?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu

Dzień dobry

od karania jest UFG i to ono może wymierzyć karę, jeśli namierzy przerwę w ubezpieczeniu. Urząd nie będzie chciał od Pana potwierdzenia posiadania ubezpieczenia i nie przekaże informacji o jego braku. Warto poinformować nabywcę o bieżącej sytuacji, tak żeby mógł spełnić obowiązek ubezpieczenia w dniu zakupu pojazdu.

Pozdrawiam

Michał
Michał
5 lat temu

Witam,
Sprzedałem auto 26/11/2016 i do tej pory nie zgłosiłem tego faktu w TU. Do końca umowy został mi ok. 1 miesiąc. Czy w takim wypadku lepiej złożyć w TU zaległe Oświadczenie o sprzedaży pojazdu dla ubezpieczenia czy wypowiedzieć umowę z końcem okresu wypowiedzenia? Jakie są konsekwencje samego przekroczenia 14 dni? Czy TU może nie przyjąć oświadczenia po upływie 14 dni?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry

proponuję jednak powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, gdyż zgodnie z Art. 32 Ustawy o OC, „Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, ponosi solidarną odpowiedzialność z posiadaczem pojazdu, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, za zapłatę składki należnej zakładowi ubezpieczeń za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia powiadomienia przez niego zakładu ubezpieczeń
o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.”

Pozdrawiam

Ivan
Ivan
5 lat temu

witam wszystkich, przepraszam, jestem facetem z ukrainy i rejestrował auto na siebie w innym województwie, przeniósł się i mieszkam pół roku we wrocławiu, sprzedałem samochód, ale muszę pilnie jechać na ukrainę, nie усеваю pojechać na miejsce rejestracji pojazdu, czy we wrocławiu w uzedu rozwiązać problem?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Ivan

Dzień dobry

powinien Pan poinformować urząd, w którym auto było zarejestrowane, jak również ubezpieczyciela odpowiedzialnego za polisę OC.

Pozdrawiam

Lech
Lech
5 lat temu

Witam, mam pytane kupiłem auto ale nie zarejestrowałem go na siebie. Auto z innego województwa. Mam pytanie gdzie zgłosić sprzedaż? U siebie w wydziale komunikacji czy jak to wygląda?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Lech

Dzień dobry

zgłasza Pan do swojego WK. Proszę pamiętać również o poinformowaniu ubezpieczyciela.

Pozdrawiam

kasia
kasia
5 lat temu

witam okolo 2 miesiecy temu sprzedalam auto i zglosilam do WK zawiadomienie o zbyciu auta.dzisiaj przyszla do mnie policja .nowy wlascicel auta nie zarejestrowal go i spowodowal kolizje a mi jak na zlosc zaginela umowa sprzedazy auta co moge w tej sytuacji zrobic?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  kasia

Dzień dobry

W zaistniałej sytuacji powinna Pani wykazać, że sprzedała Pani samochód i nie powinno być problemów. Być może w tym celu pomocny będzie WK i ubezpieczyciel, którzy potwierdzą, że nie jest Pani już właścicielką.

Pozdrawiam

Dominik
Dominik
5 lat temu

Witam, mam ogromny problem.. A mianowicie kupiłem auto, zarejestrowałem na siebie,ale ubezpieczenie było jeszcze ważne po wcześniejszym właścicielu . Po miesiącu byłem zmuszony pojazd sprzedać. A,że pojazd warty był 1000zł to kupił go Ukrainiec który był w Polsce na pracach sezonowych. I to też mocno komplikuje sprawę bo nie mam z nim żadnego kontaktu. Po prawie trzech latach dostałem karę za brak opłacania ubezpieczenia OC. Był to mój pierwszy samochód i i nie wiedziałem, że należy zgłosić sprzedaż pojazdu w wydziale komunikacji. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Ubezpieczenie pewnie zostało wykupione na Ukrainie. Co teraz? 🙁

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Dominik

Przy zmianie właściciela pojazdu sprzedający zobowiązany jest poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu w tym celu, by ubezpieczyciel ,,przepisał” polisę na nowego właściciela. Umowa taka trwa do końca okresu na jaki została zawarta i nie przedłuża się. W zaistniałej sytuacji należy poinformować urząd i ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu przedstawiając umowę kupna – sprzedaży, a także poinformować UFG o zaistniałej sytuacji. Umowa ubezpieczenia OC rozwiązała się z dniem na jaki została zawarta, jednak ze względu na to, że nie poinformował Pan ubezpieczyciela o zbyciu samochodu, jest Pan zobowiązany do zapłaty ewentualnej zaległej składki. Z racji przeniesienia prawa własności nie odpowiada Pan za brak ubezpieczenia nowego właściciela.

Dominik
Dominik
5 lat temu

Dziękuję za odpowiedź, tylko problem jest w tym, że ja dostałem karę za brak ubezpieczenia pojazdu ponad 3 tysiące. Pojazd sprzedałem z ważnym OC wykupiongo przez poprzedniego właściciela.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Dominik

Proszę skontaktować się z UFG i wyjaśnić sprawę.

AGATKA
AGATKA
4 lat temu

A jeśli są potwierdzenia że nowy właściciel płacił składkę?

Jan
Jan
5 lat temu

Witam
Sprzedałem motocykl na „żółtych tablicach”.Zgłosiłem od razu sprzedaz w wydziale komunikacji i o sprawie w sumie zapomniałem.Mam stosowną pieczątke itp.Jednak po poprostu zapomnialem zglosic tego w urzedzie ochrony zabytków,a podobno jest taki przymus.Pojazd sprzedany na terenie Polski,do miasta obok.Czy mogę to zrobic teraz w kazdej chwili i czy są przewidziane jakies ewentualne kary za takie cos?

Michał
Michał
5 lat temu
Reply to  Jan

Witam, sprzedałem kilka samochodów w przeciągu 10 lai i żadnego nie zgłaszałem do urzędu- zbycia pojazdu (sprzedawałem prywatnie, wymiana na nowsze modele). Czy mogę to zrobić teraz bez żadnych konsekwencji?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Michał

Ustawodawca co prawda nakłada obowiązek złożenia zawiadomienia o zbyciu pojazdu, ale nie określa kar wynikających z niedopełnienia tego obowiązku, tak więc jeżeli teraz zgłosisz sprzedaż samochodów nie powinno być ze strony urzędu komunikacji żadnych sankcji.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jan

Najprawdopodobniej nie ma przewidzianych kar za niedopełnienie ww.obowiązku, jednak w celu uzyskania rzetelnych informacji sugeruję skontaktować się z urzędem ochrony zabytków.