Logo punkta

7 listopada 2019

Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku

Sprowadzanie samochodów z zagranicy to standard. Ważne jest, by trafić na uczciwego sprzedawcę oraz dopełnić wszelkich formalności, by móc użytkować pojazd legalnie. Pierwszym krokiem będzie rejestracja samochodu z zagranicy.

Sprowadzony samochód – od czego zacząć?

Po pierwsze, musisz przetransportować kupiony pojazd do swojego kraju. Możesz to zrobić na lawecie i nie używać go do czasu rejestracji. Jak poruszać się samochodem z zagranicznymi rejestracjami? Otóż, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Taka polisa obowiązuje przez 30 dni, czyli spokojnie zdążysz wrócić kupionym pojazdem do Polski, przerejestrować go oraz zakupić obowiązkowe, roczne ubezpieczenie OC.

Sprawdź: OC krótkoterminowe - kiedy się przyda? 

Opłaty za sprowadzony samochód

Największym kosztem podczas sprowadzania auta z zagranicy jest akcyza. Jej wysokość jest uzależniona od pojemności silnika. I tak oto zapłacisz akcyzę w wysokości:

 • 3,1% wartości auta, jeśli posiada ono silnik poniżej 2000 cm³,
 • 18,6% wartości auta, jeśli pojemność silnika jest większa niż 2000 cm³.

Opłatę akcyzową musisz uiścić w terminie 14 dni od dnia zakupu pojazdu za granicą. Zrobisz to w najbliższym urzędzie celnym, składając uproszczoną deklarację wewnątrzwspólnotową. Pamiętaj, by zabrać ze sobą potwierdzenie o wpłacie akcyzy, ponieważ jest to niezbędne zaświadczenie do zarejestrowania pojazdu.

Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wygląda rejestracja sprowadzonego samochodu? Musisz przejść przez kilka dodatkowych kroków, niż w przypadku zakupu auta w Polsce, ale nie jest to nic skomplikowanego. Sprawdź!

 1. Zbierz komplet dokumentów, jakie otrzymałeś podczas zakupu auta i udaj się z nimi do tłumacza przysięgłego. Dokumenty, które przedstawisz w urzędzie, tj.:- dowód rejestracyjny,
  - karta pojazdu,
  - umowa kupna-sprzedaży

Wszystkie dokumenty muszą zostać przełożone na język polski. Koszt tłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego to ok. 100-200 zł.

 1. Opłać akcyzę. Pamiętaj – masz na to tylko 14 dni od dnia zakupu auta za granicą!
 2. Odwiedź Stację Kontroli Pojazdów w celu przeprowadzenia badania technicznego pojazdu. Koszt takiego badania to 99 zł. Ok. 60 zł więcej zapłacisz za przegląd samochodu z instalacją LPG/CNG.
 3. Zarezerwuj sobie czas i udaj się do właściwego dla Twojego miejsca zameldowanie urzędu miasta, a konkretnie do wydziału komunikacji. Zabierz ze sobą wszystkie wymagane dokumenty, tj.:
 • wypełniony wniosek o zarejestrowanie pojazdu,
 • dowód zakupu pojazdu: fakturę VAT lub umowę kupna-sprzedaży,
 • kartę pojazdu,
 • obecny dowód rejestracyjny pojazdu,
 • zagraniczne tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy,
 • potwierdzenie wykonania przeglądu technicznego,
 • dokument tożsamości: dowód osobisty.
 1. Udaj się do kasy w celu zapłaty za rejestrację auta. Zapłacisz:
  – 54 zł za dowód rejestracyjny,
  – 80 zł za nowe tablice rejestracyjne (lub 1 000 zł, jeśli chcesz mieć spersonalizowane tablice),
  – 18,50 zł za nalepkę kontrolną,
  – 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
  – 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną,
  – 2 zł opłaty ewidencyjnej.Łącznie zapłacisz więc 180,50 zł (lub 1 110,50 zł w przypadku spersonalizowanych tablic rejestracyjnych).

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z zagranicy

Po dopełnieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją samochodu z zagranicy, otrzymasz pozwolenie czasowe i czasowe tablice rejestracyjne. Po tym możesz już wykupić standardowe ubezpieczenie OC. Następnie musisz cierpliwie poczekać na otrzymanie nowych dokumentów. Po ok. 15 dniach otrzymasz swoje docelowe tablice rejestracyjne, naklejki identyfikacyjne i miękki dowód osobisty, zaś po ok. 30 dniach – twardy dowód rejestracyjny.

Jak widzisz, rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy wcale nie jest trudna. Musisz się tylko uzbroić w cierpliwość i dopełnić szeregu formalności. Powodzenia!

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram